moj pčelinjak-mugdo

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Slabo se vidi ali sjetit ću se prvom prilikom ponovo detaljnije uslikati.
Na slici lijevo tamno smeđe vidi se kako su pčele sastrugale stari okvir.
Svuda po ladici su tragovi iverja i voska, a u desnom gornjem kutu je cijela šaka iverja.
Zbog ove pojave sve pokrovne daske sa hranilicom koje su bile urađene od lesonita sam morao zamjniti.
Mislim da imam par komada koje nisam renovirao pa ću i to slikati.
slika
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Slabo se vidi ali sjetit ću se prvom prilikom ponovo detaljnije uslikati.
Na slici lijevo tamno smeđe vidi se kako su pčele sastrugale stari okvir.
Svuda po ladici su tragovi iverja i voska, a u desnom gornjem kutu je cijela šaka iverja.
Zbog ove pojave sve pokrovne daske sa hranilicom koje su bile urađene od lesonita sam morao zamjniti.
Mislim da imam par komada koje nisam renovirao pa ću i to slikati.
slika
iako se slabo vidi moram priznati da ima utemeljenje ona tvoja priča o pojačanom higijenskom ponašanju nakon korištenja pomenutih sredstava, bio sam pomalo skeptičan, međutim nakon ovog i eventualo drugih fotografija koje postaviš otklanja se svaka sumnja a ujedno svom proizvodu daješ dobru reklamu jer slika bolje govori od hiljadu riječi. čestitam i mnogo uspjeha u budućem radu i promociji pčelarstva
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas izuzetno lijep dan, sunčan,bez vjetra i temp. 13-14c u hladu. pčele masovno izlaze i obilato donose polen sa lijeske,šafrana,jagorčevine...
po unosu krupnih grudvica polena da se zaključiti da su sve matice na broju a ako koja i zafali ima nekoliko u rezervi.
pč. zajednice solidno unose pogaču(nekima danas dodata treća) što ukazuje na veće zalijeganje matice posebno nakon pojave prvog ovogodišnjeg unosa polena.
u okolini pčelinjaka lijeske ima u izobilju,nepregledne površine lijeskove šikare
u okolini pčelinjaka lijeske ima u izobilju,nepregledne površine lijeskove šikare
tek krenuo, međutim za nekoliko dana livade će biti prekrivene šafranom i obojene u njegovu boju
tek krenuo, međutim za nekoliko dana livade će biti prekrivene šafranom i obojene u njegovu boju
definitivno nikad bolje zimovanje na lošijoj godini,približno 1/4 zajednica ovakve ili slične snage
definitivno nikad bolje zimovanje na lošijoj godini,približno 1/4 zajednica ovakve ili slične snage
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Rubiroza je napisao/la:Bravo Mugdo. Lijeska je bas pravo uresala. Drustvo sa slike je pravo jako. Dobro je zimovalo, uostalom kao i druga drustva sa tvog pcelnjaka. Drustva ti imaju dobar apetit. I pored teske predhodne pcelarske godine (podrucje Bosne) drustva su uspjesno zimovala i dosta jaka docekala novu aktivnu sezonu. Zelim ti usjesnu sezonu, kao i svim drugim pcelarima u Bosni. Opet nas obraduj sa lijepim vjestima i slikama. Medno!
hvala rubiroza i tebi sve najbolje,istini za volju na mom pčelinjaku kao i na svakom drugom ima dobrih i slabih društava ali niko sramotu ne pokazuje :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon petnaestodnevne pauze ponovo na pčelinjaku. snijeg koji je pao u predhodnom periodu je nešto usporio vegetaciju, međutim ništa neobično za ovo područje.
danas topao sunčan dan sa temp. 12c u hladu bez imalo vjetra. pčele masovno donose polen sa rascvjetalih vjesnika proljeća (šafran, jagorčevina, visibaba), zatim lijeske,drena i pomalo kreće vrba iva. dolazak na pčelinjak iskoristio za dodavanje pogača onim društvima koja su pojela predhodno dodatu. usput ugrubo ocijenio snagu pč.zajednica odokativno preko satonoša ne podižući ramove, opći dojam zadovoljavajući iako ima razlike u količini preostale hrane i brojnosti pč.zajednica.
pčele masovno izlijeću i unose polen
pčele masovno izlijeću i unose polen
livade polako poprimaju boju šafrana
livade polako poprimaju boju šafrana
nekim pč. zajednicama je i "preteklo" hrane
nekim pč. zajednicama je i "preteklo" hrane
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Rubiroza je napisao/la:Mugdo, bas si ono pravi ... Divna kosnica, jos zanimljivija konfiguracija. Boja kosnica se odlicno slaze sa bojom rascvjetalih safrana :roll:. Nekad su i mojih 40 Locovki imale ovako njeznu plavu boju.
Konfiguracija: Kreativno i smjelo zazimljeno 3-maticno drustvo. Po guzvi na letima se da zakljuciti da je dobro zimovalo. Ako ti nije tesko napisi neki kraci komentar o ovom nacinu zazimljivanja dvodjenih nukleusa iznad osnovnog proizvodnog drustva. Koliko mogu da vidim izmedju osnovnog i pomocnih drustava je Snelgrova pregradna daska. Ima li na istoj zamrezani otvor ili su drustva potpuno odvojena (tz. gluha pregr. daska)? Do kada se drustvo zadrzava u ovoj konfiguraciji, prednosti i eventualne slabije strane ovokvog nacina pcelarenja.
Nemoj da se ljutis, pokusaj da sto manje zavirujes u kosnice. Puno, puno pozdrava!!!
nema ljutnje, ove fotografije nastaju u trenutku dok dodajem pogaču tako da društva ostaju otvorena par sekundi duže otvorena nego inače.
što se tiče konfiguracije košnice, nakon što pčele prstanu sa izletanjem u jesen one kasnije rojeve koji se nisu dovoljno razvili da mogu neometano zimiti prebacujem na najjače zajednice. rojevi sa 5-6 ulica pčela po jedno preko proizvodna zajednice, a oni još slabiji po dva sa međupregradom. u proljeće služe mi za zamjenu neke defektne ili uginule matice,a kasnije za pojačavanje proiz. zajednica zrelim leglom a kasnije izletnicom nakon dislokacije istog.
ranije sam već negdje postavljao fotografije ove modifikovane snelgrove daske ali povovit ću i ovdje.
Privitak/ci
prazan dvodjelni
prazan dvodjelni
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

dvodjelna
dvodjelna
trodjelni
trodjelni
donja strana
donja strana
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

i tebi mnogo uspjeha u životu i radu sa pčelama. medno
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

pravi proljetni dan s temp. 14c sa povremenim prodorima hladnog vjetra. pč. zajednice masovno unose polen.
dolazak na pčelinjak iskoristio za dodavanje pogača tamo gdje su predhodno pojedene. najjjača društva pojela pogaču dodatu prije 7 dana.
stacionirani pčelinjak obiluje različitom pašom koja se u radijusu od 3 km proteže od 500 do 1500m/nv (planina kalin 1530m). na visinama iznad 1000m još ima snijega.
vrh planine kalin
vrh planine kalin
uređivala se i čistila okolina pčelinjaka
uređivala se i čistila okolina pčelinjaka
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

sunčan dan bez vjetra, temp.14c, odlazak na pčelinjak iskoristio za dodavanje pogača i brzi letimični pregled pč.zajednica bez podizanja ramova s leglom kako bi utvrdio količinu hrane prije svega ali i prisustvo legla(matice). sve uzimljene matice na broju hvala Bogu, stanje s hranom šaroliko, nekim zajednicama koje su slabe s hranom dodao ram meda iz zajednica koje obiluju hranom. kod nekih zajednica provjerio br. ramova s leglom vadeći bočne ramove do legla, prosječno 4-5 max 7 ramova s leglom.
slabim zajednicama 3-4 ulice pčela(ukupno tri zajednice) izvadio donji nastavak jer im je suvišan i vjerovatno im neće trebati do jeseni jer će služiti kao pomoćna.
vegetacija dosta kasni u odnosu na prošlu godinu a izgleda da će malo kasniti u odnosu na višegodišnji prosjek, naime u mom kraju džanarika kreće cvjetati od 1.-5. aprila, kada obično izvršim detaljan proljetni pregled, međutim ove godine neće još za desetak dana. lijeska polako prolazi, još cvjetaju šafran, jagorčevina, drijen i vrba(maca) u punom jeku.
dobar izvor polena i nektara
dobar izvor polena i nektara
užicavali se ramovi i utapala SO
užicavali se ramovi i utapala SO
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Samo napred kolega,ja ne mogu izdrzati da ne zavirim u kosnicu :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

početnička radoznalost kažu, a ja sam "dugogodišnji" početnik, jedva čekam behar da vidim rezultate zimovanja iako se već u dobroj mjeri može ocijeniti stanje pč. zajednica i bez detaljnog pregleda.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

I mene vuce radoznalost,i mozda je datumski vec trebalo ali vremenski po meni nije jos bio pogodan momenat za detaljan pregled tj.dizanje ramova.Jel I ti kolega mugdo praktikujes prvi proljetni pregled tek kad voce iscvjeta,ili ti je ova godina izuzetak?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

prvi detaljniji proljećni pregled praktikujem nakon što procvjeta džanarika, a to je u mom kraju početkom aprila, uglavnom, izgleda da će to ove godine biti oko sredine aprila, nešto zbog kasnije vegetacije i kišovitog vremena koje najavljuju a dijelom zbog mene jer sam ja vikend pčelar, pa ako vrijeme nije pogodno za vikend ništa od posla oko pčela do naredne subote.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon relativno sunčanog jutra uslijedilo je naoblačenje u poslijepodnevnim satima. na brzinu dodao pogače tamo gdje je bilo potrebno jer temp. nije odgovarala za duže otvaranje košnica.
pčele su bile aktivne svega 3-4 sata obilno unoseći polen pretežno žute boje, različitih nijansi od izuzetno svjetle da tamno žute.
behara još nema, u odnosu na prošlu godinu proljetna vegetacija kasni oko mjesec dana, a sedmicu u odnosu na prosječne godine. prošle godine džanarika počela cvjetati oko 10.3. a ove će vjerovatno tek za 5-7 dana zavisno od temp. kasnija vegetacija bi mogla sačuvati behar voća za razliku od prošle godine kad su mrazevi uništili skoro sve vrste voća u mom kraju.
april prošle godine
april prošle godine
april ove godine
april ove godine
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Mozda te vrijeme i posluzi kolega.Kod mene je dzanarika u punom cvjetu cak se javlja i pokoji maslacak ali dzaba kad je napolju sad kisa i temperatura 3C.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nadam se, prošle godine voćna paša nula bodova, a predprošle bilo i za vrcati, ja bih bio prezadovoljan kad bi ove godine bilo nešto između te dvije krajnosti.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

juče divno jutro a jutros...
najavljeno zahlađenje
najavljeno zahlađenje
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas pravi proljetni dan s temp. 20c. pčele masovno posjećuju rascvjetale biljke, vrba,mrtva kopriva,jagorčevina, poneki maslačak a počinje da se otvara i džanarika.
unos nektara je dosta bolji neko u proteklim danima što je primjetno po mnoštvu otvorenog meda čak između legla a koji curi kad se ram okrene po strani i tresne. pogače pojedene i više ih neću dodavati dok ima unosa iz prirode.
obavljen prvi detaljni proljetni pregled(40 -tak zajednica a ostatak sutra) u kom se evidentirala količina hrane, br.ramova s leglom i kvalitet istog. prosječno 5 ramova s leglom max.7.
pč.zajednicama dodat desaeti ram,jačim (6-7 rama s leglom) u centar legla, prosječnim (4-5 rama s leglom) između legla i polena, a one još slabije ostavljene za drugu priliku a ima takvih ukupno 7-8. jedna zajednica krenula u tihu smj.matice i odnjegovala tri zatvorena i jedan otvoren matičnjak koje ću naknadno postaviti u oplodnjake kako bi ih iskoristio pošto ima dovoljno trutova, nadam se spremnih za sparivanje.
svjež unos nektara
svjež unos nektara
izgrađen ram u centar legla
izgrađen ram u centar legla
kod pč.zajednica s dosta hrane još nije probijen medni vjenac u centralnim ramovima
kod pč.zajednica s dosta hrane još nije probijen medni vjenac u centralnim ramovima
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Svaka cast kolega ti si jedan od rijetkih kod kojih je situacija sa hranom dobra pa ne treba pogaca :D
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

pozz,drugovi ija sam danas radijo par kosnica ali sutra idem po podne zavrsiti posto ih nemma mnogo,pcelice mirne malo sam koristijo dim radijo kao dasmo skupa u kosnici,kompletirao sam kosnice ocistijo podnjece,da budem iskren nisu bile prljave,ali sam promijetijo daje slabi unos nego prije kisa porosli,nesto je kisa saprala a dzanarka kasni na sprem sanskog mosta koja je zabijelila polja,a ove o koima pisem su 24 km iz sane.imaju dovoljno meda ali osjecam ta traze hranu sirupa malo nije na odmet,pa sam im veceras prokuhao za svaku pola litre posto stavljam u sirup dodataka i pokazalose daje dobro za jacanje pcele.ja sam prezadovoljan a ovo sto gledam na slikama samo je za pohvalu,medno p..okusacu ija sutra da nesto uslikam pozzz
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Svaka cast kolega ti si jedan od rijetkih kod kojih je situacija sa hranom dobra pa ne treba pogaca :D
posljedice prošlogodišnjeg vrijeska a u manjoj mjeri dopuna.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Kreso »

Ja obicno dodajem izgradjen ram izmedju krajnjeg rama s leglom i rama s peludom.
Ovo inace izgleda odlicno.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

ja nemam neki poseban šablon dodavanja desetog rama, zavisno od pč.zajednice i vremenskih prilika, dodavanje između legla i polena zna biti slabo efikasno ako je jak unos polena i nektara jer pčele dodati ram napune polenom i nektarom i tako onemoguće matici širenje legla za određeni period.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Rubiroza je napisao/la:Kod dodavnja izgradjenih okvira radi sirenja legla i daljeg razvoja drustava, kako u rano proljece, tako i kod narastanja mladih pcela u toku pripreme za zimu, pozeljno je ove okvire dodavati izmedju zadnjeg okvira sa leglom i preostalog djela plodista sa leglom. Na taj nacin se minimalno narusava organizacija plodista. Radi ponovnog uspostavljanja kompaktnog legla, matica brzo zalegne ovaj okvir.
Pocetnice je pozeljno uvjek dodavati do zadnjeg okvira sa leglom. Naravno, plodiste mozemo prosiriti i na druge nacine.
Medno,
slažem se, svaka intervencija pčelara u plodištu narušava organizaciju koju je uspostavila pč.zajednica, međutim jake zajednice za razliku od slabijih veoma brzo ponovo uspostave organizaciju koja im odgovara. godinama koristim ovakav način proširivanja legla i u mojim pašnim prilikama funkcioniše, najčešće matica počne da zaleže dodati ram u roku dan-dva. mnoge apitehničke mjere nemaju univerzalan način izvedbe već su uslovljene mnoštvom faktora klimom, pašnim prilikama, nivoom znanja i prakse pčelara, rezultatom koji se želi postići...npr. pčelar kome je prva glavna paša početkom ili sredinom juna nema potrebu za ovom intervencijom jer će pčele same da deblokiraju maticu sa malim zakašnjenjem i opet imaju dovoljno vremena da se razviju do glavne paše.
Odgovorite