Moj pcelinjak-samir

Odgovorite
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Kreso »

Evo jedan ineresantan link od naseg instituta iz Wagening-a.
Jest daje na holandskom, al fatajte se google-a pa prevodite. Iz konteksta se moze skontati.
http://www.wur.nl/nl/Expertises-Dienstv ... varroa.htm
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Dobro došao Tarik. Uključite se bit će nam drago (barem meni), da iznesete svoje mišljenje, iskustvo i spoznaje. Krešo puno hvala.

Poštovani kolega Cerex, hvala vam što ste se uključili. S ovim što ste napisali o stručnjacima, ja se potpuno slažem. Na istoj smo liniji, samo imamo drugačiji pristup. U ljudskoj komunikaciji sam govor (riječi)
čini 30 % a 70% je govor tijela ( pokreti ruku, gestikulacije, osmjeh , oči itd) ,zato ova virtualna komunikacija nije dobra (ali bolje ikakva nego nikakva). Da ja i vi razgovaramo oči u oči vjerojatno bi postali prijatelji.

Slažem se s vama da su stučnjaci neophodni u svakom segmentu našeg života, ne možemo bez njih. Kažete iza njih stoje velike škole i učenje. Točno. Zato sam i spomenula "organsku kemiju",
ja sam u svojoj kući gledala kako se, organska kemija, mikrobi i zaraze i još svašta uče i po 16 sati dnevno, izlazi na ispit i pada, pa ponovo. I ja kao i vi mislim da svaki veterinar ne može, ali i ne mora
znati nešto o pčelama. Potrebno je da se veterinar specijalizira za pčelarstvo.
Samo je pitanje koliko veterinara to želi, te ako želi, gdje da to specijalizira. U prethodnom postu Krešo daje link o istraživanjima na Institutu u Nizozemskoj. Ima li na ovim prostorima balkana i jedan takav institut.
Krešo živi ( i radi) u uređenoj zemlji, koja je prepoznala (njihova Vlada) značaj pčela za bioodrživi razvoj. Sve nas na ovim prostorima svjetlosne godine dijele od takvih spoznaja. Za mog života takvog Instituta, ovdje, neće biti.
Kolega Cerex nisu u pitanju stručnjaci, nego pare, interes i - p r o f i t. Da bi stručnjaci (veterinari, kemičari, biolozi, farmaceuti i ini) mogli istraživati moraju imati zgradu, laboratorije, opremu i ko zna što još.
Mi imamo stručnjake, al nemamo pare, a pare nemamo jer naše Vlade nisu zainteresirane ni za ljude, a nekmoli za pčele. Zbog ovoga pčelari pribjegavaju mućkanjima po "garažama", a kako drugačije.
Ja prva ne bi ništa mućkala, kad bi mi struka dala (prodala po prihvatljivoj cijeni) gotov iole ekološki preparat za pčele. Zato kolega moj dragi, po onoj, pomozi si sam pa će ti i bog pomoći, uključimo se svi pčelari
sa svojim znanjem, htjenjem, promišljanjima i zapažanjima da (koliko tko može) pčelarimo sa što manje kemije i gubitaka. Uključit ćemo stručnjake, malo prepisati i tako za sad...... Pozd.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la cerex »

Kolegice vesna slazemo se u potpunosti, i po hiljaditi put nemam nista protiv kucne radinosti neka se snalazi kako ko moze i umije, ali ne možes nesto zasto je neko ulozio vrijeme,znanje trud i novac,reci da si ti napravio a istovremeno ponizavati te ljude!Ja mogu biti astronaut ali ne mogu na mjesec bez rakete,tako i veterinar ne moze bez opreme, ulaganja,podrske drzave i pčelara, kao što u medicini ima specijalizacija iz raznih oblasti tako je i u veterini.Kod nas je stocarstvo zastupljeno sa 99% u oblasti veterine, pa normalno je de ce taj veterinar izabrati da ga jeden zove neznalicom nego onih devedesetdevet.

Zao mi je sto samiru saram po dnevniku ali obecavam da ce ovo biti zadnja po ovom pitanju jer definitivno ja i kolega senad nismo na istom kolosjeku po ovom pitanju.

Kao prvo ne znam zasto bih kako ti kazes navracao vodu na svoj mlin, ne bavim se uvozom beevitala i nepravim nikakav preparat cak i beevital vise ne koristim i po ko zna koji put kazem da nemam nista protiv kucne radinosti.U svakom drugom postu ismijavas struku-ljude, po tebi veterinar ne zna nista o pčelama a magistrice farmacije znaju, zar nije nelogicno da ne poznaju biologiju i anatomiju pčele a da su ti napravile preparat .Po tebi je plagijat nesto ako je 100% indenticno, znaci da je dino merlin trebao na engleskom pjevati pjesmu od michael jaksona they dont care about us umjesto kad sve ovo bude jucer da bi bila plagijat.U istom postu demantujes sam sebe,pises da je preparat tvojih ruku dijelo, pa onda sta fali i amitraz pakuje i prodaje svako. Kazes da ja izmjenim tih 1%, nazalost imam samo 4 razreda fakulteta da bih izmisljao toplu vodu ali znam da ce varoa opadati tih famoznih tvojih 8 dana i od same oksalne ali posto radim sa apilife var-om da ti kazem bez tih tvojih farmaceuta, ako otopis tymol u alkoholu i natopis ga truleks krpom i u tu truleks krpu dodas po jednu kap etericnih ulja majcine dusice, eukaliptisa,mente i bijelog luka (kucaj na googlu) odnosno toga sto pise na sastavu tog preparata (apilife var-a) i nazovem ga oaza spasa jesam li ja napravio preparat koji ce obarati varou,raditi dezinfekciju kosnice, donekle djelovati na krecno leglo i nozemozu a da pritom ne skodi pčelama-siguran sam kao i ti 100% da jesam ali mogu li ja tvrditi da sam izmislio preparat, ne mogu samo mogu reci da sam kopirao neciji preparat?
Ponavljam po ko zna koji put opet, apsolutno nemam nista protiv kucne radinosti, ali nema logike da si ti,stipo,pešezad (objavio recepturu ) i abdulah dobili inspiraciju za rad nakon sto je izasao beevital i bieenewol , svi na ovome forumu smo odrasli ljudi i shodno tome se i ponasajmo.

Samire izvini jos jednom.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Kolega Cereks nema veze što niste na istom kolosjeku (po ovom pitanju). Budemo li svi po svim pitanjima na istom kolosjeku nećemo ništa postići, niti saznati.
Možda ste vi spoznali, primjetili, riješili, našli način, ili što već, što meni nije ni na pamet palo. Samo bogatstvo (naglašavam bogatstvo) različitosti ( znanja, pogleda, pristupa) dovodi do probitka.
Pozdrav.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Tarik »

sa svima se slažem :D ali želim biti malo konkretniji.
želio bih čuti vlastita iskustva kolega koja su tretirali samo oksalnom više puta u toku godine.
što se mene tiće ja sam do ove godine korisitio okslanu samo zimi a mravlju unazad pet godina.
mravljom sam tretiro rojeve (30 kom) već u maju-junu i rezultat je takav da nisam imao opale varoe više od 30 kom po društvu nakon herbe.
isto tako dio proizvodnih društava 10 kom. sam tretirao herbom u augustu a okslanom u septembru nakon čega nisam primjetio opalu varou.
trenutno su sve zajednice žive na po 4-7 ulica
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Samo vi pisite....nema uzurpiranja ako cemo svi imati koristi a svako iznosenje misljenja ce nekad nekom koristiti...
Kolega cerex svidja mi se ovaj primjer sa merlinom :D
A za tretiranje oksalnom cu prekucati text dr.pr.mr.fr i ostala slova nekog cike iz srbije :lol:
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Dr.Milan Matejic pise urednik Srpskog pcelara i jedan od najpriznatijih pcelaraskih strucnjaka na balkanskim prostorima.....
Samo jedan metod primjene OK-sublimacija koji podrazumijeva da se pare oksalne distribuiraju unutar kosnice pomocu isparivaca nema negativan uticaj na pcele.Rezultati studije su pokazali da 4 mjeseca nakon sublimacije tretirane zajednice su imale 20%vise pcela u odnosu na zajednice koje nisu tretirane.
Ovakav nacin tretiranja ubija 97% varou...
Za primjenu ove tehnike koristi se manje ok do 1 gram po zaposjednutom nastavku sto dozvoljava visekratnu primjenu na jednu generaciju pcela bez bojazni za njeno brojcano slabljenje
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la senad »

cerex je napisao/la:K
Kao prvo ne znam zasto bih kako ti kazes navracao vodu na svoj mlin, ne bavim se uvozom beevitala i nepravim nikakav preparat cak i beevital vise ne koristim i po ko zna koji put kazem da nemam nista protiv kucne radinosti.U svakom drugom postu ismijavas struku-ljude, po tebi veterinar ne zna nista o pčelama a magistrice farmacije znaju, zar nije nelogicno da ne poznaju biologiju i anatomiju pčele a da su ti napravile preparat .Po tebi je plagijat nesto ako je 100% indenticno, znaci da je dino merlin trebao na engleskom pjevati pjesmu od michael jaksona they dont care about us umjesto kad sve ovo bude jucer da bi bila plagijat.U istom postu demantujes sam sebe,pises da je preparat tvojih ruku dijelo, pa onda sta fali i amitraz pakuje i prodaje svako. Kazes da ja izmjenim tih 1%, nazalost imam samo 4 razreda fakulteta da bih izmisljao toplu vodu ali znam da ce varoa opadati tih famoznih tvojih 8 dana i od same oksalne ali posto radim sa apilife var-om da ti kazem bez tih tvojih farmaceuta, ako otopis tymol u alkoholu i natopis ga truleks krpom i u tu truleks krpu dodas po jednu kap etericnih ulja majcine dusice, eukaliptisa,mente i bijelog luka (kucaj na googlu) odnosno toga sto pise na sastavu tog preparata (apilife var-a) i nazovem ga oaza spasa jesam li ja napravio preparat koji ce obarati varou,raditi dezinfekciju kosnice, donekle djelovati na krecno leglo i nozemozu a da pritom ne skodi pčelama-siguran sam kao i ti 100% da jesam ali mogu li ja tvrditi da sam izmislio preparat, ne mogu samo mogu reci da sam kopirao neciji preparat?
Ponavljam po ko zna koji put opet, apsolutno nemam nista protiv kucne radinosti, ali nema logike da si ti,stipo,pešezad (objavio recepturu ) i abdulah dobili inspiraciju za rad nakon sto je izasao beevital i bieenewol , svi na ovome forumu smo odrasli ljudi i shodno tome se i ponasajmo.

@ cerex iznosiš mnogo neistina na moj rad i moje ulaganje u istraživnje i moje pisanje od tako očitog mog pisanja ti izvrćeš činjenice?!

Stvarno mi je žao što čovjek sa 4 razreda fakulteta izvrće očite činjenice bar kada je moja malenkost u pitanju samo zato što unaprijed već predodređen da kao nešto "RASKRINKA"
cerex apsolutno nemaš ništa raskrinkat kod mene . Ja ti podastro link još onomad dok smo raspravljali na HR forumu a toga je bilo i prije 2008 g . Da, će, mo pokušat doći do nekakvog preparata koji će biti jevtiniji ako ne bolji onda u istoj ravni . Vesna je se ovdje dotakla višestrug tretmana OK ja sam o tome pisao na HR forumu još 2008 .

Vidim da očito nisi u toku svih naših rasprava i na ovom formu oko OK , Da imaš čiste namjere bar bi sve to pronašao pa bi vidio kako sam se očitovao glede i OK i registrovanih preparata, amitraza ,Probaj naći moje pisanje kompletno , detaljno isčitaj i vidjet ćeš da sam uvjek na skoro istom fonu ne ovako kako mi ti poturaš te varijacije.
Nikada nikome nisam zamjerio upotrebu AMITRAZA uvjek sam govorio da to smanjimo nikda nikog nisam ponizio da bi sebe uzdigao
Uvejk sam govoro radite sa OK.

Ja ti fino kažem da mi je moj dr. veterine Jusuf, kada sam razgovarao sa njim oko problema u pčelarstvu, kada sam pokušao da ga privolim , da nešto učini kao stručno lice , rekao mi je dosolovno, Ćeha nemoj me zajebavat ja ti to nemam pojma i da tačno je da je spomenuo i to da i da se posveti tome nema tu para. Ti sada odjednom izvrćeš činjenice istavljaš Jusufove riječi u moja usta to ti kao obrazovanom čovjeku nije uredu.

Moje konsultacije sa magistricama je na fonu da su one ipak osposobljene da mogu u svojim laboratorijama mućkat i praviti lijekove.
Sramota ti je ahbabu moj da mi pripisuješ nešto što nisam rekao . To što nešto ne razumiješ i ne shvaćaš trebaš pitat ,

OK, djeluje 4 dana, Bienen wahl 4 dana, beevital 4 dana, oraganik 4 dana, Ja sam oazu digao na 8 dana minimalno i to nije 1 % to je 100 %
ako nešto digneš za 100 % jebemu miša koje tu lud, zbunjen, normalan.

