Moj pčelinjak, moja duša

SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:sevdahlija kona je iz metkovica..ali pozdravit cu je pa ako bude matica bice i za poslat, a bgm trba se narucit tako joj idu, uvijek ajde dodji sutra ajde opet sutra i tako, samo turnusi idu, salje ih postom po cijeloj hrvatskoj..

sevdahlija dali si ikad pokusao da preselis kosnice na pasu, ako nisi zasto, vjerujem da bi dobro zamedilo ako bi probao da pcelaris i na taj nacin, pa kad si se vec toliko zrtvovao, cudno mi je da nisi probao i na ovaj nacin
Meni ne trebaju matice, ali bih, kako sam već rekao, kupio od svakog da ga poguram, a naročito me se dojmilo to što si rekao da gospođa školuje dijete svojim trudom, no sada vidim da njoj i ne treba pomoć jer sve rasproda. Naravno da sam selio, bio sam i nadomak Stipe na vrijesku. Ali, puno je tu belaja, obaveza, a najgori su medvjedi na dvije i na četiri noge, već sam pisao o tome. Na srednjim godinama selenjem i troškovima i od srednje napraviš lošu godinu, a na lošoj da se i ne govori, sjeti se samo kiša, a ja sve to uredno bilježim i u svako doba ti mogu reći kakvo je kad vrijeme bilo. Veliki problem su mi malinari i njihovo špricanje. Donedavno sam imao dženet (raj) od pčelinjaka, a sada džehenem (pakao). Oko mene ima sasvim dobrih prostora (šuma, livada itd.), ali ne mogu stalno stražariti. Nedavno je jednom mom prijatelju, kad je bio onaj topli period, medvjed sve rasturio, a nedugo potom, "medvjed" na dvije noge, drugom mom prijatelju otvorio je košnice na velikoj hladnoći i nožem isjekao medne vijence, pa su sva društva stradala. Ja sam jednog dvonošca uhvatio poslije četvrtog puta, predao ga policiji, a oni ga isti dan pustili, iako je sve priznao, i od tada pa do danas - nikom ništa. Eto, to je samo dio pratećih belaja. Ako bih i selio, to bih učinio samo pod jednim uslovom: da nekome platim plac i nadgledanje pčela. Vjerujem da su mnogi, koji su selili, nailazili na ove ili slične probleme.
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 03 sij 2011, 18:26, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Vahid je napisao/la:Ma Sevdahlija izvinjavam se za (lapsuz) nije namjerno ma covjek grijesi pa eto i ja al nije bilo namjerno pa eto oprostite (halalte ) ma slab sam ja sa pisanjem sad tek vidim :)
Ma, ja sam se samo malo našalio na račun tvog lapsusa, nemaš se za što izvinjavati. Ali pripazi da ti žena ne vidi slične lapsuse, onda si nadrljao.
Pozdrav i sretno!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Azem je napisao/la:
SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
Azem je napisao/la:Ne sekiraj se kao i sve žene pomiriće se sa tvojom idejom kad ideja bude oprihodovana.
E, bogami, poštenim radom ćeš na to popričekati. Volio bih i zbog sebe i zbog drugih da mogu obratno reći, a upravu si da bi sve išlo glatko kad bi "zamedilo".
