Pčelinjak-Admir Sanski Most

cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Punu podnicu nisam nikad koristio pa ne mogu reci mane i prednosti iste.S druge strane av podnicu koristim 5 godina i koristim je na onaj nacin koji se je najbolje pokazao kod pčelara sa visegodisnjim iskustvom u koristenju iste .Iznositi teoriju da su pčele vise stradale zbog otvorene av podnice a tvrditi da punu podnicu pčele lakse ociste vec je samo po sebi kontradiktorno.Zasto, pa samim tim sto kazete da punu podnicu pčele lakse odrzavaju nameće se i logički odgovor zasto je manje mrtve pčele na podnici, već su pčele ocistile dobrim dijelom podnicu i imate vise mrtve pčele na zemlji.Također, ako je otvorena av podnica uzrok većeg stradanja pčela zasto na nekim drustvima imamo malo a na nekim puno mrtve pčele iako su drustva priblizno iste jačine? Naucno je dokazano da pčele ne griju kosnicu nego samo kube, pa samim tim ne vidim razlog zasto podnicu ne bi smjeli drzati otvorenu, jer drustva su bila uzimljena na dva nastavka i kube nije bilo izlozeno direktnom udaru vjetra.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

To isto da kažeš da vatra u peći grije samo peć i rernu a u sobi hladno, gdje je ta temperatura koja se oslobađa?, valjda dijelom se zadržava u gornjem dijelu sanduka, olakšava kretanje pčelama prema hrani...treba samo malo logike, i treba biti oprezan sa tim bespotrebnim otvaranjem podnjače, pčele su živa bića, nemojte im otežćavat ionako teške uslove života, dosta im je nas, naših čaprkanja po sanducima, dosta im je varoe i ostalih bolesti, nemojte ih još mučit na -30 ako se to ne mora, stavite se u njihov položaj i u uslovima ekstremne hladnoće a i u uslovima ekstremne vrućine...nisu one očistile pune podnjače jer nisu imale mogućnost napuštanja klubeta, svejedno je, i sa mrežatste podnjače one mogu iznosit mrtve pčele, nego kod zatvorene ili pune podnjače bar malo je bilo olakšanoi održavanje temperature i blago kretanje prema hrani, lakše su se izmjenjivale pčele u klubetu itd...nemojte pčele smatrat robotima, vratite se starinskim metodama pčelarenja, imaćete i jake i zdrave pčele uvijek, pogledajte stare iskusne dede, naćete stare sanduke, al u tim sanducima sve uredno, čisto a pčele jake, bombe, i zdrave. Pozatvarajte te podnjače a što se tiče vlage ako se javlja tokom zime, onda prilikom uzimljavanja izvaditi jedan ili dva krajnja rama i riješen problem, eventualna vlaga će se zadržavati na zidovima košnice a ako neko klube se uzimi lijevo ili desno onda na vrijeme reagovati, pomaknuti ga u sredinu, itd...

Inače se u zadnje dvije godine vrlo rijetko javljam na ovaj forum al na ovo sam morao reagovat i savjetovat, a na ovom sam forumu naučio dosta stvari, odskočna daska u pčelarenju, zahvalan sam posebno kolegi Stipi, odgovarao mi je i ovdje javno a često se čujemo i privatnim porukama kad god mi nešto zatreba, uvijek je tu i uvijek odgovori i uvijek tako i bude kako on to napiše. Ne znam kako možete slijepo pratit a ne mislit logički, samo stavite sebe u taj položaj i zznat ćete kako se ponašat u određenoj situaciji, ako se pojavi vlaga odškirini koji dan da izlapi i to ako nije hladno, ako je vrućina pa otvoriš podnjaču proprati pčele kako reaguju, vidi jesil im stvarno pomogao ili napravio gore stanje, uzmi ogledalo i vidi da će u 90% slučajeva sve pčele prilikom velikih vrućina koje su se objesile u bradu ući unutra, rasporedit se po ponjači i lepezat, tj dodatno trošit, pokušavajući spriječit prodor toplog zraka na +40 i više stepeni..umjesto toga stavi na poklopac ili ispod stiropor 2 cm, ako je pčelinjak na otvorenom udaru sunca, onda oko sanduka poredati komade stiropora ili na neki drugi način zasjenit sanduke, jest puno posla i ružnije malo izgleda al ćeš im itekako pomoći...Oprezno i samo oprezno i logički, u zimu zamisli da ložiš peć napolju, imal fajde, zidovi peći bi bili hladni a u ljeto isto da klimu upališ napolju ili da upališ klimu a pootvaraš vrata i prozore, u oba slučaja energija se troši bez nekog efekta...pozatvarajte to, olakšajte im grijanje legla, leglo će ba krenut šta god ti uradio...

