Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

inzenjer je napisao/la:
sahista je napisao/la:Drage kolege...
Da li je moguce da se matica zaglavu u zapocetom maticnjaku.?
Da li je moguce da jedna zajednica koja nema maticu,za sedam dana napuni nastavak i polunastavak sa nektarom?
Pozdrav.
Ovo prvo ne razumijem,a drugo je sasvim moguce,nemaju legla koje ce hranit,pa samo deponuju nektar
.[/quote




Podpisujem ovo gore samo dodajem da je najboje tempirat perijod kad ide neka dobra pasa da u tom perijodu je najboje imat u drustvu mladu maticu koja tek treba da pocne sa plaganjem jaja al ako je ta pasa sigurna da ne izda posto tada pcele nemaju na sta drugo da posvecuju paznju osim da prikupljaju nektar al ako pasa ne izda kao kod mene da sam ih imo 100. takvih ili onakvih nebi mi pomoglo bagrem cvao samo 3. dana ako jos i lipa izda ja mogu pocet sa uzimjavanjem
sa polovico pcelinjih drustava a sa drugom polovicom idem na vrijesak posto mi to nisu znacajna drustva njih mogu tamo nosit pa sta im Allah d.z. da samo im moze pomoc da sve prezive posto je to teska pasa za pcele i tu se gubi dosta pcela takav je teren na toj pasi gubi se i do pola drustva al neka sta bude bude inace uzimjavanje pocinje polovicom jula nemam vise sta cekat.Medno.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

inzenjer je napisao/la:
sahista je napisao/la:Drage kolege...
Da li je moguce da se matica zaglavu u zapocetom maticnjaku.?
Da li je moguce da jedna zajednica koja nema maticu,za sedam dana napuni nastavak i polunastavak sa nektarom?
Pozdrav.
Ovo prvo ne razumijem,a drugo je sasvim moguce,nemaju legla koje ce hranit,pa samo deponuju nektar.
Prije par dana spojio sam dva drustva.Juce sam preslagao kosnicu.Morao sam pronaci maticu da je spustim u prvi nastavak,jer sledece sedmice selim pcele na cvijetni med.Pri pregledu primjetio sam samo tijelo matice,a glava se nalazila u zapocetom maticnjaku.Nije se mrdala.Prvi utisak,da drustvo nije porihvatilo maticu i da je ubijena.Tako je izgledala.Uzeo sam nozic,i oslobodio maticu.Jedno 10 sekundi matica se vrtila u krug,i posle toga nastavila da se normalno krece po ramu.
Reko da nije kontrolisala da li su zapoceti maticnjaci zalezeni. :?:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la inzenjer »

Sahista to sto si pisao za skupljanje dosta nektara u drustvu bez matice,je inace poznato kao Đerzonovo pravilo.Ne znam tacno kad je taj covjek zivio,al je bilo prije upotrebe maticne resetke.Uglavnom sastoji se od toga da se drustvo pocetkom jake pase obezmatici,pa pcele u nedostatku legla koje bi trosilo samo lageruju nektar.I danas ovo neki koriste,samo sto iz drustva izvade maticu i dodaju u nukleus,po zavrsetku pase i vrcanja vracaju je ponovo u drustvo.Sve u svemu nije losa metoda ko ima vremena igrat se sa ovim.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

inzenjer je napisao/la:Sahista to sto si pisao za skupljanje dosta nektara u drustvu bez matice,je inace poznato kao Đerzonovo pravilo.Ne znam tacno kad je taj covjek zivio,al je bilo prije upotrebe maticne resetke.Uglavnom sastoji se od toga da se drustvo pocetkom jake pase obezmatici,pa pcele u nedostatku legla koje bi trosilo samo lageruju nektar.I danas ovo neki koriste,samo sto iz drustva izvade maticu i dodaju u nukleus,po zavrsetku pase i vrcanja vracaju je ponovo u drustvo.Sve u svemu nije losa metoda ko ima vremena igrat se sa ovim.
Po nekom pravilu,onda bi sve zajednice povukle prisilne maticnjake.
Mislim da je to pravilo previse komplikovano.Ja ne mogu da odgonetnem,sta se desilo mom drustvu.
Drustvo je ostalo bez matice,bez legla,a ja nisam vidio ni zapocete ni izgradjene maticnjake.Drustvo je na tri nastavka,plus dva medista i danas dodan jos jedan nastavak sa mladom maticom.Pored toga grade satne osnove.Ne kontam.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

Kolega mozda imas maticu samo je nemozes pronac vrijeme ce pokazat svoje jer posto ne povlace maticnjake a jos nemas ni nikakvog legla ja mislim da je mlada matica prisutna u tom drustvu ako nema matice dosada bi dobijo pcle radilice koje bi pocele da polazu jaja i onda bi imo dosta trutovskog legla u tom drustvu pregledaj ponovo to drustvo malo detaljnije .Medno. :wink: :wink: :wink: :wink:
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Vahid je napisao/la:Kolega mozda imas maticu samo je nemozes pronac vrijeme ce pokazat svoje jer posto ne povlace maticnjake a jos nemas ni nikakvog legla ja mislim da je mlada matica prisutna u tom drustvu ako nema matice dosada bi dobijo pcle radilice koje bi pocele da polazu jaja i onda bi imo dosta trutovskog legla u tom drustvu pregledaj ponovo to drustvo malo detaljnije .Medno. :wink: :wink: :wink: :wink:
Vaha,za tu opciju kasno je.Danas sam iz nukleusa prebacio pcele u nastavak i dodao tom drustvu.Drustvo sam pregledao tri puta,zadnje dvije sedmice.Nema legla.Nema ni trutovskog legla.Pcele su nemirne, nalaze se na tri nastavka.Krcato pcela.Ne mogu vise ni sebe,a ni pcele matletirati.Ako sada u drustvu imaju dvije matice,neka se izbore za svoje mjesto.Mozda sam napravio gresku.Ko zna.Vidjecu.
Nije mi se dodavala ova matica,jer sam od nje zelio napraviti posebno drustvo.Nisam imao izbora.Da ima srece u nesreci..danas me zovu na telefon,da skinem roj.Sredne velicine..mozda tri-cetir rama.Neka stoji za teske dane.
Ovo problematicno drustvo,sada je na 4 nastavka i jedan polunastavak.Izgleda ko kuca.Sve je puno pcela.Dodacu jos jedan polunastavak.Neka grade.Vjerujte mi,strah me da radim sa ovim drustvom.Pored toga,po nekoj licnoj procjeni,ima u kosnici oko 35 kila nepoklopljenog meda.Razmisljam da to drustvo ne vozim nna cvijetnu pasu.Ne znam ni kako bi ga natovarili na prikolicu. :roll: .
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la senad »

Ako niste sigurni da li ima matica ili nema ubacite okvir otvorenog legla i nakon 24 h kontrola. Ako su pčele potegle matičnjake nema matice, ako pčele nisu potegle matičnjake ima matica!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
inzenjer je napisao/la:Sahista to sto si pisao za skupljanje dosta nektara u drustvu bez matice,je inace poznato kao Đerzonovo pravilo.Ne znam tacno kad je taj covjek zivio,al je bilo prije upotrebe maticne resetke.Uglavnom sastoji se od toga da se drustvo pocetkom jake pase obezmatici,pa pcele u nedostatku legla koje bi trosilo samo lageruju nektar.I danas ovo neki koriste,samo sto iz drustva izvade maticu i dodaju u nukleus,po zavrsetku pase i vrcanja vracaju je ponovo u drustvo.Sve u svemu nije losa metoda ko ima vremena igrat se sa ovim.
Po nekom pravilu,onda bi sve zajednice povukle prisilne maticnjake.
Mislim da je to pravilo previse komplikovano.Ja ne mogu da odgonetnem,sta se desilo mom drustvu.
Drustvo je ostalo bez matice,bez legla,a ja nisam vidio ni zapocete ni izgradjene maticnjake.Drustvo je na tri nastavka,plus dva medista i danas dodan jos jedan nastavak sa mladom maticom.Pored toga grade satne osnove.Ne kontam.
Pozdrav.
Kolega Sahista,ako pcele nemaju otvorenog legla nemaju iz cega ni da povuku maticnjake,Vahid je ubrzo opisao Dijamantsko pravilo -Djerzona,gdje se pred glavnu pasu na cca 7 dana,iz drustva izvadi matica i otvoreno leglo,(moze se ostaviti i otvoreno leglo gdje pcele povuku maticnjake,izadje matica i oplodi se,poslije pase se spaja nukleus sa starom maticom i onda bolja i jaca pobjedi i ostaje,ili jednostavno onaj nukleus prodas kao roj na 5 okvira i tako povecas produktivnost pcelinjaka)dodas zreo maticnjak dok se matica izleze i oplodi i pocne nositi pasa zavrsi ,pcele nisu imale legla za hranjenje i njegu i zbog toga imas vise sabiracica i prinosa meda,imas i metodu Renson,ili ogranicavanje matice na jedan nastavka sve u svrhu donosenja vecih prinosa!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

sahista je napisao/la:Drage kolege...
Da li je moguce da se matica zaglavu u zapocetom maticnjaku.?
Da li je moguce da jedna zajednica koja nema maticu,za sedam dana napuni nastavak i polunastavak sa nektarom?
Pozdrav.
Bojim se da si napravio strašnu pogrešku. To društvo što ti nema legla trebao si provjeriti ima li maticu.
Ako je društvo jako a nema legla vjerovatno je tu matica samo je ne možeš pronaći. Pošto ta matica privremeno ne leže njen zadak se smanjio pa ju je teže pronaći. Metoda dodavanja otvorenog legla bi pokazala ima li to društvo maticu.
Ako društvo ne povlači matičnjake znak je da je matica prisutna i ta matica ako je društvo mirno ti zlata vrijedi.
Ja sam imao jedno društvo koje bi svake godine u lipnju ostalo bez legla. Društvo je uvijek bilo jako i do kraja juna donilo bi uvjek po pravilu bar sanduk meda. Kada bi krajem mjeseca nestalo nektarne paše odjednom za tjedan dana pojavilo bi se ogromno leglo na 7 okvira. Takvo ponašanje je trajalo 4 godine i prestalo. Matica sa tim osobinama bi mi zlata vrijedila i bila bi rodonačelnica i majka cijelog pčelinjaka da to društvo nije imalo jednu veliku manu. Mana mu je bila da je bilo jako agresivno. Toliko su pčele bile ljute da je pregled tog društva bio gotovo nemoguć. Imati takvo društvo koje nije agresivno znači imati rudnik zlata.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Stipo,jednom drustvu dodao sam otvoreno leglo,pcele su povukle maticnjake.Tu sam dodao maticu.Drugo drustvo nisam kontrolisao(ovo jako),jer sam isao na osjecaj da nema matice.Necu vise tako raditi.To drustvo nema legla vec cetvrta sedmica.Nikakvog.Pcele nemirne.Bruje i masovno masu krilima.Tri puta sam kontrolisao drustvo,i nisam nasao maticu.Meni je jako tesko raditi sa ovom zajednicom.Dodao sam novu maticu,sa leglom iz nukleusa, situacija se smirila.Pcele su postale mirnije i nema onog leprsanja krilika i one buke na poletaljci.Posle tri dana skinuo sam novine pregledao nastavak,i nigdje nisam vidio povucene maticnake na otvorenom leglu.Znaci da imaju maticu,ili dodanu ili staru.E sad sto sam ja dodao nastavak sa novium leglom,ispod medista,a dole ostalo dva puna nastavka sa pcelama,gdje ima puno peludi i meda,je vise od amaturizma.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Kreso »

Sve je to uradjeno po ps-u.Nista se ne sekiraj. Radis ti to ko'veliki.
Pozz
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Samir »

Stipo je napisao/la:
sahista je napisao/la:Drage kolege...
Da li je moguce da se matica zaglavu u zapocetom maticnjaku.?
Da li je moguce da jedna zajednica koja nema maticu,za sedam dana napuni nastavak i polunastavak sa nektarom?
Pozdrav.
Bojim se da si napravio strašnu pogrešku. To društvo što ti nema legla trebao si provjeriti ima li maticu.
Ako je društvo jako a nema legla vjerovatno je tu matica samo je ne možeš pronaći. Pošto ta matica privremeno ne leže njen zadak se smanjio pa ju je teže pronaći. Metoda dodavanja otvorenog legla bi pokazala ima li to društvo maticu.
Ako društvo ne povlači matičnjake znak je da je matica prisutna i ta matica ako je društvo mirno ti zlata vrijedi.
Ja sam imao jedno društvo koje bi svake godine u lipnju ostalo bez legla. Društvo je uvijek bilo jako i do kraja juna donilo bi uvjek po pravilu bar sanduk meda. Kada bi krajem mjeseca nestalo nektarne paše odjednom za tjedan dana pojavilo bi se ogromno leglo na 7 okvira. Takvo ponašanje je trajalo 4 godine i prestalo. Matica sa tim osobinama bi mi zlata vrijedila i bila bi rodonačelnica i majka cijelog pčelinjaka da to društvo nije imalo jednu veliku manu. Mana mu je bila da je bilo jako agresivno. Toliko su pčele bile ljute da je pregled tog društva bio gotovo nemoguć. Imati takvo društvo koje nije agresivno znači imati rudnik zlata.
Haman imam istu takvu Stipe samo što su veoma mirne kao jagnje. Jučer pregledao da vidim jel planirala rojenje kad ono nema legla sasvim malo zatvorenog ,ja mislio izrojila se, i tako od okvira do okvira kad na prezadnjem matica sa malo većom šakom otvorenog legla ostali okviri popunjani polenom i nektarom. Prošle godine dobio od prijatelja ako bude stanje i sledeće godine isto nema sumnje da je slučajnost.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

Kolega odgovori na P.P. koju sam ti poslo prije par dana da znam na cemu sam posto je sve islo malo nekako ludo i ne po nekom redoslijedu da znam sta dalje da radim i kako da raspodijelim svoje poslove toliko.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02488.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02487.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02489.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02491.jpg

Drage kolege,prve slike su ovogodisnji rojevi.Od 4-5 ramova pcela,uz malo paznje,drustva su se razvila na 20 ramova pcela.Dva nastavka.Odlucio sam da i ta drustva idu na pasu.Sva drustva dobila su medisni nastavak.Na stacionaru ostavljam dva drustva koja ce cuvati med koji nije poklopljen.Ukupno tri nastavka i dva polunastavka.Dva polunastavka su poklopljeni,ali nemam vremena za vrcanje.Iz svih medista gdje je izvadjen med,u sredini tog nastavka ostavio sam po dva rama meda,a prostor dopunio sa satnim osnovama.
U jednom drustvu,pcele su povukle dva maticnjaka(slabije drustvo),tako da sam odmah primjenio Markovo objasnjenje(metodu)da razrojim to drustvo.Posto za gornji nastavak nije bilo dovoljno zatvorenog legla,uzeo sam tri rama iz drugih drustava.Bar toga ima.Kosnice upakovane,veceras samo zatvaram leta.
Sutra ujutro selim na moju drugu pasu.Idem sa 9 drustava.Pasa pocinje za 15-tak dana.Traje do kraja Avgusta.Pcele cu tretirati na pasi.Posle godisnjeg.
Ova pasa,je po mnogim kolegama najjaca pasa u Holandiji.Ja bih bio zadovoljan, da skupe dovoljno za zime...
Sa druge strane pcelar se nada da nesto bude i za vrcanje.Ocekivanja na uljnoj repici bila su velika...valjda cu sada bolje proci.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Stipo »

Jako lijepo svaka čast.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega MEDNOOOOOOOOOOOOOOOOOOO

MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Pozdravljam kolege.
Odmah po zavrsetku godisnjeg krenuo sam sa radom na mom pcelinjaku.Drustva na stacionaru uspjela su poklopiti med.Izvrcao sam nesto vise od 40 kila.
Drustva koja se nalaze na cvijetnoj pasi vise su nego odlicna.Sva medista su puna.Svi ovogodisnji rojevi donijeli su po polunastavk meda,i dovoljno meda u plodistu da bez problema udju u zimu.To vazi i za sva proizvodna drustva.Plodista su puna meda.Danas izvrcano skromnih 130 kila.Slijedi drugo-a po nekim kolegamo i trece vrcanje.Ujedno uradjeno i jedno polivanje sa BeeVitalom.Na stacionaru za dva dano do 50 Varroe.
Ujedno jedno pitanje.
Sta uraditi sa izvrcanim ramovima na stacionaru.Imam tri drustva,ali je nastao bespasan period.Ne vrjedi te izvrcane nastavke koristiti za medista a zelio bih da ga pcele ociste od meda.Sta je najbolje uraditi.
Izvjestaj iz Bosne i Hrvatske dolazi kasnije.
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02550.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02551.jpg
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Pozdravljam kolege.
Odmah po zavrsetku godisnjeg krenuo sam sa radom na mom pcelinjaku.Drustva na stacionaru uspjela su poklopiti med.Izvrcao sam nesto vise od 40 kila.
Drustva koja se nalaze na cvijetnoj pasi vise su nego odlicna.Sva medista su puna.Svi ovogodisnji rojevi donijeli su po polunastavk meda,i dovoljno meda u plodistu da bez problema udju u zimu.To vazi i za sva proizvodna drustva.Plodista su puna meda.Danas izvrcano skromnih 130 kila.Slijedi drugo-a po nekim kolegamo i trece vrcanje.Ujedno uradjeno i jedno polivanje sa BeeVitalom.Na stacionaru za dva dano do 50 Varroe.
Ujedno jedno pitanje.
Sta uraditi sa izvrcanim ramovima na stacionaru.Imam tri drustva,ali je nastao bespasan period.Ne vrjedi te izvrcane nastavke koristiti za medista a zelio bih da ga pcele ociste od meda.Sta je najbolje uraditi.
Izvjestaj iz Bosne i Hrvatske dolazi kasnije.
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02550.jpg
http://i1097.photobucket.com/albums/g35 ... C02551.jpg
Pozdrav.
Jedna od mogučnosti je da preko nastavka svakog društva koje želiš da uzme med iz izvrcanih ramova staviš plastičnu foliju, stim da je povučena u prednjem dijelu za oko
1 cm , a preko toga nastavak sa izvrcanim ramovima . Pčele će taj nastavak koristiti kao hranilicu i brzo će očistiti ramove .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marko »

Lijep pozdray velemajstoru, koji se odmorio (odmor je priprema za rad)i po povratku polučio ovakve rezultate. Nipošto skromne, u ovakvoj godini. Sad pošto je završila pčelarska godina, mogu se sumirati rezultati i sagledati gdje su propusti(ako ih je uopće bilo), a gdje su uspjesi :) .
Zvone je dao odgovor za izvrcano saće, pa ću samo pitati kakva je situacija sa leglom, što otvorenim što zatvorenim, ovo iz razloga što će to biti zimska pčela i kvalitetan start na proljeće.
Ps Oprez je majka mudrosti, pa bih izostavio treće vrcanje, vridnice će na proljeće biti mirnije(a i pčelar). Živio i mašala.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Zvones hvala.
Marko,sva drustva(osim jednog i rojeva) su na dva plodisna nastavka.Ova pasa je nektarska.Legla ima u nekim normalnim kolicinama u prvom nastavku.U drugom nastavku je sve vise meda.Svi krajnji ramovi su pod medom,a ostali ramovi imaju bogate medne vijence.Skoro po pola rama,a negdje i vise.Ostatak je uglavnom popunjen sa leglom.Ta pasa jos nije u punom jeku,tako da sam krajnje ramove sa medom prebacio u medista,a u plodisne nastavke dodao prazne ramove.Trece vrcanje ne dolazi u obzir,pcele vracam za 15 dana.Postoji opcija da pcele zazimim na pasi,i da ih takve vratim na stacionar.Jos cu da razmislim.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Danas pri vracanju medisni nastavaka,primjetio sam da u jednom drustvu nema legla.Tek poneka celija zatvorenog legla.Nastavio sam kontrolu,i na jednom ramu nasao sam dva maticnjaka.Dva velika maticnjaka.Slijedi pitanje.
Ima li ovo drustvo sansu da prezivi.Ima li logike cekati da se matica izlijeze,opari i pronese ili dodati neku drugu maticu.Ili jednostavno izvrsiti spajanje drustava.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marin »

Gledao sam tvoju prognozu na
Goirle..Holandija
http://www.accuweather.com/en/nl/goirle ... her/249226
da je ovako kod Stipe ne bi bilo problema za zimnicu.
Kod njega 37-38 sve sprženi kod tebe 21-22 c.
Kakva je situacija sa trutovima radi oplodnje . . Kad je sad krenula koliko mislim na na tihu vjerovatno nešto ne štima .
U svakom slučaju nije kasno sastaviti ni do početka IX mjeseca . Probaj vidi šta će izići od toga i kakvo će leglo pokrenuti ako se Ok oplodi.
Pozz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

sahista je napisao/la:Danas pri vracanju medisni nastavaka,primjetio sam da u jednom drustvu nema legla.Tek poneka celija zatvorenog legla.Nastavio sam kontrolu,i na jednom ramu nasao sam dva maticnjaka.Dva velika maticnjaka.Slijedi pitanje.
Ima li ovo drustvo sansu da prezivi.Ima li logike cekati da se matica izlijeze,opari i pronese ili dodati neku drugu maticu.Ili jednostavno izvrsiti spajanje drustava.
Pozdrav.
Sahista neznam sta da ti kazem ako ima dovojno trutova nebi trebalo da bude problema za oplodnju a ako nema dovojno trutova onda neznam sta ce biti al ima i druga solucija dodaj oplodenu maticu i rijesijo si problem sa time imas odma spremno drustvo za iducu godinu da startujes odma na projece sa dobrim i zdravim drustvom posto ga sad mozes tretirat kako hoces i koliko hoces :wink: :wink: :wink: :wink:
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Posle Bajramskih praznika po drugi put skidam medisne nastavke.Vrijeme zadnjih 10-tak dana je idealno,dobro je zamedilo.Sve je manje prostora u plodisnim nastavcima za leglo.Medista puna.Polunastavci ponovo u velikoj prednosti sto se tice poklopljenog meda.Jos sam se malo dvoumio sta cu sledece godine izabrati,posle zadnjeg eksperimenta stvari su kristalno jasne.Polunastavci.Sjetim se Markovih rijeci gdje je govorio da ima meda za dvije zime.Ako usporedimo situaciju sa proslom godinom onda ima i za tri zime.To me i brine(slobodan prostor)a nemam namjeru uduzimati med iz plodisnih nastavaka.Pored toga sto sam svjestan da ima vise nego dovoljno meda,ponovo imam onaj strah da ipak nece biti dovoljno da zajednica prezimi zimu bez nekih poteskoca.Ovogosnji rojevi postali su proizvodna drustva,sa nevjerovatnom energijom.Majka priroda.Cini mi se ako bih sada dodao nastavak sa praznim osnovama da bih izgradile bez problema.Carnika po nekimn mojom zapazanjima nije nista bolja pcela od Buckfasta,sto se tice prinosa.Sto vise malo i zaostaju u utrci.
Stanje nije lose.Isplatio se ovogodisnji trud.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Posle Bajramskih praznika po drugi put skidam medisne nastavke.Vrijeme zadnjih 10-tak dana je idealno,dobro je zamedilo.Sve je manje prostora u plodisnim nastavcima za leglo.Medista puna.Polunastavci ponovo u velikoj prednosti sto se tice poklopljenog meda.Jos sam se malo dvoumio sta cu sledece godine izabrati,posle zadnjeg eksperimenta stvari su kristalno jasne.Polunastavci.Sjetim se Markovih rijeci gdje je govorio da ima meda za dvije zime.Ako usporedimo situaciju sa proslom godinom onda ima i za tri zime.To me i brine(slobodan prostor)a nemam namjeru uduzimati med iz plodisnih nastavaka.Pored toga sto sam svjestan da ima vise nego dovoljno meda,ponovo imam onaj strah da ipak nece biti dovoljno da zajednica prezimi zimu bez nekih poteskoca.Ovogosnji rojevi postali su proizvodna drustva,sa nevjerovatnom energijom.Majka priroda.Cini mi se ako bih sada dodao nastavak sa praznim osnovama da bih izgradile bez problema.Carnika po nekimn mojom zapazanjima nije nista bolja pcela od Buckfasta,sto se tice prinosa.Sto vise malo i zaostaju u utrci.
Stanje nije lose.Isplatio se ovogodisnji trud.
Pozdrav.
Sahista,da si imao medista kao cijele nastvake,nebih imao u plodistu toliko viska meda,kristalno jasno,a i racionalno :D !Carnica ce prestici buckfast u proljece,a buckfast carnicu u ljeto,sa tim da ce carnica imati manje potrosnje meda za zimnicu za razliku od buckfasta!
Odgovorite