Moji radovi

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav kolega Ismete. A sta da ti kazem. Pcelariti tako na daljinu, meni bi bilo vrlo tesko. Nego ti par drustava postavi negdje oko Drivuse, pa da je blize, da te zelja mine kad se zazelis pcela.
Prosli vikend lijepo vrijeme, i pcele nose pelud ko´lude. Tri, cetri boje. Vido sam pcela po lijesci. To je najbolji moguci stimulans i lijek protiv nozemoze. Naravno, ako je kolicina hrane dostatna.
Interesantno je porediti stanje ove s prethodnim godinama. Svaka je prica za sebe.
U svako slucaju dan dobro produzio. noci jos uvijek hladne s mrazom, a preko dana, sareno. Sve us vemu najgore je za nama. Pozz, Kreso.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ismet »

hvala na pozdravu, i tebi svako dobro i javni se kada opet dođeš u Zenicu.
teško je ovako pčelariti ali zato su neprocjenjivi dani i sati koje provedem sa pčelicama. one se toliko mene požele da me od dragosti svega izbodu :D
kod mene šareno na pčelinjaku, ima jakih srednjih i slabića. u svakom društvu unose polen i to me raduje. slabiće ću malo pustiti da se muče pa ako se ne razviju morat ću im pomoći na neki način....
Dobru srcu sreća dođe.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece narode pcelarski.
Prosli vikend kod nas pravo proljetno vrijeme. U subotu bilo nekih petnaestak , au nedelju cijelih dvadeset stupnjeva celzij. Na pcelinjaku ludnica. Pcele radile u sesnest. I pcelar se naravno aktivirao. Radile se male popravke postolja i natresica, a bogumi se malo zavirivalo i u kosnice. Svrbe prsti nakon duge zime. Nisam uspio sve pogledati, imao dezuru pa se podrepilo.
Drustva, ko i obicno sarena. Uglavnom nije lose. Stanje sa hranom je takvo da bi komotno vecina drustava mogla sad ponovno jos jednu zimu izdurat. Izgleda da sam jesenas malo pretjerao. No bolje i tako nego da razmisljam sta ako se zima otegne a proljece okisa. Leglo prisutno u svim drustvima (ovo sto sam pregledao), no kolicina nije nesto bog zna sta.
Znaju one valjda kojim tempom se treba razvijati. Polen se unosi momacki, i to je sad turbo pogon razvoja zajednica.
Priroda je jos dosta gola. Lijeska, joha, drijen jos nije potpuno otvore, djelimicno, safran, visibabe, kultivirane sorte vrijeska po bastama i jos kojekakvih egzoticnih vrsta. Sve u svemu ide svojim tokom.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

Krešo kako mi se čini dogodine bih i ja mogao u NL da pčelarim.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

saperica je napisao/la:Krešo kako mi se čini dogodine bih i ja mogao u NL da pčelarim.
Dobro dosao. Pase dovoljno. Naci ce se mjesta i za tebe.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

da, ako se u lijepoj našoj ne rješe neke stvari morat ću i ja u pečalbu.
a veselilo bi me pčelarenje uz konstantnu tihu pašu. ma računica je porazna za nas ovdje, radiš da preživiš.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Jucer i danas temperatura iznad 15° celzija. U dva dana cica maca se otvorila, a i drijen u punom sjaju.
Pcelice nose tovare polena, i toje onaj turbo za razvoj zajednica. Gdje sada ima dovoljno hrane, pa makar ona bila i od preradjenog secera od jesenas, uz par ovakvih dana kaad je moguc ovakav unos polena, drustva se razvijaju explozivno.
nikakava stimulacija im nije potrebna. Pred mrak sam s malcem otisao do pcelinjaka.Vec zahladnilo i pcele se smirile.
Na letima se osjeti ventiliranje toplog i vlaznog zraka koje pcelaru srce toplinom puni. Siri se miris polena, i nektara.
Ovo je narocito izrazeno kod par kosnica s okruglim letom. Priroda izgleda jos golo i mrsavo, ali one nadju sebi.
Polako pocinje.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso je napisao/la:Jucer i danas temperatura iznad 15° celzija. U dva dana cica maca se otvorila, a i drijen u punom sjaju.
Pcelice nose tovare polena, i toje onaj turbo za razvoj zajednica. Gdje sada ima dovoljno hrane, pa makar ona bila i od preradjenog secera od jesenas, uz par ovakvih dana kaad je moguc ovakav unos polena, drustva se razvijaju explozivno.
nikakava stimulacija im nije potrebna. Pred mrak sam s malcem otisao do pcelinjaka.Vec zahladnilo i pcele se smirile.
Na letima se osjeti ventiliranje toplog i vlaznog zraka koje pcelaru srce toplinom puni. Siri se miris polena, i nektara.
Ovo je narocito izrazeno kod par kosnica s okruglim letom. Priroda izgleda jos golo i mrsavo, ali one nadju sebi.
Polako pocinje.
Ista prica.Kod mene sva drustva sa okruglim letom izgledaju jaca.Nisam otvarao kosnice.Mozda je slucajnost u pitanju.
Priroda je cudo.Vrba se 5 dana ranije otvorila nego prosle godine.Dugo je bila u pupoljku,jednostavno cekala je ova dva tri dana.Start je odlican, a onu borbu sa polenom tesko je objasniti.Vrba igra vrlo vaznu ulogu.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

sahist i krešo da li na svakom nastavku imate okrugla leta? ako ih imate da li za njih imate regulatore http://pcelar.rs/shop/0359-regulator-leta-veci-o-80-mm/ kao ove?
snaga je veća u vidu bržeg razvoja ili općenito su vitalnije? ja sam primjetio na dubini da kako je skoro u gornjoj trećini otvor da lijepo rade i da se šire prema dolje.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ja nemam takvu situaciju. Izbusio sam samo par nastavaka. Cisto od igre da probam.
Renson, koji koristim, je meni ujedno i nacin sprjecavanja rojenja, tako da su rupe na gornjem
plodistu neprihvatljive. Ako imam otvore na medistima, onda mi pcele nanesu dosta polena.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Evo dakle narode, cim malo sunce dozvoli, pocinje igranka. Priroda, ma kako mrsavo dijelovala,
uvijek ima sta za ponuditi. Samo ako vrijeme malo posluzi. Juce lijepo, suncano s hladnim vjetrom,
ali dovoljno da pcele rade. Danas vec hladno bez sunca. Narednih dana trebala bi nastupiti promjena na bolje.
Nadajmo se. Inace je kisa sve dobro natopila, drustva izgledaju dobro i samo jos malo topline fali.
Nego, narode, nesto smo zamrli. Nema vise zdrave diskusije, dilema, niko se nicim ne hvali, ne kuka
ne mijauce. Forum se, izgleda, polako gasi. Nedajte se. Slijedi nam medna godina.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:slika
Da li je ovo nekakvo testiranje , tako zimuju bez lijeta ili samo danju?
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ma nije nikakvo testiranje. Ovo je, u nedostatku materijala, iskoristeno tijelo koje sam koristio
za rojeve. Ova klapna se zatvori i spremno za transport.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

Kreso je napisao/la:Nego, narode, nesto smo zamrli. Nema vise zdrave diskusije, dilema, niko se nicim ne hvali, ne kuka
ne mijauce. Forum se, izgleda, polako gasi. Nedajte se. Slijedi nam medna godina.
kao što reče kreso malo smo utihli, nekoliko "mladih" forumaša ponešto napiše a ovi stariji slabo, valjda će ljepše vrijeme donijeti promjene na bolje.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Moji radovi

Post Postao/la refik besirevic »

pozdra.dajte ljudi napisite sto god novi sam kad god otvorim forum nista.ja juce jedva ubacijo po pola pogace ovima svoima stocu u sani a koje imam na selu staim bog da do petka kad ugrije.uglavnom imaju dovoljno meda kad sam ih pregledavao neki dan i malo sam im med isparao valjda cese snaci,sta kazete na to ,medno ipozdravljam vas.zelio bih dase uzivo malo druzimo ko moze naravno i ko ima zelju,
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas smo imali cijelih 20°C. Ako se malo bolje oslusne i malo bolje zagleda, skoro se moze cuti i
vidjeti kako trava raste i pupoljci se otvaraju. Iako jos sve djeluje dossta golo, ima ipak dovoljno da pcele rade
ko´lude. Drijen i iva se jos pomalo drze, trnjina otvorena, nekoliko japanskih tresanja i kojekavog egzoticnog bilja po bastama i parkovima. Nose se tovari polena. Naravno, odmah se siruacija iskoristila da se drustva ozbiljnije prelistaju.
Na ovom najblizem pcelinjaku sam otvorio destak drustava i izvrsio potrebne radnje.Drustva dosta a dobra. Dva slabija.
Legla ima dosta, ovisno o snazi drustva. Jaka u gornjem nastavku imaju sest, sedam ramova legla, donje nisam gledao.
Samo u jednom, gdje sam mjenjao tijela. U njemu je bilo legla na tri rama u donjem.
Iz vecine drustava vadio jeda do dva rana zatvorog meda, i dodavao izgradjeno sace do legla za zalijeganje.
Jos uvijek ne preferiram davati satnu osnovu. Cvjetnog praha zavidne kolicine. Bio sam ponio i kameru da slikam,
ali posto radim bez rukavica, ruke mi bile tako zaprljane propolisom da od toga nije bilo nista.Mozda sutra malo okinem.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

I danas preko dvadeset celzija. Toplije nego juce. Nastavljen pregled i korekcija drustava.
Slika manje vise ko´i jucer. Ima posla oko stari i budjavih ramova. Da mi je to srediti
onda polagano do rojevnog nagona. I vrcanja , naravno.
Nevjerovatno kako se priroda budi ovih dana. Vec su i prvi cvjetovi javora otvoreni, zalosna vrba, poneka
tresnja i sta sve ne. Zahuktava se . Bice posla.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

da li je folija uzrok prevelike vlaga i buđanja ramova? danas sam pregledao 40-tak pč. zajednica i našao samo 4 rama koji su dijelom ubuđani i to isključivo u donjem nastavku na strani suprotnoj od leta. sada su sve zajednice prekrivene folijom preostalom od pojedenih pogača( 3-4 u prosjeku) ali vlage nema s tim da su zimile na otvorenoj AV podnici.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mugdo je napisao/la:da li je folija uzrok prevelike vlaga i buđanja ramova?
Moglo bi biti. Moram priznati da problem s vlagom tijekom zimovanja nisam bas skroz rijesio.
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

Kolega otkako na hranilicu stavljam deblji sloj novinskog papira, a povrh njega stiropor kao dodatni izolator, nemam problema sa vlagom i plijesni u košnici. Čak se bavim mišlju da izradim izolirajući poklopac kao u Warre - ovoj košnici.
But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Avatar
Ernesto Vlahović
Čita, piše dovoljno
Postovi: 69
Pridružen/a: 14 stu 2012, 16:11
Lokacija: Komin

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ernesto Vlahović »

But to be
candid with each other, as lovers of nature and
her ways should be, even though we be veterans
in the business, by an exchange of ideas we can
always learn something new and of value.

"Bee Hunting"- John Ready Lockard 1908.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Hvala na linkovima kolega. Sretao sam to po internetu. Skontacemo nesto do zime.
Nakon par dana proteklog tjedna sa 24, 25 Celzija, tepmeratura se vratila u normalu nekih 15 stupnjeva.
Narednih dana najavljuju 15 do 18 Celzija. Kod nas na jugoistoku uvijek stepen dva vise.
Temperatura nesto visa od prosjeka za ovo doba godine.
Sve vrste tresanja cvatu. Samo je japanska prosla. Sljive i kruske takodje. javor isto i ponesto maslacka.
Jabuka napupala jos ceka. Glog se priprema. Danas sunce jako, 16°C ali prohladan vjetar. Pcele masovno
posjecuju tresnju. Vidim da se zadrzavaju na cvjetovima. Vjerovatno ima i nektara. POlen se nosi sepetima.
Za desetak dana pravise starter za uzgoj matica, oduzimanjem legla od jakih drustava. Zahuktalo se.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
Dobro vece narode pcelarski.
Tepmerature ovih dana se vrte oko nekih 20°C. Danas nesto manje, jucer i prekjucer nesto malo vise. Toplije nego obicno za ovo doba. Srecom, noci su jos hladne pa koliko toliko usporavaju vegetaciju. I prve sorte jabuke se stidljivo otvaraju.
Jucer s kolegom prebacio par drustava na repicu. Tek toliko za malo vise varijacije s medom.
Prvi cvjetovi su otvoreni, ali pcele posjecuju i tresnju i okolne vrbe.
Na stacionaru se osjeti dobro poznati miris nektara. A vidi se i u medistima. Naravno ne bas kod svih drustava, ali ide.
Pcelar zadovoljan. Sve ide svojim tokom. Laganini.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Zahladnilo kod nas zadnjih par dana. Jutros oko nule. Cak sam i sajbu naautu blago morao ostrugati.
Preko dana se popelo na nekih 13, 14 stupnjeva, ali hladan neki vjetar. Setao sam s malcem pred mrak u debeloj jakni.
Nadam se da nece potrajati, jer napolju cvijeta sve zivo. Tresnja na izmaku, nesto ima i krusaka, vrba, jabuka, prvi cvjetovi gloga i svasta nesta ostalog. Repica, naravno za ovih par preseljenih drustava.
Bilo je opasno zasuli, i kisa je bila vise nego dobro dosla. Samo da nije hladno.
Cim otopli, slijedi hitan pregled drustava i potrebne radnje radi sprijecavanja rojenja. Drustva se ogranicavaju
na jedan nastavakpo Rensonu. Pravi se i starter za uzgoj matica. Sezona u punom jeku.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

o sokole kako bih rado da smo si susjedi. veselju nikad kraja.
Odgovorite