Pashin dnevnik!

Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Samo se ti smij!!!!! Desio se jedan incident , moja greška! Ma bilo je i više od pet. Ruka mi je jako otekla , stavljam obloge... :( . Haos!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Stipo , u momentu me ujelo svih pet. Imala sam pčelarski šešir i debelu trenerku na sebi , ali skroz su se uvukle u rukav i nogavice , ma haos! Prepale su se mene i bilo je minut pred pljusak !!!!
Drugi put ću biti oprezna.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

hehe,polahko pasha
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
sabe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 01 tra 2010, 10:08

Post Postao/la sabe »

Selam alejkum Pasha,

Ja cijelu prošlu sedmicu po vas cijeli dan "visim" na forumu da mi ne bi šta promaklo i nema me samo dva dana vikenda i kod tebe mašAllah svega finoga.

Medno i hairli da vam bude pasha, iskreno si nas obradovala sa ovim svojim novinama.

A za ubode pčela nadam se da je do sada već lakše, što kaže Stipo da pčele ne bodu više bi se ljudi i bavilo time , nego ti nabavi kakav pancir hehehe a ja sam sebi već begeniso onaj jedan kombinezon pa ako koja i ujede šta ću kažu to je dobro za reumu :)
Ko pjeva zlo ne misli, a ko zlo misli njemu i nije do pjesme
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Alejkumu selam i hvala "sabe" , nadam se da će i tvoje pčelice stići uskoro. Bolje je danas , elhamdulillah, samo je jedan ubod žešće odreagovao, a ostalih 5-6 se već jutros skoro i ne vide .... I ovo je bila lekcija , preslobodno prilazim pčelama. Nemam kombinezon, samo bluze sa kapama i kapu posebno, rukavice nisam koristila , a od sad obavezno i to ...

Danas kod mene kiša , poneka poviri iz košnice i brzo se vrati. Baš mi ih je žao. Toliko je behara i maslačka , polen ih mami , a ne mogu izaći.

Kad stižu tvoje košnice - sabe?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
sabe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 01 tra 2010, 10:08

Post Postao/la sabe »

Ako Bog da poslije slijedećeg vikenda planiram nabavljati društva, trenutno pripremam ostalu infrastrukturu ( pošto pčele neće biti kod kuće) tako da pravim neku šupu da se imam gdje skloniti ( a izgleda da će pravo trebati kako su navalile kiše) i juče smo napravili haman pola. Morat ću napraviti i pojilice i još nekih zemljanih radova kao i postolja za košnice i onda na red dolaze društva. Razgovarao sam sa jednim potencijalnim dobavljačem koji ima više društava i on reče da bi za nekih 10-15 dana bilo najbolje- reče da ima dobrih društava, mada i neznam puno o tom pčelaru nadam se da ja čovjek pošten pa kako Allah da.
Mislio sam uzeti tri društva i jedan mi je prijatelj obećao pokloniti jednu košnicu kao hediju ( mada su mu društva stradala ove godine) pa vidjet ćemo.
Iskreno poprilično sam nestrpljiv i na rubu sam da naručim prije ali ne znam koliko će smetati trka frka a i buka pčelama a i koliko bi smetale one nama hehehe. Jest mi malo nezgodno to što pčele neće bit bliže kući ali za nekih 20-30 minuta stignem tako da je i to ok.

Nego čini mi se da i kiše idu na ruku u tom pogledu jer da je sunčano ne bih mogao izdržati nego bih ubacio društva pa kako bude, jedva čekam da vidim kad se razlete, no ovako kiša pa kontam i da ih sad dovučem ne bih ništa ni vidio.

Kombinezon sam vidio da ima u rajlovcu u onoj velikoj prodavnici poljopreme a ima i ostalih alata za pčele. Mislim da je kombinezon od nekih 70 KM, a vidio sam da ima u onoj prodavnici kod crkve u blažuju ( preko puta skretanja za Vrelo Bosne) da se može uzeti sve odvojeno bluza, šešir,pantole i rukavice što i možda nije loša kombinacija za kasnije kad se čovjek nauči a i kad budu vrućine.

Nego jedno pitanje ti si nabavila društva i samo po jedan nastavak jel tako a kasnije ćeš dodavati nove nastavke?
Ko pjeva zlo ne misli, a ko zlo misli njemu i nije do pjesme
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Da, moje su košnice nove , ali društva su stara , prezimljena - nisu mladi rojevi. Moj dobavljač , iskusni pčelar , je okvirove (sa pčalama) iz svojih košnica prebacio u moje nove. Već sam pripremila nastavke i hanimalove rešetke i planiram ih uskoro staviti. Najdalje za desetak dana, ako bude vrijeme lijepo. Sinoć sam gledala i čini mi se da su pčele u svim ulicama , ali moram uraditi detaljan pregled sa iskusnim pčelarom.

Kupila sam i jednu praznu košnicu juče, da se pripremim , ako mi se , nedaj Boše, otkine roj. A možda mi neko i pokloni ... :)

Jučer sam bila u toj "poljoopremi" i vidjela sam kombinezon , ali nisam ga uzela , doći će kod Omera , u Osjek , pantalone , pa ću tamo kupiti nekoliko.

I ja se radujem da uskoro kod tebe zazuje pčelice. Ti vjerovatno čekaš mlade rojeve , a toga mislim još nema.

Koja ti je lokacija pčelinjaka, je li daleko od grada?
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
sabe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 01 tra 2010, 10:08

Post Postao/la sabe »

Ako Bog da i ja ću prezimljena društva, to je za početnike lakše nego pčelaru-prodavcu tako odgovora a i meni za tih nekoliko dana.

Namjeravam u Vlakovu da počnem, mada sam čuo i nekih priča od pčelara koji su tamo pokušavali da se nisu baš nešto usrećili, ali ipak kontam da je važna i mikro-lokacija a ja i ne ciljam sad na neke prinose meda nego da se ja malo "zabaljam" što se kaže, da se malo učim i uživam naravno. Inače ima par godina moj babo je postao penzioner i pošto je on poprilično vrijedan i radin i stalno "zuji" ko pčela :) ja mislio da ga malo zainteresujem za pčele da se malo smiri jer je njemu baš bio problem da miruje. No babu je malo strah pčela a i mrsko njemu bilo čitati knjige. Ali sam se ja pravo zainteresirao i ne prestajem se čuditi svim tim čudima koje možemo naći kod pčela.

A i ja jedva čekam, prošle godine nisam mogao početi pa sam odlučio ovu godinu pa će to sve ako Bog da biti hairli.

A vjeruj da mi mnogo znači ovaj tvoj dnevnik i što pišeš šta se dešava jer će i meni biti lakše na početku.
Ko pjeva zlo ne misli, a ko zlo misli njemu i nije do pjesme
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Baš mi je drago što ovo moje pisanje čitaš. Meni ne pada teško, ionako stalno pišem i crtam. Eto , nek je barem nekom od koristi. :)

Vlakovo nije loša lokacija , možda za pčelarenje na veliko, i jeste, a na malo je svugdje dobro. Ja sam se rastužila kad su meni rekli da moja lokacija ne valja , ali su me pčelari sa ovog foruma utješili.
Moje pčele su uz kuću.

Želim ti puno sreće i svakog hajra u tvojoj "pčelarskoj karijeri" . :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
ErminH
Čita i piše, odličan
Postovi: 672
Pridružen/a: 04 lip 2009, 09:27
Lokacija: Breza
Kontakt:

Post Postao/la ErminH »

sabe ,samo da ti pozelim srecu ,zdravlje tebi i tvojim pcelicama i da sto brze zapcelaris :)

a pasha je uveliko zapcelarila :)
Iskrenost je najbolja vrlina kod čovjeka
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Jedna mi sestra , koja živi u Danskoj, reče : da se košnice drže na terasama u centru Štokholma, zakonom su dozvoljene i preporučene!

Toliko su korisne!

Valja meni to u mojoj mahali dokazat!!!!! :)
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 19 tra 2010, 18:21, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
irko
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 12 vel 2010, 19:04
Kontakt:

Post Postao/la irko »

pasha je napisao/la:Stipo , u momentu me ujelo svih pet. Imala sam pčelarski šešir i debelu trenerku na sebi , ali skroz su se uvukle u rukav i nogavice , ma haos! Prepale su se mene i bilo je minut pred pljusak !!!!
Drugi put ću biti oprezna.
Paso Paso...Proci ce to pa ubuduce pamet u glavu i opremu na sebi....Reci cu ti moje prvo sretanje sa kosnicama...
Ugovorio ja kosnice i rojeve kod pcelara al u pogodbu i obavezno rad uz njega s njegovim kosnicama,nego dao on meni onu pcelarsku bluzu a mrezica... ama malo pocijepana tako malo da je mogucnost da pcela prodje ko na loto sedmicu da dobijes,nego dok sam ja trazio maticu po ramu peci mene nesto u predjelu vilice OPOP OHoh staje ovo sad!!Zavristim ja i onaj ram srecom prisebno spustim a kolega ubi onu pcelicu pod sesir i izvadi mi zalac.Tako je malo oteklo ama kao komarac da me pecio,nego proslo vremena i ja se malo opustio te me moje pcele dohvatise na CLANAK desne noge AAA!! Kako nezgodno mjesto 5 dana sam se osjecao kao invalid ,znas ono kad neko nogu polomi pa do WCa jedva a kamo li nedje drugo.EEEEE od tad kod Irka samo FUL oprema gumene cizme pantalone preko lastik na nogavice,pcel.bluzaona s lastikama,rukavice kozne s lastikom(malo u pocetku rad s njima izgleda trapav al se navikne) i obavezno pri sebi imati vode i presing lijek za nedaj boze..Nego da ne duzim....Pozzz
Zadnja izmjena: irko, dana/u 19 tra 2010, 20:20, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

:))))))

E beli ću i ja tako sa ful opremom!!!!!

Meni je i danas ruka otečena... Proći će , akoBogda.... :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

pasha je napisao/la::))))))

E beli ću i ja tako sa ful opremom!!!!!

Meni je i danas ruka otečena... Proći će , akoBogda.... :)
:) da li ima razočarenja Pasho ;) )))))
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

pasha je napisao/la::))))))

E beli ću i ja tako sa ful opremom!!!!!

Meni je i danas ruka otečena... Proći će , akoBogda.... :)
Ful oprema da kako. Sada su pčele naj ljuće pogotovo ako im se dira leglo.
Kada počmu deponovati med u medište puno su mirnije i mnogo manje bodu.
Za sada puna oprema i obavezno tuširanje bez sapuna i šampona ili samo oprati ruke do laktova da se izgubi miris tjela.
Izbjegavaj trenerku mnogo su bolje farmerice.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
sabe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 01 tra 2010, 10:08

Post Postao/la sabe »

ErminH je napisao/la:sabe ,samo da ti pozelim srecu ,zdravlje tebi i tvojim pcelicama i da sto brze zapcelaris :)

a pasha je uveliko zapcelarila :)
Hvala Ermine, u zdravlju medno i sretno i tebi.
Ko pjeva zlo ne misli, a ko zlo misli njemu i nije do pjesme
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

senad je napisao/la:
pasha je napisao/la::))))))

E beli ću i ja tako sa ful opremom!!!!!

Meni je i danas ruka otečena... Proći će , akoBogda.... :)
:) da li ima razočarenja Pasho ;) )))))
Ma neeeeeeeeee....

Zar ja djeluje pokolebljivo ... ???

Ljubav i bol idu u paketu!!!! Samo jedna ljubav ne boli, ali o toj ljubavi ne pišemo na ovom forumu. Ili pišemo , ...između redova! :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Stipo je napisao/la:
pasha je napisao/la::))))))

E beli ću i ja tako sa ful opremom!!!!!

Meni je i danas ruka otečena... Proći će , akoBogda.... :)
Ful oprema da kako. Sada su pčele naj ljuće pogotovo ako im se dira leglo.
Kada počmu deponovati med u medište puno su mirnije i mnogo manje bodu.
Za sada puna oprema i obavezno tuširanje bez sapuna i šampona ili samo oprati ruke do laktova da se izgubi miris tjela.
Izbjegavaj trenerku mnogo su bolje farmerice.
Hvala na savjetima , Stipo. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma hajde paso nije dotle doslo da si vec posla oticat hehehehehe a ovdje se pise o svemu al da ja kazem svoj prvi los susret sa pcelicama kad sam uhvatijo prvi roj bile su mirne i ja se oslobodijo i nakon par sedmica pri pregledu nista sve super zavrsijo ja raspremam se kod auta skino bluzu stavijo u auto da zatvorim gepek a ona direkt pod oko ubode a ja moram na sastanak pcelara prvi put da se sretnem sa kolegama pcelarima amamamam da me vidite kao da sam imo mec sa tajsonom al dobro i drugi put kad mi drustvo ostalo bez matice nisam znao da nemaju maticu a one agresivne ja bez opreme (dasa nece one mene) al dobro ja uvijek imam cigaru ako nisam obuko bluzu ne lete na glavu al brate svude drugdje(??????) po tijelu al najvise po nogama tad je me ubolo dvadesetak kom. sto sam ja nabrojo i zavrsijo u hitnoj al nisam napustijo pcelarit sad ponekad i ne oblacim bluzu kod nekih drustava samo sa cigarom pregledam cijelo drustvo obucem samo lateks rukavice (medicinske) zbog posla takav poso hig. na nivou a imam ih na pretek kod gazde hhehehehehe toliko Vahid
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Huh....

Vahide , ne znam šta bih ti rekla.

Kod mene je ruka još otečena i to prilično... Baš ne znam šta se ovo dešava. Nekako mi čudne ove moje pčelice.
Dan je do poslije podne bio kišovit. Tek popodne su izlazile. Nisam bila kući , muž mi reče da je vidio da lete.
Ja sam gledala tek oko sedam , na letu košnica 1 i 2 se ništa ne dešava (niti jedna pčela se ne vidi) , virila sam ih i kroz mrežu , ništa se posebno ne vidi , pokoja. A na broj tri haos na letu. Sve se skupile u nekakav grozd. Nekako mi uznemireno djeluju. Virila sam ih i kroz mrežu , tako su užurbane i vri pod mrežom. Haman se i ne vide ramovi , koliko ih je...
Otišla sam u kuću po aparat i vratila se da ih slikam , ali tad ih je na letu bilo dosta manje , ali opet su bile u grozdu.
Sad ja sjedim i prebiram - šta li se to tamo dešava...

Od ovih pčela ne mogu ni na šta drugo da mislim , toliko su me zadeverale...

U trećoj košnici ima i mrava... :((((

Sutra ujutro, akoBogda, ću ih posmatrati.
Nešto se dešava , sigurna sam , jer do sad je na sve tri bilo isto.

Babo mi stiže sutra inšaAlah iz Hercegovine , pa će možda on pogledati i reći šta se dešava.

:(

Baš sam se zabrinula.


slika
Zadnja izmjena: pasha, dana/u 20 tra 2010, 23:09, ukupno mijenjano 1 put.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Ma paso nemoj da se sikiras bice to sve dobro nisu ni pcele uvijek raspolozene ko ni judi da se uznemiravaju samo polako i bice dobro kakve su bile kad si ih dobila jestel ih otvarali kako su se ponasale
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Još ih nisam detaljno pregledala.

Ništa ne znam!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Izlazi za pčele nisu dobri,,,pogotovo što je puna podnjača,,a ako još i krov dihtuje dobro onda moraju pčele izaći van da se mikroklima uspostavi,,,, ako je uzrok gužva u košnici,,,,,

vjerovatno ova 3 je prebukirana,,,, hajde ako može da nam uslikaš pčele u košnici,,skineš sve hranilice i obuhvatiš sve tri košnice,,,,,da vidimo snagu,,,najbolje bi bilo predveče kada su sve pčele unutra,,,,
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Post Postao/la Vahid »

Onda neznam nista sta god da kazem mogu jos gore da napravim pa kad su te ubole ako tako mogu rec i gdje jesil nesto radila oko kosnice ja nisam naiso na taj komentar halali ako sam dosadan al zelim pomoc
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Post Postao/la pasha »

Vahid je napisao/la:Onda neznam nista sta god da kazem mogu jos gore da napravim pa kad su te ubole ako tako mogu rec i gdje jesil nesto radila oko kosnice ja nisam naiso na taj komentar halali ako sam dosadan al zelim pomoc
Vahide , nisam ništa korisno radila , nego sam ih otvarala bez adekvatne zaštite, a bilo je minut pred pljusak i bile su jako ljute. To sigurno neću ponoviti. Jutros su otoci manji , hvala Bogu. Na vlastitim greškama se najbolje uči.

Večeras muž i ja planiramo sa nekim iskusnijim otvoriti košnice i sve pregledati. Pokušaću sve slikati i postaviti ovdje. InšaAllah!

Danas smo kupili i termometar da postavimo pored njih. Kuće se polako! :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Odgovorite