Doupoznavanje

Registrovani članovi , radi bolje komunikacije
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Srednja Bosna, DB i LR (50-80 društava, prednost DB-u), naseljavam još štošta, čeprkam i posmatram (Farar, Alpska, Wareova, Vitvitskijeva, Fodorčenkova dvomatično, IB nukleus, IB košnica, Rodna voja..., stalno nešto pravim, reckam, dodajem, prepravljem...). Bojim se samo vremenskih neprilika, za sve ostalo kriv sam ja. Nisam puno znao, a što više tragam, sve manje znam o pčelarstvu, na kraju neću ništa znati. Pčelarstvo, prema mom slobodnom mišljenju, i kao hobi i kao profesija, gadnom je kaznom kažnjeno, ali je ono svojevrsna "droga", ne može čovjek odustati. Dobra je razmjena mišljenja baš zbog svih tegoba u pčelarstvu jer, lakše je kad imaš sabrata u muci, a lijepo je i pomoći i znati da bi ti neko pomogao. Razmjena iskustava - odlično. Humane akcije - još bolje. U pedeset i drugoj godini života zahvaljujem Bogu što mi nije suđeno da mi zalogaj zavisi od pčelarstva, to je najvrijednije što sam do sada zaključio. Zašto sam temi dao naziv: "Doupoznavanje"? Zato što sam ovdje već prije bio pa se sada samo malo dodatno upoznajemo.
Pozdrav svima i sretno!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 26 pro 2010, 22:54, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ajde esade dragi prijatelju dobro nam dosao, nadam se da ne grijesim i da je esad u pitanju heheheh uglavnom uzivaj u nasim druzenjima pozdrav
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Dobro dosao :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:ajde esade dragi prijatelju dobro nam dosao, nadam se da ne grijesim i da je esad u pitanju heheheh uglavnom uzivaj u nasim druzenjima pozdrav
Taj sam, Keno. Šta ima novo, pčelarčino stara?
Pozdrav svima!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
elmo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 77
Pridružen/a: 10 stu 2009, 09:36
Lokacija: Priluk-Zivinice

Post Postao/la elmo »

dobro dosao ponovo medu nas i drago mi je sto si opet tu...
Morate vjerovati u sebe jer ste katkad jedina osoba koja vjeruje u vaš uspjeh.
Tim Blixseth
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

elmo je napisao/la:dobro dosao ponovo medu nas i drago mi je sto si opet tu...
Hvala ti! Usput, gledao sam one lijepe slike tvog pčelinjaka. Detaljista, nema šta, a predivno. Jesi li čuo da stručnjaci tvrde kako pčele ne vide crvenu boju? A za plavu Brnda kaže da je hladna za plodište? Eto, ne može čovjek ni u bojama uživati. Za koliko vremena se eko farba osuši? Jedan moj prijatelj imao je loše iskustvo pa ih ja nisam htio koristiti, a kako čujem od drugih da nisu loše, zaključak je da je tog mog prijatelja trgovac prevario. Ti si ovdje domaćin, pomozi mi. Je li neko od članova pčelari DB košnicom ili sam pobrkao forume? Hvala.
Pozdrav i svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Post Postao/la Samir »

Dobro došao kolega.
Pozdrav iz starog grada Srebrenika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Dobro došlica , bez predrasuda. Kada nas je više lakše je podnijeti teret,, Pčelarstvo je ne ispisana priča i svi mi imamo svoj nekakav kutak iz kojeg posmatramo pčele .. Vjeovatno u tome i jest draž pčelarenja .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

(Vratija se Šime). Pozdrav sevda(h)lija odavno se nismo čuli.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Mustafa
Čita i piše, dobar
Postovi: 183
Pridružen/a: 14 stu 2010, 19:19
Lokacija: Mostar

Post Postao/la Mustafa »

