Moji radovi

Odgovorite
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Narode nikako se kutarisat' ove zime. Trenutno tek jedan iznad nule. Cijeli dan s kisom i susnjezicom.
Za vikend opet mrzne, preko noci do - 4, 5. Nimalo veselo.
Prosle godine je prosjecna temperatura za mart bila nekih 8 °,(dnevna i nocna), a ovaj mart tesko da izadje na 3°.
No prosle godine je ostatak proljeca bio los, nadajmo se da ce ove godine nakon zime biti medonosno proljece.
Kad pogledam fotke iz marta prosle godine, rastu mi zazubice.
I u Sarajevu se temperatura kreće u obliku sinusoide . Ipak zadnjih nekoliko dana je bio svakodnevni izlet iako je ponekad puhao prilično jak vjetar. Danas
se pelud nosio junački, počela se stidljivo pojavljivati jagorčevina (jaglac ), a vidi se i mrtva kopriva . Pozdrav omladini !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
halid_s
Čita, piše dovoljno
Postovi: 53
Pridružen/a: 05 lip 2012, 07:21
Lokacija: Zavidovići

Re: Moji radovi

Post Postao/la halid_s »

''Teorija osvjetljava put praksi a praksa daje hranu teoriji''
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Moji radovi

Post Postao/la schumy »

Kod nas je počeo drijen, ali ga "refuli" lošeg vremena još drže u početnoj fazi cvata (samo se gole grane malo žute...). Lijeska je prošla u snijegu i kiši, samo su malo uspjele vrijedne pčelice unijeti u košnice...
Odužila se ova zima, ružna je i baš dosadna, jedva joj čekam "vidjeti" kraj...
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika

slika

Evo nabavio sam nekakvu presu za satne osnove, pa danas imao prvu probu. Presa nije na vodeno hladjenje ali fercera,
Kad sam prvu osnovu napravio, ljudi radovó sam se ko malo dijete. Imam dosta voska od vostanih poklopaca, tako da mogu podmiriti svoje potrebe.
Osnove su skoro bijele, ali mi poneka puca.Moram jos malo da dotjeram tehnologiju, ali ici ce to.Jest da sam usput nabavio i mali komresor, ali trebace on i za druge stvari.
Dva kg voska, 34 komada osnova. Uzivam punim plucima.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Svaka cast Kolega neka je sa srecom!Ako ti SO pucaju ili je prostorija gdje radis hladna,ili livas malo voska u presu pa su SO pretanke!pozz
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ

Neka je sa srecom..

MK
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Nisam znao da se upustas i u ove vode...
Nakon zadnjeg vrcanja,poklonio sam kolegi kantu od 10 kila,punu vostanih poklopaca da pravi svijece.
Da sam znao poklonio bih tebi,da se radujes do jula mjeseca.
Sa srecom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Moji radovi

Post Postao/la IZET »

Kreso satne predivno izgledaju svaka čast samo napred. Da je sreće da svi možemo sami sebi raditi satne osnove da nam ne podvaljuju razne primjese u vosku.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Ja mislim da su ovi naši proizvođači problem pucanje satnih osnva rješili dodavanjem oko 30% parafina i tako spojili ugodno sa korisnim :).
Osnovni broblem kućne izrade satni osnova je to što se vosak nemože zagrijat na 130 stepeni.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ma nije problem vosak. vec godinama ga skupljam. Znas nas s polunastvcima.Svi okviri za vrcanje potpuno poklopljeni, pa voska koliko hoces :) .
Cujem od dosta kolega u Bosni i Hrvatskoj da kubure sa SO. ovdje nisam imao tih problema. Jedino, kad vidim kakav taman vosak se mijenja
za satne osnove kod proizvodjaca, prodje me volja da tu kupujem. Ovakav vosak se procisti i izbjeli kiselinom i to jeto. Kozna kakvih rezidua ima
u tom vosku. To je za mene glavni razlog da se aktiviram, i pokusam sam pravit od svog voska zakog znam da je cist.
Kolega Pot, zasto bi se vosak zagrijavao na 130°?
Inace ovakva presa nije neka mudrolija za napraviti. Jedino bi mozda bio problem napraviti matricu od silikona. Ostalo je sve lako.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Kazu da vosak treba grijat na tu temperaturu između ostalog zbog američke truleži, to je glavni razlog zasto i ja ne radim satne osnove za vlastite potrebe a volio bih, uređaj tj. lonac u kome se vosak zagrijava na 13O stepeni je preskup.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Dakako da bi najbolje bilo grijati na tu temperaturu. Zanimljivo je ipak da se niko ne ustručava razmnožavati prenoseći okvire i to najčešće sa leglom, a
poznato je da je upravo ono najveći prenosnik AG. Dakle strah od toga što se vosak (vlastiti) ne grije na temperaturu 130°C, bio bi opravdan kad se nebi
niti jedan okvir prenosio iz jedne košnice u drugu.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

zvones je napisao/la:Dakako da bi najbolje bilo grijati na tu temperaturu. Zanimljivo je ipak da se niko ne ustručava razmnožavati prenoseći okvire i to najčešće sa leglom, a
poznato je da je upravo ono najveći prenosnik AG. Dakle strah od toga što se vosak (vlastiti) ne grije na temperaturu 130°C, bio bi opravdan kad se nebi
niti jedan okvir prenosio iz jedne košnice u drugu.
Slažem se Zvones, nedavno sam branio stav da se med iz vlastite proizvodnje može dodavati u pogačama i da nema smisla bojati se AG, kad okvirovi "kruže" na pčelnjaku, barem na manjim pčelnjacima.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kolega Kreso,zagrijavanje voska na 130 C se smatra sterilizacijom voska,cime se predpostavlja da su unistavaju spore ATL!Mada vodena para najbrze i najefiksnije unistava spore nozemoze,(parni topionik)poznato nam je da sa vodenom parom nemozemo dostici tu temperaturu!Pcelarska industrija je radi toga izumila sterilizator voska kojim se vosak sterilise pod visokom temperatuorm i unistavaju spore i bakterije opasnih pcelinji bolesti!Kolega Pot je u pravu,da su ti sterilizatori veoma skupi,(oko 900 eur)!Medjutim Kolega Pot pcelarska praksa nije bogata da bi sebi to mogao svaki pcelar priustiti,i praviti SO u kucnoj radinosti!Ali kolega Pot pcelarska praksa je bogata znanjem i iskustvom pa ti predlazem da sterilizaciju voska izvrsis pomocu friteze za pravljenje pomesa/pomfrita,i mjesto korpe za pomfrit ubacis rosfrajnu posudu koja se koristi u ugostiteljstvu-pizzeriji!Ovisno o zapremini friteze(u mome slucaju 5l)imas uvjek dovoljno voska sterilisanog,i izlivenih svojih SO!I nezaboravi da maslinovo ulje izdrzava i prenosi najvecu temeraturu!

slikaFriteza vanjski izgled
slikaFriteza unutrasnji izgled
slikaRosfrajna posuda iz ugostiteljstva-Pizzerije
Da vidimo sta kaze proizvodjac ove friteze koju temperaturu postize ulje:Temperatur stufenlos regelbar von 0°C bis 190°C-Temperatura se moze regulirati od 0-190C!Pozz
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Kolega Medonoša, meni su spominjali i puno veće cifre ali i 900 eura je sasvim dovoljno da se zamislim, interesuje me u kakvom stanju je vosak poslje zagrijavanja u fritezi, jer kolioko znam orginalni lonci imaju nekih da kažem caka, nisam ulazi u detalje pa da sad ne lupam ali znam da ima tu nešto tipa visoki pritiska i sl. A znamo sta se desi kad zagrijavamo vosak i kad voda ispari... Rješenje sa fritezom bi za moje potrebe bilo sasvim dovoljno.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

pot je napisao/la:Kolega Medonoša, meni su spominjali i puno veće cifre ali i 900 eura je sasvim dovoljno da se zamislim, interesuje me u kakvom stanju je vosak poslje zagrijavanja u fritezi, jer kolioko znam orginalni lonci imaju nekih da kažem caka, nisam ulazi u detalje pa da sad ne lupam ali znam da ima tu nešto tipa visoki pritiska i sl. A znamo sta se desi kad zagrijavamo vosak i kad voda ispari... Rješenje sa fritezom bi za moje potrebe bilo sasvim dovoljno.
Sterilizaciju voska izvrsi da je posuda uvjek poklopljena,i po mogucnosti napolju,mada ja radim u zatvorenom!Sterilizatori za vosak (oni pravi)se zagrijavaju pomocu termo ulja,i zato u dvozidnim posudama,i naravno da pod uticajem toplote to ulje stvara pritisak!Kada vosak u fritezi postigne tvoju zeljenu temperaturu,polago se mora hladiti i kada se ohladi mozes ga upotrijebiti za topljenje i livanje SO!
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: Moji radovi

Post Postao/la pot »

Neka smo i ovo rješili...
Veliko hvala kolega....
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Vrlo dobra primjedba od Zvone. Mislim da se tu malo pretjerava. Nedavno sam na susjednom foruma sreo dikusiju o tome smije li se
vlastiti med koristiti prilikom prihrane pcela. Ako to nesmijem, i nisam u stanju bez brige vosak od vostanih poklopaca vratiti nazad u drustva,
onda se moram pocesati iza uha. Valjda poznajem stanje svojih drustava. Svjetla obraza ja to samo rastopim i pravim SO koje dodajem drustvima.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

medonoša, bez uvrede ali kako se stvara tlak u kontaktno odvojenim posudama?????
maaaloo ti tu ne stoji tvrdnja.

razlozi:
1.: da je to istina i da na tom principu radi (da ulje grije vosak direktno) tada bi došlo do kontaminacije voska s uljem.
2.: duplikator je zatvoren hermetički (mislim da su svi vidjeli barem jedan model)i ima tlačno propusni ventil u jednom smjeru na određei tlak.
3.. temperatura se regulira termoelementom (ima ih uvijek 2, jedan za vosak i jedan za ulje).
4.: da sad dalje ne nabrajam još tehnikalija.

ovo s fritezom sam vidio kod jednog pčelara iz RS, da ima palmino ulje (najmanje volatizira i najsporije se raspada, ovo je moja primjedba) i lonac s voskom u fritezi i kuha na 130°C konstantno dok izljeva satne osnove. mislim da sam stavio čak i link na youtube.
korištena je obična friteza za kućnu upotrebu sad koja marka nisam gledao ali sve imaju regulaciju koja zadovoljava naše potrebe.
BDW jedina prava sterilizacija se radi u njemačkoj za kozmetičku industriju pomoću aktivnog ugljena, jedini pouzdani način uklanjanja svih rezidua, kemijskih onečišćenja i svega što je unjela pčela i dodao pčelar.

lijep pozdrav i medno
saša
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:medonoša, bez uvrede ali kako se stvara tlak u kontaktno odvojenim posudama?????
maaaloo ti tu ne stoji tvrdnja.

razlozi:
1.: da je to istina i da na tom principu radi (da ulje grije vosak direktno) tada bi došlo do kontaminacije voska s uljem.
2.: duplikator je zatvoren hermetički (mislim da su svi vidjeli barem jedan model)i ima tlačno propusni ventil u jednom smjeru na određei tlak.
3.. temperatura se regulira termoelementom (ima ih uvijek 2, jedan za vosak i jedan za ulje).
4.: da sad dalje ne nabrajam još tehnikalija.

ovo s fritezom sam vidio kod jednog pčelara iz RS, da ima palmino ulje (najmanje volatizira i najsporije se raspada, ovo je moja primjedba) i lonac s voskom u fritezi i kuha na 130°C konstantno dok izljeva satne osnove. mislim da sam stavio čak i link na youtube.
korištena je obična friteza za kućnu upotrebu sad koja marka nisam gledao ali sve imaju regulaciju koja zadovoljava naše potrebe.
BDW jedina prava sterilizacija se radi u njemačkoj za kozmetičku industriju pomoću aktivnog ugljena, jedini pouzdani način uklanjanja svih rezidua, kemijskih onečišćenja i svega što je unjela pčela i dodao pčelar.

lijep pozdrav i medno
saša
Sasa,nigdje ja ne spomenu da u fritezi ima pritisak,postizes Temperaturu koja je pozeljna za unistavanje bakterija i spora bolesti!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

i naravno da pod uticajem toplote to ulje stvara pritisak!

uovo sam umetnuo iz tvog posta, to ne drži stvar.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:i naravno da pod uticajem toplote to ulje stvara pritisak!

uovo sam umetnuo iz tvog posta, to ne drži stvar.
Dragi Sasa,procitaj ponovo moj post,gdje Kolega Pot pita sta se desava sa voskom kada ispari voda??Pa da ti objasnim,uzet cu vremena jer si uporan,trazis nesto sto nepostoji,:na 30C voosak omekasava,na 60-66C pocinje topljenje voska,na 180C pocinje da vri,na 295 C dolazi do zapaljenja!Kada voda ispari iz posude usljed zagrijavanja uljem u fritezi,onda moze vosak i da pokipi(zar se ne stvara pritisak)????!Ovo ti nije iz RS ili sa You Tube vec se desava!Zato nemoj sumnjati u neprepisane prijedloge kolegi Potu,jer ionako u Njemackoj se vrsi sterilizacija voska za kozmetiku,a mi govorimo o sterilizaciju voska sa SO u kucnoj radinosti!Pozdrav!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

ne, blaško pogledao sam dobro.
Ulje NE stvara pritisak već je samo u slučaju kod sterilizatora Bijelo Tijelo.
Znam i sam što se dešava kako s voskom tako i s parafinom. Poznata su mi fizikalna svojstva voska, parafina a i nekih ulja. Nema potrebe za patroniziranjem, mada u posljednje brijeme sterilizacija se vrši na nižoj temp. barem po izvorima prof. Kezića. No lijep pozdrav.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

saperica je napisao/la:ne, blaško pogledao sam dobro.
Ulje NE stvara pritisak već je samo u slučaju kod sterilizatora Bijelo Tijelo.
Znam i sam što se dešava kako s voskom tako i s parafinom. Poznata su mi fizikalna svojstva voska, parafina a i nekih ulja. Nema potrebe za patroniziranjem, mada u posljednje brijeme sterilizacija se vrši na nižoj temp. barem po izvorima prof. Kezića. No lijep pozdrav.
Sasa,nebitno,nemam vremena,trenutno topim vosak i izlivam SO cca 100kg ili za 1000 ramova,i nije mi se jednom desilo o cemu ja pisem,ti imas svoje misljene to je dobro i neka ostane tako!Pozz tebi i prof Kezicu!
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

nisam mislio vrijeđati, niti nešto protuvriječiti bez argumenata. Naime radio sam u jednoj tvrtci "švel" aparate, komore za frrmentaciju, i neke specifične proizvode.
No hajdemo natrag na pčelarenje i pčelarstvo.
satne osnove je lijepo imati od matetijala gdje je izvor poznat sirovini.
krešo je pokazao kako su pčele izbukle duboki ram samo na okviru. Osobno sam vidio kako na start traci voska lijepo izvuku saće.
naravno da se pokuša više od 1/3 okvira zamjeniti u sezoni. Nažalost prošla pčelsrska god nije bila (bar u mom kraju) naklonjena gradnji.
Situacija je već sad kritična i koliko mi se čini da ću imati sve paše unutar 50dana i onda suša.
Odgovorite