Ja sam malo opširan i mnogi se s ovim neće složit, al eto vam dokaz da vam pčele umiru od zime, ne od zime već zbog nemogućnosti kretanja i izmjene pčele u klubetu tokom zime, a tome je pčelar kriv. Nemojte se kasnije čudit nozemozi, američkoj truhleži, slabim društvima itd...sami ste krivi zbog slijepog praćenja nekog tamo i ne razmišlajnja i ne uključivanja logike, kao da sve što je napisano mora biti i istina, brate dragi vaš pčelinjak je vaša knjiga, mrežaste podnjače koristiti po potrebi otvorene, kao što kolega prethodni reče kod selenja, extra su, ali kod selenja imam hranilicu sa mrežicom i taman, kod kontrole varoe extra su, kod kontrole zimovanja, extra su, al oprezno sa otvaranjem uložaka..uglavnim više im je mana nego prednosti, a osnovno je što su uzrok svih bolesti na pčelinjaku zbog onog smeća koji treba svakodnevno čistit, ujutro i naveče, a mi to očistimo u 20 dana kad se nađe vremena...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Samo se vi javljajte, forum i jeste namijenjen da svako iznosi svoje misljenje i iskustvo.Kao sto sam i napisao ja nisam nikad koristio punu podnicu ali ste me svako natjerali da oprobam sa par .

Po meni jedan od glavnih uslova primjene otvorene podnjače je potpuno zatvoren krov košnice, bez ikakve ventilacije. U takvim uslovima, kada je krov dobro "zadihtovan", košnica se ponaša po fizičkim principima obrnute čaše. Topao vazduh je uvjek u gornjem djelu košnice, a CO2 i višak vlažnog vazduha se oslobađaju na dnu košnice.U takvim uslovima (potpuno zadihtovan krov) topao vazduh je gore kakva god da je podnica, a posto u periodu novembar-februar nemamo ili imamo vrlo malo legla potrošnja hrane je min. pa samim tim i "grijanje košnice". Ako uzmemo u obzir da je vanjska temp. kubeta 12 c a mi imamo - 20c napolju o kakvom mi to grijanju govorimo, pa na ovim temperaturama kuće bez dobre izolacije se ne mogu ugrijati grijanjem a kamoli izvor od 12 c da grije kosnicu.Kada bi grijale dijelom kosnicu pčele bi trosile puno vise hrane od 1 kg mjesečno. Kada imamo napolju -20 c siguran sam da u košnici bez obzira na vrstu podnice temp. je max jedan stepen visa, sto opet pčelama ne znaci nista.Kod mene podnjača je otvorena do početka marta odnosno dok ne krene leglo u nekoj obimnijoj količini i tad je zatvaram.

Izgleda da ona da se pčelari slazu u samo jednom a to je da se košnicama prilazi samo od pozadi su u pravu. :D
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

Pa nemoj je onda ni u martu zatvarat, tad je već toplije i one mogu pri tim uslovima grijat leglo, kad griju u januaru i februaru kad je dobar minus sto ne bi mogle i u martu, izbaci ulozak skroz iz upotrebe da bar nemas smeca na ulosku...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Naravno da mogu jer mi se je desavalo da zaboravim vratiti uložak.Ali u januaru i februaru mi nemamo puno legla max. 2-3 okvire veličine dlana i pcele to bez problema griju medjutim mart i april su mjeseci intezivnog razvoja pčelinji drustava i period promjenjlivog vremena pa je u tom periodu potrebno olaksati pčelama posao oko odgoja legla.
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la senad grudic »

