Stipo radovi u pčelinjaku

Odgovorite
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Stipo, da se nevaramo nema smisla , Zna se dobro kako se dobijaju plakete ,priznanja. Nema se tu šta provjeravat . Ja bar komuniciram sa mnogima , nomadi, stacionari , Imam informacija za koje jednostvano i ja sam ne želim da čujem zbog tolike gadosti ,prevara ,obmana i koječega.
Prije nego se objave rezultati to sam gledao svojim očima na sajmu u Sarajevu svi koji treba da dobiju priznanje već su obukli odjela, kravate , udarili kremu i samo čekaju da uzmu svoje priznanje. Majkamu stara kako je mooguće da uvjek isti dobijaju priznanja i samonjihov valja ostalih pčelara nevalja. Da ne ulazi u dublju raspravu znam da ću sebi nakačit za vrat probleme . Stipo zaista nema smisla . Volio bih, iskreno da iz svog vokabulara izbaciš tu riječ- rečenicu da biovit popravlja kvalitet meda , to će najviše tebi koristiti.

To što je med dobio priznanje ničim ga nije mogao popraviti , samo pokvariti može. Bilo koja supstanca koja se unosi u košnicu
NE MOŽE POPRAVITI KVALITET MEDA
Senade dobro pripazi na kritike koje daješ kada su u pitanja medalje i priznanja. Tim riječima mnogo vrijeđaš pčelare koji su ih dobili. Molim te pazi malo jer medalja je veliko priznanje pčelaru i vrhunac kvalitete njegovog rada. Ti govoriš tako da se iz aviona stječe utisak da su medalje kupljene i namještaljke. Vrijeđaš i mene jer ispada da i moje medalje kvalitete su čista laž.. molim te..
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la zukić pašezad »

Poz i od mene.Evo pratim već neko vrijeme razna polemisanja po pitanju pojedinih preparata koja se koriste u borbi protiv varoe i pored ostalog spominje se moje ime u nekom kontekstu pa imam potrebu da se oglasim i iznesemm svoj stav po tom pitanju.Recepturu ,, Organik Z.P " nisam objavio iz komercijalnih razloga niti mi je u bilo kom momentu bio prioritetni cilj.Glavni motiv mi je bio da pokušam izraditi neko sredstvo koje bi meni pomoglo u borbi protiv varoe. Svjestan sam činjenice da mi je veoma teško ubijediti bilo koga u učinkovitost preparata ako mu ga namećem kao komercijalni proizvod . Znači, morao sam odabrati sasvim drugi put, put upoznavanja pčelarske javnosti sa ovim sredstvom. Kao što je poznato tekst je objavljen u časopisu ,, BH -pčelar" a kasnije i na svim pčelarskim forumima u bivšoj nam državi. Odjek je bio veliki.Obavio sam na desetine telefonskih razgovora sa pčelarima koji su željeli informaciju više i nikoga nisam ostavio bez odgovora.Nije mi potrebna popularnost čak sam zbog nedostatka vremena odbio učešće u emisiji ,,Zelena panorama" do neke druge prilike.Održao sam 14 predavanja na temu,, Bora protiv varoe" i nekoliko predavanja na neke druge pčelarske teme.Ovo ja ponešto o meni da me upoznate. Ono što mogu reći da se sa Organikom može uspješno pčelariti a dokaz su nekoliko desetina , možda i više. pčelara koji samo sa tim rade.Bilo bi dobro da i oni iznesu svoj sud o uspješnosti preparata. U odabiru prave recepture mnogo sam lutao od recepata koji nisu imali neko dejstvo do recepture koja je iučinkovitija od objavljene. U svemu je trebalo naći mjeru.Tražio sam razne informacije koje bi mi pomogle u sastavljanju Organika. Osnova svega su bile kiseline ali u mjeri koje su se bezbjedno mogle nanositi više puta po pčelama. Svjestan sam činjenice da zajednice mogu da stradaju od varoe ma sa čim mi borbu vodili. Po meni važan je momenat početka ozbiljne borbe protiv varoe . Za sada toliko.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Asbees »

Pozdrav i cestitke na korektnom javljanju...
Probao organik nasa Vesna mi proslijedila recepturu i mogu reci da obara varou definitivno....
Ostalo cu iznjeti boze zdravlja na proljece...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Kolega Zukiću spomenuo sam tvoj preparat pa sada te pitam dali si po analizama ako si ih radio primjetio promjene u kvaliteti meda poslije tretmana Organikom. Pored obaranja varroe i ta stavka je jako bitna. Bitna je meni, a mislim i drugim izumiteljima organskih preparata na bazi kiselina koliko ta sredstva utječu na kvalitetu meda. Bitno je i pčelarima korisnicima tih preparata. Ja iznosim da BeeVital i Bio Vit utječu na pčele da bolje prerađuju nektar i time se dobija bolji kvalitet meda. Potencijalno mislim da bi i Organik trebao imati slične osobine pa čak i Senadova Oaza jer sva ta 4 sredstva su na sličnoj osnovi. Što me kritikuju Vesna i Krešo imaju pravo da iznesu svoje sumnje ali Senad bi trebao bolje da zna dali njegova Oaza ima slične osobine. Ili Oaza nema te osobine ili Senade ti ne znaš za njih pa se instiktivno pridružuješ njihovom mišljenju da pčelar što god unese u košnicu samo time može pokvariti med, a nikako ga poboljšati. Ja kada sam prije 8 godina prevodio reprezentaciju o BeeVitalu i kada sam pročitao da on poboljšava kvalitetu meda smijao sam se smijao se i kolega Marin kada sam mu rekao što tu piše. Poslije kada smo analizirali prva i sva ostala vrcanja med je kod sviju nas uvijek bio odlične kvalitete. Na prvi pogled pčele su takav med slabije poklapale ali na iznenađenje i kao takav bio je vrhunski.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Što me kritikuju Vesna i Krešo imaju pravo da iznesu svoje sumnje ali Senad bi trebao bolje da zna dali njegova Oaza ima slične osobine. Ili Oaza nema te osobine ili Senade ti ne znaš za njih pa se instiktivno pridružuješ njihovom mišljenju da pčelar što god unese u košnicu samo time može pokvariti med, a nikako ga poboljšati.
Mislio sam da da se nejavljam jer ispada kao nadmudrivanje. Zbog ovih ofarbani riječi reći ću.

Oaza za razliku od svih poznati sredstva na bazi nakapavanja sigurno prednjači po kvalitet i ima najbolje osobine u tom pogledu. Ovo ne govorim ja već oni koju su komparirali . Da OAZA popravlja kvalitet med to sigurno ne može kao što ne mogu ni ostala sredstva, bieneen wahl. bevital,biovit i dr.
Svako iole ko razumijem biologiju pčele zna da pčelar apsolutno ne može popraviti kvalitet MEDA, To ti je isto kao da bi ja sada počeo dodatno forsirati OAZU sa šprehom kako popravlja kvalitet matične mliječ. U svom 10 godišnjem radu i iskstvu sa matičnom mliječi počinjem sa pričom da OAZA popravlja kvalitet matičnje mliječ i odmah ide cijena gore bar 50% i OAZI i MM.

Meni je apsolutno jasno sve oko kvalitete meda da se ne ponavljamo. Da li je biovit bolji od amitraza? Ekološki sigurno jeste i tu se priča završava.
Sasvim iskreno ,čiste savjesti pčelar može samo pokvairiti med, popravit kvalitet NE .
Stipo je napisao/la:Senade dobro pripazi na kritike koje daješ kada su u pitanja medalje i priznanja. Tim riječima mnogo vrijeđaš pčelare koji su ih dobili. Molim te pazi malo jer medalja je veliko priznanje pčelaru i vrhunac kvalitete njegovog rada. Ti govoriš tako da se iz aviona stječe utisak da su medalje kupljene i namještaljke. Vrijeđaš i mene jer ispada da i moje medalje kvalitete su čista laž.. molim te..
Ja sam rekao kako se dobijaju medalje priznanja , bar što se tiče Sarajevskog sajma i još mnogih drugih dobro sam informisan tako da mi ne moraš tu apostrofirat.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Doista nema smisla više o tome pričati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Doista nema smisla više o tome pričati.
Stipo znam da nema smisla , i ja sam te zamolio da to izbaciš iz svog vokabulara , Da nije biovita ispade ne bi se ni dobilo priznanje. Nije nikakvo mjerilo to što je neko dobio priznaje da biovit popravlja kvalitet meda. Nema smisla zaista . Mislim da se više neću javljat po ovom pitanju ovdje.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipo vidim na onom klipu sa zelene panorame da i dalje koristis duboke ili visoke ili kako se vec zovu ove podnice.Cini mi se da si ih na početku imao vise a sada manje.Kakvo sad imas misljenje o njima.U mene se kolega nalozio na te podnice pravo, narucio par komada za sebe pa i mene nagovorio na par komada.Mislim da je cak narucio od Hasana ( nick postar) ili od nekog ko pravi Hasanove podnice.Ja jedinu prednost koju sam vidio je laksa prihrana u julu a ostale nevidim, cak je ovaj moj sebi uvrtio u glavu da se sa tim HS podnicama pčele ne roje! Kakvo je tvoje misljenje i sta misliš o koristenju lanenog platna kao prekrivaca preko satonosa u proljece u cilju brzeg razvoja vidim da kolega Ekrem a i Hasan to koriste?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Stipo vidim na onom klipu sa zelene panorame da i dalje koristis duboke ili visoke ili kako se vec zovu ove podnice.Cini mi se da si ih na početku imao vise a sada manje.Kakvo sad imas misljenje o njima.U mene se kolega nalozio na te podnice pravo, narucio par komada za sebe pa i mene nagovorio na par komada.Mislim da je cak narucio od Hasana ( nick postar) ili od nekog ko pravi Hasanove podnice.Ja jedinu prednost koju sam vidio je laksa prihrana u julu a ostale nevidim, cak je ovaj moj sebi uvrtio u glavu da se sa tim HS podnicama pčele ne roje! Kakvo je tvoje misljenje i sta misliš o koristenju lanenog platna kao prekrivaca preko satonosa u proljece u cilju brzeg razvoja vidim da kolega Ekrem a i Hasan to koriste?
Ja imam 40 takvih dubokih podnica i namjena im je prikupljanje polena veća prihrana iz podnice oko 7 l.
Većina podnica je u rezervi. Koliko imaju prednosti toliko i mana. Laneno platno je bolje od najlona jer se sa njim može utopliti slabo društvo. Ja sebi nešto umišljam da umjesto platna na satonoše stavim jastučiće. 1 cm do 2 cm spužva ušivena u platno i da prekriva 8 okvira. Nešto kao sjedalice za stolicu dimenzije da odgovaraju za LR sanduk. U sredini bi imale prorez za hranilicu. Problem mi sada stvara pogača jer ne mogu u isto vrijeme imati jastučić i pogaču.
Pokrovne daske koje su multifunkcijonalne morao bi na sve dodati ispod još jedan prsten visine bar 1 cm jer mi je sada razmak od satonoše 2 cm. To je dovoljno za pogaču ali previše za dobar toplotni režim. Po satonošama sam stavljao najlon foliju ali nije se pokazalo dobro za sva društva. Mislim da bi ovo jastuče bilo idealno rješenje čak i za slabija društva jer ispod se uvijek može staviti najlon folija. Sve to trebam napraviti i ispitati.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Stiao snijeg i kod mene.
slika
Stigla i jaka bura brrr :cry:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mirsad »

POZ
Danas u Svetskoj -41C koliko dugo vidijecemo.

MK
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Nakon jake bure te jutra od -22°C danas sam poslije ručka na ugodnih -7°C stetoskopom poslušao sve košnice.
Čuje se lagani šum pčela. Sve su na broju.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Napokon temperatura + 6°C i sunce je izmamilo pčele da izlaze na leto i ja sam iskoristio priliku da otvorim nekoliko košnica.
slika
Hrane ima dovoljno i ne treba im još dodavati pogače.
Crveno označeno na bočnim okvirima otvoren med kojeg prenose bliže sredini.
Hrane ima više od 10 kg. Snaga društava dobra ali na mreži podnica ima šaka do pregršt mrtve pčele kako gdje.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

ima li legla jesi li primjetio?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:ima li legla jesi li primjetio?
Nema legla kod mene je još rano. Prvo leglo obično se javi sredinom 2. mjeseca.
No ove godine zbog velikih i dugih hladnoća na podnici primjetio sam ispod krajnih okvira veće količine mrtve pčele.
Veliki minusi su u jačim društvima ogulili vanjski sloj klupka. Lijevo i desno po cijelu ulicu pčele. Košnice koje su na poklopnoj dasci imale štiropol bolje su prošle. E sada neka mi netko kaže ako imaju hrane da zima pčelama ne može ništa taj laže. Oštećena društva će opstati jer još imaju dosta pčele ali gubitak dvije krajne ulice je mnogo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la mugdo »

to uginuću krajnjih bočnih ulica spominjao sam prije 2-3 sedmice kad sam bio kod kolege na pčelinjaku a primjetio sam i kod svojih društava prilikom obilaska neki dan. one zajednice koje su formirale manji broj dužih ulica uglavnom nisu imale taj problem.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Baš tako. Mislim da ih dnevno sunce primami na topliju prednju stranu košnice i da se rašire. Kada sunce zađe naglo zahladi, a pčele se široko povlače niz ulice. To se vidi gore na drugoj slici da su na prednjoj strani okvira med potrošile do satonoše što je uzrokovalo plitko ali preširoko klupko. Preko noći temperatura se spuštala na -15°C, a bilo je dana -24°C. Ali dobro je umrlih društava još nemam.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Evo i u mom pčelinjaku napokon malo bolji izlet pčela.
Sve su žive, a 3 sumnjive. Pa eto kako im bude neka im je bog na pomoći.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipe vidim i romane si poceo pisati :D Kako ledja je li popustilo sta. Sve zive, tri sumnjive ti si odlican.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Stipe vidim i romane si poceo pisati :D Kako ledja je li popustilo sta. Sve zive, tri sumnjive ti si odlican.
Slika govori 1000 riječi zar ne. Malo šale nije na odmet :lol: .
Vesele pčelice veseo i ja, a leđaaa eeh da su samo leđa.
Izdržat ću ja samo dok još malo otopli. ;) Pčele su moja terapija bar dok i h ne započnem prebacivati sa paše na pašu.
Zato imam apilift pa sve ide lakše, a napravit ću još jedan sa hvataljkom kada pregledam da ne dižem sanduke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

12°C sunčano bez vjetra.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

Moja pokrovna daska je ujedno zbjeg, hranilica, ventilacija, Batin prsten, a može biti i podnjača i bježalica.
Za bježalicu još nisam napravio umetke.
Pa evo nekoliko slika:
Formacija za prihranu. Hranilica 0,75 l.
slika
Za vrijeme ljetnih vrućina ventilacija.
slika
Hranilica i mreža su uvijek tu.
slika
Zimska formacija.
slika
Pogled sa dojne strane visina 1 cm dovoljno da može stati pogača od 1 kg.
slika
Danas gledam već se pojavila rosa u hranilici pa ne bi bilo loše poklopac hranilice izbušiti sa nekoliko malih rupica da vlaga bolje ide kroz hranilicu i da kapa u hranilicu. Pčele će tu vodu koristiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la j.nezic84 »

Vise muha jednim udarcem...vrlo prakticno Stipo.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la cerex »

Stipo odlično rjesenje, mozda po mom ukusu napraviti neku modifikaciju da moze stati veća hranilica radi dopune.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Stipo radovi u pčelinjaku

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Stipo odlično rjesenje, mozda po mom ukusu napraviti neku modifikaciju da moze stati veća hranilica radi dopune.
Može se prorezati za 2 ovakve hranilice zato sam ovu postavio malo više desno.
Interesantno je kada stari okvir ubacim na čišćenje do njega može stati hranilica ovom mrežom djelimično zatvaram otvor sa time da pčelama ostavim uzak prolaz jer ako je otvor preširok znaju lagerovati med u položen okvir.
Ova višenamjenska pokrovna daska kod mene u praksi je 2 sezone i nije loše rješenje.
Jednom sam je koristio kao podnjaču jer na terenu sam našao roj u pčelinjaku pa sam se snašao.
Iz dva medišta sam složio med u jedan sanduk, a u drugi sam otresao roj. Kada je roj ušao prenio sam ga na lošije društvo i poklopio zajedničkim poklopcom. Umjesto mreže da se pčele ne dodiruju postavio sam hranilicu.
Poslije drugim dolaskom pomoću novina sam ta dva društva spojio. Lako se snaći kada imaš čime. :lol:
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite