Moji radovi

Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso kako su se pokazale ove plasticne podnjace.Da li su ivice ostre,da pri tome pcele imaju problem oko unosenja polena.Ja sam na stacionaru mislio koristiti te podnjace.Inace slike su odlicne.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas bio na pcelinjaku, te obavio kojekakve reparacije na postoljima za skorasnje oplodnjake i ogradu.
Pojedinim drustvima oduzeo suvisnu hranu, te ubacio izgradjeno sace, satnu osnovu a ponekima i gradjevnjake.
Kao sto vidite na videu (moj prvi uradak), radi se punom parom.Malac je napravio ove fotke, pa nisu bas po ps-u.
slika
slika
Sva drustva imaju dosta legla, a buduci da je ostalo zaliha zimske hrane, moram voditi racuna da nedodje do blokade matice.
Rane vrste tresnje cvjetaju, javor se otvorio, crnjine more,zalosna vrba kao i druge sorte cvjetaju, te jos nesto mahonije i japanska tresnja.
Dakle, pod mojim klimatskim i pasnim prilikama, bih ja sad trebao izvoditi kojekakve bijesne gliste, raditi premetanja ili vrsiti stimulaciju.
Pod okolnostima, u kojima Stipo pcelari, gdje je vrcanje svake tri godine, ja nebih znao kako pcelariti.Ovdje je lako.
Zazimiti drustva sa dovoljno hrane,pcele osloboditi varoe(sve dakle jesen zima) i u proljece dati prostora matici, i uzivati.
Radim u principu Renson metodom, ali tokom pasne sezone, posebno u vrijeme rojenja, prestrojavam se u hodu ovisno o situaciji.
Nastojim sve radnje prilagodjavati tako, da sto manje imam posla, i drustva sto manje uznemiravam.
Najretniji sam kad ih samo posmatram na letu, i malo povirim kroz najlon odozgo.Pogotovo kad su postavljena medista.
Pozdrav, Kreso.
PS vidim da je stigla poruka u medjuvremenu.Podnjace su super.Malo sam ih nadogradio odozdo, nista bitno.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la: Sva drustva imaju dosta legla, a buduci da je ostalo zaliha zimske hrane, moram voditi racuna da nedodje do blokade matice.
Rane vrste tresnje cvjetaju, javor se otvorio, crnjine more,zalosna vrba kao i druge sorte cvjetaju, te jos nesto mahonije i japanska tresnja.
Dakle, pod mojim klimatskim i pasnim prilikama, bih ja sad trebao izvoditi kojekakve bijesne gliste, raditi premetanja ili vrsiti stimulaciju.
Pod okolnostima, u kojima Stipo pcelari, gdje je vrcanje svake tri godine, ja nebih znao kako pcelariti.Ovdje je lako.
Zazimiti drustva sa dovoljno hrane,pcele osloboditi varoe(sve dakle jesen zima) i u proljece dati prostora matici, i uzivati.
Radim u principu Renson metodom, ali tokom pasne sezone, posebno u vrijeme rojenja, prestrojavam se u hodu ovisno o situaciji.
Nastojim sve radnje prilagodjavati tako, da sto manje imam posla, i drustva sto manje uznemiravam.
Najretniji sam kad ih samo posmatram na letu, i malo povirim kroz najlon odozgo.Pogotovo kad su postavljena medista.
Pozdrav, Kreso.
PS vidim da je stigla poruka u medjuvremenu.Podnjace su super.Malo sam ih nadogradio odozdo, nista bitno.
Slike su fenomenalne , posebno mislim na ove što si ranije postavio .Ono zbog čega sam se sad javio je spominjanje japanske trešnje . Naravno ima ih i u Sarajevu .
U jeku cvjetanja tražio sam pčele na njima i nisam ih vidio . Zbog toga me interesuje posjeću li ih pčele kod tebe ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Moji radovi

Post Postao/la Azem »

Bravo Kreso, za očekivati je da i ostali koji pričaju i pišu o pčelama postave ovako nešto, naravno ako imaju...
Lijep pozdrav i svako dobro!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Azem je napisao/la:Bravo Kreso, za očekivati je da i ostali koji pričaju i pišu o pčelama postave ovako nešto, naravno ako imaju...
Lijep pozdrav i svako dobro!
Posto sam u zadnje vrijeme nesto lijen pa mi se neda,cim budem imao volje nije problem,neznam dali onaj pcelinjak u Bosni,ili ovaj u Njemackoj?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Pozdrav Zvone,
Mislim da i njih ima vise vrsta.Ove sto kod mene cvatu, kao sto vidis sa fotki, su obilne polenasice.
Kad stojis u proljece po lijepom vremenu pod krosnjom, imas dojam da se roj pustio.O lucenju nektara neznam.
slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Pozdrav Zvone,
Mislim da i njih ima vise vrsta.Ove sto kod mene cvatu, kao sto vidis sa fotki, su obilne polenasice.
Kad stojis u proljece po lijepom vremenu pod krosnjom, imas dojam da se roj pustio.O lucenju nektara neznam.
slika
To me je i interesiralo , jer na Marindvoru ,pa prema stanici ima nekoliko starih japanskih trešanja , ogromne su a prepune cvijeta . Gledam nema pčela .
Istina , moguće da su već bile oprašene na bilo koji način, pa nisu bile zanimljive . To je bilo pretprošle godine, valjat će opet pogledat.
Pozdrav i tebi Krešo ....
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Vrijeme zahlandilo zadnjih dana.Jako susno.Kisa bi bila zlata vrijedna.
No ipak se pomalo radi i gradi.Cim zatopli prosirenja, a nekima i medista.

slika
slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Vrijeme je prohladno, pa se nemogu otvarati drustva.Temperatura se preko dana vrti oko nekih 12, 13 °C.
Danas popodne navratio do pcela. Sunce grije, prohladno, 13 °C. Pcele unose nevjerovatne kolicine polena.
U neposrednoj blizini cvjeta more tresanja, vrba se jos neda, javor cvijeta, ima maslacka i jos kojecega.Trnjina prosla.
Po prvi put, nekih sedam osam stotina metara posijano jedno polje uljane repice.To nikad nisam imao.Neznam dal da se radujem ili strahujem
za eventualno spricanje. Pocela tek da se otvara, pa vidjetcemo sta ce ispasti.
Ovo zahladnjenje do sad i nije lose. Malo je usporilo vegetaciju, dok se drustva nesmetano razvijaju.
Vidis, kolega Medonosa, kako zimske zalihe dobro dodju.Neovisno o vremenu, u proljece mozes mirno spavati.
Zao mije st o Ekrem nije tu.Zanima me kako on devera sa drustvima s malo hrane, kao ono na snimku, u momentu kad lose vrijeme potraje.
Pretpostavljam da se stalno drustva moraju drzati na pogacama i drugim stimulacijama.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika

Evo, narode pcelarski, posto vrijeme nije za neke radnje sa pcelama, mora i pcelar da izvodi kojekave bijesne gliste.
Dakle izmedju posla, dezure, skole, napravio sam jednu kosnicu da se malo igram. Sad samo jos jedan prirodni roj.
Negdje sam citao, pa mi se svidjela ideja.Kosnica je unutrasnjih dimenzija 320x320 mm, i 570 mm visine.
Htio sam maju kosnicu manjih dimenzija, i visoku, a tih 570 mm je slucajno. Upotrebljavao sam otpadnu dasku, pa je tako ispalo.
Cilj je bio 500, 600 mm.Razmak medju satonosama je 35 mm od sredine do sredine. Ima devet ramova.
U ramove necu ubacivati satnu osnovu, nego samo sa donje strane satonose povuci crtu voskom u sredini pa neka pcele same grade.
Prica dakle ide ovako.Ukoliko pcelama damo na volju, pcele grade manje celije, legu se sitnije pcele, razmak medju ramovima je manji
(ja sam sam odredio 35 mm), a pcele vitalnije. Pcele grade onoliko trutovski celije koliko smatraju da je potrebno i tamo gdje misle da im je najbolje.
Znalci kazu dje odrzavanje mikroklime u kosnici puno jednostavnije sa malim letom i zatvorenom podnjacom.
I jos najvaznije, zbog malih celija, te nesto vece temperature i vlage, samo je mali broj varoe reproduktivan.Nekih 2% u odnosu na nekih 50% u klasicnim kosnicama.
Cilj igre je da se samo ubace satonose bez ostatka rama. No, buduci da sam ja zaljubljenik, moram ja to moci izvadi i prekontrolisati dali je to tako.
Sad imam par dilema, pa da to zajedno prokomentiramo.
-Ako ostavim ram bez zicenja ili poprijecnih letvica, da li ce se srozati?;
-Da bi se temperatura digla malo vise nego normalno, kosnicu pod krov ili na sunce, a onda i nakisu?;
-Da li kosnicu ofarbati, ili je mozda moguce dasku spaliti brenerom, tako da se celije drveta zatvore?Ima li ko kakva iskustva?;
-Da li okruglo leto negdje na kosnici ili klasicno leto dole?
Za sad toliko, kad mi padne na pamet, ja cu opet pitati. Svaka sugestija je dobrodosla.
Pozz, Kreso
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Interesantno , super, bi ćemi drago pratiti razvoj; odlično što se mogu okviri vaditi tako da će biti i slika :) ))

JA bi u taj ram ugradio bar 5 cm početka satne osnove;
Obavezno žica inače će se srozat saće;
Stavio bih pod neku nastrešnicu ;
Zaštitio bi košnicu dobro od utjecaja kiše,vlage
NApravio bi i za kontrolu prirodnog pada varoe
Riješiti problem dopune hrane .

