Moji radovi

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dobro vece svima. Evo malo novosti iz mog sora.
Ovdje se naslucuje kraj bespasnom periodu. Svibovina prosla, bagrem isto tako(svakako nije bilo niosta od njega),ponesto bijele djeteline i stosta drugo.
Vrijeme proteklih dana lose. Hladno i kisovito. Danas temperature i nisu lose, ali neki prohladan istocni vjetar. Pogotovo predvece.
Ali najavljuju bolje vrijeme. Narednog tjedna i do 25°C. Zemlja puna vlage, lipa pred otvaranjem. Samo da ugrije.
Juce s juniorom na biciklu gledam stanje u oklici i vidim na brijegu prva lipa vec otvorila ponesto cvijetova Citam postove od prosle godine, i vidim da je uranila skoro mjesec
dana ove godine. Ako osvjetla obraz kao lani, Bice to opet izvlacenje sezone.
Trebalo bi jos stosta ivrcati prije lipe, ali ne stize se sve. Slijedece sedmice.
Drustva su inace dosta opuhala plodista za vrijeme ovog zahladjenja. No buduci da je kod mene uvijek dobra situacija s hranom, nije bilo potrebe prihranjivati.
Napunio i par oplodnjaka s mladim maticama, no ravno 50 posto se nije s oplodnje vratilo, ili na neki nacin stradalo. Korigovao s maticnjacima.
Nekoliko mladih matica pronijelo. Dva drustva razrojeno, jedno davno vec jedno proteklih dana. Ostala se jos drze, i nema rojevnog nagona.
Sve u svemu, sezona u punom jeku . Nedosadjujem se.

Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo narode, lipa cvate u ´sesnest`, ali vrijeme jos nije kako treba. Bilo je kisovito i vjetrovito.
Ali, obecali su nam narednih dana toplotni val od 25° pa do preko 30°C.
Zemlja je puna vlage, to bi trebalo da bude to. Nadam se da ce lipa da pokaze pravo lice.
Sada samo jos drustva sacuvati od rojenja i to bi bilo to.
Proslog vikenda mi se izrojilo drustvo koje je bilo na Rensonu, i roj se vratio u kosnicu jer je bio bez matice.
Nakon sat dva od izlaska roja, nista se na drustvu nije moglo primjetiti.
Sutradan, rano prijepodne drustvo prelisto, matica mala spremna za put. Izvadio maticu u sestoramni nukleus,
natresao pcela i sve zatvorio. Ram s hranom, SO i zgradjeno sace i nek se bore.
Ove godine preferiram razrojavanje, ako vec do toga dodje, bez legla. Dakle matica i pcele.
Otprilike simuliram stanje prirodnog roja, tako da sve eventualne nepravilnosti prisutne u leglu, ne nosim u novu kosnicu.
Jos jedan tretman prije nego se leglo zatvori i to je to.
Usput se ponesto i izvrca prije ozbiljnog unosa s lipe.
slika

Pozz, Kreso.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

kreso koja je debljina daske od koje je izrađen sanduk nešto se čini debelo ali bitno je da ima štošta za izvrcati jer kad medi i u papirne sanduke donesu
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mugdo je napisao/la:kreso koja je debljina daske od koje je izrađen sanduk nešto se čini debelo ali bitno je da ima štošta za izvrcati jer kad medi i u papirne sanduke donesu
Ovo je kolega malo neobican sistem pravljenja kosnica sa rukohvatom preko cijele sirine nastavka. Bocne strane 20 mm, ceone 26 ili27mm.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dakle, lijepi moji, za razliku od stanja u Bosni, ovdje je stanje s vremenom i pasom dosta dobro. Zemlja natopljena kisom prije lipe,
a onda lipa pocela. Jedna zavrsila s cvjetanjem, crna, sitnolisna u punom jeku,pcele je opsjedaju, srebrena jos u pupovima.
Vrijeme je dobro. NIje bas optimalno, ali sve u svemu vec duzi period solidno. Unos je vidljiv u svim kosnicama. Ima dobrih iznimki, ali ima i losijih.
Interesantno da je lani u ovo doba tek pocela, a sad je vec podobro odmaklo. Bice naravno i ranije kraj sezone, a onda borba do brsljana. Ili selidba.
Osim lipe, cvjeta i kesten, bijela djetelina, lavanda i jos stosta. Ima i evodije, no pcele preferiraju lipu.
Imao sam ove godine i problema s rojevnim nagonom kod dijela drustava. Sve sto htjelo rojiti je od rojevne linije matica.
Tu se vidi razlika izmedju selekcioniranih matica i rojevnih. Ove prve su lijepo na Rensonu, stekaju leglo, pune medista bez ijednog maticnjaka. Ove druge,
i nakon razrojavanja, sa samo jednim ostavljenim maticnjako se hoce izrojiti. Bez obzira sto nepostoji nacin da uzgoje novu maticu.
Napisat cu neke prilike tekst o mojim zapazanjima i razlikama izmedju uzgojenih (od pcelara) i rojevnih matica.
Uzgajaju se i mlada drustva, gradi se sace, topi vosak, trebace uskoro vrcati. Tresnje neke vec prosle neke se jos drze.
Sezona u punom jeku, radi se. Sve to treba rijesiti na vrijeme, te onda mirne savjesti na godisnji.
slika
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Moji radovi

Post Postao/la j.nezic84 »

Drago mi je da je bar negdje dobra situacija,kad vec nije ovde.Sve fine vijesti,samo napred s radovima kolega!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

j.nezic84 je napisao/la:Drago mi je da je bar negdje dobra situacija,kad vec nije ovde.Sve fine vijesti,samo napred s radovima kolega!
Pa jeste kolega, stanje nije lose. Nismo godinama omali ovako stabilno vrijeme tijekom cvjetamja lipe.
No i ona je pri kraju: Crna se jos neda, bice nesto i srebrene, tek da su pcelice zauzete.
Imam jedno pitanje narode. Kupio sam negdje timola u kristalu. Vidio sam sto sta na netu o primjeni istog, ali me interesuje
ima li ko iskustva o nacinu primjene i djelotvornosti timola. Ako je neko koristio, rado bih cuo .

Pozz, Kreso
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:Drago mi je da je bar negdje dobra situacija,kad vec nije ovde.Sve fine vijesti,samo napred s radovima kolega!
Pa jeste kolega, stanje nije lose. Nismo godinama omali ovako stabilno vrijeme tijekom cvjetamja lipe.
No i ona je pri kraju: Crna se jos neda, bice nesto i srebrene, tek da su pcelice zauzete.
Imam jedno pitanje narode. Kupio sam negdje timola u kristalu. Vidio sam sto sta na netu o primjeni istog, ali me interesuje
ima li ko iskustva o nacinu primjene i djelotvornosti timola. Ako je neko koristio, rado bih cuo .

Pozz, Kreso
Evo ti recept od Slovenaca:http://www.poljoberza.net/PCMart2006_10.aspx
koristio sam Timol i -Api live var-
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Lipa skoro gotova. Srebrena je jos otvorena i lijepo mirise. Mada malocas dok sam se vracao biciklom s pcelinjaka prolazeci pored jedene sitnolisne, jos uvijek se osjeca onaj poznati opojni miris. Prosle sedmice dio izvrcao. Med vrlo gust, poznate arome. Slijedi zavrsno vrcanje.
Lipa je ponovno osvjetlala obraz i izvukla sezonu. Malo sam i kasnio sa dodavanjem nastavaka i vrcanjem, tako da su i plodista dobro popunjena.
Bice manje posla oko uzimljavanja. Drustva , koja su se izrojila ili razrojena, ili na bilo koji nacin ostala bez legla, zatrpala plodista da je nevjerovatno.
Moracu ponegdje izvaditi i nesto iz medista da ima prostora za leglo. Ovdje dakle jos malo pa kraj igranke.
Prva borba protiv varoe slijedi za nekih petnaestak dana, drugi dio poslije odmora.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika

Evo ponovo one moje kosnice od prije nekog vremena. Naselljena s dva maticnjaka,2012 i natreseno nesto pcela.
Trakice od par cm satne osnove. Matica oplodjena, drustvo izradilo nekih -ak cm saca i uspjesno prezimilo.
Prosle godine, dla zavidne kolicine meda, bez pregleda zajednice cijelu sezonu. Sace izgradjeno do kraja.
Zazimljena, ali nazalost nije docekala proljece. Okvire povadio, pregledao, isjekao sace gdje je bilo zaostalog legla, i sve vratio natrag.
Kosnica je izuzetno lijepo mirisala na med i propolis i pelud, kako to samo kosnice znaju. Unutrasnjost oplaio plamenom.
Ove godine, iz drustva u rojevnom nagonu, izvadio maticu i stresao par okvira pcela. Danas par fotki, dok se ramovi jos mogu vaditi.
Ovdje je kod mene pasa gotova. Slijedi zadnje vrcanje, pregled drustava i tretman protiv varoe. Ono ima jos stosta sporadicno, ali ne vise za mene.
Samo za pcele. Par drustava sumnjivo, jos nema novog legla. Drzimo na oku.
Inace raduje prisustvo polena po ramovima. Nasle su ipak nesto kestena lijevo desno.
Izgubljena drustva od prosle zime nadoknadjena, naradilo se dosta, ja zadovoljan.
Pozz, Kreso
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

sokole moj hoćeš ići na Brunssumen weide ili kako se već zovu?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dakle, narode pcelarski, odmor gotov, vratili se nazad i odmah ´u suru´. Prvi radni tjedan skoro gotov, a odmah i dezura.
Naravno, odmah i pregled pcela, i radovi za zimsku pripremu. Sva drustva ok, cak i ona gdje je prisustvo matice bilo pod upitnikom.
Svugdje leglo prisutno. U mom odsustvu je ovdje bilo lose vrijeme. Drustva koja su imale zavidne kolicine meda su dobrano
popasle ramove. Uslijedilo je prvo polijevanje, ovaj put Bee vital/om, i dopuna zaliha. Polunastvci, tamo gdje su jos bili prisutni, a nedovoljno zatvoreni,
premjesteni na podnicu da to pcelice pospreme. Ima jos nesto i za vrcanje, to slijedi ovih dana. Bice i mali rezime protekle sezone.
Ovdje je inace po svemu prava jesen. Voce pristiglo/pristize puno ranije nego obicno. Drijenovi vec prolaze, naredni vikend moramo stosta prikupiti.
Odmor je protekao prilicno relax. Imao sam zadovoljstvo upoznati i naseg kolegu Luku, te s njim izmjeniti iskustva s pcelicima a i o drugim stvarima.
Luka je jedan o d onih ljudi koji ne kukaju i ne mijaucu, nego rade u skladu s okolnostima i mogucnostima drustva i okoline gdje zive.
I rezultati, naravno ne izostaju. I ovim putem hvala za druzenje i poklone, i pozdrav za Konavle.
S drugim kolegama sam se cuo telefonski, neka druzenja su nazalost izostala. Drugom prilikom. Boze zdravlja.
Za Brunssumerheide sam zakasnio, no kako je bilo dosta kisovito, nisu puno profitirali ni oni koji su bili.
Naredni period slijedi nastavak tretiranja i dopuna zaliha hrane. Zasad sve izgleda prilicno dobro. Jedno drustvo nakon prvog polivanja
ima momacki pad varoe. Iziskuje pozornost. Slijedeci put ce biti malo dokumentirano i fotkama.
Do tada pozdrav svima, Kreso.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

haha..cuj ne kukaju i mijaucu.U Bosni itekako ima dobrih i uspjesnih pcelara,nije lako ali ko je uporan uglavnom rezultati su prisutni.Sve sto ti otpadne ispod 300 Varroa zatvori kosnicu i cekaj zimu.Ako ima Varroe preko ove cifre ponovi tretman ali ako mozes da uskladis sa nekim danom koji je kisovit,hladna noc.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

mnogi ćemo ove godine med lizati na kašićicu a varou kupit lopatom pa mislim da se nije pametno igrati lijekovima iz domaće radinosti koji uglavnom nisu provjereni jer mogli bi ostati bez pčela u godini u kojoj varoe ima i previše
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

mugdo je napisao/la:mnogi ćemo ove godine med lizati na kašićicu a varou kupit lopatom pa mislim da se nije pametno igrati lijekovima iz domaće radinosti koji uglavnom nisu provjereni jer mogli bi ostati bez pčela u godini u kojoj varoe ima i previše
Za razliku od vas u Bosni, kolega Mugdo, mio smo imali dosta dobru sezonu. A sto setice varoe, nje ima dovoljno.
I u pravu si, meni je ipak MK najpouzdanija.
Kao sto je kolega Rubiroza vec pisao, imamo izuzetno lijepo vrijeme. Prava ona fina jesen.
Brsljan cvijeta, unos peluda je dobar. Zbog godisnjeg malo kasnim(ko´i obicno), te jos nisam gotov sa dopunama zimskih zaliha.
Nadam se narednih dana i to okoncati. Pored pcelarskih poslova, tu je i priprema jabuka za rakiju i sirce te pripremanje zimnice.
Jesen je ipak daleko najljepse godisnje doba. Zujim, nijedna pcelica mi nije ravna. Vremena nikad dosta.
Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Zimske pripreme gotove. Sva drustva opskrbljena s dovoljnjo hrane i ociscena od varoe,
Gdje god je bilo sumnje u kolicine hrane primjenjivao sam onu staru ´jos litar jedan´.
Zazimio 24 drustva. Neka na dva nstavka, neka na jeda pun ili na osam devet ramova, neka na dva puta po sest.
Drustva izgledaju dobro. Dojam je da su jaca nego lani. Iznimno fina jesen je pogodovala bogatom unosu polena.
Dovoljno hrane i polena su garancija dobrog starta u proljece, neovisno o tome kako se zima otegne.
Umjesto radova s pogacam u proljetnim mjesecima, ja sam se sad naradio.
Pored ovih pcelarskih radova, iskoristio sam dobro jabuke koje rastu blizu pcelinjaka.
Napravio dosta sirceta, nesto vina, a ispeklo se i malo rakije. Da, bilo je nesto i pekmeza.
Narednih mjeseci slijedi sanacija pcelarskog materijala i priprema novog, tako da dogodine imam
sve sto mi treba za sve kosnice. Obicno kuburim s tim.
Sto se pcela tice, slijedi jos oxalna u decembru, i onda nista do prvog proljetnog pregleda. Zasluzeni odmor.
Pozz, Kreso.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

što reć već MAŠALA...
svako dobro tebi sokole i obitelji
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

saperica je napisao/la:što reć već MAŠALA...
svako dobro tebi sokole i obitelji
Hvala druze, uzvracam pozdrave.
Kao sto kolege pisu, imali smo dosad iznimno lijepu i blagu jesen. Obaraju se toplotni rekordi za ovo doba godine.
Bili su to bonus dani za unos polena, a bilo je i nektara. Sto rece kolega, dosta je vise i pcela. Vrijeme je za odmor i druge aktivnosti.
Ako se osvrnemo na proteklu sezonu, moram reci da nije bila losa. Cak naprotiv. Prinosi dobri, bolji od lanjskih.
Vecina drustava uzimljena s mladim maticama. Dosta rojevnih matica, kojima bas nisam pristalica, ali silom prilika, pa bumo vidjeli.
Broj drustava konsolidiran nakon prosle, lose zime. Dakle i vecina drustava su mlada drustva.
Doslo se i do nekih novih spoznaja na osnovu iskustava. Mi pcelari smo uvijek manje vise skloni izmisljanju tople vode.
NIje to ni lose. Zdrava doza radoznalosti i istrazivackog duha je pozitivna stvar, samo netreba pretjerivati.
Za mene je dakle, u mojim uvjetima pcelarenja, Renson neprikosnovena metoda. Hoffmanovi ramovi, sa satonosom od dva cm
su cista zajebancija. Manipulacija istim je teza od ovih nasih klasicnih okvira s tankom satonosom i drugim sistemom za razmak ramova.
DB kosnica mi nedaje rezultate ovih nasih standardnih kosnica(doduse imam samo jednu, tako da to i nije relevantno bog zna sta).
Potkraj pase nije nimalo lose izvaditi ramove sa zatvorenim leglo i napraviti eventualno novu zajednicu koja se odmah mora tretirati
necim protiv varoe. Na ovaj nacin se izvadi dosta varoe i rastereti postojeca zajednica.
Drustvo koje se roji samo jednim rojem(ostalo sprijecimo), gubi vrlo malo varoe. Iza tog roja ostaje more legla, i veci dio te varoe
se nalazi u leglu. Kad se to sve izvali, ova se rasporedjuje na puno manje pcela , tako da je invadiranost veca.
I takvo drustvo bi trebalo tretirati prije nego se zatvori leglo od nove, oplodjenje matice. Problem je sto je pasa u toku.
Ovu su nasumce neka moja razmisljanja, saznanja, mozda donekle i zablude. MOzda neko ima nesto od toga.
Pozz, Kreso.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika
Izadjem jutros malo noge da protegnem i svratim do pcelinjaka. Pola devet, temperatura 17°C. Pcele unose polen. Prvi novembar.
Popodne opet odem da pospremim neki materijal i malo pograbim lisce i granje, temperatura 23°C. Iako sam se zasitio pcela, vidim sva drustva aktivna,
kontam ipak malo da zavirim da vidm kakvo je stanje. Vidim hrane dostatno legla u svim stadijima. Kosnice mirisu, vidim da je bilo i unosa nektara.
Na par drustava uocim i varou. nesvidja mi se.Imao sam jos rastvorenog timola u alkoholu, te natopim par spuzvica i stavim na satonose.
Neradi se to bas u ovo doba godine, ali posto je vec tako.... Vidim i jednu maticu neobiljezenu, te i nju malo ofarbam. Nije preporucljivo u ova doba.
Pogledam okrugli otvor moje kosnice sa dubokim okvirima, i vidim da pcelama nije ni napamet palo da nesto suzavaju propolisim zbog nadolazece zime
iako nisu unutra hofmanovi okviri.Sta li kazu indijanci kakva ce zima biti. Ovo produzeno leglo me nimalo veseli,ali tako je kako je.
Za neki jesec i pol slijedi oxalna, a do tada nek se snalaze.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

Kreso je napisao/la:slika
slika
slika
slika
slika
Izadjem jutros malo noge da protegnem i svratim do pcelinjaka. Pola devet, temperatura 17°C. Pcele unose polen. Prvi novembar.
Popodne opet odem da pospremim neki materijal i malo pograbim lisce i granje, temperatura 23°C. Iako sam se zasitio pcela, vidim sva drustva aktivna,
kontam ipak malo da zavirim da vidm kakvo je stanje. Vidim hrane dostatno legla u svim stadijima. Kosnice mirisu, vidim da je bilo i unosa nektara.
Na par drustava uocim i varou. nesvidja mi se.Imao sam jos rastvorenog timola u alkoholu, te natopim par spuzvica i stavim na satonose.
Neradi se to bas u ovo doba godine, ali posto je vec tako.... Vidim i jednu maticu neobiljezenu, te i nju malo ofarbam. Nije preporucljivo u ova doba.
Pogledam okrugli otvor moje kosnice sa dubokim okvirima, i vidim da pcelama nije ni napamet palo da nesto suzavaju propolisim zbog nadolazece zime
iako nisu unutra hofmanovi okviri.Sta li kazu indijanci kakva ce zima biti. Ovo produzeno leglo me nimalo veseli,ali tako je kako je.
Za neki jesec i pol slijedi oxalna, a do tada nek se snalaze.
šta je razlog tako produženom leglu,bršljan ili nešto drugo,kod mene posljednje leglo se izvalilo prije skoro mjesec dana,ali drugačiji klimatski uslovi pa nije za poređenja, da li foliju koristiš tokom čitave godine i koje su joj prednosi i mane po tebi
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Slika 2 i 4 su odgovor na 90% pcelarskih nedoumica....
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

sahista je napisao/la:Slika 2 i 4 su odgovor na 90% pcelarskih nedoumica....
Pozdrav.
da bi se to postiglo treba dosta znanja, truda ali i dobrih pašnih prilika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Leglo je vjerovatno rezultat iznimno tople jeseni, kad su pcele moglo dugo opciti s prirodom, te mlade matice.
Sto se folije tice, iskren da budem tako sam vidio da je praksa ovdje, te u pocetku samo prepisao.
Poslije sam posmatrao kako se pcele odnose prema tome i vidio da one to jos oblijepe propolisom po rubovima, te kosnicu bas zatvore.
Logika mi kaze da im nesmeta, inace bi je progrizle. Stoji preko cijele godine. U proljece je dobra zbog toplote u gnijezdu, te kondeza
koji se stvara. Tada im nije potrebno ici po vodu u vrijeme kad su vremenske prilike promjenljive.
Kod slabijih drustava zimi, ako primjetim vecu kolicinu vlage, znam je i skinuti ili po coskovima zavratiti. Zasad, fercera.
Tacno je da bez pasnih prilika nema uspjeha. Medjutim obilato ja to i prehranim o jesen tako da na proljece mirno spavam.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ismet »

jako me interesira, Kreso, to tvoje iskustvo sa folijom. možeš li, molim te, samo malo preciznije reći kuda sve kod tvojih košnica (na kojima je folija) ulazi i izlazi zrak? također me zanima kako "uštimaju" ventilaciju u ljetnom periodu. naime, ne stavljam foliju, nema vlage u košnicama i interesantno mi je to da se kod tebe vlaga pojavljuje samo kod slabih društava.
Dobru srcu sreća dođe.
Odgovorite