moj pčelinjak-mugdo

Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Lijepo kolega.
Ja sam svoje pčele povukao s Lipe iz S. Mosta.
Po vagi unos je bio 12 kg , a kako sam ih tovario sa medom ima ih i mnogo težih od vage.
Neka ih ovdje neko vrijeme pa ću da vidim što se ima za odvaditi.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

j.nezic84 je napisao/la:
mugdo je napisao/la:danas brzinski obilazak pčelinjaka na lipi kako bi se utvrdilo stanje u košnici, prije svega količina unesenog nektara, prisustvo matice i kvalitet legla.
unos je bio osrednji, sve matice na broju i zaliježu.
IMG_20150711_105725[1].jpg
IMG_20150711_082408[1].jpg
IMG_20150711_090004[1].jpg
Sta reci?Prelijepo za vidjeti!Kod mene lipa odavno prosla,jos prije 15 dana,takodje I kesten,slabo je medila.Pasa je pri kraju bar kod mene.Sad je vrijeme bijele djeteline koje ima bas dosta,medjutim tolika je susa da je sprzeno vec sve,jedino dosta kise moze promijeniti situaciju pa da produzi livadsku I djetelinsku tihu pasu ali zasad nije na vidiku.Kod mene vrijesak u pravilu uvijek medi ali to mi bude prekasno za vrcanje,uglavnom to ostane njima.Interesantno koliko gromne su klimatske razlike,a i pasne takodje,od jednog do drugog dijela BiH.Mugdo ako je ovo slika legla tvojih matica-odlicno stancaju za desetku ;)
i kod mene je lipa prošla, ali ima još nešto livade ako ne zasuši.
koja vrsta vrijeska je kod tebe?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Lijepo kolega.
Ja sam svoje pčele povukao s Lipe iz S. Mosta.
Po vagi unos je bio 12 kg , a kako sam ih tovario sa medom ima ih i mnogo težih od vage.
Neka ih ovdje neko vrijeme pa ću da vidim što se ima za odvaditi.
slično i kod mene vaga u plusu nešto iznad 15kg.
juče mi priča kolega da je dovezao pčela prije dva dana na brdo iznad grdanovaca( tvoja i admirova lokacija) isti dan do 19i30h vaga u plusu 1kg, kakva je situacuja kod vas bila zadnjih dana.
kod mene zadnja tri dana, ne računajući juče, 0kg.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la j.nezic84 »

mugdo je napisao/la:
j.nezic84 je napisao/la:
mugdo je napisao/la:danas brzinski obilazak pčelinjaka na lipi kako bi se utvrdilo stanje u košnici, prije svega količina unesenog nektara, prisustvo matice i kvalitet legla.
unos je bio osrednji, sve matice na broju i zaliježu.
IMG_20150711_105725[1].jpg
IMG_20150711_082408[1].jpg
IMG_20150711_090004[1].jpg
Sta reci?Prelijepo za vidjeti!Kod mene lipa odavno prosla,jos prije 15 dana,takodje I kesten,slabo je medila.Pasa je pri kraju bar kod mene.Sad je vrijeme bijele djeteline koje ima bas dosta,medjutim tolika je susa da je sprzeno vec sve,jedino dosta kise moze promijeniti situaciju pa da produzi livadsku I djetelinsku tihu pasu ali zasad nije na vidiku.Kod mene vrijesak u pravilu uvijek medi ali to mi bude prekasno za vrcanje,uglavnom to ostane njima.Interesantno koliko gromne su klimatske razlike,a i pasne takodje,od jednog do drugog dijela BiH.Mugdo ako je ovo slika legla tvojih matica-odlicno stancaju za desetku ;)
i kod mene je lipa prošla, ali ima još nešto livade ako ne zasuši.
koja vrsta vrijeska je kod tebe?
Calluna vulgaris.Nega ga sad bas toliko puno,ali ipak ima.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Mislim da se i gore vaga ovih dana vrti oko nule,previse je vruce a kise ni na pomolu tako da ne vjerujem da bilo sta medi ali zato polen unose u izobilju.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Mislim da se i gore vaga ovih dana vrti oko nule,previse je vruce a kise ni na pomolu tako da ne vjerujem da bilo sta medi ali zato polen unose u izobilju.
ne znam za njega ali na mom lokalitetu i dalje ništa, nula ili blagi minus.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

visoke temp. su uglavnom sasušile vegetaciju na lokalitetu l.palanka, preživjelo je nešto različka koji otvara prve cvjetove ali nedovoljno da bi pčele izvuklo iz minusa.
stanje na stacionaru neuporedivo bolje, nastavci koje sam vratio na "lizanje" u proteklih 15-tak dana napunjeni nektarom kojeg pčele već zatvaraju voštanim poklopcima.
zbog pomenutog pčele iz l.palanke prebacio na obronke planine vranice(n/v oko 1000m) gdje medenje još traje.
posla je bilo toliko da nisam uspio napraviti niti jednu fotografiju, ali biće naknadno prilikom prve posjete novoj lokaciji. medno!
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Kolega Mugdo kada sam ovo procitao, stvarno moram da te javno POHVALIM za trud i zalaganje jer treba na ovoj vrucini to izdrzati,svaka cast jos jednom.
refik besirevic
Čita, piše dovoljno
Postovi: 50
Pridružen/a: 01 ožu 2015, 23:30

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la refik besirevic »

pozdravljam.mozeli mi neko reci dali je moj roj ostao bez metice,noja konstetacija je da roj nema maticu a nisam je ni pronasao,ima na dva rana nabuljitog legla znaci nije ravno kao obicno i pobacala jos legla na sareno .i prav e maticnjake sto kod drugih rojava nije tako i malo pcele mislim dase nije matica vratila sa oplodnje,imali neko dami da svoje misljenje pozdrav i hvala u naprijed
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Kolega Mugdo kada sam ovo procitao, stvarno moram da te javno POHVALIM za trud i zalaganje jer treba na ovoj vrucini to izdrzati,svaka cast jos jednom.
hvala na lijepim riječima, posla ima ali i ekipa je uhodana pa lakše ide, dovoljno je kazati da sam sjedio za volanom kombija 10 sati vozeći u oba smijera i prešao preko 400km bez minute sna. kad ima meda umor se brzo zaboravi. za vikend vozim jednu manju turu na 1300m n/v gdje kupina otvara prve cvjetove a većina je još u pupu, na istoj lokaciji ima i planinskog vrijeska, nadam se da neće biti trud uzalud.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nadam se da ću napraviti koju fotografiju sa novih lokacija.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

za vikend dio pčelinjaka prebačen na obronke planine vranice(n/v oko 1300m). nakon obavljenog posla šetalo se vrhovima vranice koji su bili u gustoj maglu tako da sam bio uskraćen za lijepe poglede i vidike lji uspio sam napraviti nekoliko fotografija.
lokacija na 1000m n/v
lokacija na 1000m n/v
lokacija na 1300m n/v
lokacija na 1300m n/v
stanje kupine na obroncima vranice
stanje kupine na obroncima vranice
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

jedan od mnogobrojnih izvora vrbasa tzv.desna
jedan od mnogobrojnih izvora vrbasa tzv.desna
rijeka vrbas nekoliko km nizvodno od izvora
rijeka vrbas nekoliko km nizvodno od izvora
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Slika1543.jpg
Slika1543.jpg
Privitak/ci
Slika1553.jpg
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Lijepo izgleda, da li si kad vozio pčele tamo i ako jesi kako je izgledalo? Da Bog da ti magarci trebali da izvuces med sa planine :D
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

cerex je napisao/la:Lijepo izgleda, da li si kad vozio pčele tamo i ako jesi kako je izgledalo? Da Bog da ti magarci trebali da izvuces med sa planine :D
na ovu višu lokaciju nisam vozio dosada, međutim kolega preko koga sam našao ovu lokaciju već nekoliko godina vozi na istu i vrca svake godine 10-15 kg po košnici. vidjet ćemo šta će biti ove godine.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

danas u obilasku lokacija za vrijesak, već se pojavljuju prvi cvjetići koje obilaze bumbari ali ne i pčele. uprkos velikoj suši vrijesak je dobrim dijelom oporavljen nakon kiše i blagog zahlađenja, nadam se da će mediti ove godine bar da obezbjedi zimnicu pčelama.
divlji konji sa borove glave nadomak livna
divlji konji sa borove glave nadomak livna
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

juče u obilasku baznog pčelnjaka kako bi se uvjerio u stanje s količinom hrane i eventualnom prihranom. unos još traje, nisu neke količine ali dovoljno za održavanje legla i blagu zalihu. planinski vrijesak polako počinje da medi i mogao bi obezbjediti zimnicu uz par litara sirupa početkom septembra kako bi se umanjile posljedice medljike koja se pojavljivala u 6. i 7. mjesecu.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Stipo »

Al si dovezao pčele na borovu glavu. To je od mene 8 km zračne linije. Javi se kada drugi put budeš dolazio da gore u restoranu odemo na kavu.
Borova glava ima vrijeska ali je pčelinjak nesiguran jer česte su krađe. Bože ti medno.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Zvoneto
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 230
Pridružen/a: 28 lip 2010, 10:02
Lokacija: Mostar
Kontakt:

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la Zvoneto »

Tu je meni poplašilo pčele tu nema sanse da me neko nagovori taman da ih vojska cuva. Inace vrijesak je tu u puno boljem stanju nego kod mene neki dan sam obilazio iznad motela extra izgleda pa vidicemo
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la cerex »

Zvoneto je napisao/la:Tu je meni poplašilo pčele tu nema sanse da me neko nagovori taman da ih vojska cuva. Inace vrijesak je tu u puno boljem stanju nego kod mene neki dan sam obilazio iznad motela extra izgleda pa vidicemo

A sta vam je poplasilo pčele kolega?
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

Stipo je napisao/la:Al si dovezao pčele na borovu glavu. To je od mene 8 km zračne linije. Javi se kada drugi put budeš dolazio da gore u restoranu odemo na kavu.
Borova glava ima vrijeska ali je pčelinjak nesiguran jer česte su krađe. Bože ti medno.
nisam dovezao na borovu glavu i vjerovatno neću ove godine osim ako se nešto radikalno ne promjeni sa medenjem vrijeska. na baznom pčelinjaku ima nešto planinskog vrijeska ili kod nas kažu crnjuhe tako da ostajem kući do daljnjeg. ako budem prolazio javim ti pa ćemo na kafu.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

nakon duže pauze ponovo je bilo radno na baznom pčelinjaku, obavljen "jesenji" pregled dijela pč. zajednica kako bi se utvrdilo nekoliko bitnih detalja kao što su količina i kvalitet legla, količina i raspored hrane, odstranjivanje starog i nekvalitetnog saća i sl. ranije sam utvrdio prisustvo matica i njihov kvalitet.
količina meda je zadovoljavajuća tako da se većina pč.zajednica može zazimiti bez prihrane, međutim pošto je bilo medljike u ranijem periodu svaka će zajednica sredinom septembra dobiti 2-3 litra sirupa s dodatkom nozecida ili nozevita.
IMG_20150828_165550[1].jpg
IMG_20150828_173225[1].jpg
IMG_20150828_174813[1].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

sezona se polako bliži kraju, sve pč.zajednice vraćene na bazni pčelinjak. slijedi detaljan pregled dovezenih pč.zajednica i priprema za uzimljavanje istih.
ove godine planina je izdala, medenje je bilo jako slabo. pčele su protekli mjesec i po bile na tri različite lokacije: bazni pčelinjak na 640m n/v, dio na 1000m n/v i dio na 1300m n/v, što je viša n/v medenje je bilo slabije, što nije bio slučaj predhodnih godina. sve u svemu godina u cjelini je bila veoma dobra i medna.
IMG_20150905_102853[1].jpg
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: moj pčelinjak-mugdo

Post Postao/la mugdo »

završen pregled dovezenih pč. društva, urađena blaga korekcija ramova s leglom i medom, danas počeo prihranu onih društava koja nemaju dovoljno meda za zimu, uglavnom to su ona koja su bila na višoj n/v. brojčano stanje pč.zajednica zadovoljavajuće, međutim mnogo realnija slika će biti nakon mjesec dana.
IMG_20150910_171101[1].jpg
Odgovorite