Postovane kolege:
Dosta stvari covjek ide po sablonu, radi kako je naucio, kako mu je njegov mentor preporucio, vidio na predavanju itd. itd.
Dobro je da se vode diskusije prednosti- nedostatci, bolje - losije, sta nama odgovara a sta pcelama i na kraju donesemo
ispravnu odluko gdje smo mi u toj cijeloj prici, sta kod nas najbolje odgovara.
Kao prvo svi mi imamo drugacije uslove pcelarenja, drugaciju klimu, mikro klimu, drugu rasu pcela i da nenabrajam
seleci pcelari, stacionirani i mogli bi tako u nedogled. Ja sam sam stacioniran, pcelarim sa Bukfast pcelom, punom podnicom
a u toku druge polovine proljeca sa podnicom za skupljanje polena (kraci period ) U mojim uclovima bolje mi odgovara puna podnica.
Zasto puna?? Pa ja imam dugu zimu gdje pcela nema procisnog leta i do 150 -160 dana. U takvim uslovima ona mora imati strogi mir,
sto je moguce vise zastitu od vjetra, a da ne govorim znatizeljnih ptica koje u takvim uslovima zele da jedu i ne biraju sredstvo. Ako sam
uspio da eliminisem sva ova negativna vanjska djelovanja tad sam obezbjedio pceli da manje jede a time i umanjim mogucnost dobijanja
nozemoze a znamo sta dalje slijedi.
Najbolji je nacin da testamo jednak broj (2-2 ili 3-3 drustva)na svom pceknjaku ali 2,3 sezone jer jedna sezona ne donosi prave rezultate.
Isto tako obratite paznju gdje cete imati vitalniju pcelu, broj varoe, te bolji proljetni razvoj.
Zelim svima vama bez obzira koju podnicu koristite puno mednih godina i zadovoljstva rada sa vasim pcelicama.
Senad Grudic
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

cerex je napisao/la:Naravno da mogu jer mi se je desavalo da zaboravim vratiti uložak.Ali u januaru i februaru mi nemamo puno legla max. 2-3 okvire veličine dlana i pcele to bez problema griju medjutim mart i april su mjeseci intezivnog razvoja pčelinji drustava i period promjenjlivog vremena pa je u tom periodu potrebno olaksati pčelama posao oko odgoja legla.
Pa gore im je to 2-3 rama veličine dlana grijati u januaru i februaru nego 3-4-5 cijelih ramova u martu i aprilu, kakvo god da je prevrtljvo vrijeme tad su temperature iznad nule i više je toplih nego hladnih dana, februar je najteži mjesec za zimovanje jer su velike oscilacije temperatura a već legla ima dosta više nego u januaru, ide u plus pa onda zna zahladnit i do -15 ponekad, za 3 dana opet +10 stepeni itd.... preporuka i da završim: ubaci uloške i ne isrcpljujte dalje pčele, vremenom izbacite te podnjače iz upotrebe osim u periodu tretiranja varoe ili kod selenja-ako vam na hranilicama nema mrežica, za sve drugo bolja je puna podnjača :), samo uključite logiku...to malo vlage ako se javi pa šta, uzimi na 9 ramova i riješio problem, uostalom to vlage im i treba na početku razvoja za njihove potrebe, za potrebe razgradnje pogače, dobro im dođe u danima kada ne mogu izaći napolje, a kad počnu izlazit i vlaga se sama od sebe eliminiše, koliko pričate o vlazi imam osjećaj da vam voda sa ramova kapa kao da su umočeni u bure vode.

Dok ne izmjenjate te podnjače onda svakodnevno čistit podnjače barem 2 puta dnevno, ujutro i naveče, inače na punim podnjačama sve to pčele same riješe, a osim toga u punoj podnjači ne zavuku si ni moljci niti bilo sta drugo...

Ja sam u stanju šoka zatečene situacije, nevjerica kola mojim venama :) , kako ste mogli ta nevina bića izložiti niskim sibirskim temperaturama samo zato jer je neka budaletina kazala da im je bolje da zimuju na otvorenom, da zjapi odozdo s nogu, bez ikakve potrebe.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

zvuk_tisine je napisao/la:
cerex je napisao/la:Naravno da mogu jer mi se je desavalo da zaboravim vratiti uložak.Ali u januaru i februaru mi nemamo puno legla max. 2-3 okvire veličine dlana i pcele to bez problema griju medjutim mart i april su mjeseci intezivnog razvoja pčelinji drustava i period promjenjlivog vremena pa je u tom periodu potrebno olaksati pčelama posao oko odgoja legla.
Pa gore im je to 2-3 rama veličine dlana grijati u januaru i februaru nego 3-4-5 cijelih ramova u martu i aprilu, kakvo god da je prevrtljvo vrijeme tad su temperature iznad nule i više je toplih nego hladnih dana, februar je najteži mjesec za zimovanje jer su velike oscilacije temperatura a već legla ima dosta više nego u januaru, ide u plus pa onda zna zahladnit i do -15 ponekad, za 3 dana opet +10 stepeni itd.... preporuka i da završim: ubaci uloške i ne isrcpljujte dalje pčele, vremenom izbacite te podnjače iz upotrebe osim u periodu tretiranja varoe ili kod selenja-ako vam na hranilicama nema mrežica, za sve drugo bolja je puna podnjača :), samo uključite logiku...to malo vlage ako se javi pa šta, uzimi na 9 ramova i riješio problem, uostalom to vlage im i treba na početku razvoja za njihove potrebe, za potrebe razgradnje pogače, dobro im dođe u danima kada ne mogu izaći napolje, a kad počnu izlazit i vlaga se sama od sebe eliminiše, koliko pričate o vlazi imam osjećaj da vam voda sa ramova kapa kao da su umočeni u bure vode.

Dok ne izmjenjate te podnjače onda svakodnevno čistit podnjače barem 2 puta dnevno, ujutro i naveče, inače na punim podnjačama sve to pčele same riješe, a osim toga u punoj podnjači ne zavuku si ni moljci niti bilo sta drugo...

Ja sam u stanju šoka zatečene situacije, nevjerica kola mojim venama :) , kako ste mogli ta nevina bića izložiti niskim sibirskim temperaturama samo zato jer je neka budaletina kazala da im je bolje da zimuju na otvorenom, da zjapi odozdo s nogu, bez ikakve potrebe.
kolega nije to baš tako crno-bijelo kako ti kažeš, prve AV podnice nabavio sam i počeo koristiti prije 10-tak godina tačnije 2007. a do tada sam koristio pune podnice kao i većina pčelara u to vrijeme, pratio i upoređivao tako da nije tamo neka budaletina kazala pa mi slijepo slijedimo. sa punom podnicom nisam mogao riješiti sljedeće probleme pa ako ti imaš riješenje ja bih ga rado poslušao. 1.LR košnica se u pravilu zazimljava na dva tijela jer kao što je davno utvrđeno da zapremina košnice u kasno ljeto i jesen utiče na broj zimske dugoživeće pčele, ja sam konstantno imao problem vlage i buđavih ramova ili dijela tih ramova u donjem nastavku, a ne pada mi na pamet da ih ja u sred zime provjetravam kao što ti spomenu, 2. kako kontrolisati opadanje varoe u svakoj košnici pojedinačno na punoj podnici, podbacivanjem nauljenog lista kalendarskog papira, prevaziđeno i kod većih pčelinjaka neizvodivo, 3.seoba, to da je dovoljno imati hranilicu sa mrežom davno probao i skupo platio tako da sam tada i donio odluku o nabavci AV podnica. ljetos sam imao gubitak najjače pč.zajednice uprkos AV podnici i zbjeg hranilici što sam i objavio u svom pč.dnevniku. kad nađem riješenje za ova tri goruća problema možda počnem razmišljati o ponovnoj upotrebi pune podnice.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

Rekao sam da se necu javljati vise na ovu temu, al evo...

U prethodnom tekstu sam napisao nešto u smislu da je AV podnjača pogodna za selenje, a isto tako i da se u periodu tretiranja varoe podbace ispod i nakon završetka onda se prebaciti ponovo na punu podnjaču. Problem vlage ja zaista nemam, možda da se u par zajednica pojavi po jedan buđavi ram, al ne znatno, 2-3 komada. Tu je opet rješenje uzimiti pčele gore na 8-9 ramova a dole ostaviri 6-7 i eto problem rješen. Sve ovo što sam pisao o AV podnjači najviše se odnosilo na otvaranje podnjače tokom najhladnijeg doba godine, da to eto zjapi onako...i napisao sam mislim negdje da ima više mana nego prednosti...

A i ja sam na početku pčelarenja imao sve pune podnice, kasnije me nagovoriše da zamjenim i ja sve pobacam, kažu to je smeće, to je prevaziđeno. Onda sam se dobro pokajao, uvidio grešku i sada ponovo sve mjenjam u uvodim pune podnice. Ovo što je ostalo AV podnica ne pada mi na pamet da ih otvaram, a ni na jednoj nema ni kapi vode...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Da kolega zvuk tišine slažem se da pčelama treba toplina jer ona je dijete sunca.
Kod mene su gotovo sve AV podnice sa ulošcima uvučenim cijele godine.
Ispitivao sam što je bolje sa ulošcima ili bez njih i zaključio da je pčelama najbolje da stalno imaju uloške u AV podnicama. Mnogo je razloga zašto uvući uloške a samo 2 razloga zašto i kada ih izvaditi.
1. Izvaditi uloške ljeti prilikom transporta.
2. Izvaditi uloške krajem ljeta da bi zahladili košnicu i da bi natjerali mladu maticu da prekine zaleganje. Po prvim redovnim mrazevima uloške vratiti.
Uloške čistiti 2 puta mjesečno i na brzinu pogledati stanje. Iz pogleda na uložak može se mnogo saznati o stanju društva. Isplati se jer se uvijek negdje nešto novo uoči i na vrijeme reagira i sanira.
Gubitak polena na mreži je jako mali možda cijele godine kašika dvije to je zanemarivo malo.
Odlično se prati stanje varoe, prehlade legla, mrtvog legla, krečnog legla i mirisa košnice, zimi položaj klupka, pa čak i položaj legla i matice.
Zimi ispod otvorene podnice znaju zalaziti životinje i uznemiravati pčele što grebanjem što svojim mirisom.
Umetnut uložak toplija košnica jer manji je propuh i vjetar, manja potrošnja hrane.
Umetnut uložak otpad propada i u ulošku se zadržava dok ga pčelar očisti i neškodljivo ukloni. Pčele iz drugih društava ne dolaze u kontakt sa tim otpadom koji potencijalno može biti zagađen nekom boleštinom. Dok kod podnica bez mreže ili sa otvorenom mrežom sve to završi pred košnicom ili ispod košnice i potencijalna zaraza se tako lakše širi. Bez uloška sa jednostrukom mrežom čest je slučaj tihe grabeži pa pčele naglo ostaju bez hrane jer pčele iz sestrinske košnice kroz mrežicu stalno mame i dobijaju med i tako odnose u svoju košnicu.
Pčelari izvade uloške jer im je lijeno to redovno čistiti, a stave ih samo da vide koliko je palo varoe.
Ja kada čistim uloške uvijek na brzinu pogledam ima li varoe.
U prljavim ulošcima bude larvi voskovog moljca ali ja ih redovno počistim i ubijem. Tako prividno malo smanjujem populaciju moljaca jer im to leglo nije uspjelo. Moljac po noći ulazi u košnicu bez problema i polaže jaja ne obazirući se na pčele. Pčele će mu leglo čistiti ali ne baš svako jaje koje negdje u ćeliji ispod košuljice zabodeno opstaje.
AV podnica i uvučen uložak je super stvar tko to zna koristiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

Prednosti pune podnice su da se mala društva bolje i brže razvijaju.
Rani proljetni razvoj je brži. Vidjevši to prakticiram da manja društva uvijek držim na punoj podnici dok ne ojačaju,a onda ide AV podnica. Ja nemam bagrema pa meni nije potreban rani brzi razvoj. Zapravo više mi odgovara da taj razvoj se malo odgodi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la zvuk_tisine »

Složili smo se oko jednog a to je da nema ama baš nikakve potrebe da podnjača bude otvorena stalno a pogotovo na sve onim minusima, leglo će ionako krenut kad njima priroda kaže al će im ga tada biti samo teže grijati. Meni je se u svakom slučaju pokazala bolja puna podnica i ja pri njoj ostajem. Pogotovo kad je kasno proljeće, a bagrem i medi kad proljeće malo okasni, taman se do bagrema iščisti vrijeme...tada u 40 dana treba maksimalno brzo razviti društva. To je bilo 2013. i 2015. godine kad je rezdelija beharala 1.aprila a bagrem krenuo 8.maja, 1.aprila društva su bila na 5-6 ulica pčele a onda je krenula dobra voćna paša i ekstra dobar razvoj, tako da su društva na bagrem stigla i do trećeg nastavka.

S ovim je završavam svoje izlaganje.
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

slika
slika
slika
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

slika govori više od hiljadu riječi.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Kreso »

Nemogu nekomentirati stavove navedene u prethodnim postovima, od kolege tisine. Nije bas bio tih u svom izlaganju.
Kolega, nozemoza nema nikakave veze s kolicinom uzete hrane tijekom zimovanja. Razlika u potrosnji hrane drustva na zicanoj podnjaci i onog na punoj, je inimalna. Ako razlike uopce ima. Leglo, koje je drustvo zapocelo u januaru, nece se sigurno prehladiti zbog otvorene podnjace. Moze samo, a i to mozda, ukoliko stimuliramo drustvo kojekakvim pogacama. NIkakav im problem ne predstavlja odrzavati to leglo na potrebnoj temperaturi neovisno o minusima. Kolicina legla, pokrenuta nagonom pcela u januaru, bez uplitanja pcelara je vrlo mala. Neznam samo kakve veze ima ATL s otvorenom podnicom. Kako komentirati izjavu da su budaletine oni koji zagovaraju zimovanje na zicanim podnicama? Izmedju ostalih i stari dobri Liebig, koji osim titule, ima i zavidno pcelarsko znanje kao dugogodisnji pcelar prakticar.
I jos jedan osvrt na "pcelu nadahnutu koja ne grijesi i vodjena je po Bozijem naputku". Kako se onda roj nastani u dimnjak, na otvorenu krosnju drveta, u supalj zid i gdje sve ne? Kako na otvorenoj grani prezive bez nozemoze i prehlade. Sto rece kolega, nije sve crno bijelo.
Imam na pcelinjaku otvorene i zatvorene podnjace. Otvorene u svakom slucaju bolje, jednostavno iz razloga sto mogu biti i otvorene i zatvorene. Po potrebi, ovisno o dobu godine, jacini drustva, mjerama zastite protiv varoe i mnogi drugim stvarima.
Uostalom, pogledajte video, ciji link je kolega Mugdo postavio na drugoj temi.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Sta mislite o ovome?
https://youtu.be/9UWeratrXmE
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Asbees »

Svaka mu cast....naravno covjek objasnijo da je test varijanta i da jos prati ...ovo ce biti interesantno mozda za dvije godine...
Generalno sam imao ovaj test i ja kada se priroda poigrala na mom pcelinjaku....pa su tako dvije kosnice po onim nedavnim finim minusima bile prevrnute i otvorene sa svih strana pa je na kraju pao i snijeg po njima...mahnem rukom snijeg vratim sve na svoje mjesto i razmisljam da su mozda brze potrosile pogacu u odnosu na ostale :lol: :D :D
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Kakva god da je podnica puna ili av ako je napolju - 2o c u kosnici je mozda -19 pa o kakvom onda utopljavanju pričamo.Po meni je samo bitno da kube nije izlozeno direktnom udaru vjetra mada smo i to vidjeli da moze, a sto će drustvo potrositi 300 gr vise hrane mislim da je to beznačajno.

Ide li ko za vikend u Gudovac osim Stipe i mene?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Kakva god da je podnica puna ili av ako je napolju - 2o c u kosnici je mozda -19 pa o kakvom onda utopljavanju pričamo.Po meni je samo bitno da kube nije izlozeno direktnom udaru vjetra mada smo i to vidjeli da moze, a sto će drustvo potrositi 300 gr vise hrane mislim da je to beznačajno.

Ide li ko za vikend u Gudovac osim Stipe i mene?
Sory kolega neću ići u Gudovac. Zdravstveni problemi. Marko Mašić SOLEM d.o.o. Medno.net će prodavati Bio Vit Clean bez mene.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Sta mislite o ovome?
https://youtu.be/9UWeratrXmE
Ta je priča mješavina istine i netočnih iskaza tako lijepo sročena da čovjek povjeruje da je sve tako kako je rečeno. Samo iskusan pčelar može razlučiti što je tu istina, a što je navođenje na pogrešne zaključke.
U toj priči ima i nekoliko pogrešnih činjenica. Neuki pčelar će izvući pogrešnu pouku što ga može dovesti do pogrešnih postupaka u svojoj praksi. Taj video shvatite kao eksperiment i ništa drugo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la mugdo »

kolega pusti demagogiju, samo konkretno, da i mi neiskusni uzmemo pravu pouku, da ne ostane skrivena i poznata samo velikim pčelarskim znalcima.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Znaci kube se jos nije raspustilo cim niko ne ide u Gudovac :D

Pa ne znam Stipo zasto bi tu bilo upakovano bilo što.Čovjeka je intersovalo da li pčela moze prezimiti bez udekavanja, drustvo odlično izaslo iz zime matica počela sa zalijeganjem kad i udekana drustva, potrosnja hrana minorno veća i to je to.

Mislim da su ove stvari za pohvalu, prije svega sto je kod nas literatura prepisivačka pa se neke stvari o kojima se razmisljalo prije pedeset godina da su takve nazalost i danas razmislja jer se je sve svelo na žešću prepisivacinu.
lenas_bk
Čita i piše, dobar
Postovi: 159
Pridružen/a: 21 svi 2015, 09:06
Lokacija: Bosanska Krupa

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la lenas_bk »

Admire jesi isao na sajam u HR,kakvi su utisci?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Da, nas sestorica smo bili u subotu u 10 h na sajmu.Malo mi zao sto nismo ostali u Sani posto smo u subotu imali prezentaciju turske opreme ali vecina je bila za subotu pa smo otisli.Sto se tice opreme ponuda je bila ono standardna ali mi se cini da je bilo puno manje pčelara na sajmu, vjerovatno da je loša godina ucinila svoje.Cijene su paprene nastavak lr bez okvira 15 KM itd., tako da sam uglavnom kupio nesto sitno opreme ali glavni razlog mog odlaska je bilo ovo ,https://www.youtube.com/watch?v=bdkdxAYvq_Q.

Dimni top namjenjen za dimljenje pčela sa timolom mada se može koristiti i amitraz. Cijena mu je oko 200 eura, sa timolom i gasom. Dok za naredna tretiranja cijena timola i gasa je 30 eura i to je dovoljno za tretman 50 kosnica 5 puta.Šta mislite o ovome, meni se je timol pokazao dobar.Na njemu se nalazi automatski dozator a timol se rastvori u maslinovom ulju.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Pčelinjak-Admir Sanski Most

Post Postao/la cerex »

Jucer dan pravi proljetni, uzeo sam slobodno na poslu kako bih orezao voće i temp. u 13 sati iznosila je 17 c.Otisao sam do pčela koje su masovno dovlacile polen sa lijeske visibaba i na brzinu pogledao leta svih kosnica i uvjerio se da svako drustvo ima maticu. Danas je nazalost temp. 2 stepena :( Za vikend dodavanje druge ture pogaca.
Odgovorite