Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la medonosa »

Ermin.ef. je napisao/la:Jučer sam pri pregledu košnica primjetio da u nekima gotovo nikako nema polena dok u drugima se primjeti po jedna trecina rama. Ja sada pocinjem sa intenzivnijim prihranjivanjem za dopunu zimskih zaliha, citajuci raznu literaturu oko uzimljavanja pčela vidim da se stalno spominju i ramovi sa pergom, da li bih ja trebao što dodavati u ovaj sirup kako bi to donamjestio?
Efendija,ovisno o pcelinjoj pasi na tvome terenu,pcele imaju jos najmanje dva mjeseca za sakupljanje polena,naravno da je pozeljno da pcele imaju po nekoliko ramova polena u kosnici,ovo mozes obezbjediti u proljetnom dijelu oduzimajuci ramove sa polenom koje cuvas pa u jesen dodajes,ili podsticati pcelinju pasu koja daje u ovo vrijeme polen,evodija,zlatosipka,brsljan itd!Netreba da se brines,pcele ce sebi jos donijeti iz prirode,obezbjedi ti njima zimnice,a u kasnu jesen mozes dodati pogacu sa dodatkom prorodnoga polena!
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

U pravu si valjda ce se nesto naci u ova dva mjeseca, mislim da bi kod mene trebalo uvijek da ima nadražajne paše al ja do sad nisam nikad razmisljao o tome šta cvate u koje vrijeme, al od kako sam nabavio rojeve sad me sve živo interesuje. Imam namjeru da sadim što više medonosnog bilja i drveća a zaista imam i prostora za to, sinoc sam bio u Sarajevu i prolazeci pored Alipašine džamije na raskrsnici prema skenderiji vidio sam neko drvo koje je jako procvalo ma kao behar da li je to evodija ima li neko iz Sarajeva da zna? i da li bi se moglo poslije sjeme uzeti pa tako rasaditi?
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ
Efendija ja pokusavam da imam 2-3 rama perge prilikom uzimljavanja.
Obicno bude u pojedinim drustvima vise nego treba pa razdijelim[ujednacim]
slm
MEDNO

MK
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

I ja cu o tom razmišljati ako Bog da na proljece al kod mene su ovogodisnji rojevi uglavnom iz jula mjeseca tako da im svega nedostaje mada su se lijepo razvili samo da sada nije suša sve spržila ja vjerujem da bi oni mogli dosta toga donijeti.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo jedno pitanje za iskusnije kolege, u pitanju je polozaj mog pcelinjaka iznad mozete vidjeti slike. Razmisljam o tome da sam mozda pčelinjak pomjerio previse visoko do same šume, jos su mi neki stariji ljudi rekli da ce mi kosnice zimi biti kratko vrijeme na suncu a onda hlad i da bi trebao kosnice spustiti nekih tridesetak metara nize a kad bolje razmislim to bi mi bilo prakticnije i blize vikendici. Sad me interesuje kako premjestiti te moje 4 kosnice na toj istoj lokaciji samo 30 metara nize, kako to izvesti?
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la senad »

Niko ne konta tropske vrućine koje su možda pogubnije za pčele nego zimska hladnoća.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la pasha »

Ermin.ef. je napisao/la:Evo jedno pitanje za iskusnije kolege, u pitanju je polozaj mog pcelinjaka iznad mozete vidjeti slike. Razmisljam o tome da sam mozda pčelinjak pomjerio previse visoko do same šume, jos su mi neki stariji ljudi rekli da ce mi kosnice zimi biti kratko vrijeme na suncu a onda hlad i da bi trebao kosnice spustiti nekih tridesetak metara nize a kad bolje razmislim to bi mi bilo prakticnije i blize vikendici. Sad me interesuje kako premjestiti te moje 4 kosnice na toj istoj lokaciji samo 30 metara nize, kako to izvesti?

Odgovor već postoji na forumu. Pisali smo opširno o tome. Senad je detaljno opisao svoje iskustvo. Ja sam uradila kao i on. Potraži to negdje. :) Želim ti puno sreće u pčelinjaku , kolega. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Razmišljao sam o premještanju al me strah da ne zeznem sad kad sam na pocetku a kraj je sezone priprema za zimu mislim da se greske sada skupo placaju tako da vjerovatno ako budem na godinu proširivao pcelinjak onda cu odmah na novo mjesto prebacivati rojeve poštujuci naravno pravila. Danas je na mom pcelinjaku ovako izgledalo:
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la mirsad »

POZ
Lijepo je vidijeti kako rade samo nesto se nevidi
da nose polen ili.
MEDNO

MK
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la halid_s »

Ne vidi se da li su ti AV podnjače, ako jesu onda im limovi nisu otvoreni ili su obične podnjače, jer na prvom snimku se vidi da lepršaju krilima kako bi rashladile košnicu. Ja kod svojih čim ovo primijetim odmah limove izvučem, a sad kako je vrijeme izvučeni su skroz, tako da nema ni brada ni lepršanja.
''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

mirsad je napisao/la:POZ
Lijepo je vidijeti kako rade samo nesto se nevidi
da nose polen ili.
MEDNO

MK
Koliko sam primjetio danas su dosta donosile polen,na pocetku prvog snimka se vidi kako donose. A podnjace su AV zato sam i dosao da vidim jel im prevruce pa sam ih otvorio i ubrzo su prestale da lepršaju.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Evo još slika od mene tu su sadnice Kelreuterije i Evodije posađene prije nekoliko dana.
slika
slika
Kada sam danas došao na pčelinjak zatekao sam sljedeće stanje: iz jedne od košnica izašao je veliki broj pčela pomislio sam da je grabež al nije bilo borbe i sve su se nakon sat dva vratile u košnicu, nisam ih hranio posljednjih 7 dana pa da je reakcija na hranu ima li neko objašnjenje zašto se to događa?
slika
Poslije sam malo pregledao jedno društvo kako bi provjerio stanje sa hranom te sam uočio da ima 4 rama potpuno zatvoreni med a ostali ramovi sa dubokim vjencima i ono što mi je bilo interesantno ram u sredini gornjeg nastavka bio je pun meda, nisam gledao donji nastavak jer je bilo kasno a matica je vjerovatno dole jer gore je sve popunjeno ili med i polen ili zatvoreno leglo ili larve i jaja samo sam na jednom ramu nasao malo slobodnog prostora gdje su nedavno izašle pčele iz zatvorenog legla inace pošto sam pocetnik nije mi baš jasno kakvo bi bilo idealno stanje tj. položaj legla i meda tj. njihov omjer u ovo vrijeme kad ih treba zazimiti.
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ovako trenutno izgleda moj mali pčelinjak :)
slika
Također sam primjetio da pčele dolaze na grm "krvavike" kako ga kod nas nazivaju vjerovatno traže propolis ili ko zna šta drugo..
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Imam jedno pitanje za iskusnije kolege, danas sam uspio pregledati jedno društvo prije kiše i primjetio sam nešto što ne razumijem. To društvo sam pregledao i prije nekih desetak dana i tada legla uopšte nije bilo, u gornjem nastavku srednja četiri rama su imala praznu površinu velicine dlana, znaci bili su sa dubokim vijencima gdje je poklopljen med a ostalo je prazan prostor gdje su nadavno izasle nove pcele. U donjem djelu sve je bilo prazno ni legla ni meda i ja sam pomislio da je matica zavrsila svoj posao za ovu godinu. Danas poslije deset dana ponovo pregledam i zatičem sljedeću situaciju. U gornjem nastavku sav prazan prostor je popunjem ne poklopljenim medom tako da je svih devet ramova punih medom. U donjem nastavku srednji ram ima zatvorenog legla sa obje strane velicine otvorenog dlana ima nesto meda i ima polena i krcat je sa pcelama a dva okolna rama imaju takoder i med i polen. Šta se tu sada desilo? Da li je ta situacija dobra za prezimljavanje? Brine me taj novi med koji znam da nije prenesen iz donjeg nastavka jer je bio prazan, sumnjam na medljiku jer sam primjetio da su pupovi ovog grma sa gornjih slika obljepljeni prozirnom ljepljivom tvari.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Marin »

Bilo je sve spremno za dobro zimovanje .
Ovo toplo vrijeme i neki unos je potjerao maticu na niže i pokrenula je leglo .Unos je vjerovatno stao ali tu je leglo i pelud kojeg neće sad napustiti i treba da izidje do kraja . Kod mene u toplijim krajevima to ne bi dirao jer će biti aktivna još dosta vremena .
Kod tebe bi sad trebalo digniti to leglo u gornji nastavak i pustiti da se zazimia inače izgleda da je blokirala gornji nastavak pa treba krajeve rasteretiti i leglo digniti gore.
Pozz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Ja sada razmisljam da li je i kod ostalih društava tako stanje to cu morati sto prije pregledati, al ako bih digao taj ram gore u sredinu a on je doslovno prazan u njemu je samo zatvoreno leglo bil to bila prevelika praznina za zimovanje a pogotovo ne bih tu mogao dodati jos donja dva rama sa pomalo peludi razorio bi im njihov raspored. Sad sam gledao prognozu tek iza polovine ovog mjeseca najavljuju temperature nize od 13c. Kako bi bilo da otvorim podnjace da im malo preko noci zahladi kako bi prekinuo leglo a da gore nista ne diram, da li bi one u tom slucaju presle u gornji nastavak i tu formirale klube iako je sve puno meda?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Marin »

Prešla bi ponekad kad ne bude legla inače neće napustiti leglo ,njega treba njegovati.Ja bi podigao leglo gore .
Bočne ramove spustio dole ispod da ona to još ima kad prenijeti iznad i stvar rješena ,naka se zazimljava sama,. Svakako će nekad preći gore da sve i ostaviš kako je .Ovako samo ubrzavaš kad si već vidio .Da sve i ostaviš kako je nema sad velikih hladnoća pa će moći ići prema gore po izlasku zadnjeg legla . POzz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Buduci da sam primjetio samo zatvoreno leglo i da nema larvi ni jaja sacekat cu da leglo izađe pa ce se vjerovatno sve pomjeriti prema gore, a šta mislite kako bi bilo dodati sada malo pogace obzirom da su male kolicine peludi za ove mlade pcele?
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Marin »

Količina peludi je bila bitna prije zatvaranja legla kad se larva mjesto početne m/m nastavlja hraniti medom i peludom .
Ne bi stavljao pogaču samo se dodatno iscrpljuju a kažeš da je prestalo leglo - da nema mladog i da ima samo zatvoreno. Napraviti će ona sebi mjesto kako bude zahladnjivalo, a eto medni vijenci su joj maximalni .
Inače ja baš nisam vičan LR -u . POzz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Baš ti hvala na odgovorima, inace mi nije bilo baš jasno kakav bi trebao biti raspored ramova i kolicina meda u vrijeme zazimljavanja buduci da sam ja pocetnik od ovog ljeta :)
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Čini mi se da nam je u posljednje vrijeme forum malo utihnuo, vjerovatno se svi pripremaju za zimu :) meni nekako nedostaju oni česti postovi iskusnijih kolega a pogotovo volim vidjeti slike pčela i košnica. Danas sam iskoristio ovo lijepo vrijeme i pregledao ostale košnice, u svakoj ima legla od 1-3 okvira, pčele donose polen a kao da ima i nektara ili medljike ili to mozda one premještaju po košnici neznam, nisam siguran al bile su jako mirne nije trebala ni dimilica, u dva društva vidio sam matice tako su se lijepo i mirno kretale, uživao sam danas :) Evo malo slika:

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la balasevic »

preljepe slike a i ja moram svoje pregledati da utvrdim kolicinu hrane al me strah posto mi je prvi put
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Ermin.ef.
Čita i piše, dobar
Postovi: 182
Pridružen/a: 13 svi 2012, 16:20
Lokacija: Kakanj

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la Ermin.ef. »

Prošle sedmice sam izvršio posljednji tretman BeeVitalom i na neki nacin zazimio svoje pcele. Dosta sam čitao o uzimljavanju i razgovarao sa dosta pcelara o ovoj temi pa sam odlucio da i ja utoplim svoje pcele. Kod mene su sve košnice svedene na 9 ramova kako bi sa strana bilo više prostora za ventilaciju. Neke kolege utopljavaju stiroporom sa vanjske strane oko citave košnice ja sam uzeo stiropor od 1cm debljine i stavio unutra sa desne i lijeve strane uz dasku a gore sam također stavio stiropor 1cm preko hranilice. Znam da preko zime pcele ne griju kosnicu nego klube i da nikad ne umiru od zime nego gladne i zbog bolesti al eto kad covjek vidi kako rade ostali onda me naprosto bude strah da sta ne pogrijesim. Znam da je jedan od najvecih problema preko zime vlaga a ja sam sacekao jednu sedmicu i jucer sam otisao da provjerim kakvo je stanje, kada sam podigao poklopac i plocu od stiropora na njoj je odozdo bilo puno vlage puno kapljica koje bi kapale po klubetu tako da sam se uvjerio da utopljavanje samo povecava vlagu u košnici, taj stiropor ispod poklopca sam uklonio i ostavio sam samo poklopac, stiropor sa strane nisam vadio jer je bilo hladno i pcele u klubetu. Također sam provjerio učinkovitost BeeVitala na posljednjem tretiranju, kada sam izvukao podnicu sa strana sam primjetio kapi vode koje su tu dospjele klizeci niz stiropor sa desne i lijeve strane uz zidove košnice. Varoe je bilo u prosjeku od 100 - 200 komada po košnici.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Pčelarski dnevnik Ermin ef.

Post Postao/la zvones »

Ermin.ef. je napisao/la:Prošle sedmice sam izvršio posljednji tretman BeeVitalom i na neki nacin zazimio svoje pcele. Dosta sam čitao o uzimljavanju i razgovarao sa dosta pcelara o ovoj temi pa sam odlucio da i ja utoplim svoje pcele. Kod mene su sve košnice svedene na 9 ramova kako bi sa strana bilo više prostora za ventilaciju. Neke kolege utopljavaju stiroporom sa vanjske strane oko citave košnice ja sam uzeo stiropor od 1cm debljine i stavio unutra sa desne i lijeve strane uz dasku a gore sam također stavio stiropor 1cm preko hranilice. Znam da preko zime pcele ne griju kosnicu nego klube i da nikad ne umiru od zime nego gladne i zbog bolesti al eto kad covjek vidi kako rade ostali onda me naprosto bude strah da sta ne pogrijesim. Znam da je jedan od najvecih problema preko zime vlaga a ja sam sacekao jednu sedmicu i jucer sam otisao da provjerim kakvo je stanje, kada sam podigao poklopac i plocu od stiropora na njoj je odozdo bilo puno vlage puno kapljica koje bi kapale po klubetu tako da sam se uvjerio da utopljavanje samo povecava vlagu u košnici, taj stiropor ispod poklopca sam uklonio i ostavio sam samo poklopac, stiropor sa strane nisam vadio jer je bilo hladno i pcele u klubetu. Također sam provjerio učinkovitost BeeVitala na posljednjem tretiranju, kada sam izvukao podnicu sa strana sam primjetio kapi vode koje su tu dospjele klizeci niz stiropor sa desne i lijeve strane uz zidove košnice. Varoe je bilo u prosjeku od 100 - 200 komada po košnici.
Slike ti zaista lijepo izgledaju i trebalo bi to biti dobro . Što se tiče stiropora, mislim da tu ima dosta različitih stavova. Ja mislim da je ispod krova dovoljno nekoliko
listova novina iz prostog razloga što krovovi ne mogu idealno nalijegati, pa tek toliko da toplina ne bježi . Vlaga koja se stvorila je zbog temperature koja je vladala,
jer je bilo još legla makar i minimalnog. U ovom periodu, pa i preko cijele zime, gubitak toplote, a tako i djelovanje hladnog zraka je mnogo veći na zidovima košnice
nego na krovu . Ti si stiropor, pretpostavljam, stavio na zidove sa bokova , a prodor hladnog zraka je išao preko prednjeg i zadnjeg zida. Da si stavio sa svih strana
to bi mogao biti poticaj za još legla koje bi ti pojelo hranu, pa bi imao probleme prije pola zime . Izvadi ti i preostali stiropor , pa u prvom dijelu zime neće biti vlage,a
kad krene leglo ako je i bude , slijevat će se niz bočne zidove jer je tu najveći uticaj hladnog zraka .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite