Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Odgovorite
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la Vahid »

Evo mene ponovo poslije nekih par mjeseci da se malo javim i da dam do znanja da sam tu al se ne javljam samo citam i pratim situaciju posto su ovdje lose vremenske prilike i tem. niske nemam nekih vecih informacija oko toga jedino sto ima da su pcele ipak uspile da obave procisni let kad je prije dvije sedmice temperatura bila nekih 12. stepeni par dana i to je to od tada ne prelazi iznad nule uvijek ispod al staje tu je valda ce se poboljsat toliko za sada.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la Vahid »

Da se malo i ja javim da kazem da ima nesto novo nista osim da je vrijeme ovdje veoma lose pcelinja drustva se lose razvijaju lose vrijeme ja ucinilo svoje vec trebam da pocnem sa uzgojem matica a nemam cime da to startujem brojcano stanje pcelinjih zajednica je veoma slabo ja cu morat sa prihranom da pocnem ako ovako jes potraje nisam u drustva ulazijo i pregledo ima 3/4 sedmice neznam bas jos tacno stanje ali kakvo je vrijeme bilo mislim da je stanje lose vidjecu najavjuju pobojsanje. Prosle sedmice u cetvrtak 23.05.je tem.bila -2. pa eto onda sta mogu ocekivat od svojih pcelica nego da se pomirim sa onim sto je vidjecu. Toliko od mene i Medno.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la Vahid »

He drustvo da se i ja malo javim nakon velike pauze he he pa eto sta da kazem nista posebno osim da se pcelinjaci skoro pa uduplali uzgoj matica se vec skoro i privodi kraju neke ce vec sutra da izadu neke krajem sedmice i onda jos poslednji turnus 25/26.06. i ja sam ABD. zavrsijo sa uzgojem za ovu godinu rezervacije za oplodne stanice su vec odradeni za Njemacku i Holandiju jos samo da se dobro vrate sa oplodnje pa ja mogu mirno da spavam lipa je vec pocela da cvjeta prije 2/3 dana ono pravo unos je prilicno dobar zasada. Posto ja dosada nisam jos nista vrco meda pa je vec i krajne vrijeme da i to odradim al da budem iskren nisam ni imo vremena a nije ni bilo nesto vecih kolicina za vrcanje posto sam se bijo vise posvetijo maticama a za to mi je bilo potrebno da med ostane na pcelinjim drustvima da bi uzgoj bijo boji toliko od mene. kolege medno i da sledeceg javjanja. :lol: :lol: ;) ;)
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la Vahid »

Evo mene ponovo godisnji odmor je zavrsen pcelinjaci pregledani med izvrcan i eto vrijeme da se sumiraju utisci. Ja sam zadovojan za sada sa svim sto sam odradijo a i moje pcelice su se pokazale da su stvarno vrijedne bile prinos meda je i suvise dobar ja sam prezadovojan. Vrijesak je vec poceo da medi jos da nas vrijeme posluzi kolege govore da su dnevni unosi dobri da ima unosa od 4,5 do 7.kg. Ja bi licno volijo da ne idem na vrijesakovu pasu al su mi pcelinjaci tu blizu tih terena gdje je vrijesak tako da nemam izbora al zato kasnim sa uzimjavanjem pcelinjih drustava posto vrijesak dugo medi nekad i do polovice novembra ako nebude mraza ima unosa al ne u velikim kolicinama. Ja pocnem negdje kraj septembra sa uzimjavanjem prije nemogu.Toliko od mene kolege.Medno. 8-) 8-) 8-)
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la Vahid »

Da i ja nesto napisem i malo osvjezim svoj dnevnik posto nisam duze vrijeme nista radijo oko pcela nisam ih uspijo prosirit nisam im dodavo SO znao sam sta me ceka i tako i bi juce dobijem tel. poziv pustaju se rojevi al neka ih nisam na vrijeme reagovo imo sam malu nezgodu na poslu i pala mi paleta na nogu i prelon noge pa gips i tako kad sam trebo da odradim prosirenje ja nisam mogo e sad cu ih hvatat ako su prvenci a ako nisu onda cu ih ganjat po obliznjim zbunovima i drvecu ili im mahat i pozelit srecu da nadu dobar dom :lol: :lol: :lol:
Pcelar u bijelom svijetu.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la refik besirevic »

E Vahide procitao sam ovaj texst,ja sam novi pa evo da i ja nesto napisem ja sam prosirijo na tri tijela i sad sam gledao puna pcele i skoro pa sve loglo stasu navezle toje matica zalegla samo jedan ram meda novog meda,dali dodati jos jedno tijelo ili pustiti da leglo izade i neka pune bag,med ,kako bi ti uradijo,nema ni jedna daje napravila ozbiljan maticnjak.rado bi ih sad razroijomedno
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: Moji pcelinjaci i radovi na pcelinjacima Vahid

Post Postao/la Vahid »

Evo da i ja ponesto napisem sta se radilo i dokle je se stiglo godisnji odmor zavrsen i nesjecam se kad je bijo hehehe odma poslije se radilo i to punom parom nisam mogo prije godisnjeg da skinem med koji je se trebo poskidat samo sam dodo nova prazna medista i otiso na godisnji i poslije po povratku odma poskidana i izvrcana posto je vrijesak zamedijo i to dobro ja sam prezadovoljan sad je i vrijesak poskidan i sad se samo mora jos vrcat al imam vremena za to sad moram da zavrsim sa prehranom kod nekih drustava uglavnom imaju prilicno dosta meda koji nisam oduzimo trebam jos po nikih 4/5 kg prihrane najvise i gotovo mogu zimovat moram da uradim jos jedan tretman i ja ih pozdravjam do marta. :lol: :lol: :lol:
Pcelar u bijelom svijetu.
Odgovorite