Sahista-pcelar

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Posto sam neka drustva spajao,neka stresao,sticajem prilika imam viska oko tridesetak ramova.Poneki ramovi su do pola poklopljeni,negdje perga i med,negdje prazno sace i med..uglavnom ima svega po malo.Ne bih vise zaposljavao pcele pcele pa nisam imao namjeru postaviti nastavak na podnjacu.U ovakvoj situaciji imam jedno pitanje za uvazene kolege.
Da li mogu napuniti nastavke sa ovakvim ramovima,i te nastavke postaviti na gornje(trece)mjesto.Iznad sadasnjih mednih vjenaca.Ne znam kako ce pcele reagovati na dijelove ramova gdje jos ima po malo nepoklopljenog meda,i da nece slucajno otklapati sadasnje medne vijence i prenositi u treci nastavak.To me muci.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Posto sam neka drustva spajao,neka stresao,sticajem prilika imam viska oko tridesetak ramova.Poneki ramovi su do pola poklopljeni,negdje perga i med,negdje prazno sace i med..uglavnom ima svega po malo.Ne bih vise zaposljavao pcele pcele pa nisam imao namjeru postaviti nastavak na podnjacu.U ovakvoj situaciji imam jedno pitanje za uvazene kolege.
Da li mogu napuniti nastavke sa ovakvim ramovima,i te nastavke postaviti na gornje(trece)mjesto.Iznad sadasnjih mednih vjenaca.Ne znam kako ce pcele reagovati na dijelove ramova gdje jos ima po malo nepoklopljenog meda,i da nece slucajno otklapati sadasnje medne vijence i prenositi u treci nastavak.To me muci.
Pozdrav.
Pretpostavimo ovako : da u plodištu imaš u ramovima leglo i iznad toga medne vijence. Kad leglo izađe tu će biti slobodne čelije za smještaj pčela , gdje će one organizovat
toplotne centre. Nije dobro da osobito nekoliko centralnih ramova budu potpuno zauzeti medom ali odozgo do pola pa ćak i malo više je dobro . Ukoliko je takvo stanje da
meda može još stati u plodište, a neće prepuniti ramove gdje je leglo, najbolje da taj treći nastavak staviš kao hranilicu, dakle preko najlona sa onim otvorom oko jedan
centimetar. On poslje prenošenja meda može i ostati, jer ga je lako skinuti kad je prazan.Početkom razvoja društva on može ići kao najdonji i osobito ako se radi po Rensonu
napr. bit će napunjen polenom(pergom).
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Kod zadnjeg pregleda drustava(sa maticama),stanje je upravo onako kako si opisao Zvones.Primjetio sam meda i u prvom nastavku na krajnjim ramovima.Imaju dovoljno meda za zimnicu.Krajnja dva rama sa obe strane med,po ram peluda sa medom,pa bogati medni vijenci.Vise od pola ramova zaposjeda poklopljen med.Pa leglo u komadima.Mjesta za med nema vise.Ja sa ovim ramovima ne znam sta da radim.Tamo gdje je bilo vise perge,po upustvu Medonose te ramove sam zastitio i ostavio za proljece.Znaci ne postoji mogucnost da pcele taj treci nastavak vide kao zimnicu,i da bih odlicno dosao kao spas ako probiju mednu kapu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Idemo zajednicki rijesiti ovu situaciju.
Opste je poznato da imam nekoliko drustava koje nema maticu.Dnas vjetrovit ali relativno topao dan pa sam odlucio jedno drustvo stresti,a visak ramova sa medom uglavnom podijeliti ostalim drustvima ili jednom drustvu dodati kompletan nastavak sa medom.Medisni nastavak je pun poklopljenog meda.Sta se desava.Ramovi sa medom na desnoj strani nastavka,5-6 ramova promjenilo boju.Lijeva strana normalno zuto sace.Ova desna strana se po nekom mom utiskiu pocela kvariti.Sace je postalo tamnije.Nije bilo onih bijelih vlakna.Med sam na nekim mjestima otvorio i izgledao je sasvim normalno.Nisam osjetio nikakav neugodan miris.Posle kraceg razmiljanja taj nastavak dodajem jednom jacem drustvu.Kao treci nastavak.Sta ce se desiti sa tim medom,i da li pcele ponovo te ramove mogu dovesti u red.Bojium se da nisam naudio tom drustvu.Sta vi mislite.
Sada na red dolazi donji nastavak.Mozda ce zvucati nevjerovatno ali 8 ramova sa pergom.Necu pretjerati ako kazem da su neki ramovi bili poklopljenoi sa 80% perge,ostalo med,uglavnom poklopljen.Mjesta za leglo bilo je otprilike maksimalno jedan ram :oops: i to razbacano po svim ramovima,tako da se po meni ipak u ovim drustvima dogodilo rojenje.Odvajam tri rama i skladistim po Blaskovom upustvu.Razmisljam, nisam znao donijeti drugu odluku nego taj nastavak popuniti sa blokovma i dodajem jednom drustvu preko maticne resetke.Maticnu sam stavio da slucajno na proljece matica ne bi zalegla ono malo slobodnih mjesta u trecem nastavku.Naravno da na tim ramovima ima malo i nepoklopljenog meda,pa se pitam sta ce se desiti.Da li ce pcela zastiti taj nastavak od budji...sve su to pitanja na koje nemam odgovor.Recite ako sam nesto pogrijesio da ispravljam dok ima vremena.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Prijatelj od kolege Krese,zalio je kupiti 100 kila meda.Kreso ga je uputio na moju adresu.Doslo je do dogovora i ja sam tom covjeku prodao sto kila meda u kantama.Zahvaljujem se Kresi na ukazanom povjerenju.
Juce sam taj med odvezao kod Krese,mozda sto je jos bitnija doslo je do upoznavanja.Kreso me onako ko pravi Bosanac prijateljski docekuje na ulici.Ulazimo u domacinsku kucu.Upoznajrem se sa ostalim dio izuzetno prijatne porodice.Uz jutarnju kaficu,picence za bolju cirkulaciju krvi,pocinju prvi razgovori.Kresina supruga sa svakim pojavljivanjem donosi neki tanjir sa hranom,tako da je vise licilo na neku veceru nego dorucak.Zahvaljem se jos jednom.
Pricalo se o svemu.Odlazimo na pcelinjak od Krese.Iznenadjuje me,pasne prilike..Ima tu svega.Kreso u principu nema potrebe da seli.Ima sve na dohvatu ruke.Neke zajednice tretirali smo sa BeeVitalom.Odmah sto mi je zapalo za oko je mirnoca pceljinjih drustava.Dim nije trebao.Cestitke.Odlazimo na drugi pcelinjak.Ljepota.
Kreso mi obecao napraviti sistem za dekristalizaciju meda.Ja sam gledao taj sistem koji funkcionise kod Krese.Nebi mogao objasniti sistem,jer to lici na neki Kresin patent.Ima tu elektronike da ti pamet stadne.Lijepo uradjeno,tako da jedva cekam da imam taj aparat.Vrijeme je brzo proslo,tako da sam morao nazad.Nismo se nista detljno dogovorili,ali u sledecih nekoliko sedmica ja cu dogovoriti sastanak kod mene,gdje ce mo pokusti da se sastanemo ja,Kreso,legenda Vaha,i uvazeni profesor Blasko. :mrgreen:
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Marin »

Još koji i eto cijela "udruga" samo fali naziv..
pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

Ma hajde bolan nije frka evo ja vaec kreno al da nisam malo pozurijo hehehehe.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Vahid je napisao/la:Ma hajde bolan nije frka evo ja vaec kreno al da nisam malo pozurijo hehehehe.
Ma ti si legendo,uvjek dobro dosao.Mozemo spavati i na pcelinjaku. :D
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Kreso »

Kolega Sahista kao i obicno slatkorijeciv. Nije to bilo nista posebno.
Malo smo pricali, upoznali se, a ponesto i uradili. Stotinu tema, a vremena malo. Uspjeli smo izmjeniti nesto iskustava.
BeeVitaal mi se cini dobra varijanta za tretman nukleusa.Moglo bi se to izvesti i sa oxalnom, ali ovako je gotovo za opotrebu.
Napravili smo prvi korak, pa ce biti jos druzenja i suradnje.
Pozz, Kreso.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Ismet »

Kreso je napisao/la:Kolega Sahista kao i obicno slatkorijeciv. Nije to bilo nista posebno.
Malo smo pricali, upoznali se, a ponesto i uradili. Stotinu tema, a vremena malo. Uspjeli smo izmjeniti nesto iskustava.
BeeVitaal mi se cini dobra varijanta za tretman nukleusa.Moglo bi se to izvesti i sa oxalnom, ali ovako je gotovo za opotrebu.
Napravili smo prvi korak, pa ce biti jos druzenja i suradnje.
Pozz, Kreso.
kod Blaška si pisao post, Krešo, na koji bih da se malo osvrnem. u biti si opisao i moj način pčelarenja. mene fakat puno ne zanima naučni rad vezan za pčelarstvo. naravno da nikome ne zamjeram što se istim bavi. pročitao sam more naučnih tekstova, rezultata istraživanja i sl. i zaboravio sam ih najmanje 98%. mene zanima čudnovati sklad prirode i pčele. želja mi je da što više proniknem u mnogobrojne tajne tog sklada da bih time unio puno radosti u život. jer sada znam - pčele unose radost u moj život. kao i smirenost, opuštanje. želim da uživam u društvu pčelica bez da ih puno maltretiram jer svako otvaranje košnice smatram maltretiranjem pčela (neko to zove stresom). sate i sate provodim sjedeći usred pčelinjaka i gledam pčele na poletaljci. puno toga se može vidjeti, zaključiti. vjerujem da svi to rade pa ne bih sada da pametujem šta skontah u tim druženjima, nešto već pisah u temi o grabeži. pčela je za moj pojam jedno divno i jako zagonetno biće. također smatram da nigdje kao u pčelarstvu nema toliko kontradiktornih stavova. evo jednog, nedavno uočenog. odnosi se na davanje pogače u januaru, kada će sasvim sigurno to potaknuti razvoj legla. mnogi pčelari to rade i toplo preporučuju. međutim, jedan pčelar kojeg mnogo poštujem kaže: nipošto pogača u januaru, tek početkom marta i to upravo da u januaru ne bi bilo legla. slažem se s tim pčelarem, leglo u januaru nije poželjno (u BH klimatskim uvjetima). oduljih, sorry :D
Dobru srcu sreća dođe.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Kreso »

Da pcele donose radost nama pcelarima, to je definitivno tako. Pogotovo ako to nije osnovni izvor prihoda.
Fina su to stvorenja. Samo, mislim da stvari netreba ni odvec idealizirati. Ipak ja pcele drzim zbog sebe a ne zbog njih.
Meni je , kao ljudskom bicu, dodijeljena uloga gospodara svega sto gmazi zemljom i leti nebeskim svodom.
Tako pojedine zivotinje tovimo, koljemo i jedemo. Takvi smo. Vruca janjetina i hladna piva na primjer.
Tako je i sa nasim pcelicama.Uzimamo im med i druge produkte, i naravno brinemo se da im nista ne fali. Stoga se i mi osjecamo dobro.
Treba pokusati stvari pribliziti prirodi, ali ih i drzati pod kontrolom. Ako ima puno rojeva, malo je meda naprimjer.
Pcele u proljece ne stimularim.Obezbjedim dovoljno hrane sada. Ako vec to treba raditi, onda zaista ne prije pocetka marta.
Od pocetka prihrane do izletnica zaista nekih pet sest sedmica. Dakle prva polovina aprila. Dotada i nema nekih znacajniji prinosa, ai vrijeme je nestabino.
Nece nam Sahista zamjeriti sto u se petljamo u njegov dnevik nadam se.
Pozdrav
lukaletunic
Čita i piše, dobar
Postovi: 117
Pridružen/a: 26 vel 2012, 23:22
Lokacija: Konavle,Dubrovnik,Hrvatska

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la lukaletunic »

Evo da i ja dam jednu misao o toj simbiozi između pčela i pčelara koju mnogi pčelari gaje i nakon dugo godina bavljenja ovim poslom,ta ljubav nikad ne prestaje ali sa vremenom naučimo kontrolirati emocije,naravno da volimo pčele ali volimo i plodove koje nam one donose tj.određenu financijsku korist od toga jer to je ipak najveći motiv za bavljenje ovim poslom priznali mi to ili ne, pčelar mora imati motivaciju da bi išao naprijed,radi svega toga pčelar mora usmjeriti svu svoju ljubav i energiju da bi uživao plodove njihovog rada a tu energiju treba usmjeriti i raditi kada je najpotrebnije,mnogi pčelari zanemaruju radove u 8. i 9. mjesecu a upravo tada radimo za iduću godinu i stvaramo uvjete da bi iduće godine te naše pčele što bolje iskoristile nadolazeće paše i ovdje se moram složiti sa Krešom,raditi treba onda kada je to potrebno ako smo na jesen obavili sve kako treba onda nemamo što raditi do kraja trećeg i početka četvrtog mjeseca iduće godine a onada radimo sve na stvaranju pčele za glavnu pašu koja dolazi a ta pčela će nam u glavnoj paši opet donjeti i motivirati nas za naprijed i tako sve iz godine u godinu.
pozzz....
P.S. isprike šahisti ako sam previše skrenuo van teme.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Pored pocetnickog entuzijazma,ja sam u planu sledece godine provesti puno manje vremena sa pcelama.Bar upoloviti.Postoje neke vaznije stvari od pcele.Porodica.Nazalost,mislim da sam zapostavio blizu familiju zbog onoga sto zajednicki volimo.Vjerovatno necu ni seliti.Na nacin,kako se ovdje zivi...nije ni cudo sto mnogi govore da je pcelarstvo penzionerski hoby. :D
Zadnjih dana veliki unos peludi.Nevjerovatno.Vise nego u proljetnim danima.Neke kosnice otezale.Nesto medi.Sta,ne znam.Noci su hladne.
Sva drustva imaju dovoljno zaliha,neka su dobila i treci nastavak sa medom.Visak meda vrcam na proljece.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Zvones,juce su i mene pcele iznenadile.Bile su agresivne.U firmi gdje radim,imamo jedno specijalno platno kojim se oblijepi spuzva,a prekjo toga dodje materijal koji se koristi za gimnasticke strunjace.U principu taj materijal upija vlagu.Bar tako govore.Materijal se zove Litamine.Ne znam na nas.Taj materijal nema rupice,tako da prekrije pcele.Drugi materijal je Juta,mislim da je isti materijal koji se koristi za vrece.Odlucio sam na tri drustva postaviti ove materijale ispod poklopne daske,na satonose.Inace koristim najlon,koji je vec poprilicno pod kondezom.Nisam zadovoljan.Nadam se da ce ovi materijali upijati vlagu.Javicu rezultate.
Dok sam mjenjao najlon,pcele su bile agresivne.Srecom da sam imao zastitu,inace ne bih sinoc mogao gledati utakmicu.Uvjek oprez u radu sa pcelama.
Inace juce pcele nisu izlijetale(poneka),pa sam htio pomesti ispred kosnica.Uskoro dobivam posjetu,pa reko da ne izgubim obraz.Prilikom metenja,pcele su velikom brzinom izletjele iz nekoliko kosnica,gdje je nastao opsti haos.Necu slagati ako kazem na stotine pcela.Imam brz korak. :mrgreen: Tek posle sat vremena situacija se smirila.Mislim da je ovo dobar znak.Pcele su na oprezu.Sta vi mislite.
Sledece nedelje,ako ostane ovako sastajemo se kod mene.Tu ce biti kolege,Kreso,Blasko i Vaha.
Jedno pitanje.Sta se desi sa nastavkom meda,u toku zime,gdje ga pcele nepokrivaju.Jednostavno kao treci nastavak koji nije zaposjednut pcelama.Dadje li do kvarenja,pocne li budjaviti.Imam takav slucaj na dvije kosnice.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Zvones,juce su i mene pcele iznenadile.Bile su agresivne.U firmi gdje radim,imamo jedno specijalno platno kojim se oblijepi spuzva,a prekjo toga dodje materijal koji se koristi za gimnasticke strunjace.U principu taj materijal upija vlagu.Bar tako govore.Materijal se zove Litamine.Ne znam na nas.Taj materijal nema rupice,tako da prekrije pcele.Drugi materijal je Juta,mislim da je isti materijal koji se koristi za vrece.Odlucio sam na tri drustva postaviti ove materijale ispod poklopne daske,na satonose.Inace koristim najlon,koji je vec poprilicno pod kondezom.Nisam zadovoljan.Nadam se da ce ovi materijali upijati vlagu.Javicu rezultate.
Dok sam mjenjao najlon,pcele su bile agresivne.Srecom da sam imao zastitu,inace ne bih sinoc mogao gledati utakmicu.Uvjek oprez u radu sa pcelama.
Inace juce pcele nisu izlijetale(poneka),pa sam htio pomesti ispred kosnica.Uskoro dobivam posjetu,pa reko da ne izgubim obraz.Prilikom metenja,pcele su velikom brzinom izletjele iz nekoliko kosnica,gdje je nastao opsti haos.Necu slagati ako kazem na stotine pcela.Imam brz korak. :mrgreen: Tek posle sat vremena situacija se smirila.Mislim da je ovo dobar znak.Pcele su na oprezu.Sta vi mislite.
Sledece nedelje,ako ostane ovako sastajemo se kod mene.Tu ce biti kolege,Kreso,Blasko i Vaha.
Jedno pitanje.Sta se desi sa nastavkom meda,u toku zime,gdje ga pcele nepokrivaju.Jednostavno kao treci nastavak koji nije zaposjednut pcelama.Dadje li do kvarenja,pocne li budjaviti.Imam takav slucaj na dvije kosnice.
Pozdrav.
Ovaj nastavak ce ova posjeta izvrcati,najvjerovatnije! :mrgreen:
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la zvones »

sahista je napisao/la:Zvones,juce su i mene pcele iznenadile.Bile su agresivne.U firmi gdje radim,imamo jedno specijalno platno kojim se oblijepi spuzva,a prekjo toga dodje materijal koji se koristi za gimnasticke strunjace.U principu taj materijal upija vlagu.Bar tako govore.Materijal se zove Litamine.Ne znam na nas.Taj materijal nema rupice,tako da prekrije pcele.Drugi materijal je Juta,mislim da je isti materijal koji se koristi za vrece.Odlucio sam na tri drustva postaviti ove materijale ispod poklopne daske,na satonose.Inace koristim najlon,koji je vec poprilicno pod kondezom.Nisam zadovoljan.Nadam se da ce ovi materijali upijati vlagu.Javicu rezultate.
Dok sam mjenjao najlon,pcele su bile agresivne.Srecom da sam imao zastitu,inace ne bih sinoc mogao gledati utakmicu.Uvjek oprez u radu sa pcelama.
Inace juce pcele nisu izlijetale(poneka),pa sam htio pomesti ispred kosnica.Uskoro dobivam posjetu,pa reko da ne izgubim obraz.Prilikom metenja,pcele su velikom brzinom izletjele iz nekoliko kosnica,gdje je nastao opsti haos.Necu slagati ako kazem na stotine pcela.Imam brz korak. :mrgreen: Tek posle sat vremena situacija se smirila.Mislim da je ovo dobar znak.Pcele su na oprezu.Sta vi mislite.
Sledece nedelje,ako ostane ovako sastajemo se kod mene.Tu ce biti kolege,Kreso,Blasko i Vaha.
Jedno pitanje.Sta se desi sa nastavkom meda,u toku zime,gdje ga pcele nepokrivaju.Jednostavno kao treci nastavak koji nije zaposjednut pcelama.Dadje li do kvarenja,pocne li budjaviti.Imam takav slucaj na dvije kosnice.
Pozdrav.
Nije to čudo jer svi bi mi želili da pčele nisu agresivne prema nama i da istovremeno ne dozvoljavaju nikome drugom, posebno tuđicama pljačkanje meda . Bezpašni je
period pa čuvaju svoj trud te im i mi postajemo sumnjivi. Pozdrav svoj četvorici i zavidim vam na mogučnosti sastajanja. Uživajte!
Što se tiče druge konstatacije, jasno je da najlon zadržava toplotu na vrhu košnice. Po mjerenjima koja su rađena u bivšem SSR-u (Lebedev i Kasjanov) najviše toplote
odlazi na zidove košnice ili bolje rečeno, hladnoća prodira preko zidova. Topli zrak nema gdje izlaziti nego se dijeli i na zidovima se sukobljava sa hladnim jer te dijelove
pčele ne griju. Zbog toga se manji dio kondezuje na samom najlonu , a veći na zidovima i krajnjim ramovima gdje se i pojavljuje buđ. Buđ se u nešto manjim količinama
može pojaviti na svakom ramu gdje nema prisustva pčele i sve ovisi o količini vlage.
Što se tiče trećeg nastavka, to bi objasnio bolje neko ko slično radi, ali u principu je isti odgovor. Folija je sad iznad trećeg nastavka i bez obzira što ga pčele ne kontroliraju
najtopliji je zrak ispod folije, a on dižući se gore omekšava saće u kojem je med. Prodiranje hladnog zraka preko zidova vrlo brzo utiće da se otvoreni med ukiseli , a
možda i na onaj zatvoreni na kojem se može pojaviti i buđ.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Zvones,juce su i mene pcele iznenadile.Bile su agresivne.U firmi gdje radim,imamo jedno specijalno platno kojim se oblijepi spuzva,a prekjo toga dodje materijal koji se koristi za gimnasticke strunjace.U principu taj materijal upija vlagu.Bar tako govore.Materijal se zove Litamine.Ne znam na nas.Taj materijal nema rupice,tako da prekrije pcele.Drugi materijal je Juta,mislim da je isti materijal koji se koristi za vrece.Odlucio sam na tri drustva postaviti ove materijale ispod poklopne daske,na satonose.Inace koristim najlon,koji je vec poprilicno pod kondezom.Nisam zadovoljan.Nadam se da ce ovi materijali upijati vlagu.Javicu rezultate.
Dok sam mjenjao najlon,pcele su bile agresivne.Srecom da sam imao zastitu,inace ne bih sinoc mogao gledati utakmicu.Uvjek oprez u radu sa pcelama.
Inace juce pcele nisu izlijetale(poneka),pa sam htio pomesti ispred kosnica.Uskoro dobivam posjetu,pa reko da ne izgubim obraz.Prilikom metenja,pcele su velikom brzinom izletjele iz nekoliko kosnica,gdje je nastao opsti haos.Necu slagati ako kazem na stotine pcela.Imam brz korak. :mrgreen: Tek posle sat vremena situacija se smirila.Mislim da je ovo dobar znak.Pcele su na oprezu.Sta vi mislite.
Sledece nedelje,ako ostane ovako sastajemo se kod mene.Tu ce biti kolege,Kreso,Blasko i Vaha.
Jedno pitanje.Sta se desi sa nastavkom meda,u toku zime,gdje ga pcele nepokrivaju.Jednostavno kao treci nastavak koji nije zaposjednut pcelama.Dadje li do kvarenja,pocne li budjaviti.Imam takav slucaj na dvije kosnice.
Pozdrav.
Ovaj nastavak ce ova posjeta izvrcati,najvjerovatnije! :mrgreen:
Ma nije problem.Kod pravog pcelara ima se sta vrcati i u oktobru. :mrgreen:
Nego,postoje ovi bioloski pcelari koji po pravilu vrcaju med iskljucivo na proljece.Znas li nekog,kako oni resavaju problem sa medistima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
sahista je napisao/la:Zvones,juce su i mene pcele iznenadile.Bile su agresivne.U firmi gdje radim,imamo jedno specijalno platno kojim se oblijepi spuzva,a prekjo toga dodje materijal koji se koristi za gimnasticke strunjace.U principu taj materijal upija vlagu.Bar tako govore.Materijal se zove Litamine.Ne znam na nas.Taj materijal nema rupice,tako da prekrije pcele.Drugi materijal je Juta,mislim da je isti materijal koji se koristi za vrece.Odlucio sam na tri drustva postaviti ove materijale ispod poklopne daske,na satonose.Inace koristim najlon,koji je vec poprilicno pod kondezom.Nisam zadovoljan.Nadam se da ce ovi materijali upijati vlagu.Javicu rezultate.
Dok sam mjenjao najlon,pcele su bile agresivne.Srecom da sam imao zastitu,inace ne bih sinoc mogao gledati utakmicu.Uvjek oprez u radu sa pcelama.
Inace juce pcele nisu izlijetale(poneka),pa sam htio pomesti ispred kosnica.Uskoro dobivam posjetu,pa reko da ne izgubim obraz.Prilikom metenja,pcele su velikom brzinom izletjele iz nekoliko kosnica,gdje je nastao opsti haos.Necu slagati ako kazem na stotine pcela.Imam brz korak. :mrgreen: Tek posle sat vremena situacija se smirila.Mislim da je ovo dobar znak.Pcele su na oprezu.Sta vi mislite.
Sledece nedelje,ako ostane ovako sastajemo se kod mene.Tu ce biti kolege,Kreso,Blasko i Vaha.
Jedno pitanje.Sta se desi sa nastavkom meda,u toku zime,gdje ga pcele nepokrivaju.Jednostavno kao treci nastavak koji nije zaposjednut pcelama.Dadje li do kvarenja,pocne li budjaviti.Imam takav slucaj na dvije kosnice.
Pozdrav.
Ovaj nastavak ce ova posjeta izvrcati,najvjerovatnije! :mrgreen:
Ma nije problem.Kod pravog pcelara ima se sta vrcati i u oktobru. :mrgreen:
Nego,postoje ovi bioloski pcelari koji po pravilu vrcaju med iskljucivo na proljece.Znas li nekog,kako oni resavaju problem sa medistima.
Pozdrav.
Pravi Pcelari vrcaju med tokom cijele sezone(pcelarske) :mrgreen: ,za bioloske pcelare neznam kako oni muku muce sa medom :D !Ramove sa medom ne cuvati iznad pcelinje zajednice,jer med absorbira vlagu,iako je poklopljen,vostani poklopci su zracnopropusni,pa tako i vodopropusni!Nastavak sa medom cuvati na hladnom i suhom,tamnom mjestu!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Hm,postoje pcelari(citao sam),gdje uzimljavaju zajednice na tri nastavka.Nastavak sa satnim osnovama,pa dva nastavka sa pcelama i medom.Znaci da su kranji ramovi sa medom u trecem nastavku.Ako je pcelinja zajednica usla u zimu sa dovoljno zaliha,pcele ne bi trebale dolaziti u dodir sa krajnim ramovima.Da li to onda znaci,da su svi takvi ramovi u principu u opasnosti,od propadanja.Ako jeste ja na proljece pored ovih medista mogu izbaciti minimalno 30 ramova sa medom.Jos bih dodao teoriju od Zvonesa,gdje tvri da se najveca vlaznost javlja na zidovima kosnica,to jeste pored krajnjih ramova.
Sa druge strane,isto je cudno da je nastavak bez pcela.Ne kontam.Ovaj med mi se nevrca,jer zelim da imam rezervu na proljece.Ne zna se kakva ce biti godina.Ja sam isao logikom,da niko ne moze bolje cuvati med nego pcele sama...e ta mi logika dala glavobolju :D
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la medonosa »

