Moji radovi

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

A sta da vam kazem decki. Nije veselo. A vama gore oko sarafa, pogotovo. Vi ste tek sjever.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
Dakle narode, kao sto vidite, mora se malo paznje posvetiti i medu kad se vec izvrca. Sto veca paleta proizvoda, kupci zadovoljniji. Ovaj kremasti ima jako finu strukturu i super je za namazati na kruh ili tosti.
Ovdje je vrijeme dosta sareno. Juce i danas neki hladan vjetar, pri kojem slabo sta da moze mediti.
Ima dosta lisnih usiju na javoru, hrastu i lipi. JUce sam vidio prvi cvjetic lipe otvoren. Narednih par dana imamo visoke temperature, tako da ocekujem da se to dobro otvori i da pocne unos. Danas postavio bjezalice, da mogu jos izvrcati nesto medista i tako ih rasteretiti za lipu. Prosle subote pregledao razrojena i/ili izrojena drustva. Starke imaju vec zatvoreno leglo i uspio sam nekoliko manovih matica obiljeziti. Jako lijepe vitalne rojevne matice.
Nisam odavno imao prije lipe ovakvo stanje. Rojevi takodje imaju leglo, i veci dio zatvoreno. Imam i jedan nukleus s laznim maticama, te se to mora sanirati. Nukleusi koje sam razrojio sa ´starim´maticama od prosle godine, stancaju leglo ko velike. Fali materijala i prostora. Ako bude vrijeme iole kako treba, trazit ce se mediste viska.
Malo pomalo postajem megaloman ko neki od mojih kolega(da ih ne imenujem) :D
Sretne mi supruga jednog od stalnih musterija, i pita ovaj ima li meda. Dosao bi kupiti. Kupuje dosta.
Sta ima li, veli moja bolja polovina. Pa nista drugo i neradimo do li se bakcemo s pcelama i vrcanjem.
Pa ti sad skontaj kakva je situacija.
Pozz, Kreso.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Fino je biti megaloman ali treba to sve stici, narociti ko radi u firmi stvarno je zeznuto.Sviđa mi se taj tvoj kremasti med pa ako nije tajna moze recept?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

