Moj mali Pcelinjak! :)

šarić slavko
Čita, piše dovoljno
Postovi: 83
Pridružen/a: 23 srp 2011, 14:43

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la šarić slavko »

Sve pohvale , odlično.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la ErminH »

medonosa je napisao/la:
ErminH je napisao/la:Nakon iscitane literature o uzgoju matica i nesebicne pomoci dragih forumasa odlucio sam se probati i sa uzgojem matica.Evo kako je to kod mene izgledalo kroz jedan slide show.
Vjerovatno je bilo tu mnogo nedostataka,greskica ali eto ipak sam uspio ostvariti krajnji cilj :)
P.S.Puno mi je pomogla tema koju mozete naci na sljedecem linku http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=38&t=469 :)
Istina je,da ono sto procitamo i ono sto naucimo,u praksi nije bas uvijek tako ali moram priznati iako sam to radio po prvi puta,uzgoj matica zaista je poezija pcelarstva :) 8)
Vrlo dobro,za ovu godinu predlazem ti da izvedes jedan eksperiment posto si mladji od mene, ovim starijim pcelarima nesmijem da predlozim :D sreca sto sam daleko da nebi dobio po usima :D kada presadis ili prenes larvice u maticnjake,i dodas uzgojnom drustvu,sutradan izvadi te larvice,i prenesi ili presadi nove,tako da"plivaju"maticnoj mlijeci,ovim postupkom ces dobiti vrlo kvalitetne matice!
@Azeme,Mirsade,Slavko hvala vam na lijepim komentarima,ovo daje itekako morala da se ide dalje i da se ako Bog da i napreduje :)

@Interesantno medonosa,bas mi se pojavio taj problem prilikom presađivanja prvih larvica,posto nisam imao maticne mlijeci. :|
A ovog se nisam mogao sjetiti,sto si ti rekao :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la medonosa »

ErminH je napisao/la:
medonosa je napisao/la:
ErminH je napisao/la:Nakon iscitane literature o uzgoju matica i nesebicne pomoci dragih forumasa odlucio sam se probati i sa uzgojem matica.Evo kako je to kod mene izgledalo kroz jedan slide show.
Vjerovatno je bilo tu mnogo nedostataka,greskica ali eto ipak sam uspio ostvariti krajnji cilj :)
P.S.Puno mi je pomogla tema koju mozete naci na sljedecem linku http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... f=38&t=469 :)
Istina je,da ono sto procitamo i ono sto naucimo,u praksi nije bas uvijek tako ali moram priznati iako sam to radio po prvi puta,uzgoj matica zaista je poezija pcelarstva :) 8)
Vrlo dobro,za ovu godinu predlazem ti da izvedes jedan eksperiment posto si mladji od mene, ovim starijim pcelarima nesmijem da predlozim :D sreca sto sam daleko da nebi dobio po usima :D kada presadis ili prenes larvice u maticnjake,i dodas uzgojnom drustvu,sutradan izvadi te larvice,i prenesi ili presadi nove,tako da"plivaju"maticnoj mlijeci,ovim postupkom ces dobiti vrlo kvalitetne matice!
@Azeme,Mirsade,Slavko hvala vam na lijepim komentarima,ovo daje itekako morala da se ide dalje i da se ako Bog da i napreduje :)

@Interesantno medonosa,bas mi se pojavio taj problem prilikom presađivanja prvih larvica,posto nisam imao maticne mlijeci. :|
A ovog se nisam mogao sjetiti,sto si ti rekao :)
probaj,snimi kao ovo prosle godine pa nam javi rezultate,nemoj zaboraviti da uzgojno drustvo ima izobilje mlade pcele,nikakvog legla,obilje polena i otvorenog meda,najbolje ti je uzeti ako imas jedan nukleus,2rama otvorenog meda,2 rama polena,sa pcelom i natresi jos sa 1-2 rama pcele sa otvorenog leglau sredini prostor za ram za maticnjake,i zatvoriti leto da pcele ne izlecu,dovoljno medno-vodene otopine radi nemogucnosti donosenja vode,otopina moze da bude 3-1 u korist vode,dodaj ram sa presadjenim-prenesenim larvicama,i sutra izvadi larvice i ponovi prenosenje ili presadjivanje!
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la ErminH »

Razumijem :)
Uradim tako ako Bog da.
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la pasha »

Odlično Ermine. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la ErminH »

pasha je napisao/la:Odlično Ermine. :)
Hvala pasha :) :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
zeljo88
Čita, piše dovoljno
Postovi: 26
Pridružen/a: 05 vel 2011, 12:44
Lokacija: Derventa

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la zeljo88 »

Poz samo radi i uspjeh će doći nek je medno :-)
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Re: Moj mali Pcelinjak! :)

Post Postao/la ErminH »

zeljo88 je napisao/la:Poz samo radi i uspjeh će doći nek je medno :-)
Naravno zeljo :)
A sto se tice meda,nada zadnja umire :lol: 8)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Odgovorite