Moj Dnevnik - N€dim

Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la N€dim »

"prosijanim pcelama"
Stavim dasku odmaknutu od leta oko 10-15 cm i stresem ispred te daske pčele sa okvira zatvorenog legla pazeci da matica nije na okvirima. Stare pčele izletnice prelijecu dasku a mlade se nakupe ispod daske. Na taj nacin dobijem mlade pčele.

ili druga metoda
stresanjem okvira u posebnu zatvorenu posudu sa lijevkom. Pčele moraju da provedu 72 sata u mračnoj i hladnoj prostoriji, stim sto im dodam malo vode.
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la N€dim »

Moj pokusaj slikanja za walpaper pčele na faceliji
ja sam zadovoljan slikom u vecoj rezoluciji i kvalitetu slike.

http://i1194.photobucket.com/albums/aa3 ... e/Pela.jpg
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la ErminH »

N€dim je napisao/la:"prosijanim pcelama"
Stavim dasku odmaknutu od leta oko 10-15 cm i stresem ispred te daske pčele sa okvira zatvorenog legla pazeci da matica nije na okvirima. Stare pčele izletnice prelijecu dasku a mlade se nakupe ispod daske. Na taj nacin dobijem mlade pčele.

ili druga metoda
stresanjem okvira u posebnu zatvorenu posudu sa lijevkom. Pčele moraju da provedu 72 sata u mračnoj i hladnoj prostoriji, stim sto im dodam malo vode.
Ovdje se vjerovatno(odnosi se na tvoju prvu metodu) radi o Taranovljevom nacinu istjerivanja roja,ali moze se raditi i kad drustvo nije u rojevnom nagonu kako bi dobili mlade pcele. :roll: :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
N€dim
Čita i piše, dobar
Postovi: 121
Pridružen/a: 20 vel 2011, 20:20
Lokacija: Kakanj

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la N€dim »

pa pojasni nam malo i taj nacin
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la ErminH »

N€dim je napisao/la:pa pojasni nam malo i taj nacin
Uklanjanje aktivno rojevni pcela.Taranov naziva one pcele koje uzrokuju rojenje aktivno rojevnim pcelama.On ih posebnim postupkom izdijeli iz zajednice koja se sprema na rojenje,tako da u roj odlaze sve takve pcele.Najprije se nacini strm stalak od dviju dasaka,sirok 30 cm i dug 50 cm.Na jednoj se strani daske medjusobno zabiju po duzini,na drugoj se odmaknu tako da se jedna prema drugoj nalaze pod kutom od 45 stepeni.U takvoj udaljenosti utvrde se pomocu uzani precki.Visina tog stalka treba da odgovara visini leta.Dobro je gornju stranu daske namazati propolisom.Stalak se namjesti ispred kosnice tako da je udaljen od leta 10cm.Nakon toga stresu se na podnozije stalka sve pcele iz kosnice,zajedno s maticom.Starije pcele podici ce se i u letu vratiti nazad u kosnicu.Mlade pcele pa i one aktivno rojevne puzat ce po stalku prema kosnici,ali ce ih razmak do leta zaustaviti i one ce se pomalo sakupljati u hrpu ispod stalka gdje ce ostati da vise.Tako ce se izvrsiti raziodba,i gotov ce roj mirovati kao i svaki drugi prirodni roj.Pred vecer se moze odnijeti sa stalka i stresti u kosnicu.Njegova se kosnica moze postaviti upravo kraj one iz koje je istresen,jer se pcele iz roja nece vracati.Drugog dana daju se na posao s energijom koja je svojstvena prirodnom roju.Ako je u zajednici iz koje je istresen roj bila matica koja je nesla,takva matica mora biti i u istresenom roju.Ako je bila nesparena,roj je zadovoljan i takvom maticom.U osnovnoj zajednici ostalo je manje pcela nego sto ih ima poslije izlaska prirodnog roja,zato ce i daljnje rojenje prestati.
(prepisano iz knjige kako bi bilo sto jasnije,PČELARSTVO sljedecih autora,Josip Belcic,Josip Katalinic,Dragutin Loc,Stevo Loncarevic,Lovro Peradin,Đuro Sulimanovic,Filip Simic i Ivo Tomasec-sesto dopunjeno izdanje)
U prilog slika:
slika
(slika preuzeta sa SPOS-a)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la senad »

JA ne znam zaista čemu takve komplikacije i maltretiranje pčela . Daj te ljudi to pojednostavite :mrgreen:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj Dnevnik - N€dim

Post Postao/la ErminH »

senad je napisao/la:JA ne znam zaista čemu takve komplikacije i maltretiranje pčela . Daj te ljudi to pojednostavite :mrgreen:
Ja nisam nista zakomplikovao,samo sam napisao citaj (prepisao) ono za sto sam bio pitan :mrgreen:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Odgovorite