Fahrudinov dnevnik

Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Evo nekoliko slika pčelnjaka...

slika
slika
slika
slika
Zadnja izmjena: fahrudin, dana/u 12 ožu 2010, 22:45, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Zaista impresivno, nemam riječi!
Koliko imaš pčelinjih društava ovdje ?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Ma i nije neka impresija , malo je razbacano , počeo sam praviti neki mali objekt da to sve složim ali me prekinula zima ako Bog da završiću na proljeće.
Tu ima oko 70 košnica ,u poslije vrcanja bagrema malo povećam broj, da bih u jesen sastavljanjem dobio solidno jaka društva za zimu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Super položaj za pčelinjak, sudeći po slikama, lijepo izdvojeno mjesto podno šumice. Čini mi se da je padina okrenuta kao i moja prema jugu što više smeta pčelaru nego pčelama. Bio bi sretan da ja imam takav plac. Jedino što bih ja odveo pčele negdje na pašu i doveo bager da mi poravna teren za košnice. Onda bi bio pravi užitak raditi u pčelinjaku, a to što su košnice razbacane po pčelinjaku to je prednot a ne mana bar ja tako mislim. Sretno Fahrudine u izgradnji pratećeg objekta u pčelinjaku.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Stipo hvala na lijepim riječima i sugestijama. Za položaj je najviše zaslužan moj rah. Otac koji je na istom mjestu držao pčele .Veoma si dobro primijetio položaj, jedino se ne bih složio ono
oko ravnjanja bagerom jer je visinska razlika malo veća , a i tlo je podložno klizanju tako da bih mogao imati više štete nego koristi.Na snimku se nevidi pozadina koja je iza svke skupine poravnata tako da je dosta ugodno raditi.Važno je samo da dobro zamedi .
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Kada sam počeo pčelariti i moj teren je bio puno kos pa je bilo malo nezgodno raditi. Poslje sam teren malo poravno pa sada imam dvoje stepenice da bi došao u pčelinjak pa ni to ne valja sve iz garaže moram nositi na rukama kolica za prevoz su skoro beskorisna.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

fahrudine gdje si bola sto se ne javljas..
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Kenane tu sam , samo sam malo bio zuzet oko pčelinjaka . Posle bagrema skoro da je sve izmaklo kontroli , naglo su zarojile ,pa sam morao to dovesti u red,
a bilo je inešto vrcanja. Kako je stanje kod tebe u hercegovini sa medobranjem ?
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Stipo je napisao/la:Kada sam počeo pčelariti i moj teren je bio puno kos pa je bilo malo nezgodno raditi. Poslje sam teren malo poravno pa sada imam dvoje stepenice da bi došao u pčelinjak pa ni to ne valja sve iz garaže moram nositi na rukama kolica za prevoz su skoro beskorisna.
Možda ovakva kolica ti mogu pomoći snimio sam sa tri strane pa probaj napraviti , prilikom demostracije izgledaju jako praktična.

slika
slika
slika
Zadnja izmjena: fahrudin, dana/u 02 lip 2010, 23:57, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Ovako je izgledao pčelnjak tokom bagrema, samo što je kratko trajalo.

slika
slika
slika
slika
slika
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

Odlicno fahrudine,nazalost bagrem nije pratilo vrijeme :(

a za kolica,nesto slicno je napravio Stevo Galos....ak se nevaram
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

ja sam vadio fahrudine oko 400 kg na 40 kosnica, poslije kadulje, koju je inekako pratilo solidno vrijeme, vlazno sa dobrom temperaturom kako je za nju i pogodno, velike nade sam polagao i polazem u dracu, koja je procvjetala nevjerovatno ne moze se u nju gledat kako se zuti, medjutim njoj je dobra sparina i minimum 25 do izvrsnih 30 stepeni da bi dala maximum, sad vlagu je dobila, ali nikako da stane kisa, jer je u nekim djelovima procvjetala i prava je steta ako ne stane kisa i vrijeme se ne popravi jer imao sam dobar osjecaj u vezi nje..ali...vidimo jos...sta i ti vrcao jeli bilo bagrema, jesi zadovoljan
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

fahrudin je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Kada sam počeo pčelariti i moj teren je bio puno kos pa je bilo malo nezgodno raditi. Poslje sam teren malo poravno pa sada imam dvoje stepenice da bi došao u pčelinjak pa ni to ne valja sve iz garaže moram nositi na rukama kolica za prevoz su skoro beskorisna.
Možda ovakva kolica ti mogu pomoći snimio sam sa tri strane pa probaj napraviti , prilikom demostracije izgledaju jako praktična.

[url]http://img706.imageshack.us/img706/7744/kolica2.th.jpg[/url]
[url]http://img263.imageshack.us/img263/3082/kolicai.th.jpg[/url]
[url]http://img241.imageshack.us/img241/8964/kolica3.th.jpg[/url]
Hvala Fahrudine baš tako će mi nešto trebati ao budem pravio pomočni pčelinjak 100m od ovog Na tom pčelinjaku namjeravam postaviti 30 nukleusa. Prilaz u taj pčelinjak ima malu strminu ali sve je trava bez kamena pa će mi takva kolica biti idealna za prevoz nukleusa od baznog pčelinjaka do tog pomoćnog koji će biti sparivalište matica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

oho bice se.a, nadam se da ce ptice malo popustit, i da ces proci bez gubitaka, u toku sparivanja
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

puska i cekaj haha
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

jel mogu mine zracne?
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

keno83 je napisao/la:ja sam vadio fahrudine oko 400 kg na 40 kosnica, poslije kadulje, koju je inekako pratilo solidno vrijeme, vlazno sa dobrom temperaturom kako je za nju i pogodno, velike nade sam polagao i polazem u dracu, koja je procvjetala nevjerovatno ne moze se u nju gledat kako se zuti, medjutim njoj je dobra sparina i minimum 25 do izvrsnih 30 stepeni da bi dala maximum, sad vlagu je dobila, ali nikako da stane kisa, jer je u nekim djelovima procvjetala i prava je steta ako ne stane kisa i vrijeme se ne popravi jer imao sam dobar osjecaj u vezi nje..ali...vidimo jos...sta i ti vrcao jeli bilo bagrema, jesi zadovoljan
Nisam zadovoljan skoro da nije bilo lošije godine , uzeo sam tek toliko da imam nešto bagrema , nadam se da će lipa i livada popraviti stanje , inače gaće na štap.
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Stipo je napisao/la:
fahrudin je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Kada sam počeo pčelariti i moj teren je bio puno kos pa je bilo malo nezgodno raditi. Poslje sam teren malo poravno pa sada imam dvoje stepenice da bi došao u pčelinjak pa ni to ne valja sve iz garaže moram nositi na rukama kolica za prevoz su skoro beskorisna.
Možda ovakva kolica ti mogu pomoći snimio sam sa tri strane pa probaj napraviti , prilikom demostracije izgledaju jako praktična.

[url]http://img706.imageshack.us/img706/7744/kolica2.th.jpg[/url]
[url]http://img263.imageshack.us/img263/3082/kolicai.th.jpg[/url]
[url]http://img241.imageshack.us/img241/8964/kolica3.th.jpg[/url]
Hvala Fahrudine baš tako će mi nešto trebati ao budem pravio pomočni pčelinjak 100m od ovog Na tom pčelinjaku namjeravam postaviti 30 nukleusa. Prilaz u taj pčelinjak ima malu strminu ali sve je trava bez kamena pa će mi takva kolica biti idealna za prevoz nukleusa od baznog pčelinjaka do tog pomoćnog koji će biti sparivalište matica.
Želim da ti uzgoj matica krene što bolje pa da izmijenjamo koji primjerak , ko zna možda će tvoje bolje raditi ovdje u posavini.Vidio sam da je tvoja lokacijaq ispod kamešnice ,pa mislim da je selo Golinjevo blizu , ili se varam ?
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

ErminH je napisao/la:Odlicno fahrudine,nazalost bagrem nije pratilo vrijeme :(

a za kolica,nesto slicno je napravio Stevo Galos....ak se nevaram
Neznam ja tog Galoša možda i jeste on konstruisao , samo ko ima ravan teren ovakva kolica su od velike pomoći .
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

Fahrudine Golinjevo jeste blizo. Od mene 8km prema Mostaru. Ja se nalazim između Golinjeva i Livna. De mi reci odakle znaš za Golinjevo. To je malo selo u usporedbi sa Vidošima , a za Vidoše ne znaš gdje su.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 04 lip 2010, 22:08, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

gonio je tu fahrudin na ispasu samo, eeee hahahaha salim se malo
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

keno83 je napisao/la:gonio je tu fahrudin na ispasu samo, eeee hahahaha salim se malo
Da znaš sigurno bi vozio tamo da je samo malo bliže , mi ovdje nemam vrijeska ,kadulje i one lijepe dinarske livade .
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Post Postao/la fahrudin »

Stipo je napisao/la:Fahrudine Golinjevo jeste blizo. Od mene 8km prema Mostaru. Ja se nalazim između Golinjeva i Livna. De mi reci odakle znaš za Golinjevo. To je malo selo u usporedbi sa Vidošima , a za Vidoše ne znaš gdje su.
Tamo mi je živila setra, to je bilo davno kada se punilo akumulaciono jezero pa su oni iselili. Najčešće sam dolazio iz pravca Duvna tako da neznam za Vidoše, ali taj krasj mi se jako dopao imao je čist okoliš jako dobre vode ili kako bi vi rekli vrila.
Ako te zanima mogu ti snimiti mini oplodnjak kojim se ja služim , kombinacija drvo stirodur .
Avatar
keno83
Čita i piše, odličan
Postovi: 675
Pridružen/a: 16 tra 2010, 20:09
Lokacija: capljina

Post Postao/la keno83 »

da cuo am da je dobro gore, pa sam mislio bas ovih dana u obilazak terena otici, ali sam isto cuo da ima lopova dosta da hoce ukrast med, ili prevrnuti kosnice
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

fahrudin je napisao/la:
Stipo je napisao/la:Fahrudine Golinjevo jeste blizo. Od mene 8km prema Mostaru. Ja se nalazim između Golinjeva i Livna. De mi reci odakle znaš za Golinjevo. To je malo selo u usporedbi sa Vidošima , a za Vidoše ne znaš gdje su.
Tamo mi je živila setra, to je bilo davno kada se punilo akumulaciono jezero pa su oni iselili. Najčešće sam dolazio iz pravca Duvna tako da neznam za Vidoše, ali taj krasj mi se jako dopao imao je čist okoliš jako dobre vode ili kako bi vi rekli vrila.
Ako te zanima mogu ti snimiti mini oplodnjak kojim se ja služim , kombinacija drvo stirodur .
Moja majka je iz Golinjava od Mihaljevića pa pitaj sestru možda se i poznaju.
Mihaljevići su na vrhu sela baš gdje su ta ljepa vrila koje si spomenuo, a tvoja sestra mora da je živjela dole do jezera ispod ceste. Čini mi se da su doli uglavnom Velagići.
Zadnja izmjena: Stipo, dana/u 06 lip 2010, 10:18, ukupno mijenjano 1 put.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Odgovorite