Dobrodošlica i od mene
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Dobro došao SEVDA(H)LIJA .Ja ću ti nazvati i Dobar dan , jer mislim da je u Boga svaki dan dobar .Pratio sam ja tvoje priće i izrade košnica ,pa se pitam :
Dali ti to smanjuješ ili povećavaš ukupan broj ? Kako god mislim da si neumoran !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

hehehe culi pcelarcino stara hahaa nije bas tako ali trudim se i napredujem pomalo..
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro došao natrag, SEVDA(H)LIJA ("Lessi se vraća kući"), aš se veselim iskreno!
Nemoj da se slučajno tankoćutno uvrijediš, među prijateljima može "pasti" i poneka uzrečica koja izvučena iz konteksta čudno (ali drugima!) zvuči.
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Samir je napisao/la:Dobro došao kolega.
Pozdrav iz starog grada Srebrenika
Hvala lijepo!
Eh, ti ćeš nam trebati jer je rasadnik tu kod tebe. Trebaće nam sadnica, ali ne da tebe opteretimo, nego samo za informacije.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Stipo je napisao/la:(Vratija se Šime). Pozdrav sevda(h)lija odavno se nismo čuli.
"Šime", nismo se čuli zato što ne odgovaraš. Pitao sam te za podnicu, zdravlje, poslao čestitku, a ti ništa pa sam se zabrinuo da nije belaj u pitanju.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

zvones je napisao/la:Dobro došao SEVDA(H)LIJA .Ja ću ti nazvati i Dobar dan , jer mislim da je u Boga svaki dan dobar .Pratio sam ja tvoje priće i izrade košnica ,pa se pitam :
Dali ti to smanjuješ ili povećavaš ukupan broj ? Kako god mislim da si neumoran !
Hvala druže,
Upravu si što se dana tiče. Bog nam pokloni dan, bilo da je sunčan, kišan i sl., a na nama je da od njega napravimo sebi poželjan dan. Košnice i noviteti? Pa, ne znam ti na to odgovoriti tačno. Uzmi u obzir da su pčele svojevrsna droga, zaista jesu. Pošto sam raščistio sa sobom (napokon) da od pčelarstva nema neke zarade, e onda sam odlučio da bar mogu uživati. Dakle, pčele za svoju dušu te sam zbog toga htio svesti pčelinjak na 20-ak društava pa i manje. No, prijatelji navalili na mene: nemoj, nemoj..., možda baš sljedeća godina bude prava...!, pa sam ih djelomično poslušao, ali sam im rekao: "Ko živi u nadi, umre u bijedi i obratno!" Čemu sad stremim? Od pčelinjaka napraviti svojevrstan historijat pčelarstva, živi muzejčić: ulišće, panj, pletara, daščara, Iberova, Wareova..., preko danas dominantnih: LR, DB, AŽ pa do najnovijih: RV, EV, IBN, IBK, Dragoslavka itd.
Eto, jesam li uspio odgovoriti?
Pozdrav i svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:hehehe culi pcelarcino stara hahaa nije bas tako ali trudim se i napredujem pomalo..
Pa, neću ti valjda reći "pčelarčić"?! Ne! Ti si mlađi i na tebi ostaje napredak, a ja sam već krenuo nizbrdo. Doduše, imam dva sina (24 i 25 godina), obojica znaju raditi skoro kao i ja, neke detalje i bolje od mene, ali su mi rekli da se ne žele baviti pčelarstvom (obojica studiraju). Zato tebi kažem "pčelarčino", nadajući se da ćeš to jednom i biti, a ja ti to želim baš kao što ti na tom putu želim sreću. Ne moraš me poslušati, možeš mi se i podsmjehnuti, ali ću ti ipak reći jer mislim da sam upravu: izlaz pčelarstvu i pčelaru nije u medu.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

dragi sevdahlija nedaj im da prestanu, imaju od tebe sta da nauce, a pcelarstvo ce im dobro doci da se opuste od poslova kojim se budu bavili, ne moraju imati neke ogromne kolicine kosnica ali nesto malo uvijek dobro dodje..evo ja sam na par ispita do kraja fakulteta, ali ne bih se nikad odrekao ni pcela, lijepo je otici u prirodu, i druzit se sa njima, jos ja sve sam radim, a steta je vas toliko,a da napustite..
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

schumy je napisao/la:Dobro došao natrag, SEVDA(H)LIJA ("Lessi se vraća kući"), aš se veselim iskreno!
Nemoj da se slučajno tankoćutno uvrijediš, među prijateljima može "pasti" i poneka uzrečica koja izvučena iz konteksta čudno (ali drugima!) zvuči.
Pozdrav......schumy
Nema problema, hvala ti. Svakom svoj obraz i duša. Hej, nisam spominjao Lesija (cuku), nego Šimu (čovjeka). Šala mala i s tvoje i s moje strane. Čujemo se.
Pozdrav i svako dobro!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:dragi sevdahlija nedaj im da prestanu, imaju od tebe sta da nauce, a pcelarstvo ce im dobro doci da se opuste od poslova kojim se budu bavili, ne moraju imati neke ogromne kolicine kosnica ali nesto malo uvijek dobro dodje..evo ja sam na par ispita do kraja fakulteta, ali ne bih se nikad odrekao ni pcela, lijepo je otici u prirodu, i druzit se sa njima, jos ja sve sam radim, a steta je vas toliko,a da napustite..
Keno,
Kojeg cuku silom tjeraš u lov, nema ni od cuke ni od lova ništa. Neka sami odluče. Oni meni pomognu sve, ali mi je žao što neće sami da budu pčelari. Pokušavao sam ih privoljeti, dajući im društva koja će biti samo njihova i od njih i sve drugo, mada su, ustvari, sve njihove (ništa neću nositi na onaj svijet). Stariji završava kriminalistiku, mlađi gura fizioterapiju. Neka im je sretno baš kao i tebi.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Stipo je napisao/la:(Vratija se Šime). Pozdrav sevda(h)lija odavno se nismo čuli.
"Šime", nismo se čuli zato što ne odgovaraš. Pitao sam te za podnicu, zdravlje, poslao čestitku, a ti ništa pa sam se zabrinuo da nije belaj u pitanju.
Pozdrav!
Oprosti ako ti nisam odgovorio. Molim ponovi pitanje u vezi podnice. Čestitku sam malo prije pročitao i hvala ti što si me se sjetio.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Dobrodoslica sa zakasnjenjem "Esade" :)
Lakse pisati u svakom slucaju nego Sevda(h)lija -ti mislio inkognito ali tu je nas Keno i nista se na svijetu ne moze sakriti
:)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

naravno esade i hvala na zeljama puno ih pozdravi od vrsnjaka..kad tad ce taj gen proradit u njima samo sto kazes bez tjeranja i silenja i onda ce samo od sebe da krene..
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Post Postao/la IZET »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:Srednja Bosna, DB i LR (50-80 društava, prednost DB-u), naseljavam još štošta, čeprkam i posmatram (Farar, Alpska, Wareova, Vitvitskijeva, Fodorčenkova dvomatično, IB nukleus, IB košnica, Rodna voja..., stalno nešto pravim, reckam, dodajem, prepravljem...). Bojim se samo vremenskih neprilika, za sve ostalo kriv sam ja. Nisam puno znao, a što više tragam, sve manje znam o pčelarstvu, na kraju neću ništa znati. Pčelarstvo, prema mom slobodnom mišljenju, i kao hobi i kao profesija, gadnom je kaznom kažnjeno, ali je ono svojevrsna "droga", ne može čovjek odustati. Dobra je razmjena mišljenja baš zbog svih tegoba u pčelarstvu jer, lakše je kad imaš sabrata u muci, a lijepo je i pomoći i znati da bi ti neko pomogao. Razmjena iskustava - odlično. Humane akcije - još bolje. U pedeset i drugoj godini života zahvaljujem Bogu što mi nije suđeno da mi zalogaj zavisi od pčelarstva, to je najvrijednije što sam do sada zaključio. Zašto sam temi dao naziv: "Doupoznavanje"? Zato što sam ovdje već prije bio pa se sada samo malo dodatno upoznajemo.
Pozdrav svima i sretno!
SEVDA(H)LIJA pozdrav i od mene i da te pitam da ti možda nisi na web pčelinjak forumu prijavljen pod imenom zvijezda????
Avatar
inspektor
Čita, piše dovoljno
Postovi: 44
Pridružen/a: 20 kol 2010, 20:57
Lokacija: Gračanica

Post Postao/la inspektor »

Jeste
Pčelarstvo je vrlo specifično,zahtijeva ogromno znanje,bezgraničnu ljubav, i puno vremena.
Odgovorite