Moji radovi

orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Re: Moji radovi

Post Postao/la orahovica »

Kolege pcelari pozdrav iz Orahovice koja se nalazi tacno na pola puta izmedju Doboja i Tuzle...Pcelar sam pocetnik ..u junu sam nabavio 4 umjetna roja koji su se dobro razvili bilo je unosa a ja sam ih svako vece prihranjivo sa 2.5dcl sirupa..pcela ima mnogo sve su ulice pune..bojim se da hrane nema i previse...ali ima i varoe...dimio sam varolikom krajem jula i bilo je po desetak varoa...porucio sam mravlju kiselinu i binen wohl od kcerke iz Njemacke...sad kad mi je to stiglo nastupile su velike vrucine..preksinoc sam drustva ponovo dimio varolikom(teska srca odkako sam saznao da je zabranjen u EU)...juce na kontrolnom papiru katastrofa...jedan sanduk 120 vara...drugi 135...treci 25...cetvrti 35...sad cu po preporuci drugih pcelara dimiti varolikom jos tri puta svaka 4 dana...dali je to uredu ...kad da tretiram mravljom 85% kiselinom a kad sa ovim binenwohl....hvala svima na pomoci..
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Moji radovi

Post Postao/la balasevic »

izvinjavam se kolegi kresi sto mu pisem po dnevniku a kolega zasto netretirate sa mravljom kiselinom ta drustva kod mene pcelar 60 kosnica sve tretirao mravljom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
orahovica
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 17
Pridružen/a: 23 lip 2013, 11:24

Re: Moji radovi

Post Postao/la orahovica »

Ja se takodje izvinjavam kolegi Kresi sto sam iz neznanja upo u njegov dnevnik...amater i pocetnik pravi sam na ovom forumu...poslije sam se predstavio na temi gdje to treba....
Kolega Balasevicu tek sam danas opazio tvoj komentar ovdje...nadam se da se Kreso nece ljutit jos na jednom mom odgovoru...a poslije mozemo nastaviti diskusiju tamo na mom predstavljanju...
Postovani kolega posto sam pocetnik na ovom forumu napravio sam gresku pa sam se ubacio covjeku u dnevnik...kasnije sam se prestavio na temi gdje i treba...tek danas sam opazio vas komentar i pitanje zasto ne tretiram sa mravljom kiselinom...bilo je prevruce i kazu da nije preporucljivo kad je preko 25 celzijusa...jucer sam ponovi po drugi put tretman sa dimom i papiricem...opet jedno drustvo oko 100 drugo 75 a trece 2 varoe...kroz 4 dana cu opet pa kroz cetiri dana zadnji put sa varolikom...vjerovatno i zauvjek...zelio bi da koristim samo mravlju i oksalnu kiselinu...ne zalim platit za moje pcele bilo koje sredstvo bez hemije...puno citam i gledam video materijale i sad sam u pravoj zbrci zbog sarolikih komentara...ali sve ce to s vremenom doci na svoje mjesto...pozdrav iz Orahovice i hvala na bilo kakvoj pomoci...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika

slika

slika

Evo, narode pcelarski, nakon zasluzenog odmora, ponovno u suru i nove radne pobjede. Nije bilo cekanja, jer vec se kasni, odmah na skidanje polunastavaka za zadnje vrcanje. Tu i tamo i pokoji
veliki ram. Vrcalo se protekli vikend i to momacki. Jedan dio izvrcanih nastavak vracen na ciscenje, drugi dio ovih dana. Plodista nisu dirana. Svako drustvo dobilo po par litara sirupa za svaki slucaj.
Slijedi prva tura MK za vikend, poslije toga procjena zaliha hrane i nadopuna, te druga tura MK. Nadam se ovo zavrsiti u narednih par sedmica.
Godina sve u svemu nije bila losa. O tome uskoro mali osvrt kad se pozavrsavaju sve radnje.
Pozdrav, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Odlično . Koji je taj med?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

