SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Senade G., kod pčelarenja sa okruglim letima iznad plodišta (MR....matične rešetke) pčele spremaju samo med. Osnovna razlika je da se kod medobranja pčele rasporede svaka skupina na svoj ulaz i "slažu" nektar, a u plodište unse pelud i nektar....
Budući radim sa Farrar-medištima uvijek prazan nastavak postaviš iznad MR a onoga kojega su napunile dižeš iznad njega na "doradu" i zrenje....
Ograničavanje matice u donjem nastavku - plodištu izvodim sa mojom "zig-zag" metodom koja se sastoji u tome da par dana prije početka bagremove paše u plodište postavim samo jedan okvir na kojem nađem maticu na poziciju okvira br. 5, br. 6 metnem okvir sa praznim izgrađenim saćem, ostalo sve SO (satne osnove) ili "na parove razbrojs" SO-SA-SO-SA itd.....(SA)-saće
Usput uzgajam mlade matice pomoću Pelletovog naleta (malo modificiranog "ala schumy"), pa se već u sezoni medobranja (kod burnih paša) formira dvomatično društvo....
Treba paziti na količinu unosa jer se u slučaju prestanka iste pčelac obavezno izroji...
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la sahista »

Schumy,prilikom spustanja matice u donji nastavak,gdje dodajes izgradjene i neizgradjene satne osnove,razbijas standardnu poziciju pcelinjeg drustva.Kako pcele reaguju na novu situaciju..da li se desava da pcele u donjem nastavku povlace maticnjake tihe smjene?
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
senad grudic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 228
Pridružen/a: 23 pro 2010, 17:16

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la senad grudic »

Hvala SCHUMY uvjek si na visini zadatka-odgovor pravo u sridu i jednostavno. Inace citao sam o tvojoj zig_zag metodi i smatram da ima vise
pozitivnog. Prirodno smanjujes rojevi nagon, zaposljavas mlade pcele voskarice a ujedno mjenjas stare okvire u plodistu (staro sace) sto ja
smatram najvecim izvorom zaraze. Pozdrav i pisi samo jer ima nas vise koji pratimo (to licno znam) Pozdrav Senad G.
Senad Grudic
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

sahista je napisao/la:Schumy,prilikom spustanja matice u donji nastavak,gdje dodajes izgradjene i neizgradjene satne osnove,razbijas standardnu poziciju pcelinjeg drustva.Kako pcele reaguju na novu situaciju..da li se desava da pcele u donjem nastavku povlace maticnjake tihe smjene?
Pozdrav.
Šahista, dobro jutro, kod ove moje metode nikada nisam naišao na slučaj da pčele nakon moga zig-zag razmještaja povlače matičnjake u donjem nastavku.
Obično je formacija SO(SA)-SO-SO-SA-OM-SO-SO-SO-SO-SO(SA) kako slažem okvire.
Nomenklatura: SO - satna osnova, SA-izgrađeno prazno saće, OM-okvir na kojem je matica.... Kod ove radnje natresem mladih pčela oko 30÷40% u najdonji nastavak, metnem na njega MR (matičnu rešetku) i iznad obavezno jedan prazan nastavak sa izgrađenim saćem 100%, (u nevolji dodam i poneku SO ako nemam izgrađenih SA).
Na ovo novo medište (N2 - drugi nastavak) dodajem staro plodište - 1 okvir, obavezno dodajem SO na poziciju okvira br. 3 (s lijeve strane), jer tako lakše kontroliram rad mladih pčela i ocjenjujem njihovu efikasnost (brojnost) kod izgradnje saća.
Kod burnih paša ne dodajem Snelgrove-ovu daski ni matičnu rešetku ispod gornjeg društva, na srednjim i slabijim pašama obavezno. Ako se odlučim na formiranje dvomatičnog društva onda obavezno dodajem Snelgrove-ovu dasku, ako ne onda MR.
Sada je ono bitno - nakon 5 dana od sutra (kada izvršim ovu radnju), ili 6-ti dan brojeći od danas, pažljivo pregledam ovo gornje društva koje je obezmatičeno i porušim s v e matičnjake. Treba vrlo pažljivo pregledati sve okvire, jer ako zaostane samo jedan matičnjak, društvo se izroji....
Ako ovo učinim u nedjelju npr., onda pregled radim petak... Nakon 10-tak dana ponovno pregledam ovo društvo i ostavim 1 veliki matičnjak i jedan još neizgrađen do kraja ili netom izgrađen. Ovo ja zovem "čaval" (ekser), ako se mlada matica na oplodnji uništi ili strada na bilo koji način, ima svoju "rezervu" koja će uskočiti umjesto nje. Ovo je sva muka ove metode, dvostruki pregled i gubitak vremena dok se pravilno odradi. Ostalo je sve rutina, nakon oplodnje matice u gornjem društvu može se kompletna "armija" sabiračica iz gornjeg društva preusmjeriti u donje društvo, jednostavnim načinom da se gornje društvo makne na novu lokaciju ili nastaviti pčelarenje kao dvomatično.
Za danas toliko, pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
teslinjo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 43
Pridružen/a: 27 lis 2012, 17:12
Lokacija: Livno-Rujani

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la teslinjo »

Ova metoda mi se jako sviđa jer je jednostavna i čini mi se primjerena nama početnicima.
Napisao si: [Kod burnih paša ne dodajem Snelgrove-ovu daski ni matičnu rešetku ispod gornjeg društva, na srednjim i slabijim pašama obavezno.*]
Schumy! Molio bih te za da ovo malo pojasniš, odnosno što dodaješ ( ili nedodaješ) na srednjim i slabim pašama.
[*nakon 5 dana--- porušim s v e matičnjake. Nakon 10-tak dana ponovno pregledam ovo društvo i ostavim 1 veliki matičnjak i jedan još neizgrađen do kraja ili netom izgrađen.]
Zašto rušiš matičnjake nakon 5 dana.
Med je med svima sladak samo je pčelarima gorak.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Rušenje matičnjaka je poznata metoda 5-og dana (ili 6-tog dana).... Naime kada se pčele osjete obezmatičene u društvu nakon stresa nastaje panika, pčele "navale" izgrađivati matičnjake od najstarijeg legla koje je već prešlo granicu od 3 dana od kada je izleženo jaje i već počinje dobivati hranu za uzgoj pčele radilice a ne matice.
Matica dobiva samo matičnu mliječ a pčele radilice već 3-ći dan dobivaju pomiješanu matičnu mliječ, pelud (pergu) i med... Na ovaj način odstranjujemo svo leglo starije od 3 dana (72 sata) i ono staro već 2 dana (5 dana ukupno) i na taj način eliminiramo svo staro leglo. Ostaje nam mlado leglo koje je matica snesla ovaj dan kada smo obezmatičili društvo i na taj način će pčele hraniti ove nove matičnjake samo sa matičnom mliječi...
Mislim da je sve bilo jasno, ako nije pogledaj opširniju diskusiju u podforumu "EDUKACIJA" pod "Genetika i selekcija pčele medarice" koji sam obrađivao zajedno sa svim kolegama ovofa foruma mislim 2010. god.
Pozdrav...............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Evo mojih rojeva od lani, uzimio sam ih kraj kuće u vrtu. "Brzinski" pregled sam obavio 17.02.2013. (nedjelja) kada sam ih tetirao sa BeeVitalom, dodao pogaču "stimular" direktno na satonoše i sve pokrio pokrio sa najlon rastezljivom folijom.
Kod trošenja pogače pčelama treba voda koja će biti "proizvedena" od kondenzata uslied potrošnje hrane i koju će pčele korisno utrošiti.
Zadovoljan sam sa brojčanom smnagom mladih lanjskih rojeva, a razrojavao sam ih u 6 mjesecu nakon glavne paše koje kod mene nije ni bilo. Izbor je od najboljih društava na pčelinjaku - ovih 5 komada je formirano od 3 krvne linije.

slika

slika

Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Evo moga 2 "brzinskog" pregleda društava u ovoj godini. Pred 8 dana, tončije 28.02.2013. sam svim društvima dodao pogaču "stimular" i prekrio pogaču i satonoše sa PVC rastezljivom folijom. Ovo prakticiram učiniti zbog utopljavanja košnice jer kreće leglo i treba im pomoći kod čuvanja topline, a i zbog toga što se zbog potrošnje hrane razvija kondenz-voda koja se skuplja na foliji, pčele ju uzimaju i lakše i brže prerađuju pogaču u nektar. Na onoj košnici kod koje sam uočio da ima previše kondenz-vode probušim u uglovima (na kraju satonoša) sa jedne i druge strane rupe da bi se ova suvišna voda odvela iz košnice. Tome pridonose i otvori na poklopnoj dasci koju zatvorim žičanom mrežicom zbog onemogućavanja tuđica da ovuda prodru u košnicu (naročito korisno u kasnu jesen).
Volio bih da prokomentirate ovo, dali to još tko radi i kakva su vaša iskustva sa ovakvim načinom zaštite topline u košnici.
Za 8 dana samo otvorim poklopac (vanjski) promijenim novine koje su u slučaju kiše vlažne, unutarni poklopac otvorim i kroz foliju vidim stanje u košnici (potrošnju pogače, aktivnost pčela na satonošama, stadij zalijeganja legla...) Ove snimke sam napravio rano ujutro, oko 10,30 kod temperature +6°C, pčele su već izlijetale jer je bilo jako sunce. Oko 12,00 h je bilo + 9°C još više su se aktivirale, ali ja nisam više imao vremena za slikanje, jurio sam na posao u radionu, radim dvostruke oplodnjake sa normalnim okvirima LR, prava stvar za dočekati sezonu...
Pozdrav...............schumy

slika

slika

slika

slika

slika
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Pirez
Samo čita
Postovi: 8
Pridružen/a: 12 ožu 2011, 15:46
Lokacija: Veprinac Učka

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Pirez »

Ja sam isto to napravio prije 10-ak dana nemam iskustva ali koliko vidim na nekim zajednicama je bilo previše kondenzata vjerovatno slabija zajednica tako da sam na zadnjem dijelu oslobodio od najlona 5 cm otprilike savjet u časopisu je da se folija drugi dan vrati po cijelom plodištu kad se pčele organiziraju jer samo na taj način folija ispravno djeluje,sad je sve ok i vidim da je pogača lijepo meka točno koliko treba biti,a kako sam sam mješao pogaču na ruke stvarno sam je napravio tvrdu koliko god sam mogao zamješat na ruke.Kako dobivam časopis Pčelar u njemu je opisana tema "Plastična folija,kako i zašto. folija se drži od druge polovine 3 mj -pred bagrem ,dobiva se više legla,pčele ne moraju izlazit po vodu te zato ima više pčele u košnici da grije leglo,nema buđavog saća jer su društva jaka(na slaba se ne stavlja nego ih se spaja),matica se lakše spušta u donji nastavak pri zavirivanju ne remeti se toplotni režim u košnici uglavno dobije se više legla i jača društva do 5 mj.Ja sam je stavio i uvjeren sam da je to ok ako je sve uredu sa društvom.
Pozdrav Schumy vidim po slikama da nisi daleko od mene samo preći Učku pozdrav z Leprinca..
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Pirez, pozdrav, vidiš gdje se ljudi (pčelari) sretnu...
Ovaj sistem je dobar baš za naše krajeve gdje kiša "dere" nemilice kao što je i ovaj tjedan slučaj. Meni je zato prioritet na proljeće stalno mijenjati novine ispod vanjskog poklopca, upravo da sproiječim silnu vlagu koja se javlja u ovo doba godine.
Kakva je kod tebe paša? Pretpstavljam da je kesten (marun), bagrema nema zar ne?
Pozdrav preko Učke........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la zvones »

Obzirom da je kod vas sigurno toplije , nego kod nas kontinentalaca , vjerujem da niste uranili sa folijom . Premda kod mene sigurno ima legla, ja je još nisam
stavio , nisam još uradio ni prvi pregled i mislim da mi je još rano uznemiravati društva . Dobra ti je schumy ta ideja sa rastegljivom folijom, a neznam jeli to
ona za umotavanje hrane ili si nabavio neku širu . Ja sam već ranije spremio celofan 100 X 70 cm koji ide za spremanje zimnice i dovoljan je za dvije košnice .
Možda je ova zima bila povoljna za vas primorce , a za moj ukus je bila pretopla, a nebi valjalo da proljeće bude previše kišovito kao prošle godine .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la pot »

zvones je napisao/la:Obzirom da je kod vas sigurno toplije , nego kod nas kontinentalaca , vjerujem da niste uranili sa folijom . Premda kod mene sigurno ima legla, ja je još nisam
stavio , nisam još uradio ni prvi pregled i mislim da mi je još rano uznemiravati društva . Dobra ti je schumy ta ideja sa rastegljivom folijom, a neznam jeli to
ona za umotavanje hrane ili si nabavio neku širu . Ja sam već ranije spremio celofan 100 X 70 cm koji ide za spremanje zimnice i dovoljan je za dvije košnice .
Možda je ova zima bila povoljna za vas primorce , a za moj ukus je bila pretopla, a nebi valjalo da proljeće bude previše kišovito kao prošle godine .
Ja sam kupio folio prošle godine, širina je oko 50 cm i dođe je toliko da neznam kad ću je potrošit, kvalitet je nešto tipa one folije što možemo kupiti u marketima za korištenje u domaćinstvu možda je ova nešto kvalitetnija.
Ako se ostvare prognoze meterologa za sedmicu nas očekuju "kvalitetni" minusi a leglo je dobro krenulo.........
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Zvones, to je folija koja se može kupiti kako pot kaže u svim dimenzijama, uobičajena je ona oko 0,5m širine, ja ju koristim kod vrenja vina, za košnice, za nešto umotati po zimi da spriječim vlagu da prodre unutar paketa i sl.
ove dane (od utorka) kod nas ne prestaje padati kiša, užasna je i magla tako da je ovaj potez blagotvoran za normalan razvoj legla u košnici...
Još pred 10 dana kod nas je bio obilan snijeg, tako da ovo kolebanje temperature pogoduje da se zimsko klupko raspušta i ponovno formira u danu 2÷3 puta pa sada ti budi pametan....
Zvones, kako si ostao bez auta? MOra da ti je baš teško, jer ja smatram da je auto "normalan" - podrazumijevajući "alat" kod pčelarenja...
Potdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la zvones »

schumy je napisao/la:Zvones, to je folija koja se može kupiti kako pot kaže u svim dimenzijama, uobičajena je ona oko 0,5m