Ono što je najvažnije obezbjedit ćeš pčelama da one same grade saće.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Ako budeš lio vosak ,a nemaš utor , stavi neke letvice pa sipaj između kako bi bilo ravno . To sve neće biti dovoljno da pčele ravno rade saće ( mogu ga uraditi
poprijeko ), zato treba letvicama zatvoriti prostor između satonoša . Meni se ideja dopada , pa sam i ja mislio raditi par daščara po sličnom principu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso,za zastitu kosnice uzmi ulje za brodove.Premazes dva puta i nema problema.Kisa(kapljice),uopste se ne zadrzava na kosnici.Sklizne.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Vrijeme je prohladno, pa se nemogu otvarati drustva.Temperatura se preko dana vrti oko nekih 12, 13 °C.
Danas popodne navratio do pcela. Sunce grije, prohladno, 13 °C. Pcele unose nevjerovatne kolicine polena.
U neposrednoj blizini cvjeta more tresanja, vrba se jos neda, javor cvijeta, ima maslacka i jos kojecega.Trnjina prosla.
Po prvi put, nekih sedam osam stotina metara posijano jedno polje uljane repice.To nikad nisam imao.Neznam dal da se radujem ili strahujem
za eventualno spricanje. Pocela tek da se otvara, pa vidjetcemo sta ce ispasti.
Ovo zahladnjenje do sad i nije lose. Malo je usporilo vegetaciju, dok se drustva nesmetano razvijaju.
Vidis, kolega Medonosa, kako zimske zalihe dobro dodju.Neovisno o vremenu, u proljece mozes mirno spavati.
Zao mije st o Ekrem nije tu.Zanima me kako on devera sa drustvima s malo hrane, kao ono na snimku, u momentu kad lose vrijeme potraje.
Pretpostavljam da se stalno drustva moraju drzati na pogacama i drugim stimulacijama.
Pozz, Kreso.
Kolega Kreso,nemoj tako,ja nisam rekao da nisu zimske zalihe potrebne,vec je razlika u kvaliteti hrane,med i sirup!Drustva se na medu razvijaju puno bolje kao sto si i vidjeo na Ekremovom videu,7ramova legla,a sada imaju i 3 nastavak,vjerovatno!Kod Ekrema ta se drustva nebi razvila da nemaju hrane-meda,a u prvom nastavku nisi vidjeo sta je tu,tu je med koje pcele prenose gore,i stimulisu maticu na polaganje,kada su losi vremenski uvjeti,a kada je lijepo vrijeme(bilo je zadnjih dana u Bosni)ona Ekremova drustva unose sebi nektara(da im je potreban 3 nastavak),a kada krene bagrem,smrzo on ili ne ona drustva ce ga obrstiti!A predlozio bih ti da kosnicu(za istrazivanje sto si napravio)premazes mjesavinom,prirodnog lanenenong ulja i propolisa,mozes zatraziti onda i certifikat Bio ili Eko pcelara!
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro dakle ipak zicenje.Posto je unutrasnja sirina rama 285 mm, dali bi bile dovoljne dvije vertikalne zice?
Ako vec zicim, onda cu im ipak staviti jednu usku traku satne osnove zbog pravca. Cilj je prirodna gradnja,
pa sam to izbjegavao zbog velicine celija na satnoj, da ne bi nju uzimale kao mjerilo.No nece to njih pometati.
Podnjacu cu svakako napraviti sa kontrolnom ladicom, stim da ce ova biti stalno zatvorena.
Eventualna dopuna hrane nije problem.
Ima li ko iskustva sa okroglum letima, neznam kako to fercera?
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo sad vidim i post od Medonose.Postavio sam ti pitanje u tvom dnevniku o postupku bojenja sa uljem i propolisom.
Sto se tice zimske hrane, moja filozofija se svodi na sto manje rada i uznemiravanja pcela.
Sto se mene tice, kad dodje lijepo vrijeme, ja bi stalno nesto cacko oko kosnica, no znam da to nije dobro.
Jednostavnost je majka mudrosti.Zato Liebiga smatram neprikosnovenim.
Ako ce zimovati samo na medu, po ps-u bi trebao proljetni med.Kasni medovi imaju medljike i dosta pepela (mineralnih tvari),
sto nepogoduje dobrom zimovanju.E sad bih onda trebao taj proljetni med cuvati, voziti ga kuci, ili ga stalno dizati spustati kod pregleda drustava,
a to onda vise nije jednostavno. Plodisne nastavke ne vrcam.Ostane tu dosta meda, a secerni sirup koji dodam dodje ko nadopuna za zimske dane.
Kako bi on trebao biti bez ostataka, pcele lakse zimuju na njemu.E sada nije ni svaka jesen i zima ista, pa se ni zalihe nemogu uvijek tacno odrediti.
U svakom slucaju, uvijek mi je u proljece garancija mirnog sna i dobrog razvoja.Jedino pri ranom razvoju moram voditi racuna o prostoru za zalijeganje.
Mislim da sam 2006 i jos neke godine u proljece vrcao u aprilu po jedan polunastavak vrbe i nesto voca.Dosta rano proljece.
Te moje prve godine ,2006, sam 19 aprila vrcao, a dvadesetog vec imao prvi roj.
Hocu reci, nije to nikakva visa matematika.Ukoliko imas dobre uvjete, bit ce i meda, Samo gledati kako pojednostaviti.
Na onom videu, se nevidi dva kg hrane.Znaci moras ih stalno drzati na pogaci.Puno je to posla.Intenzivno.
Ja to sve nadopunim u jesen.U svu tu pricu moram jos i godisnji ukalkulirati.
A kao sto sam naveo i iz liebigove knjige, a isto tako i iz ruske, pokusi su dokazali, da nakraju sezone stimulirana drustva nisu donijela vise meda.
Pretpostavaljam na stacionaru.Sdruge opet strane, mogu zamisliti, ako pcelar drustva tempira za jednu bogatu pasu, da dosta pcela za kratko vrijeme
unese i dosta meda.Medjutim opet, i dosta legla potrosi dosta hrane.Kad sve odvagam, u mojim okolnostima je ovako dobro.Minimum napora, max koristi.
Ova kosnica sto sam je pokazao je za igranje i pokuse.
Da bi ovdje bio Bio ili Eko pcelar, moras biti udaljen od komunikacija i naselja nekih dosta km, tako da je to ovdje prakticno nemoguce.
Pozz, Kreso.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Kreso je napisao/la:Dobro dakle ipak zicenje.Posto je unutrasnja sirina rama 285 mm, dali bi bile dovoljne dvije vertikalne zice?

Pozz, Kreso.


Vertikalno žičenje na takvom ramu mislim da bi bilo loše. 1/3 od satonoše mislim da bi morao ići sa horizontalnim žicama na svakih 6 cm zbog vjenaca meda koji bi pod pritisom srozalo se,
Ostale 2/3 možda se može ići sa kosim 20° lijevo desno.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Evo sad vidim i post od Medonose.Postavio sam ti pitanje u tvom dnevniku o postupku bojenja sa uljem i propolisom.
Sto se tice zimske hrane, moja filozofija se svodi na sto manje rada i uznemiravanja pcela.
Sto se mene tice, kad dodje lijepo vrijeme, ja bi stalno nesto cacko oko kosnica, no znam da to nije dobro.
Jednostavnost je majka mudrosti.Zato Liebiga smatram neprikosnovenim.
Ako ce zimovati samo na medu, po ps-u bi trebao proljetni med.Kasni medovi imaju medljike i dosta pepela (mineralnih tvari),
sto nepogoduje dobrom zimovanju.E sad bih onda trebao taj proljetni med cuvati, voziti ga kuci, ili ga stalno dizati spustati kod pregleda drustava,
a to onda vise nije jednostavno. Plodisne nastavke ne vrcam.Ostane tu dosta meda, a secerni sirup koji dodam dodje ko nadopuna za zimske dane.
Kako bi on trebao biti bez ostataka, pcele lakse zimuju na njemu.E sada nije ni svaka jesen i zima ista, pa se ni zalihe nemogu uvijek tacno odrediti.
U svakom slucaju, uvijek mi je u proljece garancija mirnog sna i dobrog razvoja.Jedino pri ranom razvoju moram voditi racuna o prostoru za zalijeganje.
Mislim da sam 2006 i jos neke godine u proljece vrcao u aprilu po jedan polunastavak vrbe i nesto voca.Dosta rano proljece.
Te moje prve godine ,2006, sam 19 aprila vrcao, a dvadesetog vec imao prvi roj.
Hocu reci, nije to nikakva visa matematika.Ukoliko imas dobre uvjete, bit ce i meda, Samo gledati kako pojednostaviti.
Na onom videu, se nevidi dva kg hrane.Znaci moras ih stalno drzati na pogaci.Puno je to posla.Intenzivno.
Ja to sve nadopunim u jesen.U svu tu pricu moram jos i godisnji ukalkulirati.
A kao sto sam naveo i iz liebigove knjige, a isto tako i iz ruske, pokusi su dokazali, da nakraju sezone stimulirana drustva nisu donijela vise meda.
Pretpostavaljam na stacionaru.Sdruge opet strane, mogu zamisliti, ako pcelar drustva tempira za jednu bogatu pasu, da dosta pcela za kratko vrijeme
unese i dosta meda.Medjutim opet, i dosta legla potrosi dosta hrane.Kad sve odvagam, u mojim okolnostima je ovako dobro.Minimum napora, max koristi.
Ova kosnica sto sam je pokazao je za igranje i pokuse.
Da bi ovdje bio Bio ili Eko pcelar, moras biti udaljen od komunikacija i naselja nekih dosta km, tako da je to ovdje prakticno nemoguce.
Pozz, Kreso.
Dragi Kolega Kreso,svaka filozofija ima svoje mane i prednosti,ali da mi ne vintamo u mjestu,Kolega Ekrem je stavio video,ima i datum,gdje se vidi na 7 LR ramova leglo,eh sada je pitanje(a ja sam to pitanje i ranije bio postavio,to je i uzrok Ekremovog videa)ko je imao u tom vremenu u svojoj kosnici legla na 7 LR okvira?,Koliko me sjecanje sluzi,nije se niko javio, ni ti,a sada je lako biti general poslije bitke!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

U to vrijeme snimanja Ekremovog videa može se u košnici imati legla koliko hoćeš. Ne 7 okvira nego 20 ako se malo potrudiš.
Jednostavno prvo koliko želiš prebaciš legla iz drugih košnica pa onda poslje snimaš.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Stipo je napisao/la:U to vrijeme snimanja Ekremovog videa može se u košnici imati legla koliko hoćeš. Ne 7 okvira nego 20 ako se malo potrudiš.
Jednostavno prvo koliko želiš prebaciš legla iz drugih košnica pa onda poslje snimaš.
Dragi Stipo svasta sam cuo ali ovako nesto,ne!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Negdje je Ekrem spomenuo da je to NA 7 a ne 7 okvira legla, kao što se vidi na videu, onaj na 7 je zaležen sa jedne strane , Aproximativno to bi bilo 3 okvira legla što i nije nešto ekstra ali je jako ,jako dobro za to doba godine.

MAlo je specifično da su pčele se raširile NA 7 okvira što je uzrokovala dobro utopljena košnica i pčele su težile više ka naprijed kako bi imale svježeg zrak ili je bila bolja miroklima. POznato je da pčele fosiraju leglo više ka naprijed u ovo doba godine zato se i koristimo horizontalnom rotacijom da pčele stimuliramo tj maticu na veću produktivnost.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Negdje je Ekrem spomenuo da je to NA 7 a ne 7 okvira legla, kao što se vidi na videu, onaj na 7 je zaležen sa jedne strane , Aproximativno to bi bilo 3 okvira legla što i nije nešto ekstra ali je jako ,jako dobro za to doba godine.

MAlo je specifično da su pčele se raširile NA 7 okvira što je uzrokovala dobro utopljena košnica i pčele su težile više ka naprijed kako bi imale svježeg zrak ili je bila bolja miroklima. POznato je da pčele fosiraju leglo više ka naprijed u ovo doba godine zato se i koristimo horizontalnom rotacijom da pčele stimuliramo tj maticu na veću produktivnost.
Da Senade,slazem se i govori se o leglu na 7 okvira,ne 7 cijelih,ali za ono doba godine je izuzetno.lako je to sada,ovih dana prezentirati!
mido
Čita, piše dovoljno
Postovi: 75
Pridružen/a: 26 stu 2010, 19:00

Re: Moji radovi

Post Postao/la mido »

U periodu snimanja Ekremova videa i ja sam imao košnica sa leglom na sedam okvira.Ko hoće neka vjeruje, a ko neće i nemora!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Ono legla što se vidi na 7 okvira je sasvim dobro i dovojno, to dođe oko 20 000 jedinki da učestvuje u sakupljanju bagrema a sve ostalo što bude od legla će da radi posao unutar košnice. Ja da sam imao na 1/3 pčelinjaka ovakvo leglo ja bi bio presretan.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Prilikom prvog proljetnog pregleda, nikad nebrojim okvire s leglom.Gledam kolicinu hrane,opci dojam snage drustva,
I ako vidim zatvoreno leglo radilicko, sve je ok.Ako je drustvo jako i vremenske prilike u proljece dobre, stvari idu same od sebe.
Kao ova slika iz aprila prosle godine.Lijepo vrijeme, drustvo sa dovoljno zaliha, stalni unos i to je to.
slika

E, ove godine je stanje sa vremenom i unosom drugacije.Hladnije, pcele traze vodu kad se sunce malo pokaze.
Danas nekih mrsavih 12°C.Pcele unose polen, ali vjetar prohladan.U nekim momentima sunce progrije, i stvara se nevjerovatna guzva na letima.
Pretpostavljam, da sunce izmami mlade pcele napolje.Kad se sunce sakrije, za nekoliko trenutaka stanje se smiri.

slika
slika
slika
slika

No, jos uvijek smatram da bi godina mogla biti dobra.Naravno ako nastavak bude kako treba.Vegetacija usporena ovim zahladnjenjem, a drustva se razvijaju.
Samo da ne potraje, na ladicama vidim dosta poklopaca od trutovskog legla.Nemogu se drustva otvarati, i moglo bi doci dorojevnog nagona.
No nadam se da nece ici tako daleko.
Pozz, Kreso.
Odgovorite