senad je napisao/la:Odlično . Koji je taj med?
To je kod mene "zomer honing" iliti ljetni med. Dominira lipa. NO buduci da jekod mene period cvjetanja lipe dosta dug, zbog raznih vrsta , ima
tu svasta nesta mjesano. I kestena i bijele djeteline i medljike i ...
Moje musterije naruce kod mene med, i to je to. Neko zna zatraziti "onaj tamniji" ili "onaj svjetliji od prosle godine".
Ja im onda kazem da je svaka godina prica za sebe, i da sve ovisi od vremenskih (ne)prilika. Ja vrcam ono sto priroda da i to je to.
Obicno se zadovolje tim objasnjenjem. I kupce treba obrazovati.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dakle narode, med izvrcan, sace ocisceno, poravljeno od strane pcela, te vraceno kuci i uskladisteno.
U tijeku tretmani protiv varoe i dopuna zimnice. Pprosle sedmice temperature par dana bile preko 30° C, sto je za ovo podneblje neuobicajeno.
Pada u oci slab unos polena. Ljeto je bilo dosta suho, i cekam otvaranje brsljana "ko ozebó sunce".
Drustva dosta dobra, situacija s hranom sarena. Neka drustva netreba ni uzimljavati, dok su kod nekih ramovi suskavi. Korekcija je u toku.
Protiv varoe 85% MK po receptu starog dobrog Liebiga. Varoe ima, i pada ko snoplje. Neznam dal da se radujem ili brinem. Mravlja obavlja svoj posao.
Narednih dana nadopuna zimnice, kontrola kolicine hrane u kosnicama, te jos jedna tura MK. I onda zasluzen odmor.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

Krešo kako mi se čini kad završim studij u RH, bit će "Bože čuvaj Hrvatsku odoh ja u Nizozemsku"..
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso,kod mena danas vise nego dobar unos polena.U selu se otvara ova jesensko cvijece.Mislim da se Brsljan(nadam se da je to to),jos nije otvorio,kod mene ga ima koliko hoces...bice to sve u redu...
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Moji radovi

Post Postao/la balasevic »

danas sam bio u ribolovu i pored vode neka biljka za zutim cvjetovia na njoj medni pcele lude oko nje da nezna mozda ko kakva bi to biljka mogla biti
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

balasevic je napisao/la:danas sam bio u ribolovu i pored vode neka biljka za zutim cvjetovia na njoj medni pcele lude oko nje da nezna mozda ko kakva bi to biljka mogla biti
To kod nas zovemo morski krompir . Ima ga pored rijeka najviše
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Moji radovi

Post Postao/la balasevic »

hvala senade evo trazio sa, po internetu i ta biljka se zove čičoka.Izivnjavam se kresi sto saram po dnevniku
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo narode, nakon duze stanke, da javimo aktualnosti u mom soru. Jesen, pcele se polako smiruju, a ja zujim ko veliki.
Jesen, vrijeme zetve, spremanja zimnice. Navlacim ko hrcak sve plodove koji se mogu naci okolo.
Prave se djemovi, ajvar, sirce, medovina, vino, sljive se trebaju ispeci, skuplja se kestenje orasi i slicno. Uzivam punim plucima.
Jesen mi je uvijek bila najdraze godisnje doba. Zira ima ko u prici. Sta li kazu indijanci, kakva ce biti zima.
Osim jednog kisovitog perioda pocetkom septenbra, imali smo jako ijepo vrijeme. Ovihzadnjih dana kulminacija s neobicno visokim temperaturama.
Pcele spremne za zimu. Proslog vikenda mi je stradalo jedno drustvo od grabezi. Iz cista mira. Nisam vrsio nikakve prihrane niti radio bilo sta.
Vidim ujutru blagoumrljano leto, te smanjim samo za ulaz jedne pcele. Sutradan vidim opet guzva na letu, unutra malo pcela. Sve sam to rasformirao.
Nije bilo zarazeno varoom, ali ocito da nesto nije stimalo. Prirodna selekcija.
Zazimio sam dvadest drustava te dva nukleusa. Na proljece se prebrojavamo ponovo.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Proslog vikenda mi je stradalo jedno drustvo od grabezi. Iz cista mira.
Mnogo je takvih pojava ove godine. Sa svih strana dolaze informacije da se dešavaju takve pojave. Ova godina je karakteristična po tome da je velika invazija varroe.
Juče jedan pčelar govori kako je dimio 7 x i svaki put na 1000 varroa , već su mu neka stradala što od grabeži što su jednostavno oslabila!

Već se sada može nadzirati da će u Bosni u proljeće biti veliki gubici pčelinjih zajednica .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav narode pcelarski.
Evo da nakon duze stanke svratim ponovo na forum. Malo sam bio zauzet nekim drugim stvarima. Pravljenje vina, medovine, nesto malo rakije se ispeklo, Likeri, sirce zimnica i tako to.
Ostao sam bez jos jednog drustva. Vracam se s malim s utakmice i navratim kod kolege na pcelinjak gdje sam uzimio pet drustava. Pogledam prvo i na kucanje se necuje nista. Otvorim drustvo, rastavim nastavkei nadjem niti punu saku pcela. Gornji nastavak pun hrane, na podnici nema pcela. Na dva tri rama nesto zatvorenog legla. Drustvo bilo dosta jako.
Zanimljivo je da se ovo drustvo, isto kao iono prethodno sto je stradalo od grabezi, rojilo prirodno, te da je od rojevnog maticnjaka izvelo novu maticu.
Leglo je bilo sve po PS-u, sakupilo dosta zimnice, nesto dotato prihranom, tretirano MK i dosta jako bilo. Ista linija matica u oba.
Logicno bi bilo da je rojenjem izgubilo dosta varoe, te da je buduci da je obavilo svoje prirodne nagone, sve u najboljem redu. Prirodna selekcija.
Za desetak dana slijedi oxalna. Prije desetak dana sam otvarao jedan mali nukleus, uzimljem na sest ramova, i vidim da ima jos legla.
Zima tek treba da nastane. Ove godine je tek u januaru zastudilo pa potrajalooo.
Pozz iz NL.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Pozdrav narode pcelarski.
Evo da nakon duze stanke svratim ponovo na forum. Malo sam bio zauzet nekim drugim stvarima. Pravljenje vina, medovine, nesto malo rakije se ispeklo, Likeri, sirce zimnica i tako to.
Ostao sam bez jos jednog drustva. Vracam se s malim s utakmice i navratim kod kolege na pcelinjak gdje sam uzimio pet drustava. Pogledam prvo i na kucanje se necuje nista. Otvorim drustvo, rastavim nastavkei nadjem niti punu saku pcela. Gornji nastavak pun hrane, na podnici nema pcela. Na dva tri rama nesto zatvorenog legla. Drustvo bilo dosta jako.
Zanimljivo je da se ovo drustvo, isto kao iono prethodno sto je stradalo od grabezi, rojilo prirodno, te da je od rojevnog maticnjaka izvelo novu maticu.
Leglo je bilo sve po PS-u, sakupilo dosta zimnice, nesto dotato prihranom, tretirano MK i dosta jako bilo. Ista linija matica u oba.
Logicno bi bilo da je rojenjem izgubilo dosta varoe, te da je buduci da je obavilo svoje prirodne nagone, sve u najboljem redu. Prirodna selekcija.
Za desetak dana slijedi oxalna. Prije desetak dana sam otvarao jedan mali nukleus, uzimljem na sest ramova, i vidim da ima jos legla.
Zima tek treba da nastane. Ove godine je tek u januaru zastudilo pa potrajalooo.
Pozz iz NL.
Bilo je primjetno da si odsutan . Važno je da je podmladak dobro !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Pozdrav narode pcelarski.

Ostao sam bez jos jednog drustva. Vracam se s malim s utakmice i navratim kod kolege na pcelinjak gdje sam uzimio pet drustava. Pogledam prvo i na kucanje se necuje nista. Otvorim drustvo, rastavim nastavkei nadjem niti punu saku pcela. Gornji nastavak pun hrane, na podnici nema pcela. Na dva tri rama nesto zatvorenog legla.
Pozz iz NL.
Dobro nam došao ponovo:)

Da i kod tebe nije bosanski sindrom mortaliteta pčela?