Pozdrav!
Gore navedeno sam rekao bez šale.Sve radove na pčelinjaku uradim sa suprugom.
Radeći ovaj posao čovjek se ne može obogaititi, ali može se ostvaririti pristojan dobitak i to vjeruj mi na pošten način.Pčelarim na način pola stacionar a pola vozim na pašu udaljenu oko 4 km vazdušne linije, na bagrem i tu ostaje do jeseni.Do ove godine pčeralio sam isključivo na med, matice za svoje potrebe i za prijetalje, a ove godine počeo sa prikupljanjem polena na 10 društava eksperimentalno, a od sljedeće godine i matičnu mliječ eksperimentalno sa pet društava.Ne znam kako ti radiš,ali kod mene u ovaj kraj dovoze pčele pčelari iz Srednje Bosne, na bagrem naravno. Vahidovi rodni Tarevci su izrazito bogati bagremom.
Ako radim eksperimente onda je to vrlo operzno i mali broj košnica, pa i ako eksperiment ne uspije ništa strašno.
Nadam se da će i ostali članovi foruma razmijeniti sa nama svoja pozitivna iskustva.
Azeme,
Nemoj pogrešno shvatiti. Nisam se zezao, osim ono "zamedilo" (zamediti može dvostruko, iz prirode i od žene). Dobro radiš, slažem se, a najviše s tim da eksperimentišeš oprezno i s manjim brojem društava. To je put ka napretku sigurno. Zbog vremenskih poremećenih prilika neću da selim na bagrem, a već sam spominjao i dvije vrste medvjeda. Kad sam rekao da ćeš popričekati, tu sam mislio i na tebe kao i na sebe i sve druge poštene pčelare jer i sam vidiš kakvo je vrijeme i kakve godine, a kakvi prinosi. E, još nam trebaju i bolesti kao potpuni belaj. Na to sam mislio, na tegobu pčelarenja. Ne smiješ mi se naljutiti jer ja to i ne želim.
Pozdrav i svako dobro!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 29 pro 2010, 23:53, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:aha nek vidis kako je tesko-ime je Elvira ,pa kako ti je lakse.Kod mene je tek 7 proslo a kod vas bogami kasno.
Ma nista bez skole i ucenja opcenito.ne mora se materijalno podrzati vec lijepim rijecima i prenosenjem znanja.Da nije ovog foruma,posebno Senada i Stipe ja pojma ne bih imala-djaba knjige.Imam volju da pcelarim pa se nadam da cu sve to savladati jednoga dana.Ucim svaki dan ponesto-sad malo gluvarim jer su praznici ali i to ce brzo da prodje :)
Pozdrav
Vidi, vidi, drago ti što ti je zapetljano ime i što se mučim. Ja sam Esad. Hajde ti što prije nabavi pčele pa da nas u potpunosti možeš shvatiti. Vidjećeš kad se sudare teorija i praksa, pa se sve pomiješa, pa tek onda počneš isplivavati i napokon stvarno shvatiš šta je to pčelarstvo. A pošto vidim da voliš našeg velikana Mehmeda Selimovića, evo ti jedna njegova lijepa misao: "Više je štete naneseno životu zbog sprečavanja grijeha, nego zbog grijeha", a ako poželiš da provjeriš postoji li ova misao zaista, onda "Derviša" ponovo u ruke pa traži. Javi kad nađeš.
Srdačan pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

Esade ,negdje sam vidio slike tvog pčelinjaka .Učinilo mi se da je na ledini idući prema vili .Jesam li pogriješio ? Još jedno pitanje :
Jesi li znao Marka Šarića , učitelja ?
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ma gdje me nadje?Ha,ha,ha
"Zivot je siri od svakog propisa. Moral je zamisao, a zivot je ono sto biva. Vise je stete naneseno zivotu zbog sprecavanja grijeha, nego zbog grijeha..."
sad sam se smijala kad kazes kad se sudare teorija i praksa a ja maloprije negdje zapisah-da sve sto vise citam i ucim sve manje znam-sad tek nista ne znam.Koji god potez napravim-povucem po nekoliko "uzica" i sve ode u helac....Ja sam se vec "uglibila u pcelarstvo" legnem pa ne mogu zaspati koliko mislim na njih.Ja sam dugogodisnji uzgajivac egzoticnih ptica(ugrozenih u prirodi) ali sam se umorila ,sve naucila pa nije vise ni interesantno :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

zvones je napisao/la:Esade ,negdje sam vidio slike tvog pčelinjaka .Učinilo mi se da je na ledini idući prema vili .Jesam li pogriješio ? Još jedno pitanje :
Jesi li znao Marka Šarića , učitelja ?
Zavisi na koju vilu misliš, ima ih četiri? Ne mogu se sjetiti tog učitelja, iako većinu znam, ali neki su razasuti po svijetu, dok su neki u penziji, a zaborav čini svoje. I Stipo me je pitao za jedan pčelinjak, bila je riječ o pčelinjaku mog poznanika, kasnije smo to odgonetnuli na osnovu slike na kojoj sam vidio koze, a taj ima i svoj ribnjak, i uzgaja koze, koke itd., inače je trgovac. a od trgovine ništa pa još i belaji s pčelarstvom.
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 30 pro 2010, 00:39, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:Ma gdje me nadje?Ha,ha,ha
"Zivot je siri od svakog propisa. Moral je zamisao, a zivot je ono sto biva. Vise je stete naneseno zivotu zbog sprecavanja grijeha, nego zbog grijeha..."
sad sam se smijala kad kazes kad se sudare teorija i praksa a ja maloprije negdje zapisah-da sve sto vise citam i ucim sve manje znam-sad tek nista ne znam.Koji god potez napravim-povucem po nekoliko "uzica" i sve ode u helac....Ja sam se vec "uglibila u pcelarstvo" legnem pa ne mogu zaspati koliko mislim na njih.Ja sam dugogodisnji uzgajivac egzoticnih ptica(ugrozenih u prirodi) ali sam se umorila ,sve naucila pa nije vise ni interesantno :)
Heh, čudno,
Ja sam dugo držao golubove i nikad ih se nisam zasitio (golubarnik s volijerom je još pri ruci); bio sam strastveni ribolovac pa su mi pčele to otele, ali ni ribolova se nikad nisam zasitio. Nabavi pčele pa se pravo uglibi i nikad se nećeš izglibiti, i na kraju ništa nećeš znati. Jah! Brzo si našla misao, svaka čast (ili si je znala napamet?): začarani trokut.
Pozdrav, nabavljaj pčele!!! Još ću koji post s tobom razmijeniti, ali ako u proljeće nemadneš pčele, bogami neću.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la zvones »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
zvones je napisao/la:Esade ,negdje sam vidio slike tvog pčelinjaka .Učinilo mi se da je na ledini idući prema vili .Jesam li pogriješio ? Još jedno pitanje :
Jesi li znao Marka Šarića , učitelja ?
Zavisi na koju vilu misliš, ima ih četiri? Ne mogu se sjetiti tog učitelja, iako većinu znam, ali neki su razasuti po svijetu, dok su neki u penziji, a zaborav čini svoje. I Stipo me je pitao za jedan pčelinjak, bila je riječ o pčelinjaku mog poznanika, kasnije smo to odgonetnuli na osnovu slike na kojoj sam vidio koze, a taj ima i svoj ribnjak, i uzgaja koze, koke itd., inače je trgovac. a od trgovine ništa pa još i belaji s pčelarstvom.
Pozdrav!
Mislio sam na padinu prema lovištu i Titovoj vili ,koja je bila dobro uništena .Kako je sad ? Šarić Marko je moj rođak i ima kuću u dijelu Hadžialića ograda . U pravu si ,
negdje iza rata je penzionisan (1939 godište ).
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Zvones,
Bio sam upravu. I ti si kao i Stipin sin vidio pčelinjak mog poznanika o kojem sam ti govorio u prethodnom postu. Moj je na suprotnoj strani tamo gdje su Brankova i Titova vila jedna do druge. Kroz Hadžialića ogradu idem svaki dan bar jednom jer redovno kahvendišemo nas nekolicina pčelara u jednom kafiću nadomak MUP-a, gdje obično sjede pčelari, mupovci, prosvjetari i još poneko. Vjerovatno ti tog rođaka poznajem, ali ga se ne mogu po imenu sjetiti. Desi mi se da se ispričam s čovjekom na ulici, a ne znam ko je ustvari, no stid me pitati ko je on. Mislim da sam poznavao i jednog Šarića konobara (ili je imao svoj ugostiteljski objekat). Ako šta zatreba, bujrum, tu sam, nema problema. Upravo se spremam ići kahvendisati baš sa jednim učiteljem Zvonkom, živi i radi u Splitu, a pčele su mu ovdje pa mu ponekad ponešto pomognem, a on je meni prošle godine za uspomenu donio ruzmarin, lavandu i dvije sadnice duda. Eto, tako to ide.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

SEVDA(H)LIJA je napisao/la:
beequeen je napisao/la:Ma gdje me nadje?Ha,ha,ha
"Zivot je siri od svakog propisa. Moral je zamisao, a zivot je ono sto biva. Vise je stete naneseno zivotu zbog sprecavanja grijeha, nego zbog grijeha..."
sad sam se smijala kad kazes kad se sudare teorija i praksa a ja maloprije negdje zapisah-da sve sto vise citam i ucim sve manje znam-sad tek nista ne znam.Koji god potez napravim-povucem po nekoliko "uzica" i sve ode u helac....Ja sam se vec "uglibila u pcelarstvo" legnem pa ne mogu zaspati koliko mislim na njih.Ja sam dugogodisnji uzgajivac egzoticnih ptica(ugrozenih u prirodi) ali sam se umorila ,sve naucila pa nije vise ni interesantno :)
Heh, čudno,
Ja sam dugo držao golubove i nikad ih se nisam zasitio (golubarnik s volijerom je još pri ruci); bio sam strastveni ribolovac pa su mi pčele to otele, ali ni ribolova se nikad nisam zasitio. Nabavi pčele pa se pravo uglibi i nikad se nećeš izglibiti, i na kraju ništa nećeš znati. Jah! Brzo si našla misao, svaka čast (ili si je znala napamet?): začarani trokut.
Pozdrav, nabavljaj pčele!!! Još ću koji post s tobom razmijeniti, ali ako u proljeće nemadneš pčele, bogami neću.
Ili ono trece Esade?malo inteligencije i google :)
pozdrav
Zadnja izmjena: beequeen, dana/u 30 pro 2010, 16:28, ukupno mijenjano 1 put.
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

sevdahlija koju vrstu golubova pojedujes?
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:sevdahlija koju vrstu golubova pojedujes?
Nemam više ništa, a držao sam priličan broj, samo što pismonoše nisam volio. Najljepši su mi bili pertlovi i tipleri, najdraži srpski visokoletači, a bački prevrtači obavezni. Naravno, držao sam i štrasere, švrake (da mi hrane mlade), lepezanere..., a najzadnje su bile prepelice (zbog ljekovitosti jaja; štitna žlijezda kod supruge). Iz ove informacije ćeš najbolje zaključiti koliko sam ih imao: skoro svakog drugog petka kupovao sam ja l' 50 kg pšenice, ja l' kukuruza, ja l' oboje.
Pozdrav!
Zadnja izmjena: SEVDA(H)LIJA, dana/u 30 pro 2010, 20:12, ukupno mijenjano 1 put.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja sam imao komeronce backe, pismonose, pertlove lepezanere, a sada imam iskljucivo birmingem rolere od ferida cataka, svjetskog prvaka sa tim tipom golubova..e to su strava golubovi..
lijepi su jos i mardini
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re:

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

keno83 je napisao/la:ja sam imao komeronce backe, pismonose, pertlove lepezanere, a sada imam iskljucivo birmingem rolere od ferida cataka, svjetskog prvaka sa tim tipom golubova..e to su strava golubovi..
lijepi su jos i mardini
Lijepo Keno!
Da, zaboravio sam komoronce, mada oko njih najviše treba igrati, a uspjeh uvijek minimalan (trojica nas se ujedinila i opet slaba fajda, a onda je jedan ukrstio ih i do danas tako radi). no, ako baš zagaziš u pčelarstvo, sumnjam da ćeš više imati golubove, a volio bih da imadneš oboje. Danas sam čuo da je naš jedan veliki, veliki i strastveni golubar umro u 56. godini. On se, čini mi se, rodio s golubovima. Golubana mu je bila skoro velika kao stan, a volio je sve odreda.
Nemoj da popijemo kritike, ovo je pčelarski, a ne golubarski forum. Ne navodi me na belaj!
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Je li se ono ova tema zvaše: "Moj pčelinjak, moja duša"?
E, pa da je opravdamo. Samo, idemo s kraćim postovima da ne dosadimo drugima.
Nabavio ja pčele, 4 društva (LR) na dva nastavka (imam slike i u kući i u novinama). Bože moj, pun teorije! Ma, samo pitaj i recitujem ti šta odakle hoćeš. Umislio ja da sam već profesionalac kojem premca nema. Raspalim dimilicu, sve po propisu odradim pa, bogami, i otvorim jedno društvo. Kad su pčele buknule odozdo, meni ispala dimilica i jedva sam uspio zatvoriti društvo, a da NIŠTA nisam ni vidio, a nekamoli pregledao. Ustrašen, psujući u sebi ("Za što, budalo, dade pare"?! Dao sam samo za njih više od 1 000,00 KM.) uđoh u kuću. Nisam znao da je supruga sve to posmatrala s prozora (tad su mi pčele bile uz kuću) pa se, kad se pojavih, bacala po sećiji od smijeha jer nije navikla da se baš bojim. Malo sam odahnuo, bilo mi je krivo na nju, a ona se nije mogla zaustaviti od smijeha, pa sam iz inata ("Ma, neka i poginem!") sišao i ponovo otvorio košnicu. Naravno, prije toga sam malo "bacio" oko na knjiške upute iz Todorovićeve knjige. Tad sam malo bolje prošao, ali da je bilo straha i zbunjenosti - jeste, brate, maksimalno. Dakle, sva moja teoretska potkovanost bila je u sekundici razbijena jednim hukom pčela jer me prije kupovine niko ničemu praktično nije poučio, kao ni kasnije. Zato sam uvijek početnicima savjetovao da BESPLATNO rade s nekim na pčelinjaku prije nego kupe pčele, dakle da sebe provjere i osnovno vide i nauče praktično. Dosta zasad. Je li kod vas bilo čega sličnoga, pošteno?
Pozdrav svima!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la beequeen »

