Stipo radovi u pčelinjaku

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Danas sam napravio jedan mali eksperiment.
Soja, šećer, pivski kvasac i voštani poklopčići od vrcanja.
Pčele su to brzo otkrile i masovno prah nose u košnicu.
Za pola sata pčelinjak je živnuo i mnoštvo pčele na letu.
Izgleda da im se ovo jako sviđa.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Pred kraj videa dolazi uprašena pčela.
https://youtu.be/tQSYehbRDZk
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kolega dali ovo nije malo rizicno za izazivanje grabezi.
Postoji mogucnost da jaca drustva nastave da ciste slabija drustva.
Monogo je sigurnije napraviti pogacu od istog materijala i dati
drustvima pojedinacno.

Medno u 2017 god

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

mirsad je napisao/la:POZ
Kolega dali ovo nije malo rizicno za izazivanje grabezi.
Postoji mogucnost da jaca drustva nastave da ciste slabija drustva.
Monogo je sigurnije napraviti pogacu od istog materijala i dati
drustvima pojedinacno.

Medno u 2017 god

MK
Tako je kolega mnogo je sigurnije to staviti u košnice nego ovako na otvorenom.
Ovako se hrane i komšijine pčele. To sam probao da vidim dali pčele osim, polena iz prirode kupe i druge izvore proteina. Koliko sam vidio uzimaju soju i pivski kvasac samo ih treba malo primamiti a privukao sam im pažnju voštanim poklopcima koje još nisam pretopio. Radije uzimaju soju od suhog pivskog kvasca.
Ovu praksu treba izbjegavati jer osim što dolaze pčele sa okolnih pčelinjaka vjetar raznosi prah soje i kvasca a pčele se sve upraše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Ja sam prosle godine pčelama u tacnu dodavao pip-ov peludal ali nisam primjetio da su lude za njim, to je dobro dodavati u avgustu kad je susa.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Napokon sam ovih dana i ja otvorio svoje pčele i dodao im prvu pogaču.
Stanje društava solidno uz 2 gubitka od čega jedno bez matice kojeg je grabež više puta napadala pa ostala šaka pčela bez matice pa sam ga sanirao istresanjem u travu.
Krivo mi je za drugo društvo koje je umrlo od gladi čuvajući leglo nisu izdržale ovo zadnje zahlađenje, a u košnicu dva dlana legla i ni kapi meda. To je društvo bilo slabije sa mladom maticom pa sam ga uzimio iznad sneglerove daska na jačem društvu. Čudno mi je jer je imalo dosta zaliha meda. Gdje je med nestao ne znam.
Evo nešto slika:
slika
Jako društvo po svim pitanjima. Leglo na 7 okvira. U njemu je bilo mnogo varoe. Na žalost ljuto je pa je sa njim nezgodno raditi.
slika
Isto neka od jačih društava.
slika
slika
Ovo društvo je negdje oko prosjeka i ima ih bar oko 50 %.
Na žalost ima ih i dosta nešto slabijih ali samo 3 loša.
Sve u svemu dobro su prezimile i većina ih ima dovoljno meda ali i 5 kojim moram hitno dodavati sirup.
Leglo od na 4 do na 7 okvira većina na 5 okvira ali mi čudno ove godine sve su leglo bacile na prednjim dijelovima okvira. Nadam se da će poslije pogače povlačiti leglo nazad niz okvir. Što kaže Marin sada si svezao pčele za pogaču i doista gledam jučer rad pčela na letu vrlo slab iako je bilo toplo oko 15°C. tek po koja donosi polen.
Na pojilici ih ima dosta jer pogača traži vodu.
Pogača je kupovna PIP stimular.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

dobre ti pčele, ima ko donijeti u košnicu ako bude u prirodi a nadam se da će biti .
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:dobre ti pčele, ima ko donijeti u košnicu ako bude u prirodi a nadam se da će biti .
Voćna paša kod mene je slaba i rijetko koje godine bude unosa da okviri zabjele.
Prvi unos ja očekujem tek početkom 6. mjeseca, a dotle ima još 70 dana.
Mnogo je to vremena za razvoj društava. Koliko mi je drago da su pčele jake toliko i nije jer kada se okiši vrijeme, a okiši se gotovo svake godine zalihe hrane tada brzo nestaju unosa nema i eto mi problema. Sirup pogača sirup pogača u nedogled. Brr... ne valja tako... .
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipo je napisao/la:
mugdo je napisao/la:dobre ti pčele, ima ko donijeti u košnicu ako bude u prirodi a nadam se da će biti .
Voćna paša kod mene je slaba i rijetko koje godine bude unosa da okviri zabjele.
Prvi unos ja očekujem tek početkom 6. mjeseca, a dotle ima još 70 dana.
Mnogo je to vremena za razvoj društava. Koliko mi je drago da su pčele jake toliko i nije jer kada se okiši vrijeme, a okiši se gotovo svake godine zalihe hrane tada brzo nestaju unosa nema i eto mi problema. Sirup pogača sirup pogača u nedogled. Brr... ne valja tako... .

Kako god nama ne valja :D :D
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Kod mene vazi jedno pravilo.
Kad ima ima
Kad nema ja dodam.
Kad su zajednice jake mozes da radis sta hoces.
Od slabica samo boli glava bolje da ih covijek
i nema[ja slabije zajednice spajam]
Medno svima
MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Velika je razlika pčelariti u nižim ravničarskim krajevima u blizinama velikih rijeka gdje imaju rane burne paše i brdsko planinski kao kod mene gdje su paše kasne tihe i duge. Jer ako pustim društva da se prerano razmašu i prije vremena dostignu vrhunac razvoja pojedoše sve živo i ne možeš ih nadavati pa čak i kada krene livada košnice stalno bez meda.
Zato im treba ugraditi ručnu da se ne zaliću previše. :lol:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:
Stipo je napisao/la:
mugdo je napisao/la:dobre ti pčele, ima ko donijeti u košnicu ako bude u prirodi a nadam se da će biti .
Voćna paša kod mene je slaba i rijetko koje godine bude unosa da okviri zabjele.
Prvi unos ja očekujem tek početkom 6. mjeseca, a dotle ima još 70 dana.
Mnogo je to vremena za razvoj društava. Koliko mi je drago da su pčele jake toliko i nije jer kada se okiši vrijeme, a okiši se gotovo svake godine zalihe hrane tada brzo nestaju unosa nema i eto mi problema. Sirup pogača sirup pogača u nedogled. Brr... ne valja tako... .

Kako god nama ne valja :D :D
Naravno da ne valja dok tvoje uživaju na bagremu moje troše šećer jer kod mene je u Maju tako.
Vidio si kada sam dotjerao onih 14 društava u Sanski na Lipu. Tvoje osrednje bolje od mojih najjačih.
Jbga ne ide bolje jer šećer je šećer i ne daje pčelu kao med. Moje pčele su sada dobre jer razvijaju se na medu, a kada pređu na šećer zaostaju dok tvoje eksplodiraju jer jedu nektar i šećer, a moje samo šećer.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

slika
18. prije 4 dana dodao pogaču i već nakon 4 dana pojedena grrrr.
Pogledao sam 2 okvira sa leglom i već ga ima duplo više niz okvir.
Brzo se leglo širi prema zadnjem kraju okvira.
Nadam se da će džanarika uskoro cvijet otvoriti i zamediti ali se iza vikenda sprema zahlađenje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Džanarika već prolazi. Netko je dodao prve satne osnove. Zimske pčele već polako odlaze i vrijeme je da se misli na varroa tretmane. Idealna prilika da se inicijalna varoa dobro smanji i da se izvrši prvi odnosno proljetni tretman protiv varoe. Preporučam Bio Vit Clean domaće proizvodnje koji se pokazao jako uspješan za držanje varoe pod kontrolom. Od proljeća do kasne jeseni i početka zime Bio Vit Clean se koristi u širem regionu kako u BiH i Hrvatskoj tako je stigao do pčelara u Italiji, Sloveniji i Austriji. Bio Vit Clean jedino sredstvo koje uništava varou i krečno leglo sve od jednom.
Za zdrave pčele i čistu košnicu koristite Bio Vit Clean. Narudžbe slati na PP ili e-mail.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la lenas_bk »

Stipo nemoj mi zamjeriti,ne poznajemo se ali brate pretjerujes vise sa reklamom za bio vit.I Senad ima oazu pa je ne reklamira toliko.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Gospodine Leans_bk!
Jeste reklama ali i naputak što pčelar treba raditi sada protiv varoe. Ja mogu pisati ono što ja radim,a što Senad ne piše o Oazi to je njegova stvar.
Mnogo pčelara protiv varoe u proljeće ne radi ništa a to im je velika greška pa kada dođe ljeto za neka društva već je kasno. Na žalost kod nekih pčelara tada je kasno za cijeli pčelinjak. Moje je da kažem pčelari tretirajte varou već sada a tko misli da ne treba neka radi po svome. Ove godine će varoe biti jako mnogo. Pazite čime tretirate jer za ovo vrijeme ima nekoliko rješenja. Jedno od njih je Bio Vit Clean i beeVital Hive Clean. Druge nisam koristio pa neću ih spominjati.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipo da li si ti odradio tretman? Samo jedno polijevanje ili? I naravno ako jesi kakav je rezultat.Sta u stvari znaci ako sada oborimo 4-6 varoa, jer sam ja toliko oborio timolom za vikend, koliko je to u stvari manje varoe u ljetno jesenskom tretmanu i da li je imalo smisla odraditi tretman iskljucivo protiv varoe ?

Kako protice voćna paša kod tebe, bacim malo pogled na vremensku prognozu i Livna, vidim lijepo vrijeme mozda Stipe po prvi put omasti brke na voću :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

ako je OK urađena u toku kasne jeseni(novembar-decembar) proljetni tretman je nepotreban, po meni je veća šteta primjrniti bilo koje sredstva i oboriti 2,3 ili 5 varoa nego ne koristiti ništa i ne uznemiravati zajednicu jer svako sredstvo organsko ili konvencionalno ostavlja određeni trag na pč.zajednicu. ja unazad nepunu deceniju ne primjenjujem proljetni tretman protiv varoe jer koristim OK u jesen i nemam stradanja pč.zajednica od varoe ili od nečeg drugog, hvala Bogu. naravno svako na svom pčelinjaku radi ono što smatra da je potrebno i ispravno i ima puno pravo na to a rezultate svoga rada pčelar veoma brzo uoči i vidi jeli bio upravu ili nije ,samo što nekad nema vremena za popravni.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Kolega mugdo slazem se da ni u cemu ne treba pretjerivati pa ni sa organskim preparatima.Upravo iz ovog razloga sam i pitao kolegu Stipu da li se isplati raditi tretman protiv varoe jer znam da ce on spomenuti pored varoe i higijenski nagon, krecno leglo itd. Ja sam top morao oprobati radi znatizelje ali me interesuje njegova efikasnost i zato bih volio znati da li je Stipe radio tretman cisto da uporedim efikasnost preparata.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Stipo da li si ti odradio tretman? Samo jedno polijevanje ili? I naravno ako jesi kakav je rezultat.Sta u stvari znaci ako sada oborimo 4-6 varoa, jer sam ja toliko oborio timolom za vikend, koliko je to u stvari manje varoe u ljetno jesenskom tretmanu i da li je imalo smisla odraditi tretman iskljucivo protiv varoe ?

Kako protice voćna paša kod tebe, bacim malo pogled na vremensku prognozu i Livna, vidim lijepo vrijeme mozda Stipe po prvi put omasti brke na voću :D
Kod mene je tek završila džanarika i bilo je lijepo vrijeme ali vjetrovito. Pčele su donosile mnogo polena ali nektara slabo. Trenutno je otvorila šljiva i trešnja. Vrijeme je loše vjetar i hoće kiša neće kiša. Društva se lijepo razvijaju i nema tragova izgradnje voska i zaperaka. Pčele su iznimno ljute jer osjećaju nektar ali ga ne nalaze zbog vjetra.
Maslačak je krenuo stidljivo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Kolega mugdo slazem se da ni u cemu ne treba pretjerivati pa ni sa organskim preparatima.Upravo iz ovog razloga sam i pitao kolegu Stipu da li se isplati raditi tretman protiv varoe jer znam da ce on spomenuti pored varoe i higijenski nagon, krecno leglo itd. Ja sam top morao oprobati radi znatizelje ali me interesuje njegova efikasnost i zato bih volio znati da li je Stipe radio tretman cisto da uporedim efikasnost preparata.
Varoa tretman još nisam radio ali ću ga odraditi do kraja voćne paše. Ja kada pravim bio vit za tržište uvijek odvojim jednu bocu kao uzorak i kao probu sa kojom polijem bar 2 društva i pratim reakciju pčela i pad varoe. Tako da ima društava koja sam polivao tijekom zime u januaru i februaru. Varoe većinom je nešto palo mada ima slučajeva da nije pala niti jedna varoa. Društva koja sam tako polivao su sada među boljim društvima i imaju jači razvoj. Samo jedano polivanje je pored varoe očistilo još neke patogene tvari i to društvo sa manjim patogenim opterećenjem ima jači i burniji razvoj. Polivao sam samo probno jednom. Takvu praksu radim godinama. Idući tjedan ću politi obadva pčelinjaka i odraditi cijeli tretman sa 3 polivanja. Polivam ih ne samo zbog varoe nego i zbog čišćenja drugih patogenih tvari na koje Bio Vit djeluje. Opis djelovanja ima u upustvu.
- Ja promoviram drugačiji način tretiranja pčela da se pčele tretiraju od proljeća do kasne jeseni i zime.
Radim samo na ekološki prihvatljiv način od 2009. godine i ništa drugo. Iskustvom znam da za takav rad bez teške kemije u košnicama potrebno je raditi varoa tretmane od proljeća do zime u 4 turnusa uništavati varou. Čime će i kako će tko raditi to je njegova stvar. Netko koristi neka sredstva i uništi varou u 2 turnusa, netko koristi sredstva i uništava varou u 3 turnusa. Na žalost pokazalo se da ta 2 ili čak i ta 3 turnusa za varou više nisu dovoljna i društva masovno stradavaju. Po nekim pokazateljima zadnje stradavanje društava u BiH je bilo preko 60 %. Konačni rezultati će se saznati kasnije. Od čega je i što je bio razlog tolikog pomora pčela neću nagađati, a svi možemo pretpostaviti.
Medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Za informaciju kolega pogledaj prirodni pad varoe i pad varoe za društva koja sam probno polivao ( oznaka* ) je polivena društva ove zime.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Baš se neda.
Kada je Džanarika procvetala za 2 jutra mraz.
Danas prvi cvijetovi šljive i trešnje, a vrijeme zahladilo i gledam dok pišem snijeg leprša.
:evil: :twisted:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Znaci nista od mašćenja brka 8-) 8-)
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la refik besirevic »

Stipe,Pozdravljam te,citam redovno tvoje izlaganje posto te licno poznajem znam da pises istinu odnosno dobronamijeru i pomoc onima koi su novi kao i ja,sto neznaci da i drugi pisu sa dobrom namijerom i lijepim savijetima,taman razmisljam da dodem malo u ribu kod tebe a ti pises daje snijeg mislio sam doci malo na babuske,zao mije zbog tog nevremena za pcele ali eto najavljuju ponovo lijepo,pozdravljam te i sviju naravno pozdravljam Medno ,ija dolazim za par dana u BiH.taman vrijeme za treci sanduk,
Odgovorite