cerex je napisao/la:.Sviđa mi se taj tvoj kremasti med pa ako nije tajna moze recept?
E jesam i ja brz na odgovoru. Nedaj boze da sam rodjen na divljem zapadu.
MOze na par nacina. U tecni med ubaciti teglicu dvije kremastog meda, i mjesati dva tri, cetri puta dnevno po par minuta.
Ako nema kremastog, onda samo mijesati. Najbolje kad med pocne da se muti. Ima jos jedna mogucnost.
Pustiti da med kristalizira, malo ga zagrijati i onda mijesati,. Ali ovaj put mora masinski, jer rucnio ne ide. Pretesko.
Cilj igre je u ovom slucaju da se pokidaju cvrste veze medju kristalima. Losa strana zadnje navedene opcije jeste nesto krupniji kristali. Kad se napravi mijesanjem dok je jos tecan, onda bude jako fina struktura, poput recimo eurokrema.
Ovdje kod mene lipe cvatu, ali nije bas sve isto kao lani. Dosta je suvo a i prohladno stalno s nekim suvim vjetrom.
Bilo je doduse dva dobra pljuska prije par dana, ali moglo bi jos. Unos nije nesto bog zna sta, ali potrajat ce to, pa ce biti vremena nadam se i za povoljnije uvjete medenja.
Ovdje, nakon prvog proljetnog meda(voce vrba ..), bude period prije lipe sa manje kvalitetnim medom. Pretezno svibovina i jos sto sta. Sada, pored lipe cvijeta kupina i bijela djetelina te grahorica i jos kojesta. Uskoro i nesto kestena. Taj med bude jako kvalitetan uz prepoznatljivu notu lipe. Cesto bude i nesto tamniji zbog udjela medkjike.
Ove godine bi to lako mogao biti slucaj, jer su listovi drveca masni.
Period rojenja je zavrsen, te smo uplovili u mirnije vode. Bilo je i vrijeme.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav narode pcelarski. Evo malo novosti iz mog sora.
Za razliku od stanja kod vas U Bosni, ovdje vrijeme nikakvo. Juce se vozim kuci s posla, i u autu pokazuje temperaturu od cijelih 10 celzija. Vazdan kisa pada, depresivno. Ni danas nije puno bolje. Doduse manje kise, al vazdan sivo, tmurno.
Ali zato su travnjaci ponovo ozelenili. A bilo je zuto, suvo. Kisa je trebala sad samo jos temperature.
A lipa u cvatu sve u sesnaest. No, obecali su nam poravak vremena i temperature 20-30°C. Ako im je vjerovati, trebala bi i lipa pokazati pravo lice i kao i obicno izvuci sezonu. Nasao sam jedno mjesto gdje ima kestena, pa pregovaram da postavim par kosnica za malo kestena. Po povratku s odmora planiram nesto preseliti i na vrijesak, ako se stigne. Dosta kvalitetan med. Ovdje na cijeni. Najskupliji.
Nego narode, nema vas nesto. Ili ste svi zauzeti vrcanjem, ili je sta ozbiljnije. Forum nam polako zamire.
Ako ovako nastavi, ovo ce se ugasiti potpuno. No, nece valjda tako daleko otici.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
Dakle, narode, ugrijalo kod nas i pregrijalo. Narednih dana tropski. Sitno lisna lipa polako se otvara, ova prva na izmaku a srebrena jos ceka. Bojim se da ce je ove temperature sve otvoriti i sprrziti. No sta je tu je.
Ali zato biljnih usiju napretek. I kao sto je bilo za ocekivati, vrca se medljika. Zadnja tura koju sam izvrcao, nije bas bila crna, ali dobro tamna. Nema greske, okus po karameli i vrca se , kao i obicno, bez problema.
Tri drustva odvezao na kesten, neznam da li mu pasu ove vrucine. Nadam se malo kestenovom medu. Mada ima i lipe i evodije u okruzenju. Inace imam dojam da lipa ne medi bas ono momacki kako zna. Ali to je pasa na duge staze.
Pcele posjecuju kesten, bijelu djetelinu, kupine, lavandu, lipu naravno, nesto facelije, mednu rosu i sto sta.
Na ovoj drugoj slici, vidi se da pcele i nisu bas tako konzekventne kako se prica, kad je rijec o posjecivanju samo jedne vrste cvjetova. Primjetite boju polena na nogama.
Ako se nastavi ovj susni period, predvidjam probleme sa uzimljavanjem drustava. Plodista normalno nikad nediram, i tu se nadje poprilicno meda.Samo nadopunim. Medjutim, ako navuku dosta medljike, a zim bude malo ostrija, bice svasta.
MOrat ce se dodavati secera. Najbolje bi bilo svakodnevno u periodu zazimljavanja, ali tesko je to sve stici.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ispravlam gornji post. Ne da medi, nego se navlaci lopatama. Lipa, medljika, kupina, sta sve, neznam.
Fali materijala tako da moram cesce vrcati. Sutra ipak do gelera po ramove. Trazit ce se i kanta vise ako ovako nastavi.
Drustva na kestenu pune momacki. Sad da li je to kesten ili ima i sto sta drugo, neznam. Bitno je da se puni.
Zna li ko kakvi uslovi pogoduju medenju kestena. Ovdje inace ovi dana tropski. Temperature dobro iznad trideset, sto je neuobicajeno za ovo podneblje. Narednih par dana ostaje tako.
Med je inace super kvalitete. Svugdje se osjeti nota medljike. Radi se u se´snest.
Pozz, Kreso.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kolega,robe ima samo se treba naruciti.Zezam se.
Ja imam toliko posla,da cu najvjerovatnije vrcat posle godisnjeg :roll: .
Kom mene se zimska lipa jos nje otvorila,a sutra najavljuju kisu pa opet oko tridesetak stepeni...
Hoces samnom na balsemin...nemas pojma kako mi je zao sto nisam otisao na maslacak..bio sam da pomognem jednom kolegi...uglavnom tri polunastavka puna meda.
Sretno i misli na zdravlje...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ma nije problem u robi druze. I ovdje mi je nadohvat ruke. Nego nekako mi to sve previse.
Ali trazili ste, gledajte. Ili, sto bi nadrealisti rekli, zaiskali ste, evo vam ga.
No, sve to ide u rok sluzbe. Prezivit cemo. Jos malo, pa odmor.
Lipa je inace dobrim dijelom prosla. Nesto malo sitnolisne se jos drzi, a srebrena se polako otvara.
Rani kesten vec opada resice, drze se ova kasnija stabla. Katalpa se otvara i jos ima sto sta. Ovi vreli dani sa preko 35°C su ipak ucinili svoje. Nesvojstveno ovom podneblju. Ipak, drustva su imala solidan unos. Ima i nevjerovatnih izuzetaka. Ima, naravno i losih. Trebam naredni vikend vratiti drustva s kestena. Nadam se da nece biti uzalud ko s repicom.
Uglavnom, sezona pri kraju. Dobro je. Sta bi da traje jos par mjeseci.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
Pozdrav narode pcelarski.
Kao sto vidite, radi se punom parom. I ja i pcelice. Sav med ima tamnu i tamniju nijansu. ocito se vidi udio biljnih usiju. Nismo ih djaba najavljivali. Evo dok ovo tipkam, pada kisa i to momacki. Neka vala i vrijeme jojk bilo nakon ovih vrucina.
Taman ce dobro doci ovoj srebrenoj lipi.Inace cistu lipu jos nisam vracao ove godine. Unosa ima i to momacki, ali stalno s primjesama necega. Uglavnom medljike. Drustva na kestenu su osvjetlala obraz. Sada da li je to uglavnom kesten ili kombinacija jos koje cega, nije toliko ni bitno. Samo nek nose.
Nego, ako ima znalaca, kako da prepoznam med od kestena. Ako moze malo da opisete okus i aromu.
Pozz, Kreso.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