Evo ponudio sam projekat da sebi napravimo institut, rekao sam kako i sada stojim na tome da to mi možemo smo ako želimo,
Ko je se javio? Samo Vesna ( hvala ti Vesna) cerex gdje si ti u tome , nisi me podržao u mom projektu , a optužuješ mene da napadam struku i stručnjake, pa neću ja radit u tom insitutu rekao sam stručen osobe!
Zašto nisipodržao moju zamisao i da imamoinsitutciju z a pečlarstvo? Zato što već unaprijed po već određenom scenariju kao eto ti želiš da "raskrinkaš" nekoga i nešto po nečijem nagovoru. Razmisli malo šire o toj svoj namjeri. To tvoje neosnovano napdanje samo je reklama za mućkalice iz garaže. Možda ti zvuči nevjerovatno da najviše oaze otpremim u krajinu onim kojinisu zadovoljni sa tvojim sredstvo kojekoristiš u pčelarsvu. Zašto je to tako da su jedni zadovljni drugi nisu sa istim sredstvo toje već tema z sebe i imao bi se tu svašta pisat

Kod mene nemaš šta raskrinkat, i tačno je da sam ja autor OAZE od komponenti koje ti svakodnevno upotrebljavaš u svojoj izhrani. Tačno je da sam konsultova se sa stručnim obrazovnim osobama , a tačno je i to da sam rekao da "stručne" osobe sa raznim prefiksma prodaju nam muda pod bubrege i sve se više slažem sa Asbese oko šupljiranja tih nekakvih stručnjaka, samo ti cerex ne želiš da to prihvatiš a i sam znadeš o čemu se priča , nego eto trebaš meni da poturaš ono što nisam rekao. Ovdje se radi o tačno određenim osobama sa raznim prefikisam koji zloupotebljavaju titulu zarad šake feninga.

Naneti prednjači u isticanju oksalne kiseline u pčelarstvu i upotebi iste, Da lije to Bienewahl plagijat Nanetija, ne nje samo su isčitali dobro šta Naneti radi i smućkali OK dali joj naziv i to je to.
Kada sam te pitao koje je sredstvo došlo prije u Bosnu ili koje je prije nastalo? O ovome smo već razgovarali na temam OK dok je Zvones bio aktivan.
Bienenwahl je preteča beevitala zašto? . Zato što su skontali da i nije baš šmekerski , naziv, izgled ,pakovanje pa su uzeli malo ofarbali napucali reklamu , ambalaža, dali zvučno ime na engleskom , registrovali kao sredstvo za deratizaciju i najvišega prodali u Bosni:
Reći ću opet da je beevitla izuzetno dobro sredstvo i autor je napsiao da fercera do 25°C , ja sam oazu digo na 35°C i to tti opet više odonih tvoji 1% koje mi poturaš znači ovih cce 50% na temper, +produženo djelovanje 100 % , računica je jasna cerex samo ti to neželiš da priznaš. OAZA je 100% bosanski proizvod ,prva u Bosni pa onda su se redali ostali, valjda toliko mogu reć za sebe. Nisam sklon da se nešto ističem ali eto isprovociran sam pa moram ;)

@ Vesna molim te ,iskreno te molim, daj napiši za taj Chek M.+ da li je to djelo stručnjaka i neke poznate firme ili iz garaže.
2, Šta je se ustanovilo nakon 2 godine?
3. Koliko je potrošeno za to "stručno" sredstvo
Znam da si pisala , daj ponovi to ,možda će biti nekima jasnije .

Evo da ne bi bilo sve histerično, moram da kažem i ovo da sam ja uvjek bio orginal. Senad Ćeha, voljeli smo se šaliti "prva gitara sjeverne Bosne "
Između ostalog i ovo sam ja smućkao , moji aražmani ,muzika, na tekst jednog zaljubljenog supruga koji jako, jako voli svoju suprugu daleko od Bosne u USA,
@cerex ovakav sam ja u aražmanima ili ti mućkalicama uvjek orginal . Ako nađeš d a liči i na jednu, i da sam od nekog ukrao , nikada se više neću baviti pčelarstvom niti muzikom. Ovaj sa gitarom je Senad Ćeha , muzičar ,kompozitor,prodcent, audio _video produkcija ,pčelar, električar, menadžer, generalni sekretar udruženja HEPRO i svašta nešta.
https://youtu.be/NjAVnLq1fRk
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Kad cerex spomenu 4 razreda mene stid bilo pominjati mojih 5 slova ispred imena a sad kad senad napisa funkcije sad me prosto jos vise stid....nego odosmo od teme... eto taj ciko Dr. I ugledni pcelar napisa svasta a vecinom su studije sa inostranih sveucilista i pcelarskih instituta....meni mrsko prekucavati nadam se da ce izbaciti na portal pa cu prebaciti link zaista najblaze receno interesantno...
Mozda ce nam i Vesna nesto vise reci jer vidim da je u hr sublimacija poprilicno zastupljena
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la mugdo »

o ovoj temi pisalo se i ranije na ovom forumu pa se nismo složili oko mnogo čega pa vjerovatno nećemo ni sada. nisam zagovornik mućkalica ali ne kažem da ne koriste, naprotiv kolega pčelar koga sam upoznao vozajući pčele kaže da je zadovoljan jednim od tih sredstava( oaza) međutim lično sam skeptičan prema onom što nije prošlo naučnu verifikaciju. smatram da u normalim država ne može svako mućkati u garaži i to nuditi tržištu ali mi nismo normalna država pa se svako snalazi kako zna i umije pošto su oni koji su najpozvaniji da se time bave totalno zakazali.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Ti si do sada trebao smuckati preparat i da bolje skupljaju nektar jer imas dvije garaze :lol: :lol:
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Međutim pogledajte mnoj odgovor kolegi lakiju u ovoj temi http://pcelarstvo-nahl.com/forum/viewto ... f=2&t=1555
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Dobar je profesor samo mi reci vesna ovaj lijek sto spominje jel misli na nesto slicno kao onaj vas em probiotik ako sam dobro zapamtio naziv....ili je neka druga fora....
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Baš sam ti sinoć htjela pisati o jednom mom iskustvu od prije 10 - tak godina, ali imala sam neke goste pa nisam. Bilo bi dobro da jesam,jer kad sam jutros otvorila RH forum i vidjela ovaj link shvatila sam da
bi se Stanimirovićevi odgovori nastavili na moje iskustvo. Ovako je obrnuto, ali nema veze.
Dakle, prije desetak godina imala sam 72 AŽ košnice na kamionu i te sam selila, ali imala sam i 32 AŽ košnice na stacionaru. Cijela ta sezona tekla je ustaljno. Selila sam na kesten u Kostajnicu, vratila se na suncokret,
izvrcala vrcala suncokret (suncokret je tada dobro medio). Preselila pčele u Baranju na zlatošipku. To područje se tijekom rata nije obrađivalo pa se zlatošipka strašno razmnožila, a i
u blizini je Kopački rit pa je ima more. Nema tu nekog vrcanja (nisam nikada vrcala zlatošipku) ali nisu gladne i donesu zimnicu. Protiv varo sem tada, a i poslije (kao i svi) dimila
amitrazom 6X u razmaku od 5 dana.U isto vrijeme sam dimila i ove na kamionu i na stacionaru. Udaljenost između jednih i drugih je oko 30 km. Prošla zlatošipka, išla sam kod pčela pregledala, bilo sve u redu.
Kako se bližio kraj 9. mj. nisam više išla svaki dan kod pčela, i početkom 10. mj. prevezem pčele u zimovnik. Kad sam ih dovezla, bilo je lijepih dana ( bilo je to oko 15. 10.)idem ja sad uzimljavati i rasporediti med.
Kad sam počela otvarati košnice, nema pčela. Košnice pune meda, ali pčela nema ni živih ni mrtvih. Nema ih nigdje, ni na saću ni na podnici. Tek sam u 3-4 (od 72) našla po šaku pčela i maticu. Katastrofa.
Ove 32 na stacionaru sam već prije pripremila za zimovanje, ali uplašena što se događa, odem sad ponovno provjeriti. Tamo sve u redu. I eto da ti ne pričam, kako mi je bilo. Kad sam došla k sebi, počela sam razmišljati
u čemu je kvaka. Ista ja radila i jedne i druge košnice (nikad mi nitko nije radio košnice osim mene), istim sredstvom tretirala u istom periodu. Da bi došla do ikakvog suvislog zaključka, razmišljala sam što je bilo drugačije u odnosu
stacionar - kamion. Bilo je drugačije: područje, i prenapučenost pčelama (oko mene je bilo još 60 kamiona u krugu 5-6 km). Kasnije mi je jedan kolega , (koji je sa svojim kamionom bio od mene udaljen oko 1 km) rekao da je on
primijetio (krajem 9. mj.) da mu pčele slabe, pa je donosio nukleuse i pojačavao, i svejedno su mu pčele umrle u 1. mj. Malo poslije sam se čula sa jednim prijateljem vrsnim starim pčelarom, koji nije bio na tom području, nego u Vinkovcima (znači 50 km od mene) pa je isto izgubio sve pčele. Nikad sa sigurnošću nisam utvrdila što je bilo. Protiv nozemoze nisam ništa koristila, ni na stacionaru ni na kamionu. NIsam davala sirup, ja to nikada niti ne radim. Znači nije energetski stres, kako kaže Stanimirović u ovom filmu. Kad sam pitala ovog kolegu iz Vinkovaca što on misli (on je iskusan) rekao mi je CCD (tad je to bilo u modi jer se u SAD dešavao nestanak pčela). Moje mišljenje (nedokazivo) je da je to bila Nozema cerana, samo mi za to još nismo znali.
Ovo što si me pitao (što spominje Stanimirović u filmu) ja ne znam što je, ali to nije taj probiotik koji sam ja koristila, a o probiotiku ću pisati kasnije, zašto sam ga koristila i koji. Pozd.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

http://www.czs.si/Upload/Varoja_cebela_ ... RHIV_1.pdf
Pogledaj(te) ima i o sublimaciji OK, (vezano za tvoj post i dr. Milan Matejić).Obrati pažnju kako reagira OK na visokim temperaturama koje se razviju pri sublimaciji.
Međutim čitala sam na SPOS-u iskustvo jednog pčelara, koji je polovinu pčelinjaka radio sublimacijom (radi se o zimskom tretiranju), a polovinu pčelinjaka nakapavanjem.
Nije primijetio nikakvu razliku na odmah poslije tretiranja, a niti na proljeće. Pčele su su se jednako ponašale, jednako su se razvijala i jednako su imale legla za to doba godine. Pozd.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Sad sam pronašla ovaj link o nestanku pčela, nadam se da će vas zanimati, (ovo nauka kaže).

http://www.pcelinjak.hr/OLD/index.php/V ... dnice.html

A evo i link za Nozemozu ceranu (tihog ubojicu pčela)
http://www.pcelinjak.hr/OLD/index.php/V ... erana.html
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Hvala za ovaj pdf vrlo korisno
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

https://youtu.be/WBOlRALk8jk
Evo klip iz svedske nakon ciscenja od varoe sto bi stipo rekao slaba tehnologija pcelarenja....pa sad da li je :?: :?: :shock:
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Evo jedan link o "maceratu" ljekovitog bilja - iskustva kolege Miloduha i Padobranca u 2015. g.
http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=18&t=10214
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la cerex »

Ako se kolegice Vesna slazete bilo bi dobro da pricu o nezemozi cerani prebacimo u odgovarajucu temu kako bi to kasnije sve imali na jednom mjestu.Mislim da je ta tema bitnija od varoe, na nazalost zadnji put je kolega senad jos davne 2013 dao zadnji komenter na tu temu.Molio bih vas da i link prebacite na tu temu.
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Poštovani kolega Cerex slažem se, kako se ne bih složila. Neka moderator to uradi. Pisat ću još o Nozemozi cerani. Samo sam mislila da to
nikoga ne zanima, ali evo vi ste dokaz da ipak nekoga zanima. Mišljenja sam da smo se previše, odnosno samo, usmjerili na varou. Isto tako sam mišljenja,
da pčele ne uništavaju samo dvije bolesti (a sva naša pažnja usmjerena je na njih) a to su varoa i ATL. Što je s ostalima, što je s virusnim oboljenjima itd.
Koji im je okidač da se razviju itd. Sve što ja ovdje napišem, ne pišem bez veze, ako ste primijetili uvijek to potkrijepim ili mojim (i nečijim iskustvom i navedem čijim), a najčešće
znastvenim istraživanjem. Pozdrav.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la Asbees »

Citao sam to za macerat i vidim da su zaista pozitivna iskustva....sad detalji kartoncic ili spatula hmm...
A evo jedna kisna fotkica na pauzi rovokopackoj....kad muka natjera kopa se i na kisi :twisted:
slika
vesnaosijek
Čita i piše, dobar
Postovi: 107
Pridružen/a: 16 kol 2016, 19:37

Re: Moj pcelinjak-samir

Post Postao/la vesnaosijek »

Ovo sliku sam ti ja nešto smrdala. Nadam se da ćeš je smjestiti tamo gdje tereba biti. Oprosti pozd.
Odgovorite