PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Marin »

Vidim radiličko,trutovsko ,dole fino polena, na satonoši pogače ali sve prozirno hrane ni malo .Poduzmi nešto , ili možda drugi okviri nisu ovakvi. Pozdrav, Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la ErminH »

Marin je napisao/la:Vidim radiličko,trutovsko ,dole fino polena, na satonoši pogače ali sve prozirno hrane ni malo .Poduzmi nešto , ili možda drugi okviri nisu ovakvi. Pozdrav, Marin
dali se moze sad krenut s tecnom stimulativnom prihranom iako su nocne temperature malo nize nesgo sto bi trebale biti?
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Marin »

koristimo Anelov dnevnik -nekorektno- jedna prognoza za Brezu 7 dana
http://www.weather2umbrella.com/ba/vrem ... /meteogram
i druga za 15 dana
http://www.accuweather.com/en-us/ba/fed ... ast15.aspx
Nužda zakon mjenja sad kreće najveća potrošnja ako nema zalihe treba reagirati i pogačom i po malo sirupom zavisno od jačine društva . Ovdje imaš dosta toplo vrijeme danju i noći ne idu u minuse ako se mora -mora po malo , pa šta bude .
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Idem im danas ubacit dva rama s medom, po Senadovoj preporuci
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la ErminH »

Marin je napisao/la:koristimo Anelov dnevnik -nekorektno- jedna prognoza za Brezu 7 dana
http://www.weather2umbrella.com/ba/vrem ... /meteogram
i druga za 15 dana
http://www.accuweather.com/en-us/ba/fed ... ast15.aspx
Nužda zakon mjenja sad kreće najveća potrošnja ako nema zalihe treba reagirati i pogačom i po malo sirupom zavisno od jačine društva . Ovdje imaš dosta toplo vrijeme danju i noći ne idu u minuse ako se mora -mora po malo , pa šta bude .
Znam da je sve razlicito sto se tice klime,nego sam mislio onako okvirno :mrgreen:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Stipo »

Čim se klupko raspusti može se dodavati tečna hrana ali samo u malim količinama. Što ne pokupe preko noći pčele će pokupiti preko dana. Ali ima jedan problem. Stalno davanje tečne hrane stimulirat će maticu i povećat će se potrošnja hrane tako da će pčele potrošiti i ono malo što imaju već spremljene hrane. Ako se krene u ovo vrijeme s dodavanjem tečne hrane ne smije se prekinuti. Postepeno povećavati dodavanje tečne hrane da je pčele mogu prenjeti iz hranilice za 2-3 dana. Pčelama je potrebno osigurati da imaju u zalihama više od 5 kg, a optimalno je minimum 8 kg. Uz tečnu hranu u ovo vrijeme potrebno je dodati i polensku pogaču pa neka se goste.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Evo dodao sam danas jedan ram meda u jedno društvo i to jedva, čim sam otvorio taj sanduk huknule su na mene, ne znam šta im je inače su poprilično mirne, danas je bilo malo i vjetra.
Svim društvima sam dao i po jedan dec sirupa, svi imaju stimulativnu pogaču
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Selam, pozzz
Jedno društvo mi je prije bilo posebno aktivno, bas se isticalo od ostalih, po unosu polena ali u zadnje vrijeme su dosta smanjile unos polena, unose ali ni blizu kao prije, šta može bit problem??? To je ovo društvo što ima trutovskog legla, pokazivao sam slike :)
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Ismet »

zvuk_tisine je napisao/la:Selam, pozzz
Jedno društvo mi je prije bilo posebno aktivno, bas se isticalo od ostalih, po unosu polena ali u zadnje vrijeme su dosta smanjile unos polena, unose ali ni blizu kao prije, šta može bit problem??? To je ovo društvo što ima trutovskog legla, pokazivao sam slike :)
a to društvo što ima trutovskog legla ima li maticu, jesi li provjerio?
ali odmah da se ispravim, pošto posumnjah na maticu-trutušu. pošto ipak unose polen to bi trebao biti siguran znak da društvo ima maticu.
ne kontam zašto bi trebao biti problem ako sada unose manje polena nego prije? problem je valjda ako nikako ne unose polen.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Ma ima maticu i legla u svim stadijima. Na slici se vidi trutovsko leglo, nalazi se pored ili poviš radiličkog legla. Toj matici su skraćena krila, ja je takvu dobio, pa vjerovatno se spremaju za tihu smjenu. A ovo joj je druga godina, nije joj valjda vrijeme da postane trutuša :s
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Ibrahim Malicbegovic
Čita i piše, dobar
Postovi: 172
Pridružen/a: 14 tra 2010, 00:01
Lokacija: Žepče BiH
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Ibrahim Malicbegovic »

Ismete pčele znaju unositi polen i kad nejma matice.Nastanu lažne matice i one se moraju hraniti polenom,ali tada su grudvice na nogama mnogo manje.
Stipo naznam kod tebe ali u ovo vrijeme polena svježeg ima u izobilju(kod mene),te zbog toga nije potrebna polenska pogačica.Zato prijatelji pčelari uvijek pogledajte ko vam je bliži i uporedite radove oko pčela sa njim.Opet na avataru nedostaju lokacije pa je ito teško.Pozdrav iz Žepča.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Ismet »

Ibrahim Malicbegovic je napisao/la:Ismete pčele znaju unositi polen i kad nejma matice.Nastanu lažne matice i one se moraju hraniti polenom,ali tada su grudvice na nogama mnogo manje.
Stipo naznam kod tebe ali u ovo vrijeme polena svježeg ima u izobilju(kod mene),te zbog toga nije potrebna polenska pogačica.Zato prijatelji pčelari uvijek pogledajte ko vam je bliži i uporedite radove oko pčela sa njim.Opet na avataru nedostaju lokacije pa je ito teško.Pozdrav iz Žepča.
Ibrahime, puno ti hvala na objašnjenju. to sa unošenjem polena u bezmatku fakat nisam pratio na mojim pčelama ali sam čitao, i to na ovom forumu. jedan naš uvaženi kolega je napisao da ako pčele donose polen u društvu ima garant matica. ovo tvoje, Ibrahime, je ipak puno preciznije. hvala još jednom.
negdje sam pročitao da su pčele "dijete sunca", uslovno rečeno naravno. i jučer baš kontam kako pčela nepogrešivo prati prirodu i zbivanja u prirodi. pčelar bi trebao, a i morao da prati i prirodu i pčelu i da pčeli pomogne kada joj treba pomoć....
Dobru srcu sreća dođe.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:
Ibrahim Malicbegovic je napisao/la:Ismete pčele znaju unositi polen i kad nejma matice.Nastanu lažne matice i one se moraju hraniti polenom,ali tada su grudvice na nogama mnogo manje.
Stipo naznam kod tebe ali u ovo vrijeme polena svježeg ima u izobilju(kod mene),te zbog toga nije potrebna polenska pogačica.Zato prijatelji pčelari uvijek pogledajte ko vam je bliži i uporedite radove oko pčela sa njim.Opet na avataru nedostaju lokacije pa je ito teško.Pozdrav iz Žepča.
Ibrahime, puno ti hvala na objašnjenju. to sa unošenjem polena u bezmatku fakat nisam pratio na mojim pčelama ali sam čitao, i to na ovom forumu. jedan naš uvaženi kolega je napisao da ako pčele donose polen u društvu ima garant matica. ovo tvoje, Ibrahime, je ipak puno preciznije. hvala još jednom.
negdje sam pročitao da su pčele "dijete sunca", uslovno rečeno naravno. i jučer baš kontam kako pčela nepogrešivo prati prirodu i zbivanja u prirodi. pčelar bi trebao, a i morao da prati i prirodu i pčelu i da pčeli pomogne kada joj treba pomoć....
Moguće Ismete da sam ja to napisao ali nesmatram se "uvaženim " :D . Što se tiče unosa polena i da tada ima matica , rekao bih da to nije netačno , nego nije dovoljno
precizno . Ibrahim M. je to lijepo objasnio .Razlika u unosu polena je tolika da je to prilično očigledno . Uz to u tekstu "Biologija pčela " citirao sam Lebedeva . On kaže
da su "zimske pčele sterilne i da ne mogu postati lažne matice " ,što će reči da im se ne mogu razviti jajnici , pa da je zbog toga lako spajati društva . Ja neznam koliko je
to tačno jer je činjenica da se pojave lažne matice (možda je matica bila ,zalegla jedno leglo i zatim "nestala ") Kako god ,treba neko vrijeme da pčele poćnu nositi polen,
mnogo ih je manje ,nego kod normalnih društava i kako reče Ibrahim - sa manjim grudvicama .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Ismet »

Zvone, prije svega nisam napisao "uvaženi" već uvaženi. bitna je razlika. ne znam da li si ti to pisao i u tom mom tekstu nije bilo nimalo ironije niti navodnih znakova, koje ironija podrazumijeva. ovom prilikom bih samo naglasio da nikoga nisam prozivao :)
Dobru srcu sreća dođe.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:Zvone, prije svega nisam napisao "uvaženi" već uvaženi. bitna je razlika. ne znam da li si ti to pisao i u tom mom tekstu nije bilo nimalo ironije niti navodnih znakova, koje ironija podrazumijeva. ovom prilikom bih samo naglasio da nikoga nisam prozivao :)
Ismete žao mi je što odgovaram u ANEL-ovom dnevniku , ali da ne bude zabune : Ja sam stavio pod navodne znake ,jer sam se našalio . Inače i za tebe , kao i za sve ostale,
ja nisam čovjek koji se ljuti , a uz to nije rijedak slučaj da pogriješim . Dakle , volim kad mi se obrati pažnja na bilo što i tada ili priznam grešku ili napišem jasnije (ako
mogu ) da bi svima bilo jasno . Pozdrav i tebi i Zvuku tišine !
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Ismet »

zvones je napisao/la:
Ismet je napisao/la:Zvone, prije svega nisam napisao "uvaženi" već uvaženi. bitna je razlika. ne znam da li si ti to pisao i u tom mom tekstu nije bilo nimalo ironije niti navodnih znakova, koje ironija podrazumijeva. ovom prilikom bih samo naglasio da nikoga nisam prozivao :)
Ismete žao mi je što odgovaram u ANEL-ovom dnevniku , ali da ne bude zabune : Ja sam stavio pod navodne znake ,jer sam se našalio . Inače i za tebe , kao i za sve ostale,
ja nisam čovjek koji se ljuti , a uz to nije rijedak slučaj da pogriješim . Dakle , volim kad mi se obrati pažnja na bilo što i tada ili priznam grešku ili napišem jasnije (ako
mogu ) da bi svima bilo jasno . Pozdrav i tebi i Zvuku tišine !
hvala na pozdravu. meni je drago da si se našalio, te mi je drago i da se nisi ljutio. a i da si se naljutio - ko te šiša :-) šalim se.
ma ja sam ti stariji insan i vjeruj da nisam sasvim bio ni siguran da li je tekst na koji sam se pozivao uopće bio pisan na ovom forumu. fakat. jer "obilazim" bruku foruma, stranica pa bolan ne mogu popamtiti gdje sve pročitam :-) k'o star insan :-)
ali, eto, još uvijek me služi ova tintara, hvala Bogu, pa barem zapamtim šta sam pročitao.
inače, primjetio sam da me nekako opušta, odmara gledanje pčelica na letu. pažljivim posmatranjem može se dosta toga naučiti, saznati o društvu pčela koje boravi iza tog leta.
prošle jeseni na letu su bile čitave predstave. pucao sam od smijeha gledajući kako stražarice (čuvajući svoje blago od pčelica-lopova) na letu napadaju svaku pčelu koja stigne sa puta. ponekad mi budi žao onih pčelica, umornih od puta, sa polenom na nogicama baš kao da su kakvi teretni helikopteri jer im stražarica ne da ući pa jadne oblijeću oko leta i ujagme nekako da se provuku stražarici iza leđa :-)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Evo kako izgledaju moja društva danas.
Valjal ovo išta???

Društvo 1:
slika
Društvo 2:danas sam ovdje ubacio 1 ram sa s.o. i jedan izgraden ram, tu bas nisu bile potrcne za izgradnjom :)
slika
Društvo 3: danas sam ovdje ubacio 2 okvira sa s.o. i odmah su navalile na posao
slika
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la ErminH »

da u tebe sad nije kraj maja :mrgreen: :mrgreen:
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Evo da vas malo pozdravim i poselamim hehhe, tu sam stalno ali se rijetko javljam.
Juče sam jednom društvu stavio treci nastavak jer su vec napunile dva anstavka pčele :), kod mene ima dosta unosa i nekatara i polena, ali preostala dva drustva su malo slabija, tek napunile po jedno tijelo, sta mi je radit, dal da od ta dva pravim jedno jako ili da stoji ovako kako je sad...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la schumy »

Ostavi društva tako i pojačaj ih na slijedeći način:
Skini oba dva nastavka P1 i P2, pa na podnicu metni P2, iz njega izvrši prevješanje, izvuci 2 kom okvira sa leglom i stavi u gornji nastavak (bivši P1, sada P2).
Ne traži maticu nego provjeri dali ima 1-dnevnih jaja (stoje uspravno kao male svjećice), i ova dva okvira (rama) metni u P2 na poziciju br. 5 i 6, pravilo je uvijek iznad legla u donjem nastavku, tako da leglo obrazuje "rugby-loptu" u oba nastavka da ih pčele lakše pokriju i griju noću.
Rasporedi sve okvire u nastavku P2 i napravi ovu formaciju:
M-PE-SO-SA-LE-LE-SA-SA-PE-M,
M = okvir sa medom
PE = okvir sa peludi
SO = okvir sa satnom osnovom
SA = saće (izgrađeno)
LE = leglo, otvoreno + pred zatvaranjem
Rasporedi u nastavku P1 i napravi ovu formaciju:
M-PE-SA-LE-LE-LE-LE-SA-SO-M
Sve ovo je sa pretpostavkom da imaš bar 6 okvira sa leglom u sadašnjoj formaciji košnice i da su ovi okviri sa leglom u gornjem nastavku.
**Jedna mala pomoć (tajna), kada radiš ovu operaciju, oko 12,00h matica je uvijek na sredini gornjeg nastavka, vadi 5, 6, 7, 4 okvir, iako je navjerojatnije da ćeš ju pronaći na 5 ili 6 okviru. Ujutro ranije matica je uvijek više prema istočnoj strani nastavka, u podne u sredini a predvečer je na zapadnoj strani u nastavku ("prati" sunčevu putanju).
Ako je društvo još slabije da ima 3 do 4 okvira sa leglom, onda proširi leglo umetanjem izgrađenog praznog okvira sa saćem odmah do okvira sa leglom a ostavi nastavak P2 na poziciji P2.
Za 7 dana, bez kontrole u ovom drugom slučaju izvrši horizontalnu rotaciju nastavka P2 za 180 stupnjeva. Nakon 15 dana kontrola i ako ima 6 okvira sa leglon upotrijebi metodu opisanu pod 1 (prevješanje).
Nadam se da si razumio, ako ti još nešto treba pojasniti, pitaj.

Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Selam, pozzz

Imam pitanje:
Danas sam iskoristio dan pa pripremio društva za bagrem al jedno drustvo mi je bas poslabo, kad sma krenuo u detaljniji pregled vidio sam da nema mladog legla, i tako naletim na maticu, zaglavila se izmedju dvije trutovske celije i sva nekakva troma, a cim se makne pcele je sklupcaju, i onda sma slucajno na drugom ramu primjetio malu maticu, malo vecu od obicne pcele, ima velike noge ali kratko tijelo, crna, i brza ko zvrk,...jel ovo bila tiha smjena? inace staroj matici su ostecena krila jos od prosle godine?, Ne znam kako izgleda mlada matica, što je onako mala...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la Azem »

Najvjerovatnije je da je tiha smjena.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la schumy »

"Sound of silence"!
To što si opisao je "tiha smjena matice" - sigurno!
Pčele se odluče na ovu "mjeru" onda kada nisu zadovoljne sa svojom maticom, kada je fizički oštećena (kao kod tebe) i ne zadovoljavaju se njenom "produktivnošću".
Ona sitna matica je mlada nesparena matica koja je malo veća od pčele, dok se ne "razradi".
redovito je naglašene crne boje, a s vremenom joj zadak poprimi čokoladnu boju, poveća se i ona se polaganije i odmjereno kreće po saću. To što si vidio mnogi nikada ne dožive, tako da ti je to privilegija koje ćeš se rado sjećati cijelog svog pčelarskog života. Bravo!
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la zvuk_tisine »

Prije 2-3 dana sam opet pregledao i primjetio mlado leglo, a daljlnim pregledom vidio sam i oplodenu maticu, normalne velicine, citavih krila, brzo se krece po sacu, zar je moguce da je tako brzo narasla ili ono sto sam ja vidio je bila rezerva, uglavnom za sad je sve uredu, legla ima, matica uredna, uredno leže...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: PČELARSKI DNEVNIK-ANEL

Post Postao/la schumy »

To je ta ista matica, samo kada se osjemeni i pronese, zadak joj se bitno izduži i okrupni.
Mnogi savjetuju mlađim pčelarima da mijenjaju svake godine matice, ali ja nisam za takvu rabotu jer prava matica može 2 sezone normalno razvijati leglo, dapače mislim da je u drugoj godini u boljoj kondiciji pod uvjetom da je normalno hranjena a to znači da uvijek moramo težiti tome da uzgajamo dobra, velika društva koja se po potrebi mogu širiti i ograničavati prema potrebama pčelara.
Naročita briga je da uzgojimo dugovječne zimske pčele na vrijeme i u čim većem broju, jer pravo iskušenje pčealara je - ZIMA. Alio tome drugom prilikom!
"Kako si prostreš tako i spavaš", ili "kako si sijao tako i žanješ", kaže naš narod, zato:
a.) Uzgajajmo bolje pčele, odabirom i selekcijom svaki na svome pčelinjaku samo najboljih, provjerenih dobrih društava, a to se postiže dugogodišnjim praćenjem pojedinog društva kojemu ritam i proizvodne sposobnosti "udara" upravo dobra matica prenošenjem nasljednih osobina na svoje potomstvo
b.) Uzgajajmo društva sa primjenom čim manje "kemije", po mogućnosti treba nastojati sve ovakve preparate izbaciti iz uporabe
c.) Sprječavanje svih vrsta bolesti pravilnim tretmanima (na vrijeme) i odabirom čim prirodnijih lijekova, paziti da se ne pojavljuju rezidue u medu i vosku
d.) Naučimo se da svoje proizvode (med, propolis, mat. mliječ) dajemo na ocjenjivanje kako bi znali da smo odabrali pravi put u vrednovanju kvalitete svojih proizvoda koje plasiramo na tržište
Zato su dobre matice poželjne kao temelj našega budućeg dobrog odabira pravoga puta u uzgoju i držanju zdravih, jakih društava i pčela koje nam garantiraju i dobar proizvod - MED prvenstveno, jer se samo kvalitetom može osigurati prisutnost na tržištu i postići da svoju "robu" plasiramo na vrijeme, da potrošači prepoznaju kvalitetu, a onda nema bojazni - uspjeli smo, proizvod naših pčela je prepoznat kao dobar, samo nikada nemojmo žaliti da dio toga "kolača" i vraćamo našim pčelama u interesu očuvanja dobrih nasljednih osobina svakog pčelinjeg društva posebno....
Zato, tebi zvuku tišine i ostalim mlađim kolegama savjetujem strpljenje, radišnost i postojanost u uzgoju zdravih, jakih pčela na svojim pčelinjacima i onda se ne treba bojati za budućnost - tržište će sigurno prepoznati kvalitet proizvoda koje mu nudite!
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite