Moji radovi

Odgovorite
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Moji radovi

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega sve nananana da docekas od novorodzenog sina.
Da se sto prije oporavi i dodz domu svome.
Jedna stara izreka

DA BUDE BOLJI OD RODITELJA


mk
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Moji radovi

Post Postao/la Marin »

Mami i tati čestitke, a malom Dariu brz dolazak doma u obiteljsko okruženje .
Pozz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Moji radovi

Post Postao/la Ismet »

Čestitam supruzi i tebi.
A sin da bude živ i zdrav.
Svako dobro.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji radovi

Post Postao/la Vahid »

Koleg iskrene cestitke tebi i tvojoj supruzi za rodenje sina i da sto prije dode u porodicno okruzenje pa da svi tako skupa docekate nastupajuce praznicne dane to vam zelim od sveg srca i naravno da sto prije poraste :wink: :wink: :wink: :roll: :roll: :roll:
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Cestitke roditeljima za sincica,i da Darijo sto prije osjeti toplinu obiteljskoga doma,pa da svi u sreci proslavite nastupajuce Blagdane!
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso,pridruzujem se cestitkama.Neka ste svi zivi i zdravi.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Moji radovi

Post Postao/la Samir »

Pridružujem se čestitkama svojih kolega i želim Vam sve najbolje od srca.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Kolege, hvala lijepa na cestitkama i lijepim zeljama. Supruga i junior su stigli kuci. Cijela ekipa je na okupu.
Sada jos "samo" napraviti od Daria cestita covjeka i naravno pcelara, i to je to.
Hvala jos jednom i pozdrav.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Juce drusva tretirana oxalnom. Klasicna otopina 1;1 secer voda + 36 grama oxalne. Temperatura nekih 6°C. Poslije toga stalno vlazno s kisom.
Drustva za sada sva ok, situacija s hranom ok. Dva drustva dosta slaba, vidjet cemo hoce li izgurati.
Cisteci ladice prije polivanja, izgleda da ce imati sta da se obara. Na nekim drustvima i nukleusima nemam Av podnice, tako da
tu mogu samo nagadjati kakvo je stanje s varoom. Sutra idem pogledat.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

stavi karton ispod košnice, uglavi ga između stjenki
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Danas kontrola pada varoe nakon oxalne. Stanje dobro, varoe malo. Ipak izgleda da sustavno suzbijanje varoe daje resultate.
Mozda u kombinaciji sa ztvorenim podnicama, jos bolje fercera. Par nukleusa na sest ramova i nekoliko drustava imaju pune podnjace,
tako da nisam mogao kontrolirati. No to su nova drustva, tako da ne ocekujem neku razliku u odnosu na druga drustva.
Vec nekoliko godina mi pada u oci da poneko "staro"drustvo, dobro oslabi potkraj jeseni i pocetkom zime. Nevodim evidenciju, tako da neznam sta bi moglo biti.
Sve sto je mlado je uvijek dobro i bez greske. No jos je rano, u proljece cemo se sabirati i oduzimati.
U svakom slucaju, ja zadovoljan.
Pozdrav, Kreso

slika
slika
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Upravo sam se vratio s nedeljne setnje i posjete pcelinjaku. Vrijeme nimalo bozicno. Juzno, nekih 12° C, puse, kisica pomalo rominja.
Pcele izlijecu da protegnu noge/krila. Jaca drustva pomalo i ciste podnice od uginulih pcela. Jedan nukleus iznad drugog drustva posebno aktivan.
Pregledani ulosci, varoa jos spada. Vjerovatno zaostala po sacu i ramovima, a zbog pojacane aktivnosti i topla vremena sad pojacano opada.
Oxalna izuzezetno efikasna. Ima razlike u drustvima. Po slobodnoj procjeni, na pojedinim oko pedesetak varoa, na drugim izmedju stotinu i dvijesto.
Bez zimskog tretmana, bio bi ovo izuzetan balast za drustva naredne sezone. Ovo sto je ostalo je podnosljivo.
Kolega Saperica, ipak odustao od puta?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Evo i zima polako pokazuje zube. Makar i krnjave. Narednih dana mrzne, predvidjaju do nekih -sedam osam, a danju oko nule.
Drustva koja imaju leglo, a izgleda da ih je vecina takva, ima momacki da se narade da bi odrzale temperaturu legla.
Sad ce biti "kom' opanci a kom obojci'. Mozda koji slabic i strada lijevo desno, ali i to je dio nekakve selekcije.
Upravo se vratio spcelinjaka. Ulosci pregledani, drustva provjerena. Zasad jos uvijek sve na okupu, zivahno.
Na pojedinim uloscima smrznute kapljice kondenza. Varoe jos ponesto. Minus jedan, zubato sunce i sjeverac. Nek se bore.
A pcelar, polako se priprema za predstojecu sezonu. Prave se nastavci, a bogumi i polunastavci. Pa slijedi farbanje.



slika
slika
slika
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

u kakvom su ti stanju zajednice skroz u istočnoj strani?
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Zajednice su dobro. Veci dio vlage je bio vanjski zbog neodgovarajuceg poklopca. Sanirano novinama i novim,
odgovarajucim poklopcem. Plijesan posprican rastvorom propolisa. Mlado drustvo, jako, na dosta ulica.
Bit ce od njega nesto naredne sezone, cak i na onoj strani
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

onda te čeka medna godina
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Narode, da nebi bilo da jesve hosana, jutros bio na pcelnjaku i kostatirao da je jedno drustvo stradalo.
Drustvo jeoformljeno 2011 s maticom iz iste godine. Dalo je prosjecno meda i nije bilo razrojavano niti se rojilo prosle godine.
Mozda poneki ram legla izvadjen za formiranje novih nukleusa. Bilo dosta zarazeno varoom pri tretiranju MK. I prilikom posjete kolege sahiste,
poljeveno beevitalom, opet dosta varoe. Nedavno prilikom tretmana oxalnom, malo pcela uoceno. Danas otvoreno, i zaista drustvo osabilo skroz te mu ova
zima dosla glave. Ja sam ispunio s ovim kvotu od 5 %, tako da se vise ne sekiram. Zezam se naravno. Zao mi je drustva, no boze moj. Slabici propadaju.
Na nama je naravno da organizujemo sve tako da drustva budu u optimalnom stanju, no desi se i ovakvo sto.
Ostatak zajednica zivahno, i lagano zuje. Idemo dalje k novom proljecu.
saperica
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 240
Pridružen/a: 14 lis 2012, 22:22

Re: Moji radovi

Post Postao/la saperica »

barem imaš okvire sa saćem, a i to je kapital.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Juce i prekjuce nevjerovatnih 18, 19 °C. Danas i sutra nekih 15-ak. Normalno za ovo doba kod nas je dnevna 8 nocna 2 °C.
Narednog tjedna slijedi kazna za ovih par dana. Mraz nocu do -10, a preko dana oko 0 sa mogucim snijegom. Veselo.
Ali bar su se pcele mogle ocistiti kako treba. Drustva ovlas pogledana da se utvrdi dostatnost hrane i opci dojam.
Par drustava svedena na jedan nastavak. Hrane i vise nego dosta. U dosta kosnica puno vlage uslijed pokretanja legla.
Do narednog uzimljavanja, moram smislit neki drugi sistem. Mozda prepisem od sahiste.
Pada u oci vrlo malo legla. Na maldom drustvu u jednom tijelu, postavljeno je jos jedno tijelo pregradjeno na pola
sa po pet ramova i dvije matice sa oplodne stanice od prosle godine. Iako su profitirale od toplote donjeg drustva,
Vide se tek jajasca i mlade larvice. Kod velikih drustava ima nesto zatvorenog legla, tek par kvadratnih cm.
Ocekivao sam vise legla. No zima je bila duga i hladnija nego li u Bosni, i u principu sam zadovoljan ovakvim stanjem.
Zimske pcele ostaju sacuvane do masovnog unosa friskog polena. Jedino je par nukleusa na pet i sest ramova dobilo
pomoc u vidu pogace ili komada saca s hranom. Ostali nek idu svojim tokom. Nisam nazalost napravio nista fotki,
no bice drugi put.
Pozz, Kreso
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Moji radovi

Post Postao/la sahista »

Kreso,imas li na pcelinjaku Buckfasta,vidi tamo situaciju sa leglom.
Ja imam jednu rojevu maticu,mislim da nije ni prestajala sa leglom.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Narode, kod nas steglo. Momacki. Juce -13 kad sam ujutro krenuo na posao. Jedva auto sastavi. A prosle sedmice 19°C.
Cudio sam se kako ima tako slabo legla, cak i u dosta jaki drustvima. MOzda su one to i osjetile, a nisu nista htjele kazati.
Zamisli sada, da sam od januara poceo davati pogace i kojekave stimulare. Koji bi to bio posao drzati svo to silno leglo na 36 °.
I sve ti silne pcele bi sad po starosti bile sabiracice. Sta li bi sad sabirale, i kakvo leglo odgajale.
Cjelo vrijeme sam imao neki osjecaj, ni nacemu utemeljen, da bi ova godina mogla biti dobra. Kontam, zadnje dvije lose, ova sad u najmanju ruku dobra.
Pokazat ce se.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: Moji radovi

Post Postao/la balasevic »

kolega kreso ista situacija i kod mene danas nije toliko hladno ja mislim oko 2 stepena ali snjeg pada sto bi nas narod reko ko iz sake.A to da bi ova godina mogla biti dobra svi govore dosta pcelara skoima prica to govore nadati se je da ce biti dobra pozz i medno
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Nadjmo se kolega Balasevicu. Samo da nebude "sto je babi milo ...".
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moji radovi

Post Postao/la medonosa »

Kreso je napisao/la:Narode, kod nas steglo. Momacki. Juce -13 kad sam ujutro krenuo na posao. Jedva auto sastavi. A prosle sedmice 19°C.
Cudio sam se kako ima tako slabo legla, cak i u dosta jaki drustvima. MOzda su one to i osjetile, a nisu nista htjele kazati.
Zamisli sada, da sam od januara poceo davati pogace i kojekave stimulare. Koji bi to bio posao drzati svo to silno leglo na 36 °.
I sve ti silne pcele bi sad po starosti bile sabiracice. Sta li bi sad sabirale, i kakvo leglo odgajale.
Cjelo vrijeme sam imao neki osjecaj, ni nacemu utemeljen, da bi ova godina mogla biti dobra. Kontam, zadnje dvije lose, ova sad u najmanju ruku dobra.
Pokazat ce se.
Uljana repica krece za 1 mjesec,dali ce drustva je iskoristiti u medobranje ili u razvoj,nevazno je ,vazno je da ona medi 8)
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moji radovi

Post Postao/la Kreso »

Narode nikako se kutarisat' ove zime. Trenutno tek jedan iznad nule. Cijeli dan s kisom i susnjezicom.
Za vikend opet mrzne, preko noci do - 4, 5. Nimalo veselo.
Prosle godine je prosjecna temperatura za mart bila nekih 8 °,(dnevna i nocna), a ovaj mart tesko da izadje na 3°.
No prosle godine je ostatak proljeca bio los, nadajmo se da ce ove godine nakon zime biti medonosno proljece.
Kad pogledam fotke iz marta prosle godine, rastu mi zazubice.
Odgovorite