moj pčelinjak-mugdo

cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Fino to izgleda, ja imam par drustava koja su bukvalno izasla iz okvira i uhvatila se izmedju satonosa i poklopne daske iako hrane ima?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Fino to izgleda, ja imam par drustava koja su bukvalno izasla iz okvira i uhvatila se izmedju satonosa i poklopne daske iako hrane ima?
dešava se kod jačih društava da se dio klubeta zakači za poklopnu dasku,posebno na izmaku zime, međutim ako je u pitanju većina klubeta iznad satonoša onda postoji neki problem npr.probijena medna kapa na srednjim ramovima iako meda ima u bočnim ramovima.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon dužeg perioda lijep sunčan dan sa dnavnom temp. 4c bez imalo vjetra. iskoristio priliku da pčele tretiram oksalnom kiselinom i da ujedno provjerim brojčano stanje pč.zajednica, položaj klubeta po horizontali ( iako se trenutno ne može intervenisati ako su otišle ustranu) a prije svega po vertikali što je dobar indikator zaliha meda u košnici.
brojčano stanje pč.zajednica solidno 6-7 ulica u prosjeku, max 9 ulica, istini za volju ove godine takvih je malo za razliku od prošle godine kad ih je bilo oko 1/4 ukupnog broja. naravno ima nekoliko slabijih zajednica sa 4 ulice pčela, što je po meni dovoljno za normalno prezimljavanje.
ove godine ovakve pč.zajednice su rijetkost na mom pčelinjaku
ove godine ovakve pč.zajednice su rijetkost na mom pčelinjaku
zajednice sa dosta hrane formirale klube relativno nisko
zajednice sa dosta hrane formirale klube relativno nisko
eksperimentalno zazimljeno manje društvo na poluramovima dobro zimuje
eksperimentalno zazimljeno manje društvo na poluramovima dobro zimuje
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

zaboravih napisati da su sve zazimljene pč.zajednice žive i nadam se da će ako Bog da tako i ostati do proljeća.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Sve to skupa kod tebe super izgleda!Zelim ti da ostane I dalje bez uginuca.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Lijepo to izgleda, danas na predavanju prof. rece da sto je mislilo stradavati da je stradalo i da se prije marta ne treba sikirati sto se tice stradavanja. Mugdo kakva iskustva imas sa tim zajednicama sa 4 ulice uspiju li se razviti do bagrema bez pomoci iz drugih drustava ili ih koristis kao pomocna?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

cerex je napisao/la:Lijepo to izgleda, danas na predavanju prof. rece da sto je mislilo stradavati da je stradalo i da se prije marta ne treba sikirati sto se tice stradavanja. Mugdo kakva iskustva imas sa tim zajednicama sa 4 ulice uspiju li se razviti do bagrema bez pomoci iz drugih drustava ili ih koristis kao pomocna?
Ne bih rekao da je to bas tako,zna se da vecina drustava ipak strada u proljece.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

iz mog skromnog iskustva ono što će stradati od varoe strada do sredine zime, a kasnije od gladi, nozemoze...
što se tiče ovih društava sa četiri ulice pčela, mogu normalno prezimiti ali u mojim pašnim uslovima ne mogu se samostalno razviti za bagrem, ti si u nešto boljoj poziciji jer kod tebe vegetacija kreće 2-3 sedmice ranije. mnogo toga zavisi od proljeća i medenja biljaka koje čine ranu proljetno-razvojnu pašu. ako se ne uspiju samostalno razviti ja pojačam zrelim leglom( 10-15 dana prije odlaska na bagrem) a nešto kasnije izletnicom (2-3 dana prije odlasaka na bagrem) .
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

međutim ove slabije zajednice ja uglavnom koristim kao pomoćne jer imam dovoljan broj jačih za bagrem.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Na predavanju je profesor istakao da u Hrvatskoj oko 47% drustava strada od varoe,22 % zbog matice,14 % glad,17 % nozemoza cerana,i puno price je bilo u vezi nje dok o nozemoza apis gotovo nije spomenuta jer je haman iscezla.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Na predavanju je profesor istakao da u Hrvatskoj oko 47% drustava strada od varoe,22 % zbog matice,14 % glad,17 % nozemoza cerana,i puno price je bilo u vezi nje dok o nozemoza apis gotovo nije spomenuta jer je haman iscezla.
Sve se to na kraju vraća da je za stradavanje društava krivac pčelar.
Sva ta gore navedena stradavanja pčelar može spriječiti.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

prilikom obilaska pčelinjaka provjerio opadanje varoe šest dana nakon tretmana oksalnom kiselinom. broj opalih varoa kreće se od 0-10 komada što je najmanje opadanje u ovih 8 godina koliko već koristim oksalnu kiselinu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon duže vremena ponovo na pčelinjaku. dan relativno sunčan sa dnevnom temp. 14c što su pčele iskoristile za masovni pročisni let nakon dva mjeseca boravka unutar košnice. duži period neizlaska nije ostavio veće posljedice na pč.zajedanice, proliv primjećen samo kod jedne pč.zajednice, na prednjoj strani košnice i satonošama, vjerovatno je tu prisutna i nozemoza ali to može potvrditi samo analiza jer proliv ne znači uvijek i nozemoza. u nekoliko(5-6) košnica sa manje hrane gdje su pčele izbile na satonoše dodata pogača. sve pč.zajednice žive, hvala Bogu, nadam se da će tako ostati do daljnjeg. stanje kao i svake godine šaroliko, nekoliko slabijih zajednica sa 4 dok one najjače imaju po 8-9 ulica pčela.
IMG_20160110_134524[1].jpg
IMG_20160110_134725[1].jpg
IMG_20160110_133307[1].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

IMG_20160110_131301[1].jpg
IMG_20160110_131155[1].jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Uskoro ce krenuti sezona :D .Sta mislis da li je krenulo leglo? Drustva su ti extra,nadam se da ce te pasa posluziti.Ja cekam lijep dan u februaru da dodam svim drustvima po pogacu i da slabija drustva svedem na jedan nastavak.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Uskoro ce krenuti sezona :D .Sta mislis da li je krenulo leglo? Drustva su ti extra,nadam se da ce te pasa posluziti.Ja cekam lijep dan u februaru da dodam svim drustvima po pogacu i da slabija drustva svedem na jedan nastavak.
mislim da kod mene leglo još nije krenulo jer pčela nisu izlazile dva mjeseca a i temp. su bile relativno niske zbog magle koja se nije dizala danima, međutim ako nastavi ovako toplo vrijeme i narednih nekoliko dana vjerovatno će krenuti u nekom manjem obimu, volio bih da ne krene do februara međutim to je izvan naše moći. zadovoljan sam brojčanim stanjem pč.zajednica iako su za nijansu slabije nego prošle godine, u svakom slučaju dosad je sve ok, Bogu hvala.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kolega Mugdo da li si od momenta kada si otjerao pčele na bagrem drzao pčele na jednom plodistu uz povremeno prevjesavanje okvira sve do povratka u bazni pčelinjak?Ne znam koja je ono ptica znam samo od sitnih ptica vrabca i lastavicu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

matičnu rešetku u većini slučajeva skinem do sredine sedmog mjeseca odnosno nakon skidanja meda lipe i livade.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon maglovitog jutra, lijep sunčan dan sa temp.15c. raniji povratak sa posla iskoristio za obilazak pčelinjaka. pčele juče i danas obavljaju pročisne letove.
pč.zajednicama koje su se pimakle satonoši dodao pogaču a takvih je bilo 1/4 od ukupnog broja, uglavnom su to zajednice koje su u julu i avgustu bile na većoj n/v gdje je medenje bilo slabije nego na baznom pčelinjaku, ostale mogu čekati sredinu februara. ukupno stanje pč.zajednica je dosta dobro što se vidi na priloženim fotografijama iako me malo zabrinjavao neizlazak na pročisni let u trajanju od dva mjeseca. sve zajednice na broju hvala Bogu i nadam se da će tako i izimiti.
IMG_20160127_143539[1].jpg
IMG_20160127_143722[1].jpg
nekoliko zajednica (5-6) koje su dobile po pola pogače prije 15-tak dana uglavnom pojedene
nekoliko zajednica (5-6) koje su dobile po pola pogače prije 15-tak dana uglavnom pojedene
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

IMG_20160127_135259[1].jpg
IMG_20160127_143330[1].jpg
IMG_20160127_135117[1].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

IMG_20160127_133023[1].jpg
IMG_20160127_132050[1].jpg
može čekati pogaču do daljnjeg
može čekati pogaču do daljnjeg
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Dobre ti pčele svaka čast.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Ma sta dobra ne valjaju nista,tako se kaze da ih ne ureknemo :D Ukoliko nam je drustvo kao na zadnjoj slici izaslo na satonose a pozadi imamo hrane ima li tu potrebe za pogacom?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Ma sta dobra ne valjaju nista,tako se kaze da ih ne ureknemo :D Ukoliko nam je drustvo kao na zadnjoj slici izaslo na satonose a pozadi imamo hrane ima li tu potrebe za pogacom?
ovim jačim pč.zajednicama još nisam dao pogaču bez obzira što su ovako visoko na satonošama jer one mogu "dohvatit" med i sa krajnjih ramova kao i med u zadnjem dijelu rama.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

hvala, mnogo uspjeha tebi i ostalim kolegama u domovini i dijaspori kao i kolegama iz susjednih zemalja koji posjećuju ovaj forum.
Odgovorite