moj pčelinjak-mugdo

mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

vrijeme nikako da se ustabili, nekoliko dana lijepog unosa a juče i danas opet nula i minus, situacija više nije kritična ali nije ni za pohvaliti, jače zajednice su u proteklom periodu unijele 10-15 kg što nije loše, taman da popune svoje osnovne potrebe. da bi rasteretio bazni pčelinjak dio košnica prebacio na višu n/v oko 1000m, gdje divlja malina cvjeta već nekoliko dana a uskoro će i kupina. društva su poprilično jaka i imaju kapacitet da donesu ako vremenske prilike dozvole.
polunastavak jačeg društva
polunastavak jačeg društva
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

predhodna sedmica je popravila prosjek što se tiče medenja,vaga se kretala oko kile malo iznad ili ispod, međutim juče i danas ništa tako da je to vjerovatno i kraj livadske paše na baznom pčelinjaku, predstoji selidba na planinu na veće n/v gdje se može očekivati medenje naredne 2-3 sedmice ako vrijeme posluži.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

završena selidba proizvodnih zajednica na višu n/v. najavljena vremenska prognoza obećava, nadam se da ne griješe.
Privitak/ci
jedna od lokacija na planinskoj paši na približno 1000m n/v.
jedna od lokacija na planinskoj paši na približno 1000m n/v.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

jel malo kasno za 1000 m?ja gdje selim isto na 1000 m polako završava a odselio sam prije mjesec dana.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Tarik je napisao/la:jel malo kasno za 1000 m?ja gdje selim isto na 1000 m polako završava a odselio sam prije mjesec dana.
glavninu proizvodnih zajednica sam odvezao pred ramazan na lokaciju blizu ove sa fotografije, međutim vrijeme nije dozvolilo veći unos do unazad 10-tak dana, pošto je na baznom pčelinjaku(630m) uglavnom prošla paša i ostatak proizvodnih zajednica sam prebacio na planinu da iskoriste dio kupine koja još cvjeta, teren na koji sam odvezao pruža pčelama pašu od 800 do 1400m u njima iskoristivom radijusu kretanja/letenja.
Tarik
Čita i piše, dobar
Postovi: 164
Pridružen/a: 05 lip 2013, 16:04

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Tarik »

tako sam i ja, kosnice su otezale cca.15 kg na planini u prethodnih mjesec dana.ako nista imaju zimnicu spremnu i nisam moro prehranjivati :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas u obilasku pčelinjaka koji je prebačen na planinu početkom juna, stanje solidno uzimajući u obzir nepovoljne vremenske prilike. par zajednica u rojevnom stanju ostale rade besprijekorno.
DSC_0038[1].jpg
DSC_0037[1].jpg
DSC_0041[1].jpg
Avatar
Asbees
Čita i piše, dobar
Postovi: 158
Pridružen/a: 28 vel 2016, 19:45

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Asbees »

Mashallah...
Ima li bujruma drugi dan bajrama.
Selam
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

bujrum
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

prvo ovogodišnje "otimanje" i vrcanje, za razliku od proše godine veoma skromno, prosječno 6-7 kg po košnici, dovoljno da se pokriju troškovi vozarenja i održavanja pčelinjaka te simbolična nadoknada za uloženi trud i vrijeme. jedina nada za popravak sezone je vrijesak. nakon ove kiše možda i bude nešto od njega.
za sad dosta skromno, ali još ima nade,  na kraju bitke se broje mrtvi i ranjeni
za sad dosta skromno, ali još ima nade, na kraju bitke se broje mrtvi i ranjeni
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

Dobro je koliko-toliko,s obzirom kako je godina proticala,cisto da nemozemo reci da je sezona totalno propala.I ja danas prvi put vrcao ove godine tj."otimao"-to si dobro rekao.Ovde kod mene posto ne vozim nikuda to je ujedno I prvo I posljednje tj.jedino vrcanje ove godine.Nesto vrijeska imam ovde na stacionaru(onog kontinentalnog)ali to uvijek ostavim njima.Ja sam jos I extra zadovoljan s obzirom da sam uspio izvrcati nekih 13-14kg prosjek po kosnici.
Tebi kolega zelim medno na vrijesku!
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Kod vas još i ima nešto solidno za izvaditi.
Kod mene danas sam pregledao i preslagivao leglo i matice na podnjaču možda bude na 60 društava 100 kg za odvaditi.
Nadam se vrijesku pa sam zato pustio matice da hodaju kud hoće da bude što više legla. Još sutra trebam ubaciti 20 matičnih, a tek idući tjedan započeti vrcanje jer med je tek na pola zatvoren.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

stipo jesi li obilazio trene kakvo je stanje s vrijeskom? ja planiram za vikend u obilazak terena i odabir lokacije za vrijesak.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Ne obilježavam ja teren. Ja dotjeram pčele u privatno zemljište (vrto pod golijom). Neka udolina od 150 kvadrata. To je knap za moj pčelinjak,a taj plac je zauzet jer moja postolja od guma tu ostaju. 3 gume jedna paleta 3 košnice. Samo moram otići pokositi trava. Mislim da ću ići za ovaj vikend.
Trenutno preslagivam svo leglo ispod matične, a dok se nađe matica ide sporo.
Pčele su mi super sa količinom pčele i sa leglom. Leglo je na 8 do na 13 okvira.
samo da vrijesak zamedi vojska je ful spremna.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:stipo jesi li obilazio trene kakvo je stanje s vrijeskom? ja planiram za vikend u obilazak terena i odabir lokacije za vrijesak.
Najbolja ti je lokacija medni doci-Vagan put Rora. Najbolje bi bilo upoznati vlasnika zemljišta da mu je na oku.
Na žalost takvi placevi su zauzeti. Ima pustopoljina ali tu moraš obilježiti mjesto. Nezgodno je isto što svi fini placevi imaju svoje stalne goste pa ako netko prije dođe bude problema.
Ja na te terene ne gonim upravo iz tih razloga što se stvori gužva i često je pojava da netko dotjera pčele ispred tvojih pa nastaje presip.
Glamočki teren je velik i ima mjesta gdje bude dosta vrijeska ali ne može se kilometrima nigdje sići sa glavnog puta. Pa tamo gdje se može odmaknuti od ceste bude velika gužva.
Ja sam sve to upoznao i znam neke mještane ali ne mogu naći izdvojen slobodan dobar plac za svoj pčelinjak.
Našao sam jedno mjesto gdje na par kilometara nitko ne dogoni ali treba buldožerom raskrčiti put.
Drugi problem tako izdvojenog mjesta je krađa da nitko ne vidi. Pčelinjak se tu mora čuvati od krađe ali i od medvjeda.
Ima vrijeska iznad Livna na potezu Borova glava - Glamočko polje u dužini od 30 km Borovo polje i Kruzi pa prema Cincaru.
Sve je tu obilje vrijeska. Na žalost i obilje krađa košnica jer tu nema ništa osim nepreglednih pašnjaka koji su se nekad kosili i orali.
Putovi su prohodni i vode na sve strane na 5 pravaca ali i lopovi mogu doći sa svih strana pa im je baš taj teren meta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:
mugdo je napisao/la:stipo jesi li obilazio trene kakvo je stanje s vrijeskom? ja planiram za vikend u obilazak terena i odabir lokacije za vrijesak.
Najbolja ti je lokacija medni doci-Vagan put Rora. Najbolje bi bilo upoznati vlasnika zemljišta da mu je na oku.
Na žalost takvi placevi su zauzeti. Ima pustopoljina ali tu moraš obilježiti mjesto. Nezgodno je isto što svi fini placevi imaju svoje stalne goste pa ako netko prije dođe bude problema.
Ja na te terene ne gonim upravo iz tih razloga što se stvori gužva i često je pojava da netko dotjera pčele ispred tvojih pa nastaje presip.
Glamočki teren je velik i ima mjesta gdje bude dosta vrijeska ali ne može se kilometrima nigdje sići sa glavnog puta. Pa tamo gdje se može odmaknuti od ceste bude velika gužva.
Ja sam sve to upoznao i znam neke mještane ali ne mogu naći izdvojen slobodan dobar plac za svoj pčelinjak.
Našao sam jedno mjesto gdje na par kilometara nitko ne dogoni ali treba buldožerom raskrčiti put.
Drugi problem tako izdvojenog mjesta je krađa da nitko ne vidi. Pčelinjak se tu mora čuvati od krađe ali i od medvjeda.
Ima vrijeska iznad Livna na potezu Borova glava - Glamočko polje u dužini od 30 km Borovo polje i Kruzi pa prema Cincaru.
Sve je tu obilje vrijeska. Na žalost i obilje krađa košnica jer tu nema ništa osim nepreglednih pašnjaka koji su se nekad kosili i orali.
Putovi su prohodni i vode na sve strane na 5 pravaca ali i lopovi mogu doći sa svih strana pa im je baš taj teren meta.
na kruzima sam bio 2006. ali mi nije ostalo u lijepom sjećanju, putevi katastrofalno loši, pčele su bile u blizini pastira sa ovcama pa ih nismo čuvali, ali je općepoznato da na taj kraj kradu med ili košnice u cjelini.
2014. pčele su bile u rejonu rore tačnije u blizini sela stekerovci ali kao što kažeš problem je prenaseljenost. pokušat ću za vikend pronaći neku odgovarajuću lokaciju jer ove godine vrijesak je posljednja nada za popravak sezone.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Ja sutra po podne idem izviditi situaciju sa vrijeskom. Bilo je godina da je vaga počela rasti od 20. jula. Ove godine livada je zakasnila pa nadam se da neće vrijesak.
Vrijesak obično kreće početkom avgusta. Obično od livade do vrijeska košnice olakšaju za 5 kg i leglo dobro opadne. No svaka godina je zasebna.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

jel bilo kiše danas u livnu i oko livna
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

mugdo je napisao/la:jel bilo kiše danas u livnu i oko livna
U Rorama padala tuča i ima dobrih lokava u Livnu kao i kod mene pokvasila asfalt.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

jutros pčele prebačene na vrijesak, količinski ima ga solidno i počinje da cvjeta, nadam se da će mediti i popraviti ovogodišnju sezonu.
DSC_0063[1].jpg
rizici selećeg pčelarstva, ugušila se najjača zajednica na pčelinjaku, od kako koristim AV podnice ovo je prvi slučaj
rizici selećeg pčelarstva, ugušila se najjača zajednica na pčelinjaku, od kako koristim AV podnice ovo je prvi slučaj
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Bas mi je zao kolega ali zar je moguce da zicani otvor na podnici nije bio dovoljan za potrebnu kolicinu kiseonika.Nadam se da ce vrijesak sve to popraviti,medno.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

I ja sam tako mislio međutim desilo se, splet više nepovoljni okolnosti
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

juče u obilasku pčelinjaka na vrijesku, stanje nije za pohvaliti , bilo je nešto unosa 6-7 dana po prosječno 1/2 kg. vrijesak je rodio solidno ali vrijeme nikako da se ustabili kako bi pčele mogle da ga iskoriste. broj pčele opada kao i količina mladog legla, polena u većini košnica nedostaje, veoma male količine, u prosjeku dm2na ramu desno i lijevo od legla. jače zajednice imaju nešto viška meda ostale dovoljno za sebe a ako progrije možda bude nešto i za pčelara :)
DSC_0097[1].jpg
DSC_0091[1].jpg
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Baš tako stanje je i kod mene za 9 dana kako je vaga krenula u plus otežala je za 4,4 kg.
Vrijesak je sitan i na vrhu pravi cvjetnu šišku. Nešto ga je pomelo bit će da su jutarnje hladnoće i nije se izdužio. Te slike kao da sam ja slikao.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Ova prva slika je bas prelijepa, kao u nekom pčelarskom časopisu.Nadam se da ce se situacija popraviti,od sutra najavljuju ljepse vrijeme. Taj vrijesak je izgleda baz tezak za pogodit oko medenja. Po vasim procjenama do kojeg perioda vrijesak cvjeta odnosno medi?
Odgovorite