Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Odgovorite
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Kada cvijeta zerdelija (džanarike) u vašem kraju


Pčelari vode evidencije o svemu i svačemu i nikada se ne zna zašto je to dobro. Mnogi vode evidencije o pojavi prvih vjesnika proljeća (danas u mje malo mjesto stigli brljci), o pojavi prvih cvjetova voća... Narodna su vjerovanja da od pojave prvih cvjetova na zerdeliji – džanarike (Prunus cerasifera Ehrh.), ako ona procvjeta 15 marta, prođe tačno 45 dana do cvjetanja bagrema. Ako do cvjetanja džanarike dođe ranije ili kasnije tada se za svaki preuranjeni odnosno zadocnjeli dan pomjera vrijeme cvjetanja bagrema za ½ dana.
Ja ne tvrdim da je ovo naučno osnovano, već samo da je to narodno vjerovanje i tvrdim
da koliko sam ja pratio cvjetanje džanarike i bagrema da nije „mnogo rasipalo vodu“.

Kada je nekada cvjetala džanarika u mom kraju nađoh negdje sabrano, na jednom mjestu. Predlažem da evidenciju dopunimo (oni koji imaju pouzdane podatke)
i naravno da i ove godine provjerimo ovo narodno vjerovanje. Na kraju, mi trebamo
na osnovu „nečega“ svake godine procjeniti početak cvjetanja bagrema. To ja naša glavna paša pa je veoma značajno da makar 30 dana unaprijed znamo kad će nam ona stići, pa da znamo kada i šta nam je činiti.


Pregled cvjetanja zerdelije (džanarike) u Tešnju
po godinama 1997-2007

Redni broj Godina Datum cvjetanja
1. 1997. 03.04.
2. 1998. 28.02.
3. 1999. 27.03.
4. 2000. 26.03.
5. 2001. 09.03.
6. 2002. 09.03.
7. 2003. 01.04.
8. 2004. 25.03.
9. 2005. 08.04.
10. 2006. 31.03.
11. 2007. 28.02.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Post Postao/la Azem »

Kod mene danas počela.
slika
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Post Postao/la Azem »

slika
Šeftelija
slika
Rana trešnja-Mostarka
Prema podacima iz prošle godine maslačak je u ovo doba već uveliko bio iscvjetao, a danas ga nema.
Lijep pozdrav i svako dobro svima !
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Ekrem-Tesanj-Vlasic
Čita i piše, dobar
Postovi: 108
Pridružen/a: 09 pro 2011, 23:42

Re: Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Post Postao/la Ekrem-Tesanj-Vlasic »

Jučer, skoro u sami mrak, na džanariki se ukazalo par cvjetova. Danas je dobro iscvjetala. Danas je iscvjetala i breskva. Pčele su na džanariki i na breskvi, u kasno popodne znatno više. Vjerovatno što je u zraku nastala osjetno veća vlažnost. Vjerovatno će biti i kiše, a to se nebi poklopilo sa moim prognozama. Kiša bi nam dobro došla.
"Protiv neugodnih istina ima samo jedan lijek - treba se s njima pomiriti." Albert Camus
Avatar
samir007
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 232
Pridružen/a: 05 pro 2010, 14:27
Lokacija: Lukavac. Babice

Re: Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Post Postao/la samir007 »

Izgleda da kod mene vegetacija kasni više nego kod ostalih. Okolica Lukavca u blizini jezera Modraca.
Dženarike još nema.
Izgleda da će biti kao i prošle godine samo malo kasnije nego lani, sve u isto vrijeme će izbeharati i dženarika i trešnja i šljiva i jabuka i kruška.
:P :P :P
"Strpljen -spašen"
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Kada cvijeta Džanarika u našem kraju

Post Postao/la Samir »

Ekrem-Tesanj-Vlasic je napisao/la:Jučer, skoro u sami mrak, na džanariki se ukazalo par cvjetova. Danas je dobro iscvjetala. Danas je iscvjetala i breskva. Pčele su na džanariki i na breskvi, u kasno popodne znatno više. Vjerovatno što je u zraku nastala osjetno veća vlažnost. Vjerovatno će biti i kiše, a to se nebi poklopilo sa moim prognozama. Kiša bi nam dobro došla.
Ekreme ako sam dobro skontao kod tebe bi bagrem trebao krenuti okom 4 maja.
Odgovorite