Kesten ostavlja gorak okus u ustima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Stipo je napisao/la:Kesten ostavlja gorak okus u ustima.
Ok. Ima li u tvom kraju kestena Stipo ?
Drustva na kestenu su dobro radila i dala po dva polunastavka meda. Trudim se iz petnih zila da prepoznam neku notu kestena, ali izgleda slabo. U svakom slucaju, med je fin jako aromatican, Sutra ih vracam nazad, pa nek nije bilo uzalud.
Inace cudna neka godina ovdje. Prije desetak dana su izmjerili najtopliju noc od kada prate vrijeme.
Prije 3,4 dana su na pojedinim mjestima 10 cm iznad tla izmjerili minus 1,3°C. U subotu 28 gradi, lipa srebrena mirise pcele rade ko velike. Juce i danas nekih sedamnaest mrsavih stupnjeva i neka dosadna, depresivna kisa.
Uskoro na odmor, a potom zavrsno vrcanje i borba s varoom. Ako vrijeme bude odgovaralo, mozda s par drustava na vrijesak. Tek da probamo. Sve u svemu godina nije losa.
Pozz, Kreso.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Nevjerovatne temp. oscilacije, kad covjek realno sagleda klimatske promjene treba da bude zahvalan i sa 1 kg meda po kosnici.U BiH prosle godine kise ko nikad a ove godine se molimo da padne koja kap jer sve pogori,mislim da u buducem periodu mozemo ocekivati svasta.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

cerex je napisao/la:Nevjerovatne temp. oscilacije, kad covjek realno sagleda klimatske promjene treba da bude zahvalan i sa 1 kg meda po kosnici.U BiH prosle godine kise ko nikad a ove godine se molimo da padne koja kap jer sve pogori,mislim da u buducem periodu mozemo ocekivati svasta.
Upravo tako kolega. Evo steglo me i smrcam ko u po zime. Ne smijem se nakasljati odmah prozivaju´ e da je malo pravog meda sve bi to proslo´. No sta je tu je, klimatske promjene su tu i nemozemo puno uciniti na tome. Na nama da pcele drzimo u dobroj kondiciji, a o stalo je u bozijim rukama. Sezonom sam inace, kao i obicno, zadovoljan.
Treba se samo aktivirati da se ovaj med rasputi i to je to.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode pcelarski.
Nakon male stanke, evo novosti i iz mog sora. Dakle odmor davno zavrsio (vec zaboravio i da je bio) i vratili se u normalne koltecine svakodnevnice. Na odmoru se cuo s nekim kolegama, s nekim nisam uspio. Sorry kolega Mladjo, neki drugi put. Nije se dalo. Nakon povratka je uslijedilo zavrsno vrcanje, te borba s varoom i prihrana drustava. I zadnji med, kao i prethodna vrcanja, taman, prijatna okusa i arome. Opasna je kombinacija uzimljavanje s dosta ovakvog meda u plodistu i jaka zima s kasnim proljecem. Svi koji su vrcali tamni med bi dobro uradili dodavanjem secernog sirupa za zimsku prihranu.
Sto se varoe tice, ima je nije da nema. Stara dobra mravlja obavlja svoj posao pouzdano kao i obicno.
Nesto malo se igram i timolom otopljenomu alkoholu. Najvise opada s drustava koja se nisu rojila i gdje bilo legla cijele sezone. Rojevi, prirodni i umjetni, su tretirani prilikom formiranja bee vitalom prije zatvaranja legla i imaju osjetno manje varoe.
Skupilo se i propolisa koji se trenutno rastvara u alkoholu, te i nesto malo medovace koja pomalo vri.
Sada se baciti na promociju i prodaju, te druge jesenje aktivnosti. Drago mi je da se polako smiruje. Naradilo se ove sezone.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

kakva je konačna ocjena za ovu pč.godinu "gore" kod vas u z.europi na skali od 1-10?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mugdo je napisao/la:kakva je konačna ocjena za ovu pč.godinu "gore" kod vas u z.europi na skali od 1-10?
E moj kolega, dok ja nadokolim odgovriti...
Sad bas da skaliram,i neznam. U biti, ja za ovih godina kako pcelarim ovdje, nisam imao losu godinu. Kad je lose, bude tu tridesetak kg po drustvu.Kad je dobro, puno vise. Ova godina je bila solidna. Prvi put da nisam uspio sve zabiljeziti sto se prinosa tice. Vrcalo se, prodavalo, hvatali rojevi razrojavalo i sta sve ne. Malo mi ovo bilo i previse.
Inace, lose je ove godine nakon lipe. Otkad sam se vratio s godisnjeg, ja se borim svaroom i uzimljavanjem. Unosa skoro da i nema od zadnje lipe.Bilo dosta hladno i kisovito. Ako ovo bude uvertira u predstojecu nam zimu, moglo bi biti veselo.
Prosli vikend je bilo lijepo vrijeme, i na pcelinjaku se osjetio onaj fini miris nektara. Drustva spremna za zimu. Konacno. U par drustava, prije desetak dana, vidim reinvaziju varoe, te sam morao intervenirati. Zanimljivo, starke koje su se rojile.
Sad slijedi prodaja meda te jesenje aktivnosti oko vina i rakije, te priprema zimnice. Koristsim darove prirode koliko je moguce ovdje. MOra se i pcelar uzimiti.
Pozz, Kreso.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

tako dobre pašne prilike bilo bi šteta ne iskoristiti, kod nas u centralnoj bosni prinosi od 30kg su samo u rekordno dobrim godinama kakva je bila ova. što se tiče plasmana meda može li se prodati ono što se proizvede i kakve su prosječne cijene meda
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ha cuj, kako se ko snadje. Ja prodam nekih 400 kg bez problema. Sve sto je vise, teze ide. Ove godine moram izmisliti nesto da ovo rasputim. Sto se cijene tice, ovisi i o regiji gdje se nalazis. Ja prodajem po 4,5 eura za tegkicu od pola kg.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode pcelarski.
Nakon duzeg vremena evo malo izvjesca o stanju s pcelicama kod nas.
Zimovanje nije bilo za pohvaliti. Gubitaka nesto preko 20 % . No ostalo je dovoljno i previse.
Jedan dio pcela sam prodao i ostao sa 17 komada. Proljece bilo hladno i nikako da ugrije.
Sve do kraja aprila nocni minusi a preko dana hladno. Onda je u maju zagrijalo i sve je procvjetalo istovremeno.
Tako da smo imali situaciju da cvjeta i tresnja i jabuka i vrba, divlji kesten, glog...
Jaka drustva su donijela i zavidne kolicine za vrcanje, a slabija nakon opravka pokusavaju sustici ova prva.
Vrcanje pokusavam odgoditi redajuci polunastavke. Bice prilicno proljetnog meda.
Bilo je i rojeva, nesto se razrojavalo i sprijecavalo. Proizvele se i prve matice.
Vrijeme promijenljivo, nestabilno. Subota bila idealna, juce slabije s kisom, danas katastrofa
Desetak stupnjeva s kisom i vjetrom. Kisa je dobrodosla, ali ova hladnoca bas i netreba.
Proljetna pasa na izmaku. Svibovina i bagrem se stidljivo otvaraju. Od bagrema bas i nema nesto. Fali mu nekih desetak
stupnjeva i rijetka su godine kad medi. Svibovina standardno dobra, samo med i nije nekog kvaliteta.
Citam vase postove i vidim da je dole losa godina. Nadati se popravku ostatka sezone, Da je vise onih lanjskih godina.
Pozzz, Kreso
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav narode.
DA malo sumiramo proteklu sezonu, tek da ima zabiljezeno.
Dakle nakon vrcanje proljetnog meda, uslijedio je kisni period od nekoliko sedmica. Kisa nije prestajala.
Mlada drustva se prihranjivala, a dosao sam u siyuaciju da sam cak i jedno proizvodno drustvo morao spasavati od gladi.
To mi se nikada nije desilo. Kolega izgubio nekoliko nukleusa. Glad.
Cak je i dobar dio lipe prosao u kisi. Mislio sam, nikad gora sezona. A onda je ugrijalo i lipa zamedila.
Namjeravao sam vrcati tek poslije odmora, ali je medenje lipe bilo tako intenzivmo, da se moralo vrcati.
Prijhe odmora izvrcano skoro sve i nastavci vraceni naciscenje. No nakon odmora, prijatno iznenadjenje.
Skoro svi nastavci su bili ponovno puni. Proradile lisne usi. Medljika dijelom izmjesana s lipom, fantasticna okusa.
Godina ispade cak vrlo dobra. Drustva nikad lakse uzimljena. Sad se samo nadati da nebude jake zime,jer iz
plodista nije vadjen med. Dodavao sam invertnog sirupa, ali ima i dosta medljike. Pogotovo jer je septembar bio izuzetno topao
i pcele su nastavile s unosom medljike. Za sad drustva dosta jaka. Bumo vidjeli.
Ove godine sam imao vrlo malo varoe. Da li je do godine ili do jednog sredstva, kog sam prepisao od jednog kolege sa HPS-a, neznam.
Ovdje je link, pa procitajte i prosudite sami.
http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 7&start=60
http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php ... 27#p147427
Pozz svima, Kreso.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moji radovi

Post Postao/la vesnaosijek »

Kolega Krešo poznat mije ovaj recept od eteričnog bilja. Pošto imam puno košnica ja sam napravila skoro 5 lit macerata, međutiim sticajem okolnosti nisam ga uspjela koristiti. Npisali ste da ste macerat pravili po receptu, ali s nekim izmjenama. Zanima me s kakvim izmjenama. Što ste dodali ili oduzeli? Moj kolega (kome sam ja napravila macerat) je isti stavljao (apliciran na letvice, one što doktori pregledaju grlo) i također je imao malo varoe. Zanima me koliko ste kartončića stavljali i koliko rdovito? Da li ste isto bilje macerirali i u ulju i u alkoholu? Jesu li pčele grizle i izbacivale kartončiće? U naprijed hvala na odgovorima.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moji radovi

Post Postao/la vesnaosijek »

Dok čekamo Krešin odgovor, prepisat ću vam (koga zanima) dio iz znanstvenog članka "Orjentacija grinje Varoa destruktor prilikom invadiranja pčelinje zajednice" objavljenog u "Hrvatskoj pčeli 7-8 " 2016. g.
....Utvrđeno je da grinje hodaju u ravnoj stazi zatvorenoj u strujama zraka koje sadržavaju miris živih pčelinjih ličinki i njihovih izlučina te odraslih pčela. Kemijske komponente feromona medonosnih pčela također utječu na ponašanje grinja pri pronalaženju nosilaca. Miris žalca medonosnih pčela i pojedinih sastavina alarmnog feromona odbojna je grinjama V. destruktor. Preferencije za invaziju odraslih pčela različitih dobi mogui biti objašnjene odbijanjem grinja prema Nasonovu mirisu. Grinje najviše privlače trutovske ličinke. Grinje također pokazuju preferenciju za invadiranje odraslih pčela specifične dobi te radije napuštaju novoizašle mlade pčele i prelaze na nešto starije pčele odgajateljice starosti oko 5 - 12 dana.
...Bez ikakvoga poznatog o p t i č k o g sustava gtrinje iz roda Varoa pouzdaju se u nevizuelne stimulanse za orijentaciju pri invadiranju pčelinjih ličinaka i odraslih pčela određene dobi. Unutar zajednice medonosnih pčela alternativa kontroliranju broja ovih nametničkih grinja mogla bi biti upotreba tzv. semikemikalija koje ometaju uobičajeno traženje nosilaca ili privlače u klopke i "zarobljavaju" dio populacije odraslih grinja. "
Zašto sam ovo napisala? Mislim da stavljanjem kartončića (letvica) namočenih u macerat eteričnog bilja u košnicu ometamo varou da po mirisu pronađe otvoreno leglo, a po mirisu se jedino i orjentira jer nema optički sustav, (miris macerata je jači od mirisa otvorenog legla) i tako ju sprječavamo da se razmnožava. Što mislite kolege? Uključite se u raspravu. Podijelite s nama svoje spoznaje i iskustva. . Volila bi da se javi kolega Senad (negdje je ovdje napisao da mu je jedan pčelar rekao "spasila mi pčele vranilova trava" (vranilova trava - majčina dušica (origano) izuzetno jak miris. Posebno bih pozvla kolegu Zvones - (čije sam tekstove sa oduševljenjem čitala) da se uključi. Što je s njim i gdje je - ne javlja se više. Svima pozdrav.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Kolegice Vesna,
Izmjena je to sto nisam ulje i alkohol mjesao zajedno kao u originalnom receptu nego posebno u dvije teglice.
Takodje nisam uspio nabaviti primorski vrijesak, nego sam dobio planinski vrijesa (ericaluna mislim).
Nesjecam se da li sam imao ruzmarina, ali sam zato dodavao oregano i nesto Kunice iliti hajducice.
Stavljao sam obicno po jedan kartoncic po drustvu na plodisne satonose ili izmedju dva plodista.
Koliko tacno neznam, ali recimo nekih plus min 4 puta tijekom sezone.
I da, pcelice to izgrizu isitne i to sve spadne kao sitnis u ladicu. Jaka drustva u no time, slabija nesto duze.
Ako ostane duze vrijeme kod mladih drustava, bude dijelom izgrickan, dijelom oblijpeljen propolisom.
Kad ga pomirisite, ima jako prijatan miris. Obicno to sto je ostalo cijelo smocim jos jednom i ponovno ubacim
I to bi otprilike bilo to. Dosta jednostavno i jeftino. Tesko je kazati naravno da je to to, ali nastvak svakako slijedi dogodine.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Mislim da svaki "ekolosko- mirisni" preparat vise ili manje uspjesno djeluje na varou (apilifevar,tymol i sl.).Da budem iskren kada je kolega kreso napisao ovaj članak nije me puno ni iznenadilo, poznajem kolege koji su po satonosama stavljali čehne bijelog luka,otvorenu bocicu eteričnog ulja (menta) ili jednog kolegu koji je kapao etericno ulje (menta) na letvice superstripsa od prosle godine.Uglavnom nakon dimljena sa amitrazom svi su imali manje varoe na tim drustvima u odnosu na druga drustva.
Odgovorite