moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

jutrošnji minus je nanio dosta štete bagremu na lokalitetu razboj/sasina gdje ja vozim svoje pčele, upravo sam se čuo sa kolegom koji je bio u obilasku lokaliteta i kaže da je bagrem stradao djelimično, viši dijelovi su manje stradali od onih nižih.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Mugdo kad si ti planirao seliti pčele?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Mugdo kad si ti planirao seliti pčele?
vjerovatno neću ni seliti na bagrem jer ako nešto bagrema i preživi ovaj minus dnevne temp. u narednom periodu su dosta niske da bi bagrem medio. konačnu odluku ću donijeti za nekoliko dana dok pokupim više inf. o stanju bagrema na različitim lokalitetima kao i preciznije inf. o vremenskim prilikama.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Na terenu na kojem planiram da vozim pčele nije bilo mraza, ja cu svoje otjerati pa sta nam Bog da.Kod kuce znam da nemaju nista pronaci a kad ih otjeram mogu se nadati barem necem (da skupe za sebe,da nemoram davati pogace) a ni troskovi transporta mi nisu veliki 20 tak KM+ koja kila meda domacinu.Jes da uvijek postoji rizik da ti neko digne kosnice ali ako covjek hoce da pčelari to je tako a nadati se i da su se meterolozi malo zeznuli u svojoj procjeni i da ce i za mene biti koja kila po kosnici.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Ismet »

ima sjajno rješenje, cerex, da pčelar barem malo mirnije spava kada su mu pčele na terenu. rješenje je alarm koji šalje dojavu o pokušaju krađe, štete na mobitel. cijena mu je nekih 200-300 KM, pogledati na piku. mislim da to uopće nije skupo u odnosu na štetu koja može nastati kod krađe ili izvrtanja košnica od neke zle osobe. a da ne pričam o strašnom nerviranju, stresu ako dođe do štete....
Dobru srcu sreća dođe.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Može li neki link od alarm-a,otisao sam na pik ali sam tamo nasao 100 tak alarma i koliko vidim traze struju, mada da mi zapisti u 12 sati navecer ne znam sta bih i uradio, trebao bi covjek imati jos i oruzje pa glumiti john wayna u 12 sati navecer.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Ismet »

evo link (doduše, nije sa pik-a): http://jaspijun.com/gps_lokator.php
obrati pažnju na ovo: Autonomija do 80 sati. znači, napaja se sa vlastite, punjive baterije a može, naravno, i preko 220 V. prednost ovog alarma, GPS, GSM lokatora je u tome osim što može da bude alarm ujedno možeš i pratiti (preko GPS-a) košnicu (ako je lopov odnese) ako si uređaj zgodno sakrio. cijena je fakat prihvatljiva, zar ne?
vidi, ne moraš ići lično na pčelinjak. možeš platiti nekoj zaštitarskoj firmi da to odradi. cijena kod zaštitarskih firmi za mjesec dana je nekih 50 KM. kada bagrem zamedi sve to pčelice zarade za samo jedan maj. :)
Dobru srcu sreća dođe.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Na terenu na kojem planiram da vozim pčele nije bilo mraza, ja cu svoje otjerati pa sta nam Bog da.Kod kuce znam da nemaju nista pronaci a kad ih otjeram mogu se nadati barem necem (da skupe za sebe,da nemoram davati pogace) a ni troskovi transporta mi nisu veliki 20 tak KM+ koja kila meda domacinu.Jes da uvijek postoji rizik da ti neko digne kosnice ali ako covjek hoce da pčelari to je tako a nadati se i da su se meterolozi malo zeznuli u svojoj procjeni i da ce i za mene biti koja kila po kosnici.
tebi je to pred kućnim pragom 15-tak kilometara ili približno toliko a meni deset puta više tako da ja trebam dobro odvagati da li i kada voziti pčele. na tvom mjestu i ja bih vjerovatno postupio kao ti pa makar samo donijele za svoje potrebe.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Ja sam danas bio na pcelinjaku,ujedno provjerio stanje bagrema,i kod mene je bilo od -1 do -2 navodno,i vocari kukaju da je ostetio mraz voce I sve,medjutim dal je gore kod mene bilo malo toplije ili sta,ali ja na bagremu bar zasad ne vidim neka vidljiva ostecenja(ako se sta naknadno ne pokaze),a inace samo sto nije procvjetao,evo I slika:
slika
slika
Samo je daljnja prognoza nikakva,hladno I kisa,nevjerujem da ce biti ikakve vajde od njega.
Ono sto me iznenadilo,a sto je I dokaz da je ova godina nenormalno poranila je I ova slika kestena-rese vec krecu rasti a april je jos:
slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Najveći problem je bio u prošlom vrelom ljetu. Neko drveće je to doživilo kao početak zime.
Recimo u Avgustu lijeska umjesto da se beru lješnjaci ona odbacila lišće i ove godine procvijetala mjesec dana ranije.
Vreli Avgust je sasjekao cijelu prirodu kako drveće tako i pčele. Za njih je velika vrućina stvorila efekt kao hladnoća prestali su kolati sokovi i bilje se umirilo kao da je došla zima.
Imali su dug zimski odmor i čim je krajem zime zatoplilo sve je od jednom buknulo i uranilo. Na žalost klima nas opet drma po svom običaju. Red vatre red leda.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kolega Ismete ovo je dobra stvar danas namjeravam da kontaktiram firmu posto me interesuje da li je neko to koristio za pčelinja drustva,miran san je neprocjenjiv. Inace u Sanskom Mostu jutros snijeg,jucer pripremio parcelu da posijem faceliju kad ono jutros snijeg, cudno vrijeme u doba cudnih ljudi nista neobicno!Jucer na brzinu neka drustva pregledao i ogranicio MR i stanje je zabrinjavajuce gotovo sva drustva polako ulaze u rojev nagon bez obzira na slobodan prostor i blagovremeno dodavanje so.Ove godine primjetio sam da mi je trutovsko leglo uglavnom uz donju letvicu na okviru dok je ranijih godina to bio slucaj ispod satonosa,i jucer sam po prvi put vidio truta sa bijelim ocima.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Čuo sam za snijeg ali nisam vjerovao danas u obilasku bagrema u okolini Jablanica isto kao i u većini drugih lokacija mraz ga dohvatio. U vrijeme vožnje zovu kolegu izašao roj. Pošto nisam gledao pčele desetak dana mislim da će biti dosta zarojenih.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Kod mene i danas kisa a kazu strucnjaci i sljedeca cijela sedmica da su padavine tako da ce biti veselo....
Selam za Bugojno
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Subota je bila idealna prilika da se zaviri u košnice nakon pune dvije sedmice. Temperatura se kretala do 20c, sunčano, bez vjetra. Pčele unose nektar sa maslačka i ponekog stabla kasne jabuke koja je preživjela mraz. Izvršen brzinski pregled pčelinji zajednica, jačih na ronjenje a slabijih na količinu hrane. Dvije zajednice zarojene i jedna slaba sa hranom. Generalno stanje sa hranom solidno, što će se naknadno vidjeti na fotografijama, jer nemogu postavljati sa mobilnog a računar nije u funkciji do daljnjeg.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Izgleda da ce opet biti snijeg pade na behar na voce :twisted:
Kad si planirao da se vidimo...sellam
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

stabilizacije i lijepog vremena još nema na vidiku tako da je vrijeme za pogače, ono hrane što je bilo u košnicama krajem aprila skoro se "istopilo" jer vaga konstantno pokazuje nulu ili minus (juče -400gr), tamo gdje ima hrane pčele ulaze u rojevi nagon.
ovako je bilo prije 15 dana ali nažalost to je samo jedno lijepo sjećanje na solidan početak sezone 2016.
DSC_0022[1].jpg
DSC_0016[1].jpg
DSC_0018[1].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon dosta vremena sunčano i vaga konačno u plusu, međutim već danas poslijepodne naoblačenje i kiša. količina hrane u košnicama minimalna, bolje reći kritična. kakva je situacija sa hranom kod ostalih? predpostavljam slična bar tamo gdje nije bilo bagrema. kolega sa pčelama u okolini prijedora kaže vaga išla 10kg u plus za vrijeme cvjetanja bagrema, malo ali dovoljno da popune svoje zalihe. cerex jesi li ponovo išao u obilazak pčelinjaka kakva je situacija kod tebe?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Jucer napokon posijao faceliju, na neka dva dunuma kod kuce valjda ce to da zamedi.Kod kuce nista, ne da je kolega Mugdo kriticno sa kolicinom hrane nego jednostavno nema nista, drzim samo pogace i to im je sva hrana, veceras sam mislio svim drustvima kod kuce dati sirupa.Mnogi pčelari se zale da hrane nema i da su drustva na ivici da umru od gladi mada ima i onih bahatih pčelara i onih koji nemaju finansijskih sredstava i kod takvih su neka drustva vec umrla od gladi :( U Prijedor nisam isao pa ne znam kakva je situacija,najgore je kad nemas vage pa je sve to u domenu nagadjanja.Odvezana drustva također imaju cijelo vrijeme dvokilku iznad glave,ne može drugacije, kaze mi jedan kolega iz prijedora da je najveci dnevni unos bio 2,5 kg pa treba mu vjerovati.Kada bi sav bagremov med otisao njima opet sam zadovoljan jer drustva se razvijaju i ukoliko nesto zamedi bice meda,takva je godina.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

čista glad, ni meda ni polena.
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Ja sutra abd sa sabaha idem u obilazak svojih pcelica pa javim kakva je situacija sa hranom i rojenjem ...danas jedan pcelar kaze uhvatio vec 7 rojeva ubi ova kisa
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Jaka drušzva kod mene hrane nemaju ništa sve suho.
Slabija društva imaju nešto meda na bočnim okvirima.
Sirupiram po 0,75 l svaku drugu večer i pratim vagu.
Rojevih matičnjaka još nema, a satne osnove slabo grade.
Ima 20 dana kako sam im dodao satne i u većini društava još nisu izgrađene.
Cijeli maj vrijeme katastrofa. Da ih nisam sirupirao pola pčelinjaka bi pomrlo od gladi.
Nit sirup nije mnogo pomogao da društva nastave sa razvojem jer nisu imale dovoljno polena.
Tužno je vidjeti da bilje cvijeta, a pčele bez polena.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

generalno situacija jako loša, kod mene nešto malo bolje nego kod tebe Stipo, ne sirupam već povremeno dodam po pola pogače, zadnjih dana bilo je nešto nektara( vaga ide po 200-300 gr u plus) i dosta polena tako da proizvodnim zajednicama ne dodajem ništa. nadam se lijepom vremenu jer livada je spremna da zamedi ako se vrijeme stabilizuje.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Izgleda da je napokon danas nešto zamedilo.
Vaga raste. :D
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

krenulo,krenulo! juče vaga u plusu 600 gr. pčele ponovo grade SO a i ramovi počeli da bijele. nadam se lijepom vremenu kako bi pčele mogle iskoristiti nektar rascvjetalih livada.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

I KOD MENE JE KRENULO, OD NEDJELJE VAGA 3 KG U PLUSU.
Odgovorite