sahista je napisao/la:Hm,postoje pcelari(citao sam),gdje uzimljavaju zajednice na tri nastavka.Nastavak sa satnim osnovama,pa dva nastavka sa pcelama i medom.Znaci da su kranji ramovi sa medom u trecem nastavku.Ako je pcelinja zajednica usla u zimu sa dovoljno zaliha,pcele ne bi trebale dolaziti u dodir sa krajnim ramovima.Da li to onda znaci,da su svi takvi ramovi u principu u opasnosti,od propadanja.Ako jeste ja na proljece pored ovih medista mogu izbaciti minimalno 30 ramova sa medom.Jos bih dodao teoriju od Zvonesa,gdje tvri da se najveca vlaznost javlja na zidovima kosnica,to jeste pored krajnjih ramova.
Sa druge strane,isto je cudno da je nastavak bez pcela.Ne kontam.Ovaj med mi se nevrca,jer zelim da imam rezervu na proljece.Ne zna se kakva ce biti godina.Ja sam isao logikom,da niko ne moze bolje cuvati med nego pcele sama...e ta mi logika dala glavobolju :D
Pozdrav.
Logika je ispravan,samo bi tada trebao imati i pcele koje ce zaposjednuti 3 nastavak!
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la mirsad »

POZ
Nastavak odnesi u podrum na hladno i tamno mijesto.
Problem sa vlagom ja rijesavam tako sto iz svake kosnice
izvadim krajnje ramove 1-10 tako sve drustva uzimljavanm
na dva nastavka i 8 ramova u svakom nastavku.
Posto je poznato da ovdije ima mnogo vlage ovaj
zahvat je neophodan pa mislim da bi i kod
vas kolega dobro funkcionisalol.
Treba probati...
MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Mirsade,i ja sam tako pripremio pcele za zimu.Negdje sam vadio ramove,a negdje stavljao pregradne ramove.To je u redu.Pored toga,sto se smanji broj ramova,ako je zajednica po propisima(bar je prosle godine bilo kod mene)uzimljena krajnji ramovi nisu zaposjednuti pcelama,niti pcele u toku zime potrose taj med.Ja sam ove godine na proljece imao i po dva rama sa strane koji nisu bili ni taknuti od pcela.Ja nisam primjetio da se nesto desavalo sa tim ramovima.Blizina pcela neigra ulogu,jer pcele onoliko koliko sam ja razumio griju samo klube,a ne prostor u kosnici.
Eh,Blasko...kad bih stresao svih 9 kosnica u jednu,ne bih imao tri nastavka pcela.Kod mene drustva nisu tako jaka(tri jesu),i mislm da spadaju u srednja a vise u slaba drustva.Mene to ne brine.Sve ce to biti u redu.Uskoro mozemo pogledati na licu mjesta,a vi ponesite sesire,da nebi bilo trcanja,po sumi,ha' Vaha. :mrgreen:
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la Vahid »

sahista je napisao/la:Mirsade,i ja sam tako pripremio pcele za zimu.Negdje sam vadio ramove,a negdje stavljao pregradne ramove.To je u redu.Pored toga,sto se smanji broj ramova,ako je zajednica po propisima(bar je prosle godine bilo kod mene)uzimljena krajnji ramovi nisu zaposjednuti pcelama,niti pcele u toku zime potrose taj med.Ja sam ove godine na proljece imao i po dva rama sa strane koji nisu bili ni taknuti od pcela.Ja nisam primjetio da se nesto desavalo sa tim ramovima.Blizina pcela neigra ulogu,jer pcele onoliko koliko sam ja razumio griju samo klube,a ne prostor u kosnici.
Eh,Blasko...kad bih stresao svih 9 kosnica u jednu,ne bih imao tri nastavka pcela.Kod mene drustva nisu tako jaka(tri jesu),i mislm da spadaju u srednja a vise u slaba drustva.Mene to ne brine.Sve ce to biti u redu.Uskoro mozemo pogledati na licu mjesta,a vi ponesite sesire,da nebi bilo trcanja,po sumi,ha' Vaha. :mrgreen:
Ma sto se toga tice ja se ne bojim imam iskustva sa time hehehehehehehehe al za sesire nije frka al samo kod onih drustava koja nisu od mene a koja su od mene i mojih matica nece trebat to garantujem hihihihihihihihih. :wink: :wink: :wink:
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Sahista-pcelar

Post Postao/la sahista »

Vrijedi procitati:

Med je sladak i gust sok što ga pčele medarice tvore od nektara koji skupljaju na cvjetovima ili slatkim izlučevinama (medene rose) nekih insekata. Med je i najbolji proizvod prirode, u njemu se nalaze gotovo svi sastojci koji grade ljudski organizam.

Nektar koji pčele skupljaju iz cvijeća glavni je izvor ugljikohidrata koje pčele pretvaraju u lako probavljivi slador – glukozu i fruktozu, koji je glavni sastojak meda.

Zreli med ne sadrži više od 15% vode, a pčele ga u saću pokrivaju voštanim poklopcima i tako čuvaju od upijanja vlage i kvarenja. U medu se nalaze minerali, aminokiseline, visoko vrijedne organske kiseline kao što su mravlja, jabučna, limunska, octena, jantarna kiselina, pigmenti, razni derivati klorofila, vosak, inulin te elementi kompleksa vitamina B.

O zdravstvenim koristima meda govori se i u vjerskim tradicijama.

Tri vrste meda

Prirodni med se koristi u kuhanju, kozmetičkim tretmanima, upravljanju bolestima i gubitku težine. Med je izvor energije bogate vitaminima i mineralima, a ima antiupalna i antifungalna svojstva. Pravi med je obično skuplji.

Postoje tri osnovne vrste meda: prirodni (čisti), krivotvoreni i umjetni. Prirodni med se sastoji od sirovog meda, krivotvoren med sadrži prirodni med, ali i ostale sastojke, a umjetni med se sastoji od šećernog sirupa ili kukuruznog sirupa, aditiva i boja.

Ako je moguće, kupite med izravno od pčelara. Mnogi pčelari prodaju med direktno na farmama pčela. Također možete iskoristiti priliku da postavite pitanja o tome kako proizvode med. Čisti med sadrži 0% vode. Voda će potaknuti rast gljivica. Nemojte čistim medom hraniti dijete ispod godine dana.

Je li med pravi?

Proizvođači trebaju navesti sve sastojke koje sadrži. Ako med nije čist, treba to i pisati na naljepnici, uključujući i postotak pravog meda koja se nalazi, ako ga ima. No, česte su i prevare. Evo 10 trikova pomoću kojih ih sami možete otkriti…

1. Protrljajte malo meda između kažiprsta i palca dok se ne raspadne. Nešto meda će se apsorbira u kožu, ako ima meda, jer je čisti med dobar za kožu. Prirodni med nije ljepljiv. Ako je ono što utrljate ljepljivo znači da ima šećera ili umjetnih zaslađivača u njemu.

2. Stavite nekoliko kapi na papir ili papirnati ručnik. Čisti med neće probiti papir dugo vremena, jer ne sadrži vodu.

3. Stavite malo meda kod mrava. Pčele instinktivno grade košnicu na drveću i među stijenama. One stavljaju med kako bi se zaštitile od štetočina, kao što su mravi. Mravi neće dirati prirodni med.

4. Pomiješajte malo meda sa žumanjkom. Ako je med čist, kada istučete žumanjak, izgledat će kao da je kuhan.

5. Napunite čašu vode i dodajte 1 žlicu meda. Čisti med će se zgrudati i spustiti na dno, a lažni med će se početi otapati.

6. Namažite med na krišku kruha. Prirodni med će otvrdnuti kruh za nekoliko minuta. Umjetni med će navlažiti kruh zbog sadržaja vode.

7. Pravi med dat će vam osjećaj bockanja u ustima neposredno prije gutanja. Lažni med to ne može postići.

8. Gledajte da li će se med kristalizirati tijekom vremena. Imitacija meda će ostati glatka kao sirup, bez obzira koliko dugo je pohranjena, dok će se pravi med kristalizirati.

9. Vrh šibice umočite u med i pokušajte zapaliti. Prirodni med neće smetati da se šibica zapali. Lažni med ima vode pa se šibica neće moći zapaliti.

10. Dvije do tri žlice meda stavite u mikrovalnu. Zagrijte na visokoj temperaturi. Prirodni med će se brzo karamelizirati i neće postati pjenast. Lažni med će se teško karamelizirati i bit će prepun mjehurića.

Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Odgovorite