Stipo radovi u pčelinjaku

irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Stipe super su ti slike,Reci mi ta zuta boca sto drzis u ruci dok fatas roj s grane , zasta koristi i sta je u njoj...jer do sad nisam imao prilike hvatati rojeve ,a oprema za fatanje mi je prioritet ovih dana.Pozz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

senad je napisao/la:Stipo odličnan video četitke , tako se razvija bosanskohercegovačko pčelarstvo,,

Jednu opasku bih dodao,, nije baš dobro izvrtati okvirove gdje su matičnjaci pogotovo ako neznamo starost matičnjaka,,, lično sam vršio eksperiment ima negdje i fotografiju jest pološa možda je ubacim,, i tačno se vidi kako je ZADAK u matice savijen nije s e mogla oploditi......


JA rojevne matice ostavim samopar komada ostalo sve mjenjam iz uzgoja

Sretno Stipo
Ako bolje pogledaš sliku matičnjaci su dobro nabrušeni i većina matica samo što nije izišla, a za one ostale mlađe matičnjake te sam sve pokidao.
U svakom slučaju hvala na savjetu jer to ipak nisam znao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

irko je napisao/la:Stipe super su ti slike,Reci mi ta zuta boca sto drzis u ruci dok fatas roj s grane , zasta koristi i sta je u njoj...jer do sad nisam imao prilike hvatati rojeve ,a oprema za fatanje mi je prioritet ovih dana.Pozz
Ta žuta boca je 1,5 lit šprica za prskanje cvijeća. Na vrhu ima diznu za fino prskanje hotovo u magli, a ako se navoj dizne okrene u lijevo ako se dobro napumpa zrakom onda baca mlaz do 5 m . Unutra stavim vodu, a ako je roj ljut stavim šećernu vodu.
Sa njom polivam roj sve dok se dobro ne skvasi jer tako prilikom stresanja manje pčela uzleti. Nekad se desi da prilikom stresanja roja sve pčele upadnu u hvatač. Nekad stresanje moram ponoviti 2 puta. Ako mogu prepiliti granu gdje se dio roja vratio umjesto drugog stresanja prepilim granu i stavim je ispred ulaza u košnicu. Pred mrak kada sve pčele uđu u košnicu zatvorim je i odnesem u pčelinjak i otvaram je tek sutra oko podneva. Prije hvatanja roja u košnicu gdje ću istresti roj stavim jedan tek izgrađen okvir i dobro ga napunim vodom. Ostalih 5-6 okvirova su satne osnove. Ja sam prikazao video gdje sam istresao roj na satne osnove. Bolji efekat se postiže ako se u košnicu stavi ne više od 6 okvirova pa se pčele stresu u prazan prostor pored okvirova.
Tako mnogo manje pčela uzleti van košnice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Jutros sam pregledao jenter aparat i gotovo pola larvica je orosilo MM.
Pripremio sam odgajivačko društvo. U njemu sam brzo pronašao maticu i sa njom formirao novu zajednicu. Od košnice iz koje je juče izašao roj formirao sam jedan nukleus. Kasno poslje podne pristupio sam presađivanu larvi iz jentera. Okvir sa larvama u vještačkum matičnim osnovama dodao sam u sredinu odgajivačkog društva u koje sam dodao 2 pogače i u veću hranilicu nasuo 2lit razblaženog meda.
Ovim postupkom sam napokon napisao i drugi stih u proizvodnji matica.
slika
slika
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Svaka cast Stipo pocelo je i kod tebe samo naprijed ja sam tu pricu juce zavrsijo sad su moje matice po kazni u podrumu 4 dana cekaju izvrsenje kazne salim se moraju ostat 4 dana na hladnom mjestu u subotu ih nosim na ostrvo na parenje dobijaju besplatan sexi odmor hahahaha malo sam posto i vulgaran .
Zadnja izmjena: Vahid, dana/u 09 lip 2010, 00:07, ukupno mijenjano 1 put.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas su pčele bile prilično mirne izuzev nekih dosta agresivnih e tim agresivnim će ove godine odzvoniti. Izmuči me ful oprema na ovoj vrućini.
U sumrak sam pogledao vagu koja je skočila za 1,2 kg iznenadilo me toliki unos društva iz kojeg je prije 2 dana izišao roj. Izgleda da je i kod mene napokon solidno zamedilo s obzirom da je rječ o livadi. Samo da temperatura ne pređe 33 stepena i sve sprži. Danas je temperatira dosegla 28 stepeni. Kad se samo sjetim šta je bilo prije 8 dana po vrhovima planina je padao snijeg.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Vahid je napisao/la:Svaka cast stipo pocelo je i kod tebe samo naprijed
Hvala Vahide loše vrijeme je uništilo prvi pokušaj ali evo iz drugog pokušaja aparat je matica zalegla gotovo 100%. Pa ako se i primi 15 matičnjaka od 30 više mi i ne treba.
Srećom i rojenje je pri kraju gotovo da više i nema matičnjaka. Imao sam 7 rojeva i od preostalih matičnjaka formirao još 14 nukleusa. Nisam mogao gledati nako dobre matičnjake da propadaju i da se društva opet roje. Tako da sada imam ukupno 40 društava i još ću formirati 15 nukleusa za oplodnju ovih jenterom uzgojenih matica.
Tako ću imati dovoljno matica da zamjenim ove stare i one agresivne, a ko zna možda krajem mjeseca ponovo pokrenem još jednu turu matica sa jenterom. Kupio sam tvrdi štiropol pa mi je namjera napraviti nekoliko višedjelnih nukleusa za čuvanje matica preko zime.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Stipo je napisao/la:
irko je napisao/la:Stipe super su ti slike,Reci mi ta zuta boca sto drzis u ruci dok fatas roj s grane , zasta koristi i sta je u njoj...jer do sad nisam imao prilike hvatati rojeve ,a oprema za fatanje mi je prioritet ovih dana.Pozz
Ta žuta boca je 1,5 lit šprica za prskanje cvijeća. Na vrhu ima diznu za fino prskanje hotovo u magli, a ako se navoj dizne okrene u lijevo ako se dobro napumpa zrakom onda baca mlaz do 5 m . Unutra stavim vodu, a ako je roj ljut stavim šećernu vodu.
Sa njom polivam roj sve dok se dobro ne skvasi jer tako prilikom stresanja manje pčela uzleti. Nekad se desi da prilikom stresanja roja sve pčele upadnu u hvatač. Nekad stresanje moram ponoviti 2 puta. Ako mogu prepiliti granu gdje se dio roja vratio umjesto drugog stresanja prepilim granu i stavim je ispred ulaza u košnicu. Pred mrak kada sve pčele uđu u košnicu zatvorim je i odnesem u pčelinjak i otvaram je tek sutra oko podneva. Prije hvatanja roja u košnicu gdje ću istresti roj stavim jedan tek izgrađen okvir i dobro ga napunim vodom. Ostalih 5-6 okvirova su satne osnove. Ja sam prikazao video gdje sam istresao roj na satne osnove. Bolji efekat se postiže ako se u košnicu stavi ne više od 6 okvirova pa se pčele stresu u prazan prostor pored okvirova.
Tako mnogo manje pčela uzleti van košnice.
Da da ... nakon gledanja tvojih slika i pitanja **sta je u prskalici**primijetio sam da ima i video klip.Nego reci mi cime si ovako dobro uslikao ove larvice ...sigurno nije mobitelom ... i mogu ti reci ti se bogami kao momak penjes za onim rojem pozzz
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Slike slikam sony foto aparatom, star 3 godine, plaćen 100 eura.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Vidi se da je neka jaka marka,slike su tako tecne i vidljive, jos jednom svaka cas majstore.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

