Moji radovi

Odgovorite
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika

Evo, ovu sam naselio, stavljena je namjerno pod vedro nebo, zatvorena podnjaca, malo leto i najlon preko, pa cemo vidjeti.
Nije mi se dalo da uselim prirodni roj.Pustio sam drustvo, koje je uslo u rojevni nagon da se roji.Roj je izasao i vratio se.
Matica je na neki nacin stradala.Onda sam izrezao dva maticnjaka, natresao pcele, i na taj nacin oformio drustvo.
Obje matice su se izlegle, maticnjaci pravilno otvoreni, i pcele su odabrale jednu.Ova je oplodjena, i pocela je sa zalijeganjem.
Na ramove sam stavio nekih pet cm osnove, ostalo je do njih.Drustvo je stalno na secernom tijestu, i radi dobro.Vide se na podnjaci komadiici voska.
Novo sace je bijelo njezno, i unose dosta polena.Lijevo i desno od centralnog rama grade i dosta trutovskog saca.Ali, to je njihovo, pa cemo vidjeti sta i kako.
Vidi se da grade vise prema prednjj strani, pa sad da li zbog toplote stijenke koja ja obasjana sunce ili zbog svijezeg zraka, neznam.
Jos ih moram politi oxalnom, dok nisu zatvorile leglo, i nek im je Bog na pomoci.
Inace mi nesto neide ove godine sa oplodnjom mladih matica.Cetiri komada, koje suizlezene, vidio sam ih, su netsale iz nukleusa.
Mora da su stradale prilikom oplodnje.Presadio sam jos jednu turu i dao na izgradnju drustvu koje ostalo bez matice ( jos jedna).
Okvir prije toga nisam davao na ciscenje, nego sam pred samo presadjivanje iglom ocistio zaostalu mlijec.Od dvadeset, primljeno je 14 komada.Dosta.
To cu razdijeliti nukleusima koji su ostali bez matica, i nesto kolegi kojemu trebaju.
Inace, lipa se stidljivo otvara.Vlage i vise nego dovoljno, jos samo da zagrije.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Lijepo vidjeti . Ukoliko staviš više praznih ramova na izgradnju ili samo sa početnim komadom osnove ili sa voštanom crtom, pčele mogu početi graditi saće poprijeko .
Da bi se to spriječilo treba odgovarajućim letvicama pokriti prostor između satonoša .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Svasta se desava zadnjih dana, samo medista prazna.Lipa cvijeta, a vrijeme nikako da bude kako bi trebalo.
Zadnja tura matica je konacno bila kako treba.Izgleda da je ovo hladno vrijeme bilo pogubno za prve turnuse.
U svakom slucaju, jedan dio razdjeljen po drustvima i nukleusima bez matica, te kolegi, a osam komada u oplodnjacimasutra ide u oplodnu stanicu.
Sahista, bice vjerovatno koja viska, samo ako stignemo prije godisnjeg.
slika
slika
slika
Ovo je matica dobijena iz uzgoja presadjivanjem.E sad sto nema mednog vijenca i polena...
slika EWK iliti mini oplodnjak.
slika
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

KAko se tretira gore kod vas ta matica koja je odradila to leglo zbog tih ne zaleženih ćelija,? Šta kaže struka.

Meni je sasvim OK , neko bi rekao da zbog tih ne zaleženih ćelija nije dobra pogotova ovdje na balkanu
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Ha cuj, to se moze protumaciti na vise nacina.Mozda je genetski, da malo sara, a mozda i nesto bolje.
Moguce je da pcele osjete na neki nacin da je larva ostecena, da li varoom ili na neki drugi nacin, te tu larvu odmah pociste.
Na ovaj nacin selektiraju matice sa nagonom za ciscenje.Mislim da odredjenu kolicinu legla namjerno ostete, pa onda gledaju koliko pcele
legla same pociste. U svakom slucaju, ja sam ovim maticama prezadovoljan.Radim bez zastite, nisu nesto sklone rojenju, prinosi su dobri,
i to je to.Treba uzivati pri radu sa pcelama.Mislim da neba boljeg hobija.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

senad je napisao/la:KAko se tretira gore kod vas ta matica koja je odradila to leglo zbog tih ne zaleženih ćelija,? Šta kaže struka.

Meni je sasvim OK , neko bi rekao da zbog tih ne zaleženih ćelija nije dobra pogotova ovdje na balkanu
Ako misliš na ovu poneku nezaleženu čeliju u potpuno zaleženom okviru, to je još jedan dokaz da je pčela čudo o kojem će se još dosta učiti i novih saznanja imati.
Ovo je, naravno već objašnjeno, ali se malo piše o tome, a radi se o čelijama gdje se smještaju tkzv. pčele grijači koje dižu temperaturu iznad 40°C i griju više
okolnih čelija. Iz ovih čelija će izači inteligentnije pčele . Smatra se , a moje mišljenje da je tako da su inteligentnije pčele izviđaćice ili tražiteljice hrane . Nigdje
nije pisano , a moje mišljenje je da se od tih pčela regrutuje i svojevrsna uptravljačka struktura u košnici i da te pčele , kao i izviđačice duže žive od običnih pčela .
Vrijeme će pokazati dali ima nešto od toga ili je samo obično lupetanje :) .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji radovi

Post Postao/la Vahid »

senad je napisao/la:KAko se tretira gore kod vas ta matica koja je odradila to leglo zbog tih ne zaleženih ćelija,? Šta kaže struka.

Meni je sasvim OK , neko bi rekao da zbog tih ne zaleženih ćelija nije dobra pogotova ovdje na balkanu
Ovo leglo je super odlicno stim sto je malo nejasno dali su celije zaista prazne ili na dnu celije ima polena pa ih matica zato nije zalegla al ovo je super odlicno zalezeno leglo a sto nema mednog vijenca to je posebna prica dali je imala dovojno mjesta za zalijeganje dali u ostalim ramovima ima meda koji su pokraj ili joj je ovo prvi ram koji je zalegla pa jos nije usla u stos zalijeganja ima tu vise verzija i nacina za ocjenjivanje a to se radi tek iduce godine svaka matica se testira prve godine pa se tek onda odlucuje dali se sa njom ide u dajnju reprodukciju ili se odbacuje dali vise ide na med ili meso ili na nesto drugo recimo na izdrzavane kazne to je kod mene na pasu vrijeska tu idu sve matice koje su skartirane.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

Da usporedimo i ko želi neka se divi :)
Kreso je napisao/la:slika
slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega ovo je za MASALAAAAAAAAAAAAAAAAAAA.

MK
Avatar
IZET
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 367
Pridružen/a: 10 sij 2010, 10:56
Lokacija: zivinice

Re: Moji radovi

Post Postao/la IZET »

Lijepo je ovo kolege vidjeti naročito u razvoju društva u proljeće ali ja mnogo više volim vidjeti tako popunjen okvir ali sa medom :D :D :D
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Moji radovi

Post Postao/la Marko »

Krešin okvir je zeru reprezentativniji 8) , kod senada saće nije izgrađeno do donje letvice. Ta sitnica se dešava kad sat. osnovu "utaknemo"u falc satonoše. Doduše moguća je i prednost: matica lakše prelazi na slijedeći okvir, svakako mašala obim maticama.
M.B. Mirza=mir-zakon
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Svaka cast majstore, nisam ni sumnjao.
Vec sam pisao o dvije matice kojima nisam bio zadovoljan.Smjestio sam ih obje u sestoramni nukleus sa po ramom pcela i legla.
Sa hranom naravno.Pcele su povukle i maticnjak tihe smijene, iz kog se izlegla nova matica.Trenutno su sve tri u kosnici, pa dokad...
Godina je inace za nepovjerovati.Lipa sva u cvatu, vlage ko u prici, ali hladno, kisovito nema sunca ni temperature.
Prilikom vrcanja, radim sa nastavcima, no sad cu pred odmor morati lijevo desno da izvadim sto sta okvira da mogu ponijeti rodbini.
U nedelju sam odnio osam matica na oplodnu stanicu kod Maastrichta, pa me zivo interesuje sta ceispasti od svega toga.
slika Ova je ostala bez krila

slika Na drugoj strani okvira sestra.

slika Izlezen maticnjak

slika Mlada matica na krajnjem okviru.

Pcele su cudo.
Zadnja izmjena: Kreso, dana/u 19 lip 2012, 14:52, ukupno mijenjano 1 put.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

JOs par slicica.

slika Boraz ili borazina

slika Rado je posjecuju

slika Nesto malo facelije

slika

slika i lavanda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

IZET je napisao/la:Lijepo je ovo kolege vidjeti naročito u razvoju društva u proljeće ali ja mnogo više volim vidjeti tako popunjen okvir ali sa medom :D :D :D
Volim i ja med ali ako nemam ovakvih okvira za matičnu mliječ DžABA JE I MED :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Izgleda da je lipa konacno pomalo zamedila, ali vrijeme ne obecava dobro na duze staze.Kisa opet.No, sta je tu je.
Kesten se stidljivo otvara, i steta je sto ga nema puno.
U par drustava sam vidio nove matice, neke vec zalijezu uveliko neke jos ne.U jedno drustvo sam stavio ram sa jajima.Nesto mi sumnjivo.
Inace, pada mi u oci, rojevne matice, koje sam iskoristio od jednog drustva, dosta krupne, malo zuckaste.Vidjet cemo kakvo je leglo i pcele.
U jednom drustvu imam prisilnu maticu, moja greska, tanka, crna lijepa i elegantna.Prava kraljica.Leglo izatvoreno izgleda dobro.
Juce sam po prvi puta vidio maticu kako se vraca u nukleus.Sad da li s oplodnje ili iz izvidjanja, neznam.Popodne oko 5 sati.
Samo je na trenutak sletila na poletaljku, te se brzo izgubila unutra.Nisam vidio nikakve ostatke na zadku.Matica dobijena presadjivanjem larvi.

slika

slika Ove sam godine dosta ovakvih iskoristio.Bice rojeva dogodine.

Pozz, Kreso.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Konacno 23,24°C.Zrak vlazan nemoze da se dise.Ali pcelinjak mirise.Konacno nesto unosa.
Nazalost, ako je prognozama vjerovati, narednih dana opet nekih osamnaestak stupnjeva s kisom.Bar smo danas uzivali.
Pcele idu na svasta pomalo, ali nemam dojam da nesto dominira.Bitno je da medi.

slika Kako se zove ova biljka, zna li ko.

slika

slika

slika

slika

slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Moji radovi

Post Postao/la zvones »

Kreso je napisao/la:Konacno 23,24°C.Zrak vlazan nemoze da se dise.Ali pcelinjak mirise.Konacno nesto unosa.
Nazalost, ako je prognozama vjerovati, narednih dana opet nekih osamnaestak stupnjeva s kisom.Bar smo danas uzivali.
Pcele idu na svasta pomalo, ali nemam dojam da nesto dominira.Bitno je da medi.

slika Kako se zove ova biljka, zna li ko.
Ja mislim da je poljska (livadska) grahorica . Divlje raste, pčele je vole . Kod mene na nju idu ,a lucerku i ne primječuju .

Negdje je nazivaju i ptičja grahorica .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Tako je Zvone, hvala.I google ti daje za pravo :D .
Konacno zamedilo.Lipa, kupina, bijela djetelina i jos sto sta.Medista se pune i sace zabijelilo.
Temperatura se najzad popela iznad 20°C.Samo da potraje jos par dana.Renson pokazuje svoju snagu.
Drustva, koja nisu usla u rojevni nagon, i imale leglo bez prekida, imaju daleko bolje rezultate od drugih.
Sutra slijedi jedno malo vrcanje, da imam meda za ponijet kad krenem na put.

slika

DRvored lipe na pcelinjaku mog kolege.Imam tu i moja dva drustva, koja profitiraju.Kosnice su odmah pored lipe.

slika

Ovo drustvo je trebalo biti starter za uzgoj matica.Greskom sam stresao maticu, pa sam ga iskoritio za medobranje.Postavljena bjezalica, sutra vrcam gornji nastavak.

slika

Ovo je ram iz medista drustva, koje je izaslo sa sakom pcela iz zime.Buduci da svakom dam sansu, tako se ovo drustvo bez ikakve pomoci razvilo na jedan nastavak.Prije destak dana je dobilo mediste, i kao sto vidite, koristi lipu punom parom.Mozda ode i na vrijes kad se vratim s odmora.

slika

Ko to kaze da se nemogu sami hraniti.

slika
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso,slazem se za Rensona.Kao sto sam ti obecao,jedno drustvo sam citavu godinu drzao na jednom plodisnom nastavku.Iz tog drustva izvrcao sam polunastavak(9kg),plus 6 plodisnih ramova(9kg)..danas na pripremi drustava na selidbu,prijatno iznanedjenje.Pun nastavak polupoklopljenog meda(20 kg),i poliunastavak koji je skoro pun(9kg).Znaci,ako bude sve u redu...oko 50 kila meda.Ostala drustva nisu ni blizu dala takve rezultate.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

To je otprilike to. Takvi su otprilike moji prosjeci zadnjih godina.Ove godine to necu postici, ni blizu.
Jedino da me lipa iznenadi pa potraje.Vrcam medista, polunastavke.Plodista ostaju pcelama.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso je napisao/la:To je otprilike to. Takvi su otprilike moji prosjeci zadnjih godina.Ove godine to necu postici, ni blizu.
Jedino da me lipa iznenadi pa potraje.Vrcam medista, polunastavke.Plodista ostaju pcelama.
'plus 6 plodisnih ramova(9kg...
Ove ramove izvadio sam iz medista.Jer koristim nastavke i polunastavke.
Naravno med iz nastavaka gdje se nalazi leglo,nije za mene.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Na ovakome kisnom,promjenjivom vremenu i u ovakoj godini,meni je vazno da pcele sebi obezbjede zimnicu i zimuju na medu,,rojevi razviju u drustva,a za vrcanje ce biti vec nesto,svaki 30 min kisa,sunce,se mjenja!Svaka metoda dali Renson ili ogranicavanje matice na jedan nastavak,oduzimanje matice,itd.u ovoj godini nije dosla do punog izrazaja,gdje matica usljed zahladjenja smanji ili prestane sa polaganjem,pa onda zatopli,ali se zakisa!Ima jos mjesec dana otprilike da se moze ocekivati neki unos,a onda borba sa varoom pocinje!
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

medonosa je napisao/la:Svaka metoda dali Renson ili ogranicavanje matice na jedan nastavak,oduzimanje matice,itd.u ovoj godini nije dosla do punog izrazaja,gdje matica usljed zahladjenja smanji ili prestane sa polaganjem,pa onda zatopli,ali se zakisa!Ima jos mjesec dana otprilike da se moze ocekivati neki unos,a onda borba sa varoom pocinje!
E tu se nemogu sloziti s tobom. Pa zar brojke, koje Sahista prezentira nisu impozantne? I to na ovakvoj godini
Covjek navodi da je samo s tom kosnicom , koja je je od pocetka pase bila ogranicena, imao navedene cifre, dok
ostatak nije dao ni blizu tome. Ipak dakle ima vidljive razlike.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:
medonosa je napisao/la:Svaka metoda dali Renson ili ogranicavanje matice na jedan nastavak,oduzimanje matice,itd.u ovoj godini nije dosla do punog izrazaja,gdje matica usljed zahladjenja smanji ili prestane sa polaganjem,pa onda zatopli,ali se zakisa!Ima jos mjesec dana otprilike da se moze ocekivati neki unos,a onda borba sa varoom pocinje!
E tu se nemogu sloziti s tobom. Pa zar brojke, koje Sahista prezentira nisu impozantne? I to na ovakvoj godini
Covjek navodi da je samo s tom kosnicom , koja je je od pocetka pase bila ogranicena, imao navedene cifre, dok
ostatak nije dao ni blizu tome. Ipak dakle ima vidljive razlike.
:D :D Pokazala je rezultate ali nije dosla do punog izrazaja,po meni :D da je vrijeme bilo kao danas imao bih Kolega Sahista puno vece prinose, :D :D jos od aprila,ne da nisu ovi dobri koje je naveo vec bi imao jos vece!
Odgovorite