Moji radovi

mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
dobro su dresirane.

MK
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mirsad je napisao/la:POZ
dobro su dresirane.
MK
Ipak su skontale da im kod mene i nije tako lose 8-)
Ovdje su rane sorte lipe davno gotove. Otvorena je jos crna sitnolisna i srebrena se polako otvara. Kesten cvijeta u sesnest. Za desetak petnaest dana bi kod nas moglo sve biti gotovo sto se tice glavne pase. Mlada drustva se prihranjuju i pripremaju da ogu samostalno zimovati. Lijevo desno jos neku maticu zamijeniti i to je to. Dva prirodna roja rade kako to samo rojevi znaju. Oplodnja matica je ove godina isla super. Poneka se nije vratila sa oplodnje, ostale za pet. Sve u svemu, sezona iznad prosjecna dosada. Jos samo malo da usi prorade, i to bi bilo to.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
Roj na grani vec pocinje luciti vosak
slika
E bas su se izrojile na vrijeme
slika
Lipa medi
slika
Njeno Velicanstvo u punom sjaju
slika
Rezultati oprasivanja
slika
Jedan od onih mali oplodnjaka
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Kad je standard dobar i na listu izvlaci vosak, ovdje u Bosni one skontale da nema fajde pa bjeze iz kosnica a kamo li sa lista. Cini mi se da kod vas klima nije tako ekstremna ovdje iz krajnosti u krajnost. Svidjaju mi se te vase male kosnice mislim da je u ogranicavanju legla uspijeh. Kod nas je samo daj sto vise pcele kad zamedi da ima sta da donese ali je problem sto kad zamedi traje kratko ili nikako pa one pojedu i to sto su donijele.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

To bi otprilike bio rezime razlika ovdje i dolje.
Klima je u NL kao i ljudi, umjerenija, manje sklona krajnostima. Mada i ovdje zadnjih godina godine se razlikuju jedna od druge za nepovjerovati.
I kosnica, manja od LR-a (otprilike RV) u kombinaciji s ogranicavanjem plodista i vec navedenom klimom je dobitna kombinacija.
Ali, sta je tu je. Treba pokusati izvuci najbolje.
Sretno i bori se.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
Evo malo slicica novooformljenog drustva s rojevnom maticom. Vidite kako su se lijepo omotale i zastitile prpolisom. Milina za vidjeti. A i matica steka u sesnest. Mlado ludo.
Ovdje dosta suvo. Jedna momacka kisa ne bi bila na odmet. Pravi je ljetni ugodjaj. Srebrna lipa otvorena, ostale na izdisaju. Ovih dana se ocekuje visoke temperature, tako da bi zadnja lipa, kao sto smo i previdjeli mogla biti gotova prvih dana jula. Onda nas ceka dugo toplo ljeto. Vidim da poneka lipa i nesto hrasta ima mokre listove. Nije to masovno, ali svako malo je dobro doslo. Dobra sezona u svakom pogledu.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
Evo narode, onaj mali oplodnjak. Izgradio i popunio okvirg dje je pricvrscen. Nove pcele vec izisle i matica zalijeze dalje. I susjedni ram zalazen. Sad je vec lakse za razvoj, jer su presle onaj nekakv kriticni dio kad se pojavi odredjena masa pcela. Naravno, cijelo vrijeme su bile pomalo prihranjivane. Do zime drustvance koje samostalno prezivljava i dogodine vec u proizvodnju. Ovdje je inace zasulio i dugo vremena imamo temperature oko tridesetak celzija. Ova vrucina je sprzila zadnju lipu i kod nas je u principu kraj igranke. Vrijes jedino ako bi sad momacki nakislo. I naravno medljika u manjoj ili vecoj mjeri. Prinosi dosta dobri, iako lipa nije dala maximum. No i vise sam nego zadovoljan.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode. Nakon duxe stanke, ponovo malo do pcela. Uz ovaj ludi fudbal, i pcelice se zanemare. Kako je nevjerovatna susa i velike vrucine, nesvojstveno za ovo podneblje, nisam nesto ni zavirivao u kosnice, sem madih drustava koja pomalo porihranjujem. Vrijeme se ubilo za rostilje i hladnu pivu.
Proradila medljika. Na jednom standu, gdje je drvored lipa, cesta je toliko umazana medljikom, da se sve djonovi lijepe prilikom hoda.
I naravno, vidi se to i u kosnicama. Nakon dosta dobbre godine i cvijetnog meda, bice fin unos i medljike.
No svest cemo racune nakon posljednjeg vrcanaja. Sve u svemu vise nego dobro.
slika
slika
slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Lijepo je sve to vidjeti i cuti kolega. Ovdje je situacija kontra, odnosno kisa ne prestaje.U zadnjih mjesec dana mislim da dva dana nije bilo kise.Vaga konstantno ide u minus, sirupa se i pogaca sta ce na kraju biti vidjecemo.Nadam se da je kod drugih bolja situacija.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Steta, a bile su naznake da bi mogla biti dobra godina.
Ovdje nevjerovatna susa i vrucina, Svi travnjaci pozutili, a normalno su lijepi, zeleni, podsisani.
I uprkos susi, kad se dodje na pcelinjak, pogotovu ujutro, pcele rade kao velike. Ipak, i na ovakvoj vrucini, nadju nesto i za sebe i pcelara. Puno bolje nego kisna godina
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Moji radovi

Post Postao/la j.nezic84 »

Fino za vidjeti I za cuti kolega...Ovde godina jeste u globalu ovde bila kisna,ali evo vec duze zadnje vrijeme je stabilno I suvo.Vjerovatno zavisi dosta I od mikrolokacije.Uglavnom pcele su stalno radile,bar kod mene,i stalno je nesto medilo. Sve u svemu,i ovde je ovo jedna od boljih godina,bar iz moga iskustva.Takodje ima puno medljike ove godine.I nakon izvrcane medljike,i dalje ima pomalo unosa,ili ima jos medljike,ili je mozda vec poceo I vrijesak(kontinentalni)...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobra vecer narode.
Nakon odmora i zavrsenog vrcanja, evo malo vijesti iz mog sora.
Ljeto susno ko u prici. Izmjerene rekordne temperature i minimalne, skoro nikakve kolicine oborina.
Ipak, godina za anale. Prije godisnjeg, vratio sam medista na ciscenje i popravak. Kad sam se vratio, pcelice sve napunile.
Bilo je medljike skoro kao i cvjetnog meda. Kolicine po drustvu nevjerovatne. Nikad s manje drustava nisam vrcao vise meda.
Imao sam dva prorodna roja, uz razrojavanje i formiranje novih drustava, pcelinjak skoro utrostrucen (bilo dosta gubitaka zimus).
Sad je u tijeku borba protiv varoe i dopuna zimnice. Inace varoe malo. Ne samo kod mene, nego opcenito u NL. Nije joj pasalo vruce ljeto.
A i voce rodilo, milina za vidjeti. Taman kad bi se trebalo odmarati nakon duge sezone, nemozes odoliti.
Vec ponesto fermentira, a bice jos stosta. Uz sve to djemovi, ajvar, sirce... Stizu uskoro i orasi i kestenje. Vrijeme zetve.
Zujim, nijedna pcelica mi nije ravna.
Pozz, Kreso
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika
Nesto ste ni zamrli narode. Nidje zive duse. Ovo mi nekako dodje kao posjetnik kad uporedjujem sezone jednu s drugom. Ali nema veze, idemo dalje.
Ovih par slika pokazuje one moje male oplodnjake. Ovo samo da vidite da sa sakom pcela i mladom nesparenom maticom, mozete napraviti drustvo koje samostalno zimuje i dogodine je proizvodno drustvo. U tijeku prihrana i nadopuna zimnice. Cak i sace grade. Vrijeme je inace dobro, prava ona lijepa rana jesen.
Jedna mala korekcija iz predhodnog posta u vezi varoe. Ipak je ima. Bio sam se pravo zabrinuo gdje je. Nema zabrinjavajuce puno, ali dovoljno da se vidi da je mravlja ucinkovita.
Jos jedna opaska u vezi jacine drustava i uzimanja hrane. Kada drustvo uzima hranu brzino munje, sirup ili pogacu, to drustvo je obicno top. Ako kilave i hoce i nece, odmah je neki problem.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega one koje mrljaju treba spajati ili eliminasati na vrijeme.
Spajanje drustva traje pet minuta u jesen.
Jedno umrlo drustvo da se sve sanira i sredi traje nekoliko sati.

MK
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega one koje mrljaju treba spajati ili eliminasati na vrijeme.
Spajanje drustva traje pet minuta u jesen.
Jedno umrlo drustvo da se sve sanira i sredi traje nekoliko sati.

MK
Mudro zboris kolega. Jedino, slabo drustvo je slabo zbog nekog razloga. Sad, da li je to varoa , nozema ili nesto slicno.
U svakom slucaju, rizik mi je malo spajati takvo drustvo s nekim manjim mladim ali zdravim drustvom. Neka ide svojim tokom, pa cemo vidjeti.
Nego, kako ste vi gore na sjeveru prosli ove godine?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode. Sretna i medna da vam bude svima naredna 2019 godina.
Nakon duzeg vremena, evo mali update o stanju s pcelama u mom soru.
Nismo imali dugotrajan period mraza, no ipak sam morao uraditi tretman oxalnom,
Jedan pcelinjak na staru godinu a drugi prvog januara. Stanje je dobro, koliko se moze vidjeti odozgo. Sva drustva na zivotu. Ramove nisam vadio.
Kod par drustava stavio lezeci okvir s hranom. Za svaki slucaj.
Rezultat dobrog stanja jeste izuzetno dobra prosla godina. Izuzetni prinosi meda i situacija da su zimske pcele odgojene iskljucivo na medu.
Jako topla sezone nije izgleda pogodovala razvoju varoe, jer je pad bio slab nakon tretmana MK.
Dakle sve skupa stanje i vise nego dobro. Samo da ovako i nastavi.
Nadam se da je i kod ostatka kolega situacija slicna.
Pozz, Kreso
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Pozdrav Kreso
Kakvi su rezultati pada varoe nakon oksalne .?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Juce sam bio na jednom pcelinjaku, varoe jedva da ima. Ovdje sam imao dva drustva za koja sam mislio da bi moglo biti svasta, medjutim nista posebno.+
Drugi pcelinjak nisam obisao, medjutim ni tu ne ocekujem nista spektakularno. Razmak zracne linije, pet sest kilometara.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Kako ne dođes u iskusenje da taj vosak skines sa satonosa. Stanje odlicno, kod mene barem godina ispod prosjeka nesto se uhvatilo bagrema i to je to. Pcele zazimljene polovicno na medu i seceru.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

cerex je napisao/la:Kako ne dođes u iskusenje da taj vosak skines sa satonosa. Stanje odlicno, kod mene barem godina ispod prosjeka nesto se uhvatilo bagrema i to je to. Pcele zazimljene polovicno na medu i seceru.
E, nije to samo vosak kolega, ima tu i propolisa dosta. Osim toga omogucava cirkulaciju zraka i prelazak pcela iz ulice u ulicu.
Dakle narode, evo malo novosti iz mog sora.
Za razliku od prosle godine, minula zima je prosla bezbolno. Sva drustva izasla ziva iz drava. i taman kad sam pomislio sve bez problema, nadjem dvije trutuse. Jedna stara matica iz oplodnog centra koju sam godinama ostavljao, cisto da vidim koliko moze izgurati. I izgurala dosta godina i potrosila se. Druga proslogodisnja, mlada zdrava, ali ipak, trutusa.
Ta dva drustva sanirana. Nisam sve ni pregledao, ali p[o unosu polena, trebalo bi sve biti ok.
Inace kod nas padaju temperaturni rekordi, U utorak i srijedu bilo nevjerovatnih 20, te 21°C. Sedmicu prije toga, pcele masovno unosile polen. Lijeska, joha, drijen, visibabe, kacuni, cak i prva cica maca zazutila... Ne pamtim ovako rani start. Usvakom slucaju, pcele se dobro iskakale od tamnog lanjskog meda i unijele brdo polena.
Kod par drustava korigovana situacija s hranom iz drugih drustava. Dosta zatvorenog legla u svim drustvima. Juce i danas ponovo zahladnilo.
Moglo bi ovo biti i varljivo, no sta je tu je.

Pozz, Kreso
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la: Sva drustva izasla ziva iz drava. i taman kad sam pomislio sve bez problema, nadjem dvije trutuse. Jedna stara matica iz oplodnog centra koju sam godinama ostavljao, cisto da vidim koliko moze izgurati. I izgurala dosta godina i potrosila se. Druga proslogodisnja, mlada zdrava, ali ipak, trutusa.
Ova mlada matica , da li je i ona iz oplodnog centra?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Nije, ona je bila moja rsdinost. Samo neznam vise da li je iz rojevnog maticnjaka ili je presadjivana.
Na oko je bila prelijepa, ali steta, corak.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Odgovorite