erminov dnevnik -pocetnik

Odgovorite
ermin r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 18 lip 2012, 15:08
Lokacija: bih - cazin

erminov dnevnik -pocetnik

Post Postao/la ermin r »

pozdrav zanima me da li je bolje pcelariti sa ili bez maticne resetke i zasto pcele ne idu u nastavak kad je ona prisutna molim odgovor i unaprjed hvala...
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: erminov dnevnik -pocetnik

Post Postao/la senad »

ermin r je napisao/la:pozdrav zanima me da li je bolje pcelariti sa ili bez maticne resetke i zasto pcele ne idu u nastavak kad je ona prisutna molim odgovor i unaprjed hvala...
Da li je bolje pčelariti sa ili bez MR to zavisi od pašnih [ne]prilika, Uglavnom postoje pčelari koji pčelare bez MR i jako dobro uspjevaju u tome. JA radim sa i bez MR . Uglavnom mislim da je nužno imati u priprarvnosti MR .

MR se stavlja pred glavnu pašu da se ne dozvoli pristup matici u medište , Pripreme za glavnu pašu podrazumjevaju da neposredno pred glavnu pašu ima dobro razvijenu zajednicu bar na dva nastavka . Dodavanje MR i trećeg nastavka je bezbolno jednostavno se matica ograniči i to pčelar radi.

Ako nemamo dobro razvijene pčelinje zajednice suvišno je bilo šta raditi !

Ako želiš da ti pčele pređu u nastavak iznad MR onda se radi prevješavanje ali ako nemamo dobro razvijene pčele teško je i prevješavat .

Možda bi bilo dobro da nam pojasniš tvoju situaciju pa pčele neće da prelaze iznad MR? Kakvo ti je stanje sa pčelinjom zajednicom?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
ermin r
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 13
Pridružen/a: 18 lip 2012, 15:08
Lokacija: bih - cazin

Re: erminov dnevnik -pocetnik

Post Postao/la ermin r »

hvala na odgovoru pcelinja zajednica je jaka ali one sav med nose u plodiste a zanima me kada medimo kako naj jednostavnije sprjeciti pcele da udju u rojevno stanje i ako se pojave maticnjaci a ne zelimo oslabljivati tu zajednicu da li ih treba unistavati unaprjed hvala ..medno
Odgovorite