moj pčelinjak-mugdo

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kakvo je stanje sa varrom.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Kakvo je stanje sa varrom.
podnošljivo, nije ni blizu kao prošle godine kad se strugala "lopatom".
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas završena prihrana onih pč.zajednica koje nisu imale dovoljne količine meda a takvih je odprilike 1/4 od ukupnog broja.
pč.zajednicama ostavljeno prosječno 15-tak kg hrane, kila-dvije više ili manje, zavisno od brojnosti zajednice( proizvodna zajednica ili kasniji roj).
medni vijenac kao garancija uspješnog zimovanja
medni vijenac kao garancija uspješnog zimovanja
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon dosta hladnog vremena juče i danas temp. oko 20c što su pčele iskoristile za unos polena.
brojčano stanje pč.zajednica dosta dobro, količina hrane zadovoljavajuća, moglo bi se reći da nikada nisu zazimljene sa više prirodnog meda, na 60-tak društava dao 100kg šećera.
IMG_20150913_124815[1].jpg
IMG_20151004_145632[1].jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Da li je i kod tebe matica stala sa zalijeganjem i koliko u prosjeku imas okvira zatvorenog legla?Meni je ovaj sistem uzimljavanja na 9 okvira u gornjem nastavku i 6 u donjem odličan, ne toliko zbog problema sa vlagom jer je nisam imao ni sa punim nastavcima nego zbog toga sto je u proljeće fantastičan za prevješavanje okvira.Mada kao i sve u pčelarstvu ima jednu manu, a to je ukoliko prije dopune i stimulacije u jesen pčele ostavite na 9 okvira i krenete sa dopunom one prošire celije prema stijenkama kosnice i vise ne moze stati 10 okvira. Mugdo koliko u toku sezone potrosis satne osnove, to mi je sad glavni problem posto nam je api med prodao stroj za pravljenje satne osnove?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Da li je i kod tebe matica stala sa zalijeganjem i koliko u prosjeku imas okvira zatvorenog legla?Meni je ovaj sistem uzimljavanja na 9 okvira u gornjem nastavku i 6 u donjem odličan, ne toliko zbog problema sa vlagom jer je nisam imao ni sa punim nastavcima nego zbog toga sto je u proljeće fantastičan za prevješavanje okvira.Mada kao i sve u pčelarstvu ima jednu manu, a to je ukoliko prije dopune i stimulacije u jesen pčele ostavite na 9 okvira i krenete sa dopunom one prošire celije prema stijenkama kosnice i vise ne moze stati 10 okvira. Mugdo koliko u toku sezone potrosis satne osnove, to mi je sad glavni problem posto nam je api med prodao stroj za pravljenje satne osnove?
neke matice koje su bile na lokaciji oko 1300m n/v stale su sa leglom krajem augusta/početkom septembra a većina ostalih sredinom septembra. trenutno ne znam kakvo je stanje sa leglom jer nisam listao ramove nakon posljednjeg detaljnog pregleda, međutim na osnovu onog sto sa tad vidio mislim da većina trenutno nema nikakvog legla.
što se tiče rasporeda ramova meni se još nije desilo da ne mogu staviti deseti ram u proljeće, ako je društvo veoma jako deseti ram izvadim nakon jesenje prihrane i nema nekontrolisanog širenja saća na bočnim ramovima.
prosječno dodam po 5-6 SO svakom pč.društvu u toku perioda maj-juni.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon nekoliko kišovitih dana danas lijep sunčan dan.
nakon posla brzinska posjeta pčelinjaku. provjerio postolja i popravio jedno koje je dotrajalo. pčele unesu poneko zrno polena. u nekoliko košnica provjerio stanje sa leglom, trenutno nema nikakvog legla u pregledanim košnicama što je po meni pozitivno iz više razloga.
IMG_20151013_151140[1].jpg
IMG_20151013_150712[1].jpg
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Da,to je pozitivno I po mom misljenju sto sad vise nema legla-jer tako bi I trebalo biti u ovo doba.Ja naime imam u par kosnica gdje su mi mlade kasno dodate matice,jos uvijek legla,i primjetio sam da trose dio zaliha za zimu ubrzano,sto me malo brine.Al sad,sta im bude.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

starost matice djelom utiče na ranije odnosno kasnije stajanje legla u jesen kao i drugi faktori kao što su klimatski uslovi, nadmorska visina, pretjerano utopljavanje košnice, zdravstveno stanje pč.zajednice kada isto dugim održavanjem legla u jesen pokušava da nadoknadi broj stradalih jedinki...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

U ovom sportu nema pravila.Prije otprilike mjesec dana imao sam situaciju da je u jednom drustvu matica iz tihe smjene pronijela samo za velicinu dlana (cak ne znam gdje je nasla truta da se spari) i nakon toga prestala sa zalijeganjem kad odtprilike i ostale matice na pčelinjaku..
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

tako je, ako i kažemo da imaju određena pravila mnogo je izuzetaka i odstupanja od istih.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:U ovom sportu nema pravila.Prije otprilike mjesec dana imao sam situaciju da je u jednom drustvu matica iz tihe smjene pronijela samo za velicinu dlana (cak ne znam gdje je nasla truta da se spari) i nakon toga prestala sa zalijeganjem kad odtprilike i ostale matice na pčelinjaku..
Kasne matice iz tihe smjene u proljeće se mjenjaju jer su slabo oplođene pa brzo postanu trutuše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon prohladnog jutra lijep i sunčan ostatak dana. iskoristio priliku za obilazak pčelinjaka.
iako je temp. u poslijepodnevnim satima dosezala 19c pčele su bile neaktivne, poneka izleti napolje, uglavnom miruju na ramovima. provjerio položaj klubeta koje se poslije podne blago raspustilo i zauzima u prosjeku 8 ulica. za razliku od prošle godine manja su odstupanja u snazi pč.zajednica u odnosu na pomenuti prosjek. par zajednica sa manjom količinom pčela 5-6 ulica biće prebačeno na najjače zajednice nakon što prestane izlijetanje pčela u prirodu.
pčele neaktive uprkos povoljnoj temp. i vrijeme im je za mirovanje pošto priroda ništa ne nudi
pčele neaktive uprkos povoljnoj temp. i vrijeme im je za mirovanje pošto priroda ništa ne nudi
eksperimentalno zazimio pč.zajednicu na  poluramovima koje koristim za mini oplodnjake
eksperimentalno zazimio pč.zajednicu na poluramovima koje koristim za mini oplodnjake
brojčano stanje pč.zajednica zadovoljavajuće
brojčano stanje pč.zajednica zadovoljavajuće
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Ljepo to izgleda kolega.Ja mislim da je I vise nego zadovoljavajuce,iz prilozenog se vidi da su u pitanju jaka drustva.A za ovu kosnicu,napisao si da je experimentalno,ali interesuje me kako ce se tu formirati klube u centru,kad se ovi mini ramovi sastavljaju odnosno prekidaju po sredini kosnice?bar tako ja to vidim na slici.Zanima me koji je polozaj zauzelo klube u ovom slucaju?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:Ljepo to izgleda kolega.Ja mislim da je I vise nego zadovoljavajuce,iz prilozenog se vidi da su u pitanju jaka drustva.A za ovu kosnicu,napisao si da je experimentalno,ali interesuje me kako ce se tu formirati klube u centru,kad se ovi mini ramovi sastavljaju odnosno prekidaju po sredini kosnice?bar tako ja to vidim na slici.Zanima me koji je polozaj zauzelo klube u ovom slucaju?
pomenuta košnica je na tri polunastavka, s tim da je donji standardni, sa praznim ramovima, klube je trenutno u srednjem i dijelom u gornjem polunastavku.
kako će se klube kasnije ponašati vrijeme će pokazati, mislim da neće biti neki problem prelaz preko spojeni bočnih letvica jer je društvo srednje jačine i može s lakoćom da dohvati hranu koja je većinom u gornjem polunastavku i dijelom u srednjem. nešto kasnije ću dodati foliju radi boljeg čuvanja toplote i nabaciti na neko jače društvo radi boljeg očuvanja toplote.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

protekli vikend sunčan ali prohladan i vjetrovit. pč.zajednice uglavnom miruju,pč.zajednice u košnicma sa drvenim podnicama nešto aktivnije u ovom jesenjem periodu unoseći poneko sitno zrnce polena. u nekoliko košnica provjerio položaj klubeta po visini nastavaka, uglavnom veći dio klubeta se smjestio u gornji nastavak.
boje jeseni polako dolaze
boje jeseni polako dolaze
nešto veća aktivnost u košnicama sa drvenom podnicom
nešto veća aktivnost u košnicama sa drvenom podnicom
klube većim djelom u gornjem nastavku
klube većim djelom u gornjem nastavku
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Da li je sad kasno za intervencije s obzirom da imam drustava koja otisla skroz lijevo ili desno.Također imam i situacija da sam negdje previse sirupao pa je glavnina kubeta u prvom nastavku puno jos za uciti. :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Da li je sad kasno za intervencije s obzirom da imam drustava koja otisla skroz lijevo ili desno.Također imam i situacija da sam negdje previse sirupao pa je glavnina kubeta u prvom nastavku puno jos za uciti. :D
za centriranje klubeta koje je otišlo u stranu po meni nije kasno jer dnevne temp. nisu toliko niske da se uznemirene pčele ne mogu vratiti u košnicu, a što se tiče klubeta po visini nastavaka dovoljno je da se jednim djelom zakačilo za gornji nastavak i tako premostilo onaj prostor između nastavaka koji zna biti poguban za pčelinju zajednicu kada nastupe niske temp., da do toga nebi dolazilo ja prilikom uzimljavanja u gornji nastavak sa hranom postavim 3-4 rama sa mladim leglom u sredinu nastavka ako takav raspored već nisu pčele ranije same napravili i vršim dopunu hrane. u ovom predjelu legla će ostati prazno saće nakon što se pčele izlegu i tu će se formirati klube, tako da nemam problema sa pomjeranjem klubeta u stranu niti će ostati u donjem nastavku odvojeno od većine hrane u gornjem nastavku.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Da li je sad kasno za intervencije s obzirom da imam drustava koja otisla skroz lijevo ili desno.Također imam i situacija da sam negdje previse sirupao pa je glavnina kubeta u prvom nastavku puno jos za uciti. :D
Presloži klube bliže centru i pazi da ti bijeli okviri nisu na poziciji 4 ili 5.
Bijele okvire stavi do daske, u centar čokoladne.
U hladno vrijeme pčele bježe sa bijelih okvira i odu lijevo ili desno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas lijep,sunčan dan bez vjetra, idealno vrijeme za obilazak pčeljinjaka. pčele na letu dosta aktivnije nego prošli vikend, nema unosa polena i vjerovatno ga neće ni biti do proljeća.
pod krovove i u zbjeg hranilice postavio novinski papir, iako pčelama neće mnogo koristiti do ponovnog buđenja legla u januaru ili februaru, međutim meni je lakše uraditi sad nego zimi po snijegu i hladnoći. usput provjerio brojčano stanje pč.zajednica koje je zadovoljavajuće, međutim najjača društva su za nijansu slabija nego prošle godine ali je ukupni prosjek dosta ujednačeniji nego što je to bio slučaj lani.
IMG_20151107_133309[1].jpg
IMG_20151107_133820[1].jpg
IMG_20151107_134117[2].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:
cerex je napisao/la:Da li je sad kasno za intervencije s obzirom da imam drustava koja otisla skroz lijevo ili desno.Također imam i situacija da sam negdje previse sirupao pa je glavnina kubeta u prvom nastavku puno jos za uciti. :D
Presloži klube bliže centru i pazi da ti bijeli okviri nisu na poziciji 4 ili 5.
Bijele okvire stavi do daske, u centar čokoladne.
U hladno vrijeme pčele bježe sa bijelih okvira i odu lijevo ili desno.
ja to radim ovako
IMG_20150913_124815[1].jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Fino to izgleda svaka cast ako ti je to prosjek kapa do poda majstore.U mene prosjek 5-6 ulica imam par giganata ali u globalu ne pretjerano zadovoljan.Isprva sam mislio da je varoa ali nakon razgovora sa drugim pcelarima izmedju ostalog i sa Stipom zakljucak je nedovoljna kolicina polena u augustu mjesecu zbog velike suse.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nije ovo prosjek već jedno jače društvo a i fotografija je iz ranijeg perioda od prije mjesec i više, i ranije sam postavljao ovu fotografiju ali sam ponovio jer slikovito prikazuje ono što je stipo savjetovao oko uzimljavanja i novog(bijelog) saća. ukupni prosjek je 7-8 ulica pčela nakon formiranja klubeta.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon obilnih kišnih padavina koje su u toku noći prešle u snijeg obišao pčelinjak kako bi provjerio da li je sve na svom mjestu. pošto je pčelinjak u zavjetrini dosada nisam imao problema s jakim vjetrovima i skidanjem krovova iako na krovovima nema otežanja. u ovih 7-8 godina koliko koristim ovu lokaciju samo jedan krov je skinut s košnice u toku prošlogodišnjeg nevremena praćenog jakim vjetrom. u toku noći napadalo je 15-tak cm snijega koji se polako otapa. pčelinjak u najboljem redu, sve je na svom mjestu, kao što se može i vidjeti na fotografiji.
IMG_20151122_124712[1].jpg
nisam moga odoliti a da ne zavirim bar u jednu košnicu da me "srce mine" nakon petnaestodnevnog odsustva sa pčelinjaka.
klube gusto zbijeno
klube gusto zbijeno
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

predhodnu sedmicu u mome gradu obilježila je gusta magla koja se nije razilazila tokom cijelog dana, dnevne temp. nisu prelazile 1-2 stepena iznad nule. nepovoljne vremenske prilike i poslovne obaveze nisu mi dozvolile davanje oksalne kiseline, nadam se da će se u skorije vrijeme ukazati povoljna prilika za to.
nakon 15 dana, danas ponovo na pčelinjaku. snijeg sa krovova se uglavnom otopio ili skliznuo sa košnica. u nekoliko košnica preko mreže zbjeg hranilice provjerio položaj klubeta, neke duboko ispod satonoša a neke se primakle satonoši, zavisno od količine hrane i veličine klubeta.
IMG_20151206_133740[1].jpg
IMG_20151206_135126[1].jpg
Odgovorite