Koje su tvoje prognoze uzroka takvog stanja ?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

POdmladak je dobro, i upravu si, to je najvaznije.
Uzrok neznam, i nemogu cak ni pretpostaviti. Sezonu sam okoncao sa 21 drustvom i tri nukleusa na ne vise od cetiri rama. s pcelama.
To je za moje potrebe i vise nego dovoljno. Ovo je zanimljivo, kao sto sam naveo, jer upravo ove dvije stradale zajednice su imale sve predispozicije
da dobro i jako udju i izadju iz zime. Ista genetska linija od matice koju sam uhvatio s rojem. Ne sikiram se puno, uvijek udjem u zimu s vise drustava,
da bih mogao kompenzirati eventualne gubitke. Moj dugodisni prosjek gubitaka zimi je nekih 10- 15 %. Naravno, volio bi biti ponosan pcelar koji negubi
nijedno drustvo, no nezamaram se tim. Prirodna selekcija mora imati svoje mjesto u cijeloj prici. Imam nesto potomaka od ovih drustava i bice interesantno
posmatrati kako ce se ova drustva ponasati u buducnosti. Tretiram samo varou i natome cu i ostati. Sto je jako, prezivljava, inace, steta.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Prosle srijede tretirao pcele oxalnom nakapavanjem. Prilikom ove radnje procjenjena jacina drustava i stanje s hranom. Situacija sarena.
Ima drustava sa nevjerovatnom kolicinom pcela za ovo doba godine. Ima ih sa malim brojem pcela. A ima i srednja zalost. Nekim nukleusima dodano hrane iz drugih kosnica.
Nije bas nesto za pohvaliti, ali nije ni katastrofa. Prebrojavat cemo se na proljece.
Posebno razocarava moja DB-ejka s okruglim letom. Prirodni roj uhvacen i smjesten u novu kosnicu, dodane SO izradjene od voska od vostanih poklopaca.
Roj tretiran prije zatvaranja legla. Svih deset SO perfektno i potpuno izgradjene, drustvo se razvilo milina ga bilo vidjet. Dohranjen secerom po ps-u.
Prilikom nakapavanja Ostalo malo pcela. I ova je matica iz linije ovih sto su vec stradali. Ako i izglavi, slaba korist od njga. Roj me dosad nikad nije razocarao.
Danas pregledao podnice, varoe ima, ali je pod kontrolom. Sve se vrti do nekih pedesetak komada. Poneka mozda i nesto malo vise, neznatno.
Dakle, problem je samo u jacini, odnosno slabosti pojedinih drustava. Sad ih ostavljam na miru, pa bumo vidjeli na proljece.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega nase je da uradimo sve sto je u nasoj moci.
Dosta stvari i nemozemo drzati pod kontrolom.
Sad samo da se nadamo najboljem i ponesto
pripremimo za sledecu senzonu.
Ugodno zimovanje.
MK
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la: Dakle, problem je samo u jacini, odnosno slabosti pojedinih drustava. Sad ih ostavljam na miru, pa bumo vidjeli na proljece.


Da li se može praviti paralela jačine u odnosu na prošlu godinu . Bilo bi nam od koristi vaša procjena vezano za temu temi bolesti odraslih pčela. Ovi što su ostali već bez pčela nema se šta tražiti. Većina nas ima znatno manje pčele u odnosu na prošlu godinu .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

senad je napisao/la:

Da li se može praviti paralela jačine u odnosu na prošlu godinu . Bilo bi nam od koristi vaša procjena vezano za temu temi bolesti odraslih pčela. Ovi što su ostali već bez pčela nema se šta tražiti. Većina nas ima znatno manje pčele u odnosu na prošlu godinu .
Bas citam svoje postove od prethodne zime i poredim stanje. Otprilike je to ovako: jaka drustva su dosta jaka. Sve po ps-u. Slaba drustva su slabija od prosle zime.
Lani sam imao manje slabica. Dakle situacija losija u odnosu na proteklu godinu. kod kolege na njegovom pcelinjaku uzimio pet drustava od kojih jedno stradalo, jedno je slabo
ostala tri top. Njegovih 15 komada svi na zivotu. Od tih petnaest dosta mladih oformljenih drustava. Drustva su mu izasla jako slaba iz prosle zime zbog kasne medljike prethodne jeseni.
Dugo je trebalo da se oporave, te je vrcao puno manje od mene. Sve je zazimio skoro iskljucivo na seceru koji je dodavao do u kasnu jesen.
Pa sad izvuci zakljucak. Neznam ni sam. Otprilike, mlada dustva nikad ne iznenadjuju. Ova moja DB-ejka je opet iznimka.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Hvala na informacijam.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo narode, kalendarska godina je pri kraju, pcelarska davno zavrsila, pa da ipak napravimo mali rezime za proteklu sezonu.
2013 je, bar ovdje kod mene, bila hladnija od prosjeka, zahvaljujuci dosta kasnom i hladnom proljecu. Ljeto je proteklo sa vise suncanih dana i vecim temperaturama
nego inace, no to nije uspjelo nadoknaditi hladno vrijeme iz proljeca. Godina je bila ispod prosjecna po kolicini padavina, izuzetak je bio septembar s dosta kise.
Pcele su dugo morale cekati lijepo proljecno vrijeme i procisni let. Ipak, jaka drustva su uspjela za par lijepi dana donijeti nesto i za vrcanje.
Uzgoj matica je isao lose, upravo zbog dosta hladnog vremena. Par drustava su , uprkos hladnom vremenu uspjela iznenaditi i uci u rojevni nagon.
Nesto se od toga iskoristilo, nesto odzujalo. Vrijeme je bilo promjenljivo i ispodprosjecno po pitanju temperatura sve do pocetka cvjetanja lipe.
A onda su pcelice osvjetlale obraz i pozitivno iznenadile. Bilo je lijepog vrcanja. Med je ove godine sav bio zanijansu tamniji u odnusu na prethodne godine.
Nakon sanacije bezmetaka, startovao sam sa 16 drustava, sto proizvodnih, sto nukleusa. Na kraju medobranja, prosjek je iznosio nekih 37 kg meda po drustvu.
Uzimljavanje je islo nekako tesko. Pcele su uzimale hranu, ali je zatvaranje celija islo nekako kilavo. Neznam zasto i kako, ali losije no obicno.
Varoa obarana 85% MK, i bilo je par drustava koja su odskakala po broju opale varoe. Zanimljivo da su sva ta drustva u zivotu, a par drugih stradala.
Zazimljeno 21 drustvo, sto je otprilike i moj plafon. I po pitanju opsluzivanja istih, a i po pitanju trzista, tj musterija za kupovinu meda.
Sve u svemu, nije lose. Bolja nego dvije pretodne, losija u odnosu na ostalih pet kako pcelarim. Bila je dobra godina za voce. Sve je dobro rodilo.
Ostaje da se vidi kako cemo prebroditi zimske nedace i startati s novom sezonom. Lanjska zima je krenula tek pocetkom druge dekade januara.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

POzdrav narode pcelarski.
Nakon duze stanke, evo me opet. Neslavno sam prosao proteklu zimu i izgubio ravno trecinu drustava. Zasto, kako neznam.
Interesantno je da su stradala i drustva koja su imala sve predispozicije da budu top ove godine. No, gledam na to kao prirodnu selekciju.
Razvijamo nova drustva od ovih koja su preostala. Interesantno je drustvo koje je prosle godine jedva izaslo iz zime sa maticom i malo pcela.
Dobilo je sansu i naseljeno u novu kosnicu. Prosle godine se dobro razvilo i dalo dobre prihode meda. Matica nije mjenjana, bar nisam primjetio.
Ove godine, najjace drustvo koje vec dosad dalo nevjerovatne kolicine meda. Magican je ovaj pcelarski svijet.
Sezona je rano pocela. Sve je procvalo istovremeno. Za razliku od vremenske situacije dole, ovdje je bilo jako susno i toplo. Citam o dilemama prihranjivati ili ne.
Ipak su pasa i klimatski uvjeti presudni za uspjeh. Tek je ovih dana pocelo malo da nakisnjava. Trebalo bi tu jos par dana one "rodnne"kise da to bude sve ok.
Voce proslo, kao i vrba, glog jos cvjeta, ponegdje pri kraju, divlji kesten isto tako. Bagrem pored auto ceste otvoren, na drugim mjestima se bijele vrhovi.
Svibovina samo sto nije. Drustva se redovno kontrolisu na rojevno stanje. Jedno je vec prije desetak dana razrojeno, nove matice stizu. Tri sam izrezao i stavio u kavez u mediste.
JUce palo prvo vrcanje. Med, za razliku od proslogodisnjeg, svijetliji, prijtna okusa. Blag.
JUce sam presadio dvadesetak larvica i ubacio u starter koji sam napravio od ramova sa zatvorenim leglom sa pcelama iz raznih kosnica. Malo je zahladnilo, ali je starter dosta jak.
Uglavnom, sezona u punom jeku, posla na pretek, pcelar zadovoljan i pomalo umoran.
slika
Odgovorite