MIRZETOV DNEVNIK

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Oko matičnjaka tihe smjene mora biti po koja trutovska ćelija. Tako kaže literatura ,a i sam sam se uvjerio da je tako.
Kod mene se isto nedavno dogodila tiha smjena i matica je već pronila ali na žalost polaže preveliki broj trutovskog legla. Uz trutovsko leglo bilo ne nešto i radiličkog. Pronašao sam 2 napola zrazorena matičnjaka na mjestu baš kako priliči tihoj smjeni. Pronašao sam i maticu ali ova nije bila obilježena. Što znači da je vjerovatno ta matica iz tih matičnjaka. Ali nije se mogla dobro pariti jer već mjesec dana nisam primjećivao trutove u košnicama. Maticu trutušu sam uklonio i iz rezerve sam dodao kompletan nukleus s 4 rama. Za ovakve prilike sam već početkom ovog ljeta oformio nekoliko duplih nukleusa za čuvanje rezervnih matica. Odavno sam primjetio da se u jesen ili početkom proljeća dešavaju ovakve pojave i bez rezervne matice takvo društvo obavezno propada.

Senad mi je savjetovao da od ukupnog broja društava obezbjedim 30% rezervnih matica i čini mi se da je u pravu. Od 8 rezervnih natica koje sam imao ostalo je za uzimiti samo 4. Nadam se od 42 društva koja ću uzimiti da mi u proljeće neće trebati za hitnu zamjenu više od 4 matice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

stipe moze koja slika od tvoji novih drustava sto si formirao,kako ti cuvas te rezerve matice,de stavi koju sliku.....POZDRAV.......................
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

dobro vece,imam jedno pitanje u vezi pogaca ja nisam dao pcelama secerni sirup nego sam im dao svakom drustvo po 3 pogace,eh sad me zanima dali one pogacu nose u sace il samo hrane leglo???????????????pozdrav......................
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ako ti pčele imaju 10-15 kg hrane ond je OK sa pogačom,.

Ako nemaš hranu u košnicama požuri da dopuniš zalihe.

Pčele koriste pogaču samo za vlastitu potrebu, ne odlažu ga u saće.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

hvala ti senade na odgovoru puno pozdrava od mene.............................
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

dobro vece priljatelji imam jedno pitanje,kada se stavi jedan red kosnica i sad stavljam drugi red iza ovog reda koliko se treba od prilike odmaknuti od onog prvog reda????????????? pozdrav............
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro mirzete,
kada postavljaš košnice u redove, dobro je, ako imaš prostora "po dubini" da ih malo zamakneš u cik-cak liniji. Također je dobro ne baš naguravati po 20 do 30 košnica u redu jer je onda mogućnost grabeža vrlo velika, zbog toga što se pčele "zaletavaju" u tuđe košnice, budući su izgubile orijentaciju.
Ovo drugo, pogača je idealna prihrana za stalnu nadražajnu pašu, pčele ju koriste za prihranu legla i svoju vlastitu, ne skladište ju. To je i razmljivo, jer im za rastvaranje pogače treba i voda, koju koriste sada pri izletima preko dana, a u rano proljeće kada ne izlaze iz košnica a matica je počela nesti (januar), miješaju pogaču sa nektarom (medom) koji im je "pri ruci" oko klupka.
Pozdrav.............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Zdravo schumy,
Imam pitanje(oprosti Mirzete ja ko u svojoj kuci :-)
mogu li uzimiti mali nukleus na 5 ramova? Imaju pcela skoro na 4 ulice kako vi to kazete,dajem im sirup ponekad ali im najvise stavljam medne pogace.Mogu li prezivjeti?Napominjem da nemam varoe ,niti sam tretirala,mozda sam slijepa :-)
Zezam se ali ja ponesem i povecalo pa pregledam podnjace-nema varoe,malo sam imala problem asa voskovim moljcem ali je i to pod kontrolom.Unaprijed zahvaljujem ,veliki pozdrav :)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Pozdrav beequeen, dugo se nismo čuli!
Naravno da možeš uzimiti društvo u nukleusu od 5 okvira. Zato se i prave nukleusi, da bi i manja društva (po obimu) uspješno savladala zimu. Naime u zimi pčele obrazuju klupko, koje nije baš okruglo, više sliči baseball lopti (opet USA!!??-ŠALA MALA!).
Ako imaš više nukleusa, prisloni ih jedan uz drugi, a jednu stranu (sjevernu obično) ogradi sa nekim zaslonom (daska, stiropor, stirodur). Između bočnih stranica nukleusa metni isto stiropora, tako da dobro "dihtuje". Leta suzi na 1÷2 otvora za izlaz/ulaz pčela pri pročisnim letovima u sunčanim danima zimi.
Pazi, pčele lete od +14 st. Celzijusa (ti preračunaj u Faranhajde), a ose i stršljeni (ujesen) na +8 do 12 st. Celzijusa.
Već sam pisao, najbolje je kada zima "stisne" jer se onda pčele grupiraju u klupko i troše minimalne količine hrane, 2 do 3 kg od 11 do 1 mjeseca. Normalno tada nemaju legla.
U januaru otvori nukleuse, ne pregledavaj ih nego brzo na satonoše ubaci pogaču od 1 kg, za prihranu, da im pomogneš da prebrode 1 i 2 mjesec, jer već u januaru dobra matica počne leći jajašca i krene leglo!
Toliko, ako još nešto trebaš, javi se povratno!
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Beequen da bi se pratilo stanje varroe moraju se imati AV podnice. Očisti se podnica i sačeka nekoliko dana pa se tek onda izvuče lim i dobro pregleda. Nemogu vjerovati da kod tebe nema varroe i zato me je malo strah radi tvojih pčela. Ali opet ako je nema možda je baš i nema i to je moguće ali vrlo rijetko da ima još takvih mjesta i pčelinjaka da nema varroe.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Ja sam mislio da kod mene nema previše varroe, ali testiranja koja sam nedavno vršio pokazala su suprotvo.
Čak mi je u jednom elitnom društvu nastupila šteta zbog varroe, ali mislim da će preživjeti.
AV podnice su zakon i jedino se pomoću njh varroa u svakom društvu može pratiti i sa sigurnošću držati pod kontrolom.
Da sam ranije ispod ovog oštećenog društva imao tu podnicu sigurno bi ranije saznao da je u njemu previše varroe i na vrijeme poduzeo radnje da tog napasnika dovedem pod kontrolu. U nekoliko društava koja su imala AV podnicu s vremena na vrijeme prato sam prirodni pad varroe i zaključio sam da ima varroe ali ne previše. Praćenje na malom uzorku ipak ne da 100 % pravo stanje i pogreška se desi baš na elitnom društvu koje vrijedi kao 5 drugih društava u pčelinjaku. E sada sva društva imaju visoke AV podnice i nadam se da se takve stvari više neće moći desiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

dobro vece schumy ovako nesto je u mene [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] [] prvi red kosnica.
i nemoze mi stati nego 15 kosnica u jednom redu.a druge moram redati iza ovih kosnica,e sad koliko se treba udaljiti od ovog 1 reda
jel dosta 3do 4 metra unazd?ili da drugi red okrenem kontro.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

bee, moram te upitati nešto, valjda nećeš zamjeriti: da li si tretirala svoje pčelice nekim sredstvom protiv varoe?
Dobru srcu sreća dođe.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

slika
koliko bi ja sad drugi red schumy odmakao od ovog unazad????????sta kazete priljatelji,jel dosta 3 do 4 metra odmaknuti.............pozdrav
Zadnja izmjena: mirzet, dana/u 11 lis 2010, 22:00, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Post Postao/la kudo »

ja sam na starom pcelinjaku odmaknuo redove 4m ali sam imao blagu nizbrdicu sto mi je islo u prilog,visinska razlika izmedzu redova je dila vise od pola metra.Nisam imao nikakvih problema sa grabezi.Sva leta su bila okrenuta u istom pravcu,prema istoku.
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Hvala Schumy,
imam samo jedan nukleus ali mu je veliko drvo iza ledja(zaklonjen).Na satne osnove se ne moze staviti nista jer ima migratory poklopac ali sam ja napravila hranilicu i to cu im napuniti i poslie ih hraniti.
Stipo,
stvarno je nema ! Vjerovatno sam svoja prva dva drustva na osnova kupila zdrava i sad se samo "sirim" :-)
Ne znam sta su ti AV podnjace ali ovo su moje
http://www.brushymountainbeefarm.com/10 ... tinfo/277/
ima sve polja ucrtana i ja pregledam bar jednom sedicno.Tako nadjem i voskovog moljca,ima i mrava i mrtvih pcela nekad (ne znam otkud tu zavrse?)ali varoe nema.Nisam ih Ismete nicim tretirala.
Radila sam research i kazu da je varoa donesena ovdje 1987 sto znaci da se nije toliko rasirila.Ja sam cak i pregledala u leglo pa nema,sta da tretiram bez potrebe-ni mi ne pijemo lijekove ako nismo bolesni.
Eto vam ja postadoh "eko pcelar" bez treatmana.Naravno tretiram ih bijelim lukom,sircetom i limunovim sokom.Onda imaju svoje higijenske pojilice ako i to ima veze
Pozdrav svima :-)
P.S. Mirzete super ti je pcelinjak (za peticu)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Mirzete, dobro jutro,
Ne, ne trebaš i nesmiješ košnice okretati "kontra", jer je najbolja orijentacija i pozicija za njih da im je lijeto okrenuto na jug ili jugoistok. Ovo što vidim na tvojim slikama je u redu, tako ih i ja imam u tzv. "baterijama" (moj naziv). Naime ja ih stavljam na modificirane, sužene palete, jer ih imam monogo, a ove postavljam na blokete od betona, tako da ih mogu ispod počistiti bez problema i kroz godinu kositi travu oko njih. U mnogim sam člancima u pčelarskoj literaturi pročitao, a i uvjerio sam se da je najbolje imati oko 3 do 4 kom. jednu do druge, razmaknute oko 1/ LR nastavka po širini radi lakšeg rada i manipulacije nastavcima kod rada sa pčelama.
Ovo što vidim na slici, ja ti savjetujem da oko 4 metra ispred postaviš lijevo i desno po 1 bateriju od 4 košnice, a ispred njih jednu u sredinu, (znaš onaj moj "zig-zag" model), mislim da ti je to dovoljno jer ti je pčelinjak uzak, a mislim da je "dubok".
Za danas toliko, pozdrav.......schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 12 lis 2010, 07:21, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

Mirzete, divan ti je pčelinjak.
ok, bee. pa kako znaš da nemaš varoe? (po meni nije dovoljan vizualni pregled i nema varoe, pogotovo što je ona enemy number 1, biva, neprijatelj broj 1) koliko sam upoznat jako malo je opada prirodnim putem, a ono i što otpadne ako imaš punu podnicu pčelice izbace vani.
neka me neko ispravi ako griješim, ali varou vidiš da je bila na pčeli tek nakon tretiranja protiv varoe. je li istina?
zbunila si me malo bee sa svojom pričom o varoi kod tvojih pčela pa bih zamolio nekoga iskusnijeg da nam ovo objasni.
p.s.
malo "odguglaj" ima jako puno slika AV podnjače (anti-varoa podnjača). evo ti jedan brzinski link http://www.apize.co.ba/ imaš tamo kako od obične napraviti sebi AV podnjaču.
Dobru srcu sreća dođe.
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

hvala va priljatelji,schumy oprosti ali ne znam kako ti to mislis,pcenjak mi je uzek a dugacak oko 70 metara.pozdrav
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Ne bih ja rekla Ismete da tretiras prvo pa je vidis.Varoa se pojavljuje u ogromnom broju i pcele ih tjeraju sa sebe tako da je normalno da ih ima na dnu.
Kakva je moja podnjaca ako nije AV ?
http://www.brushymountainbeefarm.com/10 … tinfo/277/
Ima i oznake da se zna koliko je varoe na odredjenoj povrsini.
Upakuj mi koju varou pa posalji :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

beequeen je napisao/la:Hvala Schumy,
imam samo jedan nukleus ali mu je veliko drvo iza ledja(zaklonjen).Na satne osnove se ne moze staviti nista jer ima migratory poklopac ali sam ja napravila hranilicu i to cu im napuniti i poslie ih hraniti.
Stipo,
stvarno je nema ! Vjerovatno sam svoja prva dva drustva na osnova kupila zdrava i sad se samo "sirim" :-)
Ne znam sta su ti AV podnjace ali ovo su moje
http://www.brushymountainbeefarm.com/10 ... tinfo/277/
ima sve polja ucrtana i ja pregledam bar jednom sedicno.Tako nadjem i voskovog moljca,ima i mrava i mrtvih pcela nekad (ne znam otkud tu zavrse?)ali varoe nema.Nisam ih Ismete nicim tretirala.
Radila sam research i kazu da je varoa donesena ovdje 1987 sto znaci da se nije toliko rasirila.Ja sam cak i pregledala u leglo pa nema,sta da tretiram bez potrebe-ni mi ne pijemo lijekove ako nismo bolesni.
Eto vam ja postadoh "eko pcelar" bez treatmana.Naravno tretiram ih bijelim lukom,sircetom i limunovim sokom.Onda imaju svoje higijenske pojilice ako i to ima veze
Pozdrav svima :-)
P.S. Mirzete super ti je pcelinjak (za peticu)
Da beequeen to što si prikazala je AV podnica ( Anti Varroa podnica ).
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 12 lis 2010, 19:30, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

mirzet je napisao/la:hvala va priljatelji,schumy oprosti ali ne znam kako ti to mislis,pcenjak mi je uzek a dugacak oko 70 metara.pozdrav
Odgovor-schumy//Mislim da mu je širina (košnice stoje poprijeko) puno manja nego dubina. Naveo si da ti je dugačak (dubina) oko 70m, a širina je po meni oko 15 metara. Dali je tako?
Zato sam ti i rekao da košnice poredaš u redove na način kako sam gore opisao. dali sam u pravu?
Pozdrav...........schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 13 lis 2010, 07:12, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Post Postao/la beequeen »

Hvala Stipo,
to sam i mislila,veoma lako se p regleda.Ovdje se koristi vazelin-namaze se podnica-tako da kad padne varoa zalijepi se i ne moze nazad.To sam spremna da uradim na prvu pojavu varoe.Samo da izbjegnem tretmane a ako se mora,onda se mora :-)
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

mirzet je napisao/la:hvala va priljatelji,schumy oprosti ali ne znam kako ti to mislis,pcenjak mi je uzek a dugacak oko 70 metara.pozdrav
Ne znam šta se sekiraš pa ti na tolikoj parceli možeš smjestiti 200 košnica. Izbroj 6-7 koraka i započmi novi red. Jedino vodi računa o putu da kroz redove možeš provesti kolica s nastavcima. Imaš prostora, ne stiskaj ni košnice ni redove.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirzet
Čita i piše, dobar
Postovi: 148
Pridružen/a: 15 vel 2010, 21:16

Post Postao/la mirzet »

hvala vam priljatelji na odgovoru lep pozdrav....................
Odgovorite