lenas _bk Moj pcelinjak

Odgovorite
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Jedino sto ce rakije trebati veca kolicina da bi kuglica od cistog voska potonula.Zato sam ja koristio galon.Probaj pa javi rezultat.I ja razmisljam da kupim od Nurkica pa me bas interesuje kakve su.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

ok,javim ti rezultat mada ne znam koliko je ovo pouzdano.SO od Nurkica su savitljive prvi put ovako savitljivu SO vidim, pretpostavljam da je razlog hladno valjane.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

prema ovom testu nurkiceve satne koje su meni dosle su polozile, kuglica je potonula kao i od cistog voska kojeg sam ubacio, nisam ni sumnjao jer mi je preporucio profi pcelar od 500 kosnica i on koristi nurkiceve.
sa Mirzom Nurkicem sam popio i kafu prilikom preuzimanja voska i sve mi je u detalje opisao kako radi SO kao i sterilizaciju voska što mi isto tako vrlo bitno.
hasospahic
Čita i piše, dobar
Postovi: 100
Pridružen/a: 04 pro 2013, 19:24

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la hasospahic »

drago mi je da sve vise pcelari prepoznaju kvalitet i ozbiljnost oko izrade i koristenja SO pozzz
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Drago mi je da si ubo dobre.Ja sam kontaktirao ovog covjeka sto je postavio ovaj klip za testiranje.On kaze da koristi samadexove ali da svaki put istestira za svaki slucaj.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

samadexove kod nas se najviše koriste, svi hvale ali se SO ne prodaju nego samo zamjena za vosak+2 KM.
Nurkic mi je pokazao i puno auto isječenog starog sača, radi zamjenu sača za SO+0,30 KM, nije ni to loše ko nema vremena se zezat sa topjenjem.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Znam da samadex radi samo zamjenu ali to nama pocetnicima ne pase jer nemamo jos svog voska.
Daj mi molim te broj od tog Mirze da ga kontaktiram da i ja kupim od njega.
Negdje sam imao brojeve od njegovog oca i brata ali sam ih zaturio.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

Mirza 063811721
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

Lenas ne mogu nikako da odgovorim na PP, samo da znaš da je to razlog što nisam pisao u PP
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Ma jos bolje sto si odgovorio javno.Poslao sam ti privatnu poruku
jer nisam znao hoces li htjeti napisati rezultat testa kad testiras satnu osnovu.Ima ljudi koji ne zele da objavljuju javno informacije.
Na spos forumu,Slobodana Jeftica je tip zezno za 500 satnih osnova ali on ne zeli da napise javno njegovo ime jer se boji da ga taj nece tuziti.Na taj nacin zbog njegove sutnje taj ce nastaviti da ucerava i drugima to smece.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

nemam oraha u đepu tako da se nikoga ne bojim osim dragog boga, smatram da je dužnost što i sam radim upozoriti svakog "na rupu na putu"
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Danas isao u udruzenje da se prijavim za odlazak na sajam u BG.
Najvjerovatnije da ce se iz mog udruzenja ici u nedelju.Valjda zato sto ce Vucic otvoriti sajam,bice veliko obezbjedjenje,guzva u subotu.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Juce bio na sajmu u BG.Super ponuda,cijene dosta nize nego kod nas.
Na sajam dosli oko pola 11 i tad je bilo malo guzve ali na svaki si stand mogao prici.
Pri kraju sajma vec oko 14h cijene bile jos nize i skroz se raja rasula.
Uspio sam kupiti metalne rucke za nastavke po 50 din/kom inace su svugdje po 70.
Kupio 80 kom.Nisam vise mogao nositi,inace bi ih jos vise kupio.
Jedva sam putnu torbu odnio do busa,ruke mi je odvalila.Nitne,zica,sve od plastike puno,puno jeftinije
nego kod nas.Ovi sto su prije isli prvi dan sajma kazu da je puno bolje ici ovako drugi
dan,nema guzve,a i pred kraj sajma im mozes spustiti cijenu maximalno.Kolega kupio
onu spravicu sto busi i postavlja 4 nitne u isto vrijeme za 15 eura.Ostala tipu jos jedna,
blizi se zatvaranje,da je ne vraca kuci spusti joj cijenu(ili da kazem cenu :-)
Sajam dobro organiziran osim idiotskog pravila da kad platis kartu ona ti vrijedi
samo za jedan ulaz.Dok izadjes da odneses stvari do busa,vratis se i hoces ponovo uci
plati Misko ponovo ulaz.
Nevezano za sajam,hodao sam i po zapadu i istoku prosao dosta gradova ali prljavijeg i pesinljivijeg grada nisam vidio.
Zelene povrsine pune smeca,pvc kesa i flasa na svakom koraku.Sramota za glavni grad jedne drzave.
Privitak/ci
41.jpg
21.jpg
11.jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la mugdo »

pošto nisam imao priliku biti na sajmu u bg, interesuje me cijena nitni i inox žice za ramove
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

lenas ne trebam pisati izvjestaj isti je tvoj samo sto smo mi bili u subotu, nisi mogao prici nijednom standu.
nakupovao se koliko sam mogao ponijeti :D
posebno bi izdvojio staklene bocice za propolis sa kapaljkom po cijeni 0,20 feninga po kom.gledam kod nas ista po 0,60 :shock: kupio paket od 200 kom.ruke odvalio
pvc MR manje od 2 KM itd.potrosio oko 250 KM
koliko si platio kombinezon?gdje si ga nasao?
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

mugdo je napisao/la:pošto nisam imao priliku biti na sajmu u bg, interesuje me cijena nitni i inox žice za ramove
prohrom zicu dvije po pola KG, nitne dva pakovanja po 800 kom. dva flomastera i dvije cesme platio 20 EUR
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

Kolega kupio
onu spravicu sto busi i postavlja 4 nitne u isto vrijeme za 15 eura
reci kolegi prvi dan bio 40 EUR
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Mugdo 1kg nitni dodje oko 1000din kao i kg zice prokrom.Okrugli pvc zatvaraci leta 12 din kom.
Ja kupio 40 kom +dobio 4 kom gratis.Ovaj jedan je uspio kupiti vrcaljku za 6 LR okvira (sve prokrom i ona
mreza unutra )za 140 eura.
Tarik ovo je bluza(1500 din kod DARE PLUS)Slobodan J. kaze da kupuje kod njih ,da je kvalitetno
pa hajde rekoh da probam.Htio sam ovakav model kombinezona ali nisu imali nego samo u obliku bluze.
Ako to sta znaci drugi dan nije bilo kaveza za matice,meni to nije bitno ali cujem da je neko od ovih
mojih trazio i da su rekli da su prodali 20 000 kom i nemaju vise.
Inace prije desetak dana ovdje kod nas servisirao sam neke rash.vitrine u pekari kod albanca
i trazio sam da mi plati u dinarima(oni su ko banka nema kakve valute nema kod njih :-)
Tu sam uspio jos malo profitirati jer mi je dao bolji kurs dinara nego ovi dole u BG
Ponio 15 000 din i sve stuko.
Otisao bih ponovo ali autobusom vise nikad,isli preko HR autoputom ZG-BG i sve je uredu dok se vozis,
dobra cesta ali na granicama se gubi puno vremena i zivaca.Krenuli u 16 sati kuci dosao u 00 20.
Na bajakovu cekali 1h i 40min.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la cerex »

Bitno je da se lova potrosila a ostalo niko i ne pamti :D .
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

jesul nitne prokrom? na kojem standu si kupio nitne i zicu?na kojem si plastiku kupio?
ako ce ti biti lakse mi smo putovali ukupno 16 sati a tamo bili 5.
usput znas li dali se inox i prokrom isto?
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

halali lenas ne zam ti ni ime a sve trpam u tvoju temu, ako treba neka neko prebaci
kupio sam spanere za probu takozvane W snala, probao sam kosnica puca kada ih pritegneš :D
moja preporuka http://nosiljkezakosnice.blogspot.ba/
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Tarik pisi slobodno sta god hoces niko ti nece zamjeriti.Ime mi je naopako od lenas=Sanel.Prokrom i inox bi trebalo da je jedno te isto.Zicu i nitne(mesingane)kupio na standu evrotrona ili tako nekako.Plastiku se ne sjecam kako se zove firma prodavali su onaj bradonja i plavusa.
Ovi nosaci za kosnice nisu losi sto si stavio link.
Imao sam spisak ali se opet ponesto zaboravilo.
Nisam ponio mravlje kiseline jer nije bilo manjih pakovanja i nisam kupio ni isparivac za nju.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Bitno da je amitraza i topova bilo ko u prici.
Kako Slobodan J. kaze kod nas nema nista sto je zabranjeno ima samo ono sto je dozvoljeno i ono sto nije zabranjeno.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la Tarik »

mislio sam na ovo https://www.youtube.com/watch?v=dNJLzBDKJYQ
imao si za kupiti upakovane kartone sa mrvljaom kiselinom FURMITOM http://www.evrotom.org/lekovi_protiv_varoe.html

SASTAV: 1 ploča sadrži: mravlja kiselina 60% 25 ml

DEJSTVO: Mravlja kiselina efikasno deluje na ektoparazite pčela.

INDIKACIJE: Uništava varoe (u zatvorenom leglu), pčelinje vaši, voštanog moljca. Akaroza.

APLIKACIJE I DOZE: Ploča natopljena mravljom kiselinom stavlja se iznad plodišta popreko preko ramova što dalje od leta i tu ostavlja 48 h. Po stavljanju ploče leta moraju biti širom otvorena. Ako je u košnici više od 22 rama stavljaju se 2 ploče (osnova L.R. košnica). Utvrđivanje uništavanja vršimo pomoću kontrolnog papira koji se nalazi na dnu podnjače. Kontrola uginuća se vrši 14 dana. Ako se na kontrolnoj košnici ustanovi veći broj varoa tretman se može ponoviti posle 3 - 4 dana.

NAPOMENA: Upotreba ploča je dozvoljena kod temperature + 14OC - 25OC. Kod lečenja u izuzetno hladnim danima proleća - jeseni i prolaznog hladnog talasa potrebno je obezbediti optimalnu spoljnu temperaturu od +20OC i održavati je još 3h posle postavljanja ploča. Ako su jutarnje i večernje temperature preniske ploče se stavljaju preko dana. Mravlja kiselina ne deluje korozivno.

KONTRAINDIKACIJE: Lečenje ne vršiti u toku pune paše. Ne stavljati ploče u društvu koje je u zimskom klubetu.

MERE OPREZA: Rukovati pločama sa gumenim rukavicama. Ukoliko do|e do kontakta leka sa kožom isprati vodom sa dodatkom sode bikarbone (NaHCO3).

KARENCA: Nema ograničenja.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: lenas _bk Moj pcelinjak

Post Postao/la lenas_bk »

Nisam ni znao da ima ovo.Ja sam mislio da ima samo mravlja u tecnom stanju i onda se preko isparivaca ili truleksa aplicira u kosnicu.Gledacu da probam mravlju,timol i ostala eko sredstva.
Prosle godine koristio beevital i bio sav sretan jer je opadalo samo po par varao.Uradio sve po upustvu 3x.
Na nagovor starijeg pcelara uzmem i zadimim varolikom.
Opadalo od 50-70 kom po kosnici.Beevital kupljen u pipovoj trgovini u Sarajevu.Isto se ponasao i kod mene i kolege.
Odgovorite