Pashin dnevnik!

Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

slika

Današnje stanje u mom pčelinjaku - pripremam se za razrojavanje.
opširan post - slijedi ... :)
slika
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

schumy je napisao/la:Pasha, što je sa razvojem novih društava?!
Javi se, pozdrav!
schumy
Ma ništa posebno ne radim oko pčela , pa se zato i ne javljam... :)

Ali kad krenem sa pisanjem , sigurno ću vam i dosaditi. 8)

Jučer sam pregledala ova 4 društva i zadovoljna sam kako to sve skupa izgleda. Ovo društvo koje je prezimjelo u Bosni , puno bolje izgleda od onih iz Hercegovine , mada su se i ona prilično oporavila. E sad zadovoljna sam brojem pčele i količinom legla , ali mislim da sam negdje zabrljala , jer raspored nije baš o.k. , ali mislim da ću sad , kod razrojavanja popraviti situaciju.

Za ujutro sam naručila 4 mlade oplođene matice , tako da planiram nešto razrojiti i dodati te matice. Dok ne počnem raditi , i ne znam tačno kako će to sve ispasti. Kad uradim - slikam i javljam, aBd.

Danas sam končno pregledala svo saće (imala sam ga zaista puno zbog velikog broja stradalih košnica) i odvojila svo crno saće, a ostavila ono koje je upotrebljivo .
Očistila podnjače , nastavke , hranilice, spalila malo let-lampom, poredala saće i sve spremno za razrojavanje. Crno saće oko 50 kom. okvirova , zajedno sa mužem pretopila (pola) , a preostali dio ćemo čim stignemo (najvjerovatnije već prekosutra, aBd). Prali smo i okvirove u kipućoj vodi , a veći dio smo naložili.
Sa zadovoljstvom moram konstatovati , da mi nije niti jedan okvir stradao od moljca.
Doduše , sve je stajalo na propuhu , sa tabletom kamfora na mreži podnjače, u hladovini , okvirovi poredani u nastavke , ali prilično razmaknuti. :) Uputstvo dobila od kolege pčelara , na ovom forumu. :)

Imala sam želju da ove godine probam i MM i matice i propolis i polen ... Ali ovaj kišni maj nikako da me pokrene, a ne želim da sve to radim bez istinskog uživanja u tom poslu. :)

Za sada želim da povećam broj društava i da s eskoncentrišem na njihov razvoj , pa možda u drugoj polovini juna i probam nešto ... :) )))

Srdačno vas selamim i pozdravljam i puno uspjeha vam želim ... :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Azem »

Kolika je cijena matica?
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Azem je napisao/la:Kolika je cijena matica?
13 KM.
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

pasha je napisao/la:.... definitivno volim pčelarstvo , miris košnice , gužvu na letu, med.... :D :D :D :D :D :D
:D :D :D :D :D :D :D
Nisi jedina :
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

E danas sam razrojavala... :) :) :)

Sinoć stigao nukleus od Marina, iz Ljubuškog , pun k'o šibica i legla i pčele. Odmah sam ga danas prepolovila na dva dijela , i u novi dio dodala mladu oplođenu maticu. :)

I iz jedne moje košnice sam uzela malo legla i hrane , dodala maticu i napravila još jedno društvo. Dobile su pogače i večeras sirup. Vidjećemo da li će prihvatiti matice. Sutra sam planirala da još ponešto razrojavam. Pa onda sve slikam i postavljam ovdje.

Marine, hvala ti na pčelama i hvala na trudu i nesebičnim savjetima koje mi šalješ preko poruka i svoj podršci koju mi pružaš na ovom mom putu, da jednog dana postanem pravi pčelar. :) :) :)

Ima na ovom forumu nekoliko mojih "velikih učitelja" , svima vam se zahvaljujem i sve vas zajedno od srca pozdravljam. :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Jučer je to izgledalo ovako :

slika

Uploaded with ImageShack.us
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la beequeen »

Kuc,kuc
kod tebe uvijek guzva,ima li bujruma?Ha,ha...siris nam se opasno ,ja imam 5 pa sad kontam da kupim jos tri i da ih malo razrojim
sve najbolje :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
MmirzaA
Čita, piše dovoljno
Postovi: 34
Pridružen/a: 19 lip 2011, 21:35
Lokacija: Kalesija

Re:

Post Postao/la MmirzaA »

pasha je napisao/la:Mislila sam da ulazeći u svije pčelarstva , ulazim na jednu mušku teritoriju i osjećala sam pomalo nelagodu, ali čitajući i saznavajući više - naišla sam na priče o ženama koje su itekako vrijedni i sposobni pčelari. Ja nemam straha da se upustim u koštac sa ovim . Prema pčelama i pčelarstvu osjećam ljubav i što više čitam i učim , sve me više privlači. Još lani sam imala nijet da nabavim košnice , ali imadoh problema sa zdravljem i eto , tek ovog proljeća (čim ode ovaj snijeg) stiži mi prvo rojevi . AkoBogda! Pretplaćena sam na "BH pčelar" i na "Maticu" . Imam i nekoliko knjiga o pčelarstvu od autrora: Branko Relić. Ferid Velagić , Alija Dolovac.
Čitala sam puno i na internetu , obilazila pčelinjake . U autu uvijek imam pčelarsku kapu , rukavice i gumene čizme. Za iznenadne posjete pčelinjacima.

Pčele namjeravam držati u dvorištu . Imam uslove za to.
Imam divnog muža i dvije kćerke. Oni nisu baš zainteresovani za pčele , ali nimalo ne sumnjam da će, inšaAllah, vremenom zavoljeti druženje sa košnicama.

Toliko za sada od mene.
Vi otvarajte svoje dnevnike i postavljajte slike , pa eto mene kod vas da obilazim vaše pčelinjake .i da učim i zapitkujem.

Selam i pozdrav svim vrijednim forumašima.

slika



oo gospodjo pasho :) kako ide sad s pcelama i ja sam pocetnik jesi li se ti naucila da i ja sta pokupim od tebe :)
odakle si i koliko imas godina :)

sellam
sto prespavamo, nece nam se dogodit
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Pasha, dobra večer!
To moje stanje je 11 god bilo stabilno a onda sam napravio kobnu grešku i predugo bio u vinogradu (od 6,00 ujutro pa do 21,00 navečer), radio sam cijeli dan na "žarkom" suncu sa samo 1,00 h odmora )od 14,00-15,00h.
Hvala ti na riječima ohrabrenja, mislim da polako ide "na bolje".
Kako su tvoje pčele, nisi se javljala cijelo proljeće tako da nam je ova godina prošla u neaktivnom razdoblju za umnožavanje tvojih društava. Ako se ne varam, zimus smo o tome ti, BQueen i ja dosta raspravljali i pripremali se za ovaj posao, sada je već kasno.
Možemo samo probati iduće godine u maju, jer su majske matice najbolje...
Dali si ti što vrcala i kako su ti jaka društva?
Sutra jujutro ću poslati slike na forum sa mojeg vrcanja br. 1 (bagrem) pa daj svoj komentar!
Javi se povratno,
Pozdrav..............schumy

Evo Schumy, povratno se ovdje javljam, da ne uzurpiram tuđi dnevnik.

Ovdje kod mene se ne vrca prije kraja ovog mjeseca, to je uglavnom najjače i jedino vrcanje, tako da nisam još , a biće nešto malo iz dvije košnice, akoBogda.
U ovo proljeće sam ušla sam 4 društva. Dva su se rojila , tako da tu po svoj prilici neće biti meda.
Sad imam ukupno 12 društava. Razrojavala sam! Od Marina sam dobila jedan nukleus , a to su sad dva društva sa po punim nastavkom pčele , na oba sam morala i nastavke dodati. I ostala "mlada" društva su sasvim o.k. Tretirala sam opet samo beevitalom.
To bi bilo to ... :) :) :) Pozz!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Dobro jutro, imaš pravo da ne uzurpiramo tuđi dnevnik.
Fino, 12 društava je već "pravi" pčelinjak. To ti je i optimalan broj za proizvodna društva. Druge godine sa eventualno svojim rojevima (prirodnim i razrojenim) doguraj do 20 kom i to je za osobu koja je u radnom odnosu dosta. Ja sam isto hobista, imam 2 pčelinjaka:
1.) Na lokaciji "stare" kuće u centru Istre imam 10 kom proizvodnim društava + 5 kom nukleusa, sve tipa LR
2.) Na lokaciji "nove" kuće koja je u izgradnji i u koju useljavamo do kraja ovoga mjeseca (daj bože već da i to vidim) imam 10 kom proizvodnih + 5 kom nukleusa, sve tipa Farrar (FR). Ove godine mi se to malo pomiješalo tako da ima LR i FR na obje lokacije, što i nije neki problem jer su i miješani nastavci - kombinacija LR i FR dobra stvar kod razvoja i još više kod medobranja.
Međusobna udaljenost između kuća (stare i nove) je 30 km, tako da razmišljam da druge godine sve preselim na poziciju nove kuće jer mi je jurcanja od jednog pčelinjaka do drugoga pa još i vinograda "pun kufer". Ovako bih imao pčelinjak i vinograd odmah pored kuće pa ću imati manje "praznog hoda".
Koliko sam shvatio i ti si u radnom odnosu, tako da ti je moj savjet kojega sam ti gore dao o broju društava "ispeglan" na mojem dugogodišnjem iskustvu.
Dali ti je još "živ" tvoj pčelinjak u Hercegovini ili si ga napustila?
Pazi ove godine na varrou, jer sa svih strana čujem da je velika najezda ovoga pčelinjeg zla.
Pozdrav.....schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala ti Schumy na ovim lijepim i korisnim savjetima.

Paziću na vorou ove godine , više nego lani. Nadam se da će biti uspiješnije . :)

Ne planiram ostati na 12 društava , planiram tako oko 20 - 25 max., ali najviše u pčelarsvu - što sam do sada naučila je da previše ne planiram. Heheh... Ja sam neka malo opuštenija verzija pčelara. Svašta bih nešto , ali ne može preko noći. :) :) :)

Od pčelinjaka u Hercegovini odavno nema ništa.
Ipak je predaleko. Ali , vjeruj mi , uopšte mi nije žao što sam probala. Uvijek bih mislila šta bi bilo - kad bi bilo !!!???? Sad znam! :?

Srdačan pozdrav iz suncem okupanog Sarajeva.
Lijepo je jutro, odoh na svoju bike turu. :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Pasha, otiđi na podportal "MOJA TEHNIKA PČELARENJA" - PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU
i molim te tvoj komentar!
Ako se sjećaš, ja sam ti lani savjetovao da udaljeni pčelinjak "ne igra", zato su i ova moja razmišljanja oko 1 lokacije pčelinjaka išla u tome smjeru iako su moji pčelinjaci br. 1 i br. 2 udaljeni samo 30 km. Jednostavno, čovjek u ovoj zbrci od života i obveza NE STIGNE sve planirano obaviti, tako da sam ja odlučio i inače čim više skratiti svoje "prazne hodove".
Čim prije uzmognem, (sutra?!) ti šaljem i moj drugi "hobi-posao" vinograd sa 2000 trsova crnog grožđa, da vidiš tu čuda!
Javi se povratno!
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

schumy je napisao/la:Pasha, otiđi na podportal "MOJA TEHNIKA PČELARENJA" - PRIPREMA DRUŠTAVA ZA BAGREMOVU PAŠU
i molim te tvoj komentar!
Ako se sjećaš, ja sam ti lani savjetovao da udaljeni pčelinjak "ne igra", zato su i ova moja razmišljanja oko 1 lokacije pčelinjaka išla u tome smjeru iako su moji pčelinjaci br. 1 i br. 2 udaljeni samo 30 km. Jednostavno, čovjek u ovoj zbrci od života i obveza NE STIGNE sve planirano obaviti, tako da sam ja odlučio i inače čim više skratiti svoje "prazne hodove".
Čim prije uzmognem, (sutra?!) ti šaljem i moj drugi "hobi-posao" vinograd sa 2000 trsova crnog grožđa, da vidiš tu čuda!
Javi se povratno!
Pozdrav........schumy
Čestitam za drugi hoby. Moj otac je nekad imao vinograd , pa sam prilično upućena u ovaj "nazovi hovi" . I pčelarstvo i vinogradarstvo su strasti ... :)

Moj drugi hoby je takođe vezan za rad na zemlji, ali ja volim povrtlarstvo. I to eko uzgoj. Imam plastenik i malo baščice i jako volim da se time bavim. :) :) :) :) :) :) To naravno zahtijeva puno učenja , čitanja i praćenja svih dešavanja u toj oblasti. Meni je veoma interesantno. :D

Dobro se sjećam tvog savjeta , da ne idem sa pčelinjakom daleko! Nisam poslušala , ali sam dobila školu! :)

Pozz!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Jučer, predveče, tretirala košnice beevitalom. To je drugi tretman , nakon 7-8 dana. Još jedan početkom iduće sedmice. Ne brojim opalu bvarou. Nije je ni bilo nešto , nakon prvog tretiranja. Ali sjećam se od lani, da je djelovanje bilo nekako odgođeno i da je kasnije bilo dosta opale varoe.

Stipo, šta misliš: je li ona kasnije opada onako sama od sebe ili pod uticajem beevitala. Ja ovdje ciljam na produženo djelovanje , o kojem smo nekad ovdje govorili?

Marine , pokušala sam ti poslati poruku , ali nekako ne prolazi. Ne znam šta je. Pitanje : koliko se čeka na isporuku, nakon narudžbe?

Srdačan pozdrav iz toplog Sarajeva. :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Marine , pokušala sam ti poslati poruku , ali nekako ne prolazi. Ne znam šta je. Pitanje : koliko se čeka na isporuku, nakon narudžbe?

Srdačan pozdrav iz toplog Sarajeva.


Ako se preda na PTT do 9 h velika je vjerovatnoća da je sutra u većim gradovima BiH prekosutra sigurno
ako predam do 14- 30 i tada postoji mogućnost da je u Sarajevu . Nemaš kud brže -jedino subota nedjelja kvare ..
O trećem tretmanu koji vjerovatno nije ni potreban sada, dalo bi se diskutirati , medjutim odradi nije neki trošak, a ni radja pravo rekuć i zimska pčela će se razvijati sa minimalnom varoom pa će sve biti vitalnije cijelo vrijeme.
Invazija sa strane će donositi nešto varoe - sa strane to neka ostane za predjesenski Glavni tretman . Poruke od drugih idu šta se dešava kod tebe ne znam... POz.marin
Zadnja izmjena: Marin, dana/u 14 srp 2011, 22:21, ukupno mijenjano 1 put.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Hvala Marine , ne znam , možda je nešto do moje kućne mreže , imali smo smetnje. Maloprije je bio "maistor" i nešto čačkao , pa nadam se da će sada ići bolje.
Odradiću i taj treći tretman , za njega imam beevitala , a onda mi nekad pošalji za taj jesenji . Moje pčele prilično dobro izgledaju . Razvijene su. Strašno brzo jedu pogače. Trebala bih opet sutra kupiti i staviti. Večeras sam rojevima dala sirupa, mada ima paša , ali reko da ih malo "poguram" . :D

Pozz!
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Pasha, idi na podportal - "INFORMACIJE", -"druženje pčelara sa Senadovog foruma".
Molim komentar!
Pozdrav.......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Jučer je kod mene bilo radno. Muž, kćerke i ja , košnice i vrcaljka... Nije bilo puno , ali iz tri košnice , sasvim solidno. Biće dovoljno za ovu zimu , da se ne kupuje. Med je veoma ukusan , livada ...

slika

Uploaded with ImageShack.us
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us

slika

Uploaded with ImageShack.us
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Stipo »

Lijepo je to Pasho.
Čestitam!
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
pasha
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 11 ožu 2010, 09:10
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la pasha »

Stipo je napisao/la:Lijepo je to Pasho.
Čestitam!
Hvala Stipo! :) :) :)
"...iz utroba njihovih izlazi piće različitih boja koje je lijek ljudima. To je uistinu dokaz za ljude koji razmišljaju." (An-Nahl,69)
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Asim »

Pasha ti si hrabrija od mene svaka čast , ja sam to juče i danas uradio ćutke sa milion nekakvih malih predradnji .Kupio sam u P I P- u vrcaljku i nekakvu plastičnu kantu od nekih 12 do 15 kg te sito i onaj električni odklapać saća . Pa najteže mije da im uzimam med tj. da skinem pčele sa okvira iako sam vrco samo one koji su 90 ili 100 posto zatvoreni od 8 društava sam vrco svega 17 okvira i eto napunio sam ove dvije plastične kante nije mogla biti jedna odem ojutra i kupim još jednu med je tamno crvenkast i izuzetno gust. pokrio sam gazom da eto po preporuci dozrijeva pa ćemo da vidimo ali već većeras mu je površina zategnuta i nema nikakvih čestica o kojima su mi prijatelji govorili da ih treba nakon par dana ulanjati. ostalo je dosta nezapakovanog kod svih društava ali štaje tu je za ovu godinu dosta .Sasvim novo iskustvo za mene , a bogami mi se vrti one Marinove bake po glavi kada kaže - dico moja med je gorak - . E da čujemo sada i od ostali iskusnijih kolega kakvo je stanje ove godine .
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la Marin »

Kod nas stari svit kaže "jednak je posa oko male i velike neve"(nevjeste), što će reći slične su procedure da li bilo malo ili veliko vrcanje . Imate jedno novo iskustvo iz prakse će doći drugi detalji koji se do drugog puta zaborave ili se nešto izgubi.
Med nemojte držati otklopljen, bez obzira što se čeka plavljenje čestica voska i ostalih lakših čestica što će izići na površinu.
Moj savjet je da se odmah nabavi i jedna manja posuda (Optimalna do 50 60 kg) sa česmom (malo kvalitetnijom što ima diktung). Poslije se lako može i komorica sa sijalicom termostatom i stiroporom uraditi da je sve ko mala punionica .
Med u tu posudu procjedite preko duplog sita da se odstrane sve grublje čestice . Sačekajte da se malo sam filtrira i na površinu izidju mjehurići. Ima na tržištu ili kod kuće dovoljno staklene ambalaže med pretočite u staklenke zatvorite i to je to. ON će se kristalizirati i neka se kristalizira, koristite takav-komu ne odgovara neka malo stavi uz radijatur do zime ili u mlaku vodu doći će opet u tekuće ...Sve to upakirajte u pakete 15/1 ili 30/1/2 složite negdje u ćošak i....... vjerujte najbrže ćete sve to podjeliti sad onom sad onom, nećete ni znati kad ga je nestalo. Uostalom zato se i mučite da bi dio i podjelili sa svojima i eto druge godine pa opet. POzdrav Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: Pashin dnevnik!

Post Postao/la schumy »

Pasha i Asime - čestitke!
Što se posuda tiče najbolje je nabaviti one "zauvijek", tj. od inox-a.
Volumeni su 35, 50, 90, 200 kg, specijalno građenih za med sa širokom pipom.
Mislim da je bolje jednom kupiti i biti zauvijek "sređen" za pakiranje meda nego od PVC-a koji sa vremenom stari.
Još jednom mlađim kolegama - iskrene čestitke!
Pozdrav,..................schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite