Pčelinjak-Admir Sanski Most

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

matica sa podrezanim krilima najčešće ostane ispred košnice sa šakom pčela jer ne može da leti bez jednog ili dijela oba krila, ako je pčelar ne primjeti na vrijeme uglavnom ugine, mlada matica u većini slučajeva izvede roj ako je pčelar ne spriječi u tome kidanjem matičnjaka ili nekom metodom vještačkog izrojavanja. ja nisam uočio neki univerzalan način ponašanja pč.zajednice u vrijeme rojenja a i nemam nekog vele iskustva s tim, nastojim spriječiti rojenje koliko mogu, međutim svake godine izlete 2-3 roja. divim se onima koji kažu da su riješili problem rojenja.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jucer se bas radilo na pčelinjaku, na svim drustvima prisutni zvoncici srecom nisu zalezeni, prilikom pregleda poruseni i drustvima prosireno leglo,dodate satne osnove. Interesantno je da kod drustava kod kojih sam prosle sedmice dodao po 1 satnu osnovu, da su izgradile tu satnu osnovu i napravile ogroman zaperak u prvom nastavku ( u donjem nastavku je 6 okvira,tako su uzimljena) koji je matica u nekim slucajevima i zalegla i ako je u donjem nastavku imala mjesta,tako da pravilo ne mora biti da matica vise voli tamno sace zbog topline.Danas je kod mene bio rekordan unos polena u prosjeku 200 gr po drustvu.Mogu reci da su hvataci polena odigrali bitnu ulogu u debokladi plodista jer kod drustava kod kojih nemam sakupljac polena, morao sam ramove sa polenom dodavati pomocnim drustvima i na taj nacin vrsiti deblokadu. Po mojoj procjeni od 28 drustava 3 nece biti spremna za bagrem ovo ostalo izgleda extra ako se ne zaroji.Interesantno je da su pčele za sada mirne ko bubice.Suncani topionik radi non stop dosta se saca mijenja a pčele zbog dobrog vremena izvlace brzo SO.Kako je krenulo kod neki drustva bi se mogao vrcati vocni med. U toku sedmice moram pripremiti mjesto gdje planiram voziti pčele na bagrem, odlucio sam se za relaciju S.Most-Prijedor. Kontam da bi bagrem trebao zamediti oko 10 maja ako nastavi ovako vrijeme !!!Da mi je dovesti Senada ili Blaska da malo presloze ove okvire kod mene... :D Medno svima!!!
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

koju lokaciju si odabrao pošto i ja vozim na razboj, izmeđ sasine i bronzanog majdana?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

To je lokacija S.Most - Banja Luka,a ja cu Sanski Most - Prijedor , ne znam tacnu lokaciju dok ne vidim stanje sa bagremom bilo je i mraza a imam nekih ponuda, sela tipa Alisici,Ćela i sl pa vidjecu jedino sto ne znam kako da procjenim kad ce bagrem cvjetati.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jutros je osvanuo prelijep dan temp je u 8 sati iznosila 7C da bi u 12 sati kada sam izasao na pčelinjak bilo ugodnih 23 C.

slika

Dan sam proveo dodavajaći SO, polunastavke i deblokiranju matice.

Prije tri dana u tri najjaca drustva sam u "sendvic" dodao polunastavke sa so koje su bile isprskane toplim sirupom, i prihranjivana svako vece sa 3 dcl toplog sirupa , danas kad sam pregledao polunastavke uocio sam da je jedno drustvo izvuklo svih 10 so a ova 2 nisu ni takla so a izvlace zaperke na mrezi od hranilice? sva tri drustva na prvom nastavku imaju po 8 okv. zatvorenog legla+ med/perga izmjesano a u gornjem nastavku otvoreno leglo i med/perga, jedno je cak u donjem nastavku povuklo prisilne maticnjake, zasto se to desava?

slika


Danas sam također pregledao drustvo koje sam razrojio Pelletovom metod razrojavanja a koje sam prije sest dana zatekao u rojevom stanju sa preko 20 matičnjaka od kojih sam ostavio samo dva najbolja a ostale porusio. U zadnjem nastavku gdje su ostavljena 2 matičnjaka naisao sam na jos prisilnih matičnjaka koje sam porusio i to je uredu ali sam u prvom nastavku nasao staru maticu koja zalijeze i tri krupna matičnjaka na donjoj letvici (izgledaju kao rojevni). Da su maticnjaci tihe smjene trebali bi biti u sredini ili gornjem dijelu okvira ili ...., sta dalje?

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas sam opet detaljno pogledao razrojeno drustvo i uocio sljedeće; matica nije prosirila leglo na susjedne okvire nego ima poneko jaje na okviru sa kojim je i prenijeta u novi sanduk. Pčele izvlace so i na okviru na kojem je matica nalaze se 3 velika matičnjaka koji jos uvijek nisu zatvoreni i novih 6-7 u izgradnji koje sam porusio.Da li su ovo rojevni ili maticnjaci tihe smjene? Drustvo koje sam uslikao izgleda ovako: podnica-nastavak sa starom maticom-matična resetka-nastavak sa izvucenim praznim sacem-zamrezena podnica sa kontra letom-nastavak sa maticnjacima-krov.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Admire dobro si ti to skontao,kod mene nema jos ni jednog maticnjaka neznam na donjem sanduku nisam gledao posto je mnogo legla pa nebi sad to dirao ,danas sam srusijo jedno trut,leglo koje je navezla izmedu donji ramova i gornji bili su samo trutovi sve sam ocistijo i dao kokama da pojedu ,neznam jeli ok,ali nisam mogao to gledati u sred kosnice,sta mislis dali imam maticnjaka u donjoj kosnici umene su sve na dvije kosnice a neke jace su na tri pozdrav refik iz zenkovica iz sane
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Da se i ja napokon javim. Sezona je u punom jeku bagrem je uveliko zamedio i hvala Bogu vrijeme nam za sada ide na ruku.Ove godine odlucio sam se da prvi put otjeram jedan dio drustvava ( 12) u Ališiće selo između Prijedora i Sanskog Mosta cisto da vidim ima li razlike u prinosu u odnosu na ovu lokaciju kod kuce gdje mi je ostao preostali dio pčela.Ove godine koristio sam Sumijevu zig zag metodu i mogu reci da mi se je pokazala odlicno stim da sam danas SO na poziciji 2 i 9 morao dizati u medište jer matica nije stigla da zaleže te okvire posto su pčele ih napunile nektarom.Kako je krenulo vrcaljka ce imati fino posla neka drustva kod kuce su napunila vec polunastavak i nastavak sa nektarom tako da cu tim drustvima dodati sutra po jos jedan polunastavak a u Alisice cu u subotu, tamo predpostavljam da bi trebala da je jos bolja situacija posto je bagrem na sve strane.Medno...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Interesuje me zasto drustva prvo pune nastavak sa medom pa tek onda polunastvak a polunastavak (sa izvucenim sacem) se nalazi odmah iznad maticne pa je tek na polunastavku nastavak? Da li ja samo imam takav dojam ili je stvarno tako da drustva koja imaju maticnu sa okvirom vise deponuju med u plodište u odnosu na drustva sa maticnom bez okvira?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la j.nezic84 »

Pa normalno je da pune nastavak ako ti je on najgornji?Uvijek pune od vrha pa nadole.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ja sam kontao posto je bagrem buran da one gledaju da to što prije dignu iznad mr pa onada preslaguju kako novi med pristiže :oops:

Danas sam isao da pogledam situaciju u Ališićima i mogu reci da sam u odnosu na proslu godinu prezadovoljan. Slabija su drustva haman napunila nastavak ostalo je da ga samo poklope dok kod jacih pored nastavka, napunila su i polunastavak a nekima je potreban i drugi.Za razliku od lokacije gdje kolega mugdo vozi pcele ovdje bagrem kreće dva dana prije tako da je bagrem pretpostavljam na vrhuncu.Danas je temp. iznosila 18 c i veceras je pala kisa tako da ukoliko narednih dana ugrije bice lom posto se cvijet i dalje dobro drzi. Ni jedno drustvo sumijevom zig-zag metodom se nije zarojilo.Na pasu sam namjerno otjerao i dva slabija drustva cisto da vidim razliku u odnosu na slabe kod kuce.

slika


slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

kolega nadam sa kad progrije da će dovršiti popunjavanje nastavaka i polunastavaka, vidimo se u u srijedu, dolazim u obilazak pčelinjaka pa ćemo na kafu nakon obavljenog posla na pčelinjaku.medno!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Kolega Mugdo obavezno se javi kad zavrsis pa se vidimo na kafici.

Danas je kod kuce bas zamedilo nisam imao aparat nego je slikano mobitelom pa snimak nije nesto ali je bila ludnica.

slika

Ovom je drustvu prije 5 dana dodat nastavak sa 10 so a danas je poceo da pravi zaperak jer mu je izgleda jedan nastavak malo.

slika
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Danas je napokon na kratko kisa prestala da pada .Slucajno sam isao za Prijedor i posto je vrijeme u tom momentu bilo lijepo navratio sam na kratko da vidim pčelice i da slucajno nije kakav roj izasao posto sam u subotu uhvatio jedan roj i to mi je da se pohvalim prvi roj ove godine iako ne vidim nikakvu draz u pentranju po drvecu pogotovo kad je covjek preko 100 kg.Cim vrijeme dozvoli sljedi vrcanje i voznja na livadu i lipu.

slika
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

Pozdravljam ,reci mi mozeli se vrcati med ako nisu sve zatvorile kod mene ja gledao prije kise i nisu bile zatvorile vise od 50% kako vrcati ija bi svoje selijo na lipu ali teske su i imam po tri ili cetiri sanduga gore,daj neki savjet medno
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

čemu žurba, ima do lipe još tri sedmice, prvo kupina tamo gdje je ima pa tek onda seoba na lipu.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sto se tice vrcanja, jedni kazu da treba barem 2/3 rama biti poklopljeno drugi opet da ne mora nego je bitno da kada se ram okrene da iz njega ne curi med, u svakom slucaju sigurnije je da pčele poklope čitav ram.Ja sam ovih dana počeo lagano da vrcam ramove sa min. 2/3 poklopljenog meda. Kolega Mugdo ovdje gdje su mi pčele nema kupine, a uskoro ce ramazan i vrucine pa zelim to sto prije zavrsiti.

Jucer mi je ispred jednog drustva bila guzva na letu, cijeli dan bilo je prisutno nekih 30 tak pčela koje su se smjenjivale na ulazu kao da nesto traze, isprva sam pomislio da drustvo nije ostalo bez matice ili da se nije zarojilo pa čeka priliku da ugrije i krene u zrak. Pregledom sam utvrdio da ima matica koja normalno polaze jaja i da se nije zarojilo, pretpostavljali neko sta bi moglo biti?
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la refik besirevic »

pozdravljam i kod mene je tako bilo kad se smirilo ja sam pregledao trazijo samo maticnjak daih razroim ali nisam nasao maticu nisam vidijo ali ima mladog legla tek ga postavila pa kontam daje tu.moje polako zatvaraju treci sanduk i nadam se dacu za par dana moci vrcatri i pravo idemo na lipu ,samo sam dva roja razroijo prilikom razrojavanja matica mlada je izasla iz maticnjaka danas lijepo rade,medno
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Šta misliš kolega cerex kad će lipa gore kod vas.
Imam namjeru malo posjetiti gore vaš kraj.
Naravno sa pčelama.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Koliko sam ja u stanju da procijenim mislim da ce lipa poceti ubrzo sa cvjetanjem, mozda cak za vikend jer cu i ja pokusati ove svoje prebaciti sad za vikend ako stignem.Evo ti moj broj 061 695 868 pa zovi za sve sto ti treba, a kafa se mora obavezno popiti.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Imaš li možda plac za mojih 14 društava.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Ako ga nema naci cemo ga :D .Posalji mi broj pa cemo se cuti vidjecemo uz moje odmah.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Tako je momci. Dobar primjer pcelarske solidarnosti. Bravo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Ako ga nema naci cemo ga :D .Posalji mi broj pa cemo se cuti vidjecemo uz moje odmah.
Ujutro ću dobiti veterinarsko uvjerenje za prevoz pčela pa ću te nazvati imam tvoj telefon.
Moj mob: 063457434
Kod mene livada medi od 200 g do 400 g dnevno, a po iskustvu neće ni to dugo.
Kada bi našao lokaciju za pun kamion košnica oko 100 komada bio bi ti zahvalan ali ni ovako 15 košnica za probu nije loše.
Teško je pronaći prevoznika koji bi prevezao košnice. Čim kažem prevoz pčela nitko neće ni da čuje da ih prevozi.
Imam kolegu pčelara koji ima kamion i predlaže mi da on natovari svoje pola kamiona i ja svoje pola kamiona i da troškove snosimo zajednički.
Ovako imam kedija u kojeg staje 7 košnica pa 2 do 3 ture i to je isto 200 KM za gorivo, a toliko bi me došao i trošak za ovaj kamion.
No da ovdje ne pišem svašta čut ćemo se.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Zvoneto »

Stipo, gdje ćeš sada pa svi dolazimo na livadu gore a ti bi sad selio na lipu? Ne znam nema mi logike a lipa ti je prilično nesigurna razmisli još jednom, naravno ako nisi već preselio
Odgovorite