Moji radovi

vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moji radovi

Post Postao/la vesnaosijek »

Na RH forumu o ovom maceratu ljekovitog bilja pisao je i kolega "Miloduh". Osobno sam telefonom (nekoliko puta) razgovarala s njim prošle godine u 10. ili 11. mj. i propitivala se o načinu spravljanja macerata kao i o djelovanju. Evo ukratko što mi je rekao. Macerat spravlja po ovom receptu, ali ne stavlja alkohol (jer kaže, da tako macerat sporije isparava), stavlja još i biljku miloduh,jer u sebi sadrži timol. U maceratu moči špatule (kupe se u ljekarni one što liječnici pregledaju grlo) nisu skupi (ja sma 700 kom platila 100 kn (25 km). Na vrhu špatule se tankim borerom probuši rupica (da stane čačkalica). Kada se špatule dobro napiju macerata,vadi ih i pakuje ih u najlonske vrećice i nosi na pčelinjak, a u macerat odmah stavlja nove za slijedeću turu. U LR košnice pomoću čačkalice stavlja po dvije špatule između okvira sa leglom (između 3. i 4. okvira s obje strane) ako je drušvo jako i plodište na 2 nast. u svaki stavlja po 2 špatule. Špatule počinje stavljati početkom 4. mj. Taj miris na špatulama traje oko 1,5 do 2 mj. Kada ih mijenja novima, koje je stavio u macerat odmah kad je izvadio one prve i tako u krug. Probao je s kartonima, ali se ipak vratio špatulama jer duže traju i može ih upotrijebiti više puta (samo mijenja). Na ovaj način skida varou u posljednje 4 godine. Kontrolu je vršio amitrazom u 11. mj. i opadalo mu je do 5 varoa najviše. Oksalnu kiselinu ne koristi. Pitala sam ga koliko ima pčelara oko njega i s čime tretiraju. Rekao mi je da ima prijatelja pčelara udaljenog od njega 150 m (40 košn) kad je on imao 5 varao ovaj prijatelj je poslije dimljenja imao oko 500 pa će i on početi stavljati špatule. , a i ostali oko njega imaju višestruko više varoe od njega. To bi bilo to. Uvjerena sam da na ovom prinicipu djeluje i "Brstivar" (pripravak Voje Brstine aktualno na SPOS-u ) koji se aplicira na truleks trakama. Pozdrav svima.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

@Cerex: Prvih godina mog pcelaraenja, (jani jadovi), koristio sam api life var, sredstvo na bazi timola odvratno jakog mirisa.
I nisam bio zadovoljan. Primjetio sam da mravlja puno bolje odradjuje posao.
Sada da li je od mirisa ili je nekak druga kvaka u pitanju...?
@Vesna: Malo mi cudna ova opaska da alkohol teze isparava nego ulje. Znam da postojr tvari koje se otapaju u ulju i one
koje se otapaju u alkoholu. Zbog ovoga sam i isao sa dvije odvojene tegle.
Kartoncice biram upravo stoga sto budu brzoizgrizeni i izbaceni. Kontam, veca je kontaktna povrsina s aktivnim tvarima.
Uostalom, nebitno. Vazno je da djeluje.
P.S. Nekad davno sam bio u Osijeku na odsluzenju vojnog roka. I sve se spremam da se opet nekad zaletim. Godinama vec.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la senad »

vesnaosijek je napisao/la: Volila bi da se javi kolega Senad (negdje je ovdje napisao da mu je jedan pčelar rekao "spasila mi pčele vranilova trava" (vranilova trava - majčina dušica (origano) izuzetno jak miris. Posebno bih pozvla kolegu Zvones - (čije sam tekstove sa oduševljenjem čitala) da se uključi. Što je s njim i gdje je - ne javlja se više. Svima pozdrav.
Pozdrav Vesna

Obzirom da si me pozvala mogu samo da kažem da ja evo već dvije godine radim na razvoju sredstva koje ide kroz prihranu na bazi etiričnih ulja,hrastove kore, timola, ekstrakti ljekovitog bilja. Ovo testiranje radim za suzbijanje nozemoze , Kroz ovo testiranje pokazalo se trenutno kao srdstvo za suzbinje varroe . Ove godine imam 50-70% manje varoe. Radni naziv ovog sredstva Ceha bieneen BH RELAX 3in1.
Ako se ovo pokaže da suzbija varou do 50% uz Ceha bienneen OAZU bi će daleko lakše, jednostavnije pčelariti. Zašto OAZA ima prednost na sličnim srdstvima koja postoje na tržištu upravo zbog eteričnih ulja, ekstrakti ljekovitog bilja.


Društva koja nisu dobila Ceha bieneen BH RELAX 3in1. redovne doze imala su dobar broj varroa 500 -1000 na prvom testu.
Društva koja su dobila redovne doze , svakih 7 dana imala su 30-150 na prvom testu.

Djelovanje timola iz Ceha bieneen BH RELAX 3in1. ometa razvoj varroe .
Ove godine radio sam samo dva tretmana protiv varroe i to isključivo kao test na zadnjem , drugom testu pokazalo se da na 30% zajednica ima do 300 varroa i ovo je već period sa manje legla. Ostaje da se vidi još kakvo je stanje na zadnjem tretmanu koje ću obaviti u novembru ili decembru

Cijenim da Ceha bieneen BH RELAX 3in1. treba kontinuirano davati svako 5-7 dana na duži period što kod mene nije bio slučaj .JA sam dozirao samo 5x svakih 7 dana. Mogućnost se otvara u proljeće kada i onako idemo sa stimulativnom prihranom i da dozira se 5x svakih 5 dana. Ovim bi smanjili broj varroa koje nam prave problem u ljeto.
Ja planiram za proljeće pokrenuti akciju ko želi da učestvuje u testiranju ovog preparata . Ja obezbjeđujem sve besplatno, količine će bitiograničene uz strogo poštivanje pravila ponašanja.

Ceha bieneen BH RELAX 3in1. je na fonu koje vi ovdje obrađujete glede eteričnih ulja na suzbijanju varroe i trebalo bi pribjegavat toj metodi .Nažalost još uvjek dopiru vjesti o enormnoj upotrebi amitraza.Ove godine doseže čak od 7-15 x prema mojim infomacijama koje dobijam sa terena.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moji radovi

Post Postao/la vesnaosijek »

Kolega Krešo, sad i ja vidim da je moja rečenica o isparavanju ulja odnosno alkohola bila nespretno uobličena. Mislila sam reći da macerat (ulje) kome nije dodavan alkohol sporije isparava. Ne slabije nego sporije. SAlkohol brže isparava. Nma je cilj da macerat sporije isparava, odnosno da duže vrijeme širi miris. Molim vas da pažljivo pročitate znanstv eni članaka (dio) koji sam prepisala iz HR pčele. Zbog čega? Vidjet će te da macerat nikako nije kontaktno sredstvo, nego (što je iz članka vidljivo) da ometa varou da pronađe otvoreno leglo i uđe u ćeliju i tako se razmnoži. Zašto? Zato što macerat (eterično ulje) ima jači miris od mirisa otvorenog legla, a varao se jedino prema mirisu orijentira(jer kako je navedeno u članku nema nikakav optički sustav - vid). Znači samo putem mirisa pronalazi otvoreno leglo, a macerat je u tome zbunjuje (ne ubija je) i tako ne dopušta da se razmnoži, odnosno da pronađe ćelije otvorenog legla. Žao mi je što vam ne mogu prenijeti cijeli članak (bilo bi puno pisanja). Pozivam vas da ako budete dolazili u Osijek, da stupimo u kontakt i budete moj gost. Bit će mi drago. Danas sam se vratila iz mog rodnog grada (Bugojna) i prolazeći kroz grad mislim kako bi bilo krasno da sam mogla upoznati kolegu Mugdu. Pozdrav kolegi Mugdi - iz mog rodnog grada,( ako ovo pročita).

Kolega Senade pozvala sam vas, i pzivam vas da se uključite u ova "pčelarska istraživanja" (vjerujem da ćemo sami sebi najviše pomoći). Vjerujem da je znanstveno istraženo i dokazano da se varoa orijentira isključivo prema mirisu i mi joj ga trebamo uništiti ili barem "ukrivo usmjeriti" da se ne razmaše. Zašto onda znanstvenici ne pronađu sredstvo - "lijek" da to učinimo (prirodni ili sintetički)? Vjerujem zato što bi bio prejeftin ili zabadava pa nam farmaceutska indusatrija ne bi mogla prodavati svoje tvorevine (preskupe i otrovne) poput Chik M. + kojeg smatram otrovnijim od amitraza. Čitajući vaše postove shvatila sam da imate i znanja i potencijala da se uključite u ovu "misiju". Zato sam vas pozvala. Nadam se samo da ste i karakterom altruist - filantrop, pa da će te te svoje spoznaje podijeliti s nama (kao npr. naš dragi kolega P. Zukić). Pozivam i ostale kolege da se uključe. Pozdrav svima.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Dakle, da rezimiramo.
Jasno mi je da bit ovog macerata jeste u toj aromatskoj komponenti.
Medjutim ni ovaj drugi aspekt, mislim, nije za zanemariti. Rradi se naime o ljkeovitosti bilja.
Pelina i kadulje naprimjer. Smilju nisam nesto vican, ali hvale ga na sva usta.
Ko je gledao kako izgleda umrlo zatvoreno leglo drustva koje kolapsira, zna o cemu pricam.
Smatram naime da ovo bilje ima blagotvoran uticaj na sprijcavanje ovih virusnih oboljenja. Stoga volim ovaj kontakt.
Radim dvije otopine bilja kao sto sam kazao, jer ono sto se otapa u alkoholu, nemora se otopïti i u ulju.
Alkohol ima ulogu samo otapanja korisnih tvari, i sto se mene tice, moze odmah ispariti jos prije stavljanja u kosnicu.
Ja obicno ostavim kartoncic da se isparava dok pregledam kosnicu. Kad ga nadjete u kosnici pri ponovnom pregledu,
ako nije potpuno izbacen napole, mirise prekrasno. Ima doduse tu smeka propolisa, ali prepoznaju se i biljne note.
Sva ova aromatska biljna sredstva (nadovezujuci se na Vesnin tekst) imaju svoju uloga samo kao Preventiva Iz osobnog iskustva mogu kazati da timol produkti nisu efekasni u drustvu gdje se varoa vec razmahala.
Tu je mravlja kiselina neprikosnovena. Dakle, ovi nasi domaci uradci su efikasni samo ukoliko su od ranog proljeca
prisutni u drustvu i ne dozvoljavaju jak razvoj varoe. Buduci da su biljnog porijekla, mogu nesmetano biti u plodistu bez
bojazni o reziduima u medu. Jaka timol sredstva definitivno su nepodesna u tijeku medobranja.
To bi u biti trebalo biti to.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moji radovi

Post Postao/la mugdo »

Danas sam se vratila iz mog rodnog grada (Bugojna) i prolazeći kroz grad mislim kako bi bilo krasno da sam mogla upoznati kolegu Mugdu. Pozdrav kolegi Mugdi - iz mog rodnog grada,( ako ovo pročita).
lijep pozdrav kolegice, nadam se da će biti prilike za upoznavanje, puno uspjeha u životu i radu sa pčelama.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

Tako je Krešo. Kada se varroa razmaše ništa ne pomaže. Varroa se tada može uništiti ali hoće li društvo opstati :?: jer ako se zakasni sigurno propada.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Juce, oko pola pet na pcelinjaku u hladu 21 stupanj Celzija. Pcelice zivahne sve u ses'nest nakon proteklih mrazova.
Iako smo se naradili ove sezone, ipak prsti malo zasvrbe, te sam otvorio par drustava,
Ova sa dva nastavka, nemaju legla, bar centralni ramovi gornjeg nastavka. Jedno mlado drustvo otvorio, i tu je bilo nesto legla.
Vidljiv je i unos svjezeg polena, cak i nesto malo nektara. Za sada sve ok i sad smo mirni do oxalne.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

krešo lijepo je. eto u Zagrebu isto temperatura na plus 22°C, grimizna mrtva kopriva zacvjetala, peluda i nektara koliko voliš. srećom kako je ilo isprekidanih perioda kiša, hladno i onda sunce legla nema ili zadnje izlazi. varooe ima, ali tretirao sam u nedjelju beevitalom. oksalna kiselina z azimu pa će se vidjeti.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moji radovi

Post Postao/la Asbees »

Predivne slike...zaista lijepo osvjezenje
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
http://i1156.photobucket.com/albums/p58 ... nlchuq.jpg
slika
slika
slika
slika

Juce i danas prelijepo vrijeme, temperatura nekih 15° celzija. Pcelice zivahne, pokoja i polen unosi.
Poslova oko pcela nema, ali se zato rade tipicne jesenje stvari te pomalo puni i prodaje med.
Pricao sam da je bilo dosta medljike ljetos. Ovako to izgleda u kanti. Inace, jako ukusan med.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

:D Kakav med pa to je neka šalica kave. :lol: Ova zadnja slika mislim da je to ajvar.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
Zadnji vikend obisao pcele, malo kuckao, osluskivo, pregledao uloske. Zasad sva drustva zivahna.
U godinama kda sam imao znacajnih gubitaka, vec do ovih doba je bivalo praznih kosnica. No, kazu, prvi macici se u vodu bacaju. Kod jednog drustva izvucem grancicom nesto mrtvih pcela s podnice i vidim pcele deformisanih krila. Vidjet cemo kako ce s njima zavrsiti. Nisam imao aparat da slikam. Mozda slijedeci put.
No i kad pcelice miruju pcelar zuji. Uziva se u ljepotma jeseni i blagodetima prirode.
Iako je pala jedna tura, nisam mogao gledati voce kako lezi, te sam stavio slijjedecu na vrenje.
Nasa posla.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
Danas temperatura 14°C uz orkanski vjetar. Malo obisao pcelice da vidim je li sve ok i napravio koju fotku.
Pokusao sam na jednoj od ovih slika pokazati kako klube visi ispod donje letvice rama, no ispalo lose.
Ovo je mlado drustvo postavljeno iznad drugog drustva. U svakom slucaju, sve ok.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

http://s1156.photobucket.com/user/kreso ... j.jpg.html
http://s1156.photobucket.com/user/kreso ... w.jpg.html

Pri obilasku pcela malo se kuckalo te pogledale podnice. To je u principu to sto zelimo vidjeti.
Dobro dodje i za odredjivanje polozaja klubeta pri nakapavanju oxalne.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Kolega Kreso ne da mi se traziti po tvom dnevniku ali jesu li kod tebe sklenar matice ili? I ako jesu , moze nekakav tvoj osvrt na njihov rad.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

cerex je napisao/la:Kolega Kreso ne da mi se traziti po tvom dnevniku ali jesu li kod tebe sklenar matice ili? I ako jesu , moze nekakav tvoj osvrt na njihov rad.
Neradim kolega sa Sklenarom. Dok sam nabavljao larve i nosio na oplodnu stanicu, mislim da je bila linija Troiseck Hoffmann. Carnica, naravno.
Zadnjih godina sam popustio. Ne stignem sve. Radim vise s rojevnim maticnjacima. I nema greske. jaka drustva, mirna, radim bez zastite.
Jedina losa strana je ipak izrazeniji nagon za rojenjem. Prirodnije jeste, ali nije uvijek sve pod kontrolom.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Ove godine sam sa Ahmom "šurovao" oko matice sklenar, pa nije ispalo onako kako smo planirali ali nadam se da ce biti. Ja generalno nemam problema sa svojim pčelama kada je u pitanju agresivnost, nikad nisam radio bez sesira i da budem iskren i ne namjeravam, ali bez rukavica uglavnom radim.Dođe nekad period da su agresivne ali smire se , i ja sam miran tih ali nekad mi dođe ta žuta minuta pa je valjda i kod njih tako :D . Sa Rajkom R. sam pricao ove godine oko sklenar matica i kaze da je bio prezadovoljan kada je u pitanju mirnoca i jacina drustava sa sklenar maticama, mada mi tu bas nije jasno kako mogu biti jaca od npr. rojevih matica ako znamo da se kod sklenar linije trutovi javljaju uglavnom u junu,sto bi trebalo da znaci da su ta drustva tek tad na vhuncu snage za razliku od ove nase.Također imam neke kolege koji su se 2015god. kleli da su pčelari sa uvoznim maticama imali oko 30% vise prinosa na bagremu od njih pa bi bilo zgodno vidjeti da li je to zaista tako .Po slici na kojoj si prikazao uloške podnica vidi se da su drustva srednje jacine oko 5 ulica kao i kod nas.Iz tekstova moze se zakljuciti da je klima kod vas blaga nemete naglog prelaza iz proljeća u ljeto pa zbog toga vjerovatno ostvarujete i dobre prinose. Cesto vidim na stranim klipovima da pčelari tamo koriste ram hranilicu koja im također sluzi i kao pregradna daska pa me jos interesuje da li je i ti koristis i ako moze neka tvoja iskustva.Kod nas se slabo koristi koliko sam mogao vidjeti koristi ih samo kolega Ekrem a posto se on vise ne javlja na forumu nisam u mogućnosti da cujem neka njegova iskustva.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Kad imas dobru selektiranu maticu, vidi se jasno razlika. Po pravilnom leglu, vijencem polena i meda okolo, po mirnoci pcela na sacu i slabijoj sklonosti ka rojenju. Lijepo jeraditi s njima, pogotovo u kombinaciji s rensonom.
Blasko i Ahmo hvale sklenar na sva usta, tako da cu, ukoliko se organizujem, probati i sam to cudo. Doduse, dobio sam jednu prije par godina od Blaske, ali imala je zutih prstenova, znak da je imala i Buckfast krvi. Ima ih dosta u njegovom okruzenju. SAda da li je bas unos bolji za 30%, tesko je kazati.
Sto se tice ulozaka i jacine drustava, zadovoljana sam. Drustva na dva nastavka, klube u prednjem dijelu, sto znaci hrane dovoljno otraga i iznad. Koliko je klube visoko, neznam. Carnica i prezimljava sa manjim drustvom negoli npr. Buckfast. Hranilice ovog tipa ne koristim. Samo sam jednu napravio od otpadnog materiala, tako sto sam ram sa dvije strane zatvorio sperplocom ali ne do vrha. Tu za nuzdu mogu dodati kristalizirani med.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moji radovi

Post Postao/la cerex »

Kod ovih uvoznih matica ne znam koja je bila linija u pitanju ali znam da su bile iz Njemačke, i meni je tih 30% puno ali dok covjek ne provjeri ne moze nista sa sigurnošću tvrditi. Ja sam do sada radio uglavnom radio sa rojevnim maticama, mada sam ih i kupovao, nesto i ja proizvodio metodom šestog dana i uglavnom sam zadovoljan mada je bilo i loših matica od svih gore navedenih kategorija. Dvije godine stidljivo sa 2-3 drustva radim renson metodu i cijelo vrijeme imam problem zarojavanja.Uzimam mlade uzgajane matice,ostavljam 6 okvira radiličkog, jedan ram građevinjak i 1 okvir poklopljenog meda i dvije šperploče ali ....Taj ram poklopljenog meda me i zeza, jer ga pčele otklope, matice vise zanese od tih famoznih 30000 ćelija i matičnjaci neminovno.Ove godine cu pokusati bez tog okvira sa medom (treća šperploča) ali vec vidim neke probleme tipa gubljenja elana za zalijeganje, stvaranje mednih vijenaca a samim tim mozda i smjenu matice zbog male kolicine legla???Također sam narucio par sneglerovih dasaka pa da i u tu nesto pokusam.Uglavnom zainteresovan sam da idem na vecu kolicinu drustava ali pod jednim uslovom a to je sto manje rada u mjesecu maju i prvoj polovini juna. To kidanje matičnjaka je sizifov posao, koji nazalost kod nas vecina pčelara radi i sto je najzalosnije misli da tako mora biti. Na sposu sam citao Ekremov sistem zamjene nastavaka plodiste - mediste ali nazalost kasno procitao i nisam oprobao ali vrijedi i to oprobati, teoretski izgleda ok a u praksi ... , ali sam uvjeren da bi trebao da fercera jer kolega je stari majstor svog zanata. Kad se pali veseli stroj?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Za renson metodu bi najbolje bile u vasim uvijetima RV kosnice, ili nekakvi polunastavci LR.
I tacno je to, u dobroj pasi, dobro drustvo zaleze i taj okvir s hranom. Ali ipak ja vise volim ta dva okvu=ira sa strane za svaki slucaj. Sto se kidanja maticnjaka tice, zbog njih sam i zapostavio rad sa selektiranim materijalom.
Jer zaista, jedan dobar rojevni maticnjak je bez premca.
Sto se tice tih kupovanih matica, neznam koliko je to zaista ozbiljno i kvalitetno.
Na jednom predavanju sam cuo da je pokojni renson jedne prilike uvezao pedesetak matica iz slovenije. Nakon sto ih je testirao i mjerio kubitalni index i druge parametre cistoce carnice, mislim da je ostavio jednu ili dvije za daljnu selekciju. Evo bas asm ovih dana malo aktivan s mojim kaznicima, Bice nesto za zimu izgurati.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo mali osvrt na prethodne fotke.
Danas dakle nakapavanje oxalnom. Suncan dan, temperatura nekih 3-4°C. Zadnjih dana jako hladne noci sa momackim mrazom. Kazu najhladniji novembar zadnjih decenija. Sa toplom otopinom umotanom u krpe na pcelinjake.
Stanje s pcelama zadovoljavajuce. Ima dobrih drustava, a ima i nesto slabiji. Kao sto sam vec pisao na drugoj temi, jedno drustvo stradalo. Od uzimljenih 33 komada jos dva slabica. Bumo videli dokle ce dogurati.
Prve tri slike su od jednog drustva. Prvo podnica, potom sam skinuo gornji nastavak jer su pcele bile dosta duboko. Nastavak tezak ko tuc. Pcele se uznemirile. Polio sve i uslikao, te vratio natrag.Kod jos par drustava skidao gornji nastavak, pa odustao. Klube se razdvaja, pcle padaju, lete. Ostatak poljevao odozgo. Hrane za dvije zime.
Cetvrta slika je ona DB kosnica koja je prosle godine stradala a proljetos samo ponovo naseljena na isto sace. Zivahna sve u sesnest. Na zadnjos slici semoze vidjeti kako ponekad sve zatvore iznad satonosa, tako da skoro nemozes nakapati.
Sve u svemu, stanje i vise nego zadovoljavajuce. Sad smo mirni do proljeca.
KOlega Cerex, ovako ja to ostavljam nakon prepicanja. Hladna je tako da ima par stepeni vise. To sad tako stoji neka tri mjeseca pa onda poloako svodjenje na pitku jakost, pa opet harmonizacija od par tjedana. Strpljen spasen, kazu.
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

E da, jos jedna sitnica.
Kad otvorite drustvo ovako zimi, jos prije nego ste pogledali podnicu ili ocijenili snagu drustva, pada u oci jedna stvar. Drustvo koje je u top formi se uocava odmah, cesto neovisno o jacini. To je neka slika, koju mi je tesko opisati rijecima. Sve je nekako zlatno zuto, mirisno s dosta propolisa. Na prvu se doima nekako drugacije od drustava koja su u problemima. Steta sto se to nemoze bas tako prenijeti rijecima i fotkama.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la Stipo »

Kada polivaš očisti te zaperke ili nagni sanduk naprijed pa polivaj ukoso odozdo. Ovo drugo sada je bolje jer su pčele na dnu okvira i dijelom u donjem sanduku pa je tretman uspješniji.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite