Moj mali pčelinjak

Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

zamjeni nastavke,onaj prazni dole i ode matica blize izlazu...vidi mene i ja pocela savjete davati,ha! :-)
Ma doktore nisam znala za zeleni paradajz-a imam ih koliko hoces-sad je kasno jelde kad sam ko bumbar otekla,valjda osjetljivo na licu .Hvala ti da znam drugi put(ma mene stalno ujedaju)
Pozdrav :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Jel mi to sigurno i efektivno
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

probaj pa ces znati-tako su i meni rekli i u knjizi od Relica tako pise-tako stimulises maticu-jer ona najvise voli da lijeze blize izlazu a med iznad
:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

zvuk_tisine je napisao/la:Uh vrućine, jadne one moje pčelice vazdan na suncu, danas sam išao pravit ventilaciju, valjda će im bit lakše...kod mene nešto slabo ima unosa...
Ne znam što mi matica na prelazi u gornji nastavak da zaleže leglo, to kad bih vidio ko da bih se rodio :p
Rotiraj sanduke pako matica opet siže u donji znaći vrućina je u pitanju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kod mene unosa više nema temperatura doseže 30 stepeni pčele opet malo ljute. Sva jača društva su na visokim podnicama i pčelama uopće nije vruće za razliku od nekoliko društava koje su na normalnim podnicama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Sta sam ti rekla!Nisam djaba ja provela ovoliko vrijeme na forumu :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

KOd mene jos uvijek ima malo unosa ima djeteline bijele dosta i one biljke jucer sam cuo da se zove kobiljnjača a u nekim dijelovima konjska trava, sa nje unose dosta, ima dosta unosa polena ali u proporcijama prema nektaru nije nesto puno....
@ beequeen sigurno pomaze zeleni paradajz, meni je barem pomogao,
@ Stipo i ja sam morao praviti ventilaciju, jucer kada sam dosoa na pčelinjak imao sma sta i vidjeti brada se uhvatila izasle jadnice napolje koliko im je vruce bilo, a moram staviti i trreci nastavak, tj stavit cu polunastavak, jer imam 12 rama legla plus sto ima dosta pčele hvalal Bogu,a sutra idem popravljati ventilaciju......
@zvuk tišine, pomoci ce ti ovo sto su ti rekli, kod mene je matica sama presla u gornji nastavak bez problema i sada zaleze i gore i dole :):) a probaj izmjeniti nastavke i vidjet ces sta je u pitanju.....

slike danas kasnije dok sunce zadje :):)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Super,cekamo slike
i kod mene su tako prestale u srednjem nastavku.Ustvari da pitam-mogu li ja da razvijam zajednicu na dva nastavka i srednji polunastavak.Ova jedna kosnica ionako imam cetri djela,ubacila sam novi polunastavak ispod ovog sa medom jer je vrilo od pcela pa nek bar prave satne osnove.Nesto sam razmisljala da izvadim maticnu i stavim izmedju 3 i 4-og ?Pametno ili je dovoljno dva nastavka za maticu
Sto se tice brada,kod mene sve vise napolju iako imam sirom otvoren ulaz,gornje leto izmedju nastavka i polunastavka ,na vrhu imam unutrasnji pokrivac sa mrezom i preko pokrivac sa letom(koji samo pravi ventilaciju ali one ne mogu koristiti).Doduse puno je gora situacija kod kosnice bez podnjace sa mrezom(tako da cu morati promjeniti)
Zahvaljujem i pozdrav :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

beequeen ja ti nemam iskustva da ti tačno kazem gdje da stavis novi polunastavak, ali jha hcou staviti tamo gdje mi je vrvjelo sve od pčela jer ja nisam stavljao matične resetke da mi je smao stovise pčel adobiti ali eto nedavno sam bio na predavanju u našem udruženju pčelarskom gdje je predavač dugogodišnji iskusni pčelar rekao da je jedan nastavak dovoljan za leglo jer ako matica zaleže u najveoćoj moci svojoj da postavlja larve, dovoljno joj je svga 8 ramova da zalegne jer konstantnoima pčele starijih životnih doba i stadija tako da kada jedne počnu izlaziti iz legla druge su zaležene i tako u krug.....
ja bih stavio polunastavak sot kazes neka prave saće korisno je .......
a sot se tice ventialacije stavio sam ispod poklopca dvije daske da odignem poklopac jer imam poklopnui mrezu da pojacvm ventilaciju i izvaio ladicu iz podnjace tkao da je samo mreza ostala.... nadam se da ce sve biti OK...

pozdrav
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

dobro si ti to uradio-ja kad sam postavljala kosnice,sve sam razlicito postavila-da vidim sta je bolje.Ocito da je bolja(bar ljeti)mreza dole.Ali ja uvijek nesto kontam da mi ne grijesimo praveci sve te otvore i ventilacije(i ja sam stavila stapice od sladoleda na ovoj drugoj da izdignem poklopac)jer pcele prave klimu u kosnici.Sad ja npr. imam upaljenu klimu u kuci ali sve zatvorim prozore i vrata.Mi njima otvorimo i mozda im to bude teze da rashlade nego da je sve zatvoreno? samo razmisljanje a valjda cemo cuti i od drugih sta oni rade....:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

ma eto ustaljeno je da se pravi ventilacija, jer je moras imati i radi vlage u kosnici, ipak one kada prave klimu trose energiju i plus niz drugih porudkata da ne pisemo formule od kojih u pojedinim na kraju dolazi do nastanka vode koja se usljed temp isparava i stvara vlagu sto je opet uzrok hiljadu drugih problema mislim da ne greijesimo sa ventilacijom, a klima nije dobar ni za covjeka :)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

beequeen je napisao/la:Super,cekamo slike
i kod mene su tako prestale u srednjem nastavku.Ustvari da pitam-mogu li ja da razvijam zajednicu na dva nastavka i srednji polunastavak.Ova jedna kosnica ionako imam cetri djela,ubacila sam novi polunastavak ispod ovog sa medom jer je vrilo od pcela pa nek bar prave satne osnove.Nesto sam razmisljala da izvadim maticnu i stavim izmedju 3 i 4-og ?Pametno ili je dovoljno dva nastavka za maticu
Sto se tice brada,kod mene sve vise napolju iako imam sirom otvoren ulaz,gornje leto izmedju nastavka i polunastavka ,na vrhu imam unutrasnji pokrivac sa mrezom i preko pokrivac sa letom(koji samo pravi ventilaciju ali one ne mogu koristiti).Doduse puno je gora situacija kod kosnice bez podnjace sa mrezom(tako da cu morati promjeniti)
Zahvaljujem i pozdrav :-)
Dobro si postupila jer med ide gore ,a polu nastavak ispod njega. Takav postupak dodatno aktivira pčele jer blizu legla nije više med pa one u panici pojačano unose novi nektar i slažu ga iznad legla u tvom slučaju u polu nastavak. Tako će pčele taj polu nastavak brže graditi i puniti medom jer je tako u blizini mladih pčela, a onaj med u gornjem nastavku će polako zatvarati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

a sta uraditi jer imam u dva nastavka po 6 rama legla i ostlao je med i polen a ima ih toliko da je sazrelo za polunastavak gdje da ja stavim polunastavak ja sam mislio standardno jer nije mi med ucilju nego da imam sto vise i jace drustvo za zimu....
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

dr_kong je napisao/la:a sta uraditi jer imam u dva nastavka po 6 rama legla i ostlao je med i polen a ima ih toliko da je sazrelo za polunastavak gdje da ja stavim polunastavak ja sam mislio standardno jer nije mi med ucilju nego da imam sto vise i jace drustvo za zimu....
Stavi na plodište jer 3. nastavak je medište i on dolazi uvjek kao 3. po redu gledajući odozdo prema gore.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

ja sam danas stavio 3 polunastavak jednsotavno sam mora, ima unsota jer jos uvijek neke biljke cvjetaju,,, ali ne znam sta cu za ovu mravlju kiselinu nema je nigdje a ne koriste mi se neka hemijska sredstva...
slika
malo dok je bilo vruce...
slika
malo slika iz daljine
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

ja evo gledam slike doktore :-)
ta ti njiva ko moja tamo u Bosni,u strani bas fina,bas im je lijepo
super :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Dr_kong, koja je tvoja mikro lokacija?

Pčelinjak ti je presladak. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

da ponovim post opet, :):)
Obzirom da ja svakih 5 č- 7 dana radim detaljan pregled a ovim danima radim letimicni mislim da ih ne treba previse uzenmirivatti, hvalal Bogu kod mene sve dobro napreduje...
evo malo slika
slika
pčele na domaćem suncokretu (bosanskom)
slika
livada još uvijek daje unosa...
slika
a ovo je pored livade...
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

dobaci koju sljivu doc :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Selam, pozz
Hehe dr. i ja sam prije vazda čačkao, ko počeatk pa me sve zanima a sad sam ih ostavio na miru, samo što su mi nešto poprilično nemirne u jednom sanduku, ne znam šta je problem, to u zadnjih 10 dana
A ja često poslijepodne, poslije posla idem biciklom na jedno izletište, oko 16 km udaljeno, rekreacija i u zadnje vrijeme skoro svaki puta kad idem vidim jednog čiku koji ima tri sanduka pčela, samo jedno tijelo-bez nastavaka, nešto čaprka po sanducima al mi je najžešće što dok radi oko njih bude ispred sanduka, samo me interesuje šta svaki dan čaprka ehehhe. Hehe al on povadi i dijelova iz sanduka, neke mrežice, neke pregradne daske al sve to radi bez odijela u potkošulji, baš mi je čudan...
I...konačno sam danas vidio da mi je matica prešla u gornji nastavak, i zalegla jedan srednji ram po dnu, jel to uredu??
Zadnja izmjena: zvuk_tisine, dana/u 21 srp 2010, 22:06, ukupno mijenjano 1 put.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

@ zvuk ma jeste i kod mene je presla tako sama kada nijeimala vise mjesta udonjem nastavku i zalegla i sada zaleze u ramovima od 3 do 8 u gornjem i donjem nastavku i ako ne mislis vrcati mislim da je uredu jer nisi stavljao MR da bi je sprijecio tako da nema sta sto vise zaleze to bolje....
@ beequeen bice sutra ili perkosutra jos moraju dozriejti...
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

dobro,dobro,ja cekam posiljku sljiva...
a mozda ciko ni nema pcela-mozda je prazno???ili su mu neke fine pa ga puste..:-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Heh ma i ja sma konto da nema al kad god prođem ja dobro zgledam kad vidim vrte se pčele, dolijeću i odlijeću, al on povadi iz sanduka neke daske, neke mrežice, heheh al neki dan kad sam se vraćao vidim ga kad je završio stoji pored sanduka i vadi žaoke iz ruku hehehhe
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
dr_kong
Čita i piše, dobar
Postovi: 186
Pridružen/a: 04 svi 2010, 10:28

Post Postao/la dr_kong »

Danas detaljni pregled nakon nekoliko dana i imam sta i vidjeti jedno mi drustvo ostalo bez matice tako da moram to izganjati, ali ima nekoliko 3-4 matičnajka ja sam plus jedan srusio nenamjerno tako da se nadam da cu do kraja augusta imati maticu i za to drustovo a ako ne bude nista slijedi mu spajanje -:)
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Post Postao/la zvuk_tisine »

Dr.koliko je bila stara i gdje su matičnjaci, u istom društvu?
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Odgovorite