Ovdje se sastaju i ljubitelji ptica?Golubova?Huh?Ja bi bila najsretnija kad bih mogla ih imati ali ne mogu.Imamo previse grabljivica,da ne bi ostali ni sedam dana.
E sto se tice straha-toga nema ja vjerujem ko ih se nije plasio.Ja sam bila i alergicna-trcala u bolnicu da dobijem adrenalin ali bogami pomalo-pomalo i organizam se izbori.Ljetos sam imala napad 6 me ujelo odjedanput i sad stavljam opremu-sto je sigurno sigurno.E bas je dobro sto si ovo iskreno napisao jer je vazno da i drugi znaju da nisu "sami" pa ni kad je prpa :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Elvira,
Rekao sam da sam za potpunu istinu i praktično iskustvo.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la Vahid »

Ma i ja sam za to samo iskreno nije niko proso da nije bijo uboden bar nekoliko puta ja sam vec negdje reko da sam se moro opremat ko astronaut kad idem na pcelinjak i kad zavrsim moram jos pola sata da se setam po livadi da se oslobodim od pcela koje neprestalno napadaju ma pusti bolan zato sam ja pristalica samo selekcionisanih matica i prvih kcerki od tih matica od kada sam to uradijo ja sad mogu da radim i bez opreme al sam zato i dobijo dosta uboda da bi to svatijo al ima i do toga posto su ovdje zastupjene 2/3 vrste pcela pa kad se to ukrsti (ukriza )dobiju se agresivne pcele ima i do toga.
Pcelar u bijelom svijetu.
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Vahid je napisao/la:Ma i ja sam za to samo iskreno nije niko proso da nije bijo uboden bar nekoliko puta ja sam vec negdje reko da sam se moro opremat ko astronaut kad idem na pcelinjak i kad zavrsim moram jos pola sata da se setam po livadi da se oslobodim od pcela koje neprestalno napadaju ma pusti bolan zato sam ja pristalica samo selekcionisanih matica i prvih kcerki od tih matica od kada sam to uradijo ja sad mogu da radim i bez opreme al sam zato i dobijo dosta uboda da bi to svatijo al ima i do toga posto su ovdje zastupjene 2/3 vrste pcela pa kad se to ukrsti (ukriza )dobiju se agresivne pcele ima i do toga.
Vahide,
Prijateljska sugestija: ne radi bez opreme i ne dokazuj nikome hrabrost. Ako već baš hoćeš, onda bar zaštiti oči, a na pčelinjaku neka imaš prvu pomoć (svi bi trebali imati) i u njoj i sistral, ili sinopen, i soli, i alkohola... (radi sebe i drugih). Mislim da mi ne manjka hrabrosti što se pčela tiče, ali ipak svakom preporučujem: zaštiti se.
Pozdrav!
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la beequeen »

Ma kakvi bez opreme,moze bez rukavica,dobro je namazati ih sircetom i onda nece.Za ujede ja sam ustanovila(praksa)da je najbolja soda bikarbona pomjesana sa medom-najbrze spadne otok i najmanje neugodnosti :)
probajte ako ne vjerujete imacete priliku sigurno sa svojim ljubimcima
pozdrav :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

beequeen je napisao/la:Ma kakvi bez opreme,moze bez rukavica,dobro je namazati ih sircetom i onda nece.Za ujede ja sam ustanovila(praksa)da je najbolja soda bikarbona pomjesana sa medom-najbrze spadne otok i najmanje neugodnosti :)
probajte ako ne vjerujete imacete priliku sigurno sa svojim ljubimcima
pozdrav :D
Tako je. Ja se sirćetom zahladim i po licu (špricaljka), a napravim i sok od njega i uvijek ga 5 l imam na pčelinjaku. Hajde kod sljedećeg ujeda upotrijebi pastu za zube pa mi javi (to mi je rekao legenda od čovjeka i pčelara Ivan Brndušić Brnda, i probao sam; zna taj čova svašta). Imao sam svakakvih dogodovština, ali se bojim da to pričanje nekome ne zasmeta pa zato ne govorim. Ponudio sam Senadu da otvorimo sličnu temu, no ništa od toga, a ja neću da se miješam. Evo, tebi jedna kratka istina. Uhvatio se roj na glog, na visini 3-4 m. Mlađi sin se penje ka gore da makazama raščisti pa da ja mogu provući rojnjaču. Govorim mu da ide polahko i radi sebe (trnje) i radi roja. Ja, Tarzan, na meni samo bermude, patike i obična kapa, a sunce prži, znoja na sve strane. Taman kad sam vidio da je s desne strane još jedan roj i to rekao sinu, on se nezgodno pokliznuo i stresao mi roj na glavu. Osjetio sam kao da mi neko usijanu žicu progurava od vrata koso kroz prsa. Kutarisao sam se, napio se vode, napumpao vode u kadu i legao nakratko. Poslije 10 minuta opet smo se zezali, stresli oba roja i otišli kući ručati, a onda opet na pčelinjak. Naravno da je bilo sijaset uboda. Zanimljivo, to sam pričao Brndi i poslao mu slike, na taj glog mi se uhvati 99 % rojeva od onih koje vidim, ali ispod gloga stanuje zmija šarka. Mogao sam je ubiti više puta, nisam htio, i još nikoga nije ujela, a stalno smo oko tog gloga koji je tik uz pčelinjak. A šta se sve još vidi...
I još nešto. Kad me ujedu 2-3 pčele, ja tačno osjetim kako u mene ulazi neki mir. Je li to još neko primijetio?
Pozdrav tebi u dalekom svijetu po onoj narodnoj: "Negdje u daljine pogled mi se gubi..."
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la beequeen »

Probala sam ja i kaladont,on sadrzi sodu bikarbonu i pomaze zaista.Pcelinji otrov je toliko "zdrav" da ljudi nemaju pojma.Proslog ljeta su potvrdili da ce ga koristiti u lijecenju raka jer kreira "smart bomb" i pomaze da se lijek protiv raka -isporuci expresno :)
Sto se tice mira tebi sigurno djeluje na nervni system.Ja jos uvijek burno reagujem,nekad imam otok i svrab po vise od mjesec dana.Ali sam presretna da sam vec privikla organizam.Zmije ne treba ubijati ako nisu opasne za okolinu.Ovdje ih ima onih bastenskih pa su ko doamce zivotinje
Pozdrav
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
SEVDA(H)LIJA
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 318
Pridružen/a: 03 vel 2010, 18:14

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la SEVDA(H)LIJA »

Elvira,
Upravu si za otrov. A sad postavimo sebi pitanje koliko nas ga skuplja. Potraži negdje Franju G. Tomažina, gdje baš skupu objašnjava svoju višenamjensku podnjaču koja ima i hvatač otrova. Ako nađeš pravu verziju, vidjećeš kako jedna LEGENDA (Franjo) objašnjava, a druga LEGENDA (Brnda) postavlja mu pitanja.
Pozdrav.
Pred ljubavlju pada novac, ali i pred novcem pada ljubav, samo ne znam šta je češće i ko više kleči.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Moj pčelinjak, moja duša

Post Postao/la beequeen »

Zar je moguce skupljati otrov na podnjaci?Moram potraziti
Evo link za otrov
http://www.sciencedaily.com/releases/20 ... 101817.htm
Mi od raka necemo umrijeti sigurno :)
Palija je nasa :D
P.S. da dodam da mi ne treba ni stetoskop ni slauf-koristim loncic da osluskujem pcele-ma cuje se super :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Odgovorite