stipo nakon sto u starter stavis presadjene larvice, vrati aparat u kosnicu u kojoj je bio, za dva sata, pregledaj u starteru presadjene larve za svaku primljenu binut ce se pokoja pcela, i cuvat ce ga, a one ne primljene oko 50 posto se desi da ne prime, povadi, izvadi aparat ponovo, te presadi i ostale koliko imas mjesta, tada bi uspjeh trebao u konacnici biti iznad 90 posto..pozzz i pokusaj
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas sam pregledavao nekoliko nukleusa gdje su matice već trebale biti oplođene.
Od 4 pregledana nukleusa u 3 sam pronašao maticu i obilježio.
U 4. nukleusu nisam pronašao maticu, a gledajući ponašanje pčela čini mi se da matice i nema.
Pčele užurbano hodaju po košnici i poneka lepeza krilina. Na njima se vidi kao da su zbunjene.
Nije mi preostalo drugo nego da potražim neki zreo matičnjak u preostalim košnicama.
Pregledajući jedno društvo pronađem nekoliko dobrih matičnjaka iz jednog je matica već provirivala vani.
Malo sam joj pomogao pa je iz matičnjaka matica izišla direkt u cilindar za obiljžavanje.
Otvorio sam 4. nukleus i pčele iz nukleusa su sa pola metra osjetile maticu i poletjele joj u susret.
To sam morao uslikati kako željno pčela traži maticu.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

Odlicno.Samo mi reci kako si maticu predao pcelama?Pustio je na ramu ili si morao koristiti kavez.
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

odlicno stipe,svaka cast i sve pohvale!!! :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

irko je napisao/la:Odlicno.Samo mi reci kako si maticu predao pcelama?Pustio je na ramu ili si morao koristiti kavez.
Maticu sam dodao u kavezu. Nakon 20 min poslje dodavanja matice pčele su potpuno promjenile ponašanje.
Ujutro ću ponovo pogledati ponašanje pčela pa ako bude sve u redu pustit ću maticu iz kaveza.
Neiskusnim pčelarima ne preporučam da sami tako brzo puštaju maticu iz kaveza. Bolje je da je pčele oslobode.
Ukoliko se to ne dogodi za 3 dana i matica ne izađe iz kaveza, a pčele nisu agresivne prema njoj svakako
treba pustiti maticu iz kaveza.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas sam pregledao matičnjake i ustanovio ovakav prijem matičnjaka.
Pa me interesuje da mi Senad objasni zašto je od 30 uredno nasađenih larvi odgaivačko društvo
odnjegovalo i zatvorilo samo 12 matičnjaka. Odgaivačko društvo je bilo krcato pčela na 2 nastavka
dodao sam pogaču i razblaženi med sam davao stalno do zatvaranja matičnjaka.
slika
Bilo kako bilo napisao sam još jedan stih o pčelarstvu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Stipo trebaš biti zadovoljan to je ok , istina postoji nešto , nekakav uzrok zašto nije prihavćen veći broj larvi

Teško je reći zašto nisu prihvatile veći broj larvi,,Istina bude odbačnih larvi iz raznoraznih razloga,,svakako toliki broj odbačenih larvi je zabrinjavajuče

Šta bi moglo da bude?

-mislim da je bez potrebno toliki broj pčele za 30 matičnjaka,
- odgajevičko društvo treba pripremiti tako da jedva čeka da mu damo larve na odgoj
-ako si navoštavo matičnjake može biti greška u dnu kad utisneš radiličko dno

-mislim da nisam našao do sada d a neko preporučuje da se osnovi matičnjaka kod jentere daju na poliranje, dno matičnjaka treba izbrusiti sa onim dodatkom kao prilikom utiskivanja radiličkog dan ne dođe vosak nalarvu

-MIslim da si trebao te nosače napraviti tako da matičnjake nosi jenterovi nosaču žute boje ,neznam dali imaš to,,,
-gornja letvica treba da bude mislim na 2.5 cm ( ako si dobio upustvo uz jenter piše tamo sve kako treba da se postavi) mada mislim da baš nebi trebalo da ovo bude uzrok ne prihvatanja.....

Ako želiš veći postotak prijema larvi onda se vraćaš nakon par sati da vidiš koje larve nisu prihvaćene i onda dodaješ ponovo iz jentera kojeg si vratio nazad u košnicu dok se nevidi kakvo je stanje sa larvama ipak treba uzeti u obzir i to da je to sve plastika i neke pčele jednostano to ne trpe....


Kad sam rekao zašto nevlaja veliki broj pčela u odgajivačkoj zajednici moje mišljenje je da pčele to jednostavno eliminišu jer je okruženje plastika ima običaj reći da se tu pčele zalete i jednostavno počupaju....

JA radim i dvostruko presađivanje i vjeruj da i tu znaju da počupaju ,, što?,,, vjerovanto neka anomalija postoji , mada imam priliku vidjeti kod prikupljanja MM da nekada presadim dvije larve u jedan matičnjak i obje se hrane bez problema,kad a bi biro koju bi ostavio nebih znao odlučiti,,,,

Stipo mislim d a trebaš biti zadovoljan ako na kraju sve to izađe jer se zna desiti da pčele odrade neke matičnjake 12,13 dan

Tako je to sa pčelama ,, a šta bi rekao da ti 100 matičnjaka bude uništeno i propade cijela serija


Ovo kod tebe meni više liči kao da je unuta došla ili se izlegla nekakva matica , pregledaj to dobro,, Ovakvu sliku znam zateć ako mi uleti neka matica ili nešto previdim oko larvi ,,,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

stipo vec sam ti o ovome gore govorio, ja sam to rijesio dva sata nkon sto presadim pogledam ponovo, vidim sta nije primljeno i ponovo presadim tada bude bolje..oko 90 posto je odlicno..ja kad izvadim iz startera bude 90 posto primljeno, nakon sto predju u odgajivacko pcele eliminisu jos nekoliko larvi i to je to..

pitao bih senada kako radi bez startera da pojasni, jeli odgajivacko ima maticu jel pregradjena mat resetkom, koliko tada prime i tako pozzz
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

stipe ,nemoj da se razocaras,12 maticnjaka je odlicno za prvi puta,samo polahko ,bice bolje iduce presadjivanje ;)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Stipo budi zadovojan nije los prijam a sad jedno pitanje kad si stjeo dodavat larve odgaivackom drustvu kako si pripremijo drustvo jesil pripremijo prije dodavanja na 24 sata ili pripremijo i odma dodo i kako si si ga spremijo ima vise nacina pripreme i ja mislim da je greska da se dodaju maticnjaci u dva reda na jednom ramu ja to ne radim ja dodajem ram sa jednim redom maticnjaka i to prije dodavanja na 24 sata preslagivanje ramova na mjesto gdje ce doc maticnjaci sa stranaicnjaci ost gdje ce doc mat otvoreno leglo u najmladoj dobi sa obje strane a mjestoaje prazno jer da bi se stvorila harmonija u drustvu treba da prode 24 sata da pcele dodu na mjesto gdje bi trebale da budu i da rade ono sto im pripada da rade. Svaki pregled drustva prode 24 sata do ponovne harmonije i to je to.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

A Stipo moje matice su jutros otputovale na parenje 9 komada ostalih 17 kom. sam ostavijo na pcelinjaku da se pare nisam stio vise da sajem mislijo sam da posajem jos 3 al sam odusto moro bi oslabit drustvo jos jedno za oplodnjake a badem tek poso da cvjeta pa sam odusto idem na badem sutra idem da skidam med sa kosnica ranom zorom tako da utoku dana vratim prazne ramove drustvu na popravku i ponovno punjenje hahahahaha
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Pogledao sam ja matičnjake sutra ujutro nakon što sam ih stavio pčele su se nalazile na svim matičnjacima. U gornjem su redu bile larva nekoliko sati mlađe i sa manje mliječi, a u dojnjem redu su bile larve nekoliko sati starije koje su malo veće i sa više mliječi. Čini mi se da je ovo odgjivačko društvo dobilo rojevi nagon. Na tek izgrađenoj satnoj osnovi bilo je nekoliko započetih matičnjaka ali u njima nije bilo larvi. Možda je i to razlog slabog primanja matičnjaka. Ujutro ću sve ponovo pregledati i ukloniti svo leglo iz košnice. Strest ću sve pčele s okvira i dobro sve pregledati. Da se nebi desilo da bude koji stariji matičnjak. Moguće je da je se zaletila u odgaivačko društvo neka mlada matica jer na pčelinjaku ih je ovih dana bilo najmanje 20 koje su išle na svadbeni let.
Dovoljno je meni 12 matičnjaka jer mi je ostalo 11 nukleusa. Ovo su matičnjaci od jako mirnog društva. Da su mi sva društva tako mirna i radišna držao bi 100 košnica i mislim da nikog ni jedna pčela nebi ubola. Čim oslobodim nukleuse za jedno mjesec dana pokušat ću ponovo doći do matica ovom metodom.
Jer doista prava je milina raditi s mirnim društvima. Ni sam neznam koliko sam dobio uboda ne računajući ubode kroz rukavice i ostalu tkaninu na meni.
Ma lako bi ja što mene bodu nego bodu i na sto metara koga god stignu. Doista ću morati poraditi da to iskorjenim. Morat ću selektirati u narednim sezonama trutovre i matice. Danas sam obilježio još 4 matice koje su pronjele. Rad s cilindrom za obilježavanje matica je pravo zadovoljstvo bez uboda bez opasnosti za gnječenje zatka matice i bez opasnosti da će mi ponovo matica prhnuti iz ruke.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Senade ja jesam navoštio matične osnove ali sam ih posle pročistio štapićem koji dođe uz pribor i prilikom umetanja radiličkog dna ćelija nebi trebala da gura vosak oko larve bar tako što nisam primjetioda se dešava.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Danas sam pregledao odgaivačko društvo i čini mi se da je Senad bio u pravu
U društvo mi je uletila mlada matica e evo legla koje sam pronašao, a bilo je i još mlađeg legla ali
ga u crnom saću fotoaparat nije mogao uslikati previše je tamno saće, a i vrijeme je bilo oblačno.
slika
Nakon što sam pregledao svaki ram maticu nisam našao.
U strahu da mi matica 12. ili 13 dan ne uništi matičnjake na prvi nastavak dodao sam jedan prazan nastavaki u njega sam
iz nastavka gdje su matičnjaci uklonio sve okvire s leglom takođe sam sa preostalih okvira stresao sve pčele.
Postavio sam matičnu rešetku i na nju stavio nastavak s matičnjacima.
Nakon 3 sata pogledao sam stanje i primjetio da je se dosta pčela kroz matičnu rešetku vratilo u 3. nastavak.
Dali sam dobro postupio molim iskusne za odgovor.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

4 dvodjelna nukleusa nakon obilježavanja matica.
slika
slika
slika
Opet mi je ovaj dan došlo iznenađenje jer kasno popodne odnekle se pojavi jedan veliki roj.
neznam jeli to moj roj koji mi je oko podne pobjegao pa se vratio ili je neki tuđi došao u posjetu mom pčelinjaku.
Bilo kako bilo jedva sam ga smjestio u košnicu mislim da ću mu odmah morati dodati nastavak.
Mislim da tu ima 5 kg pčela.
Sutra slijedi video o ovom roju.
slika
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 14 lip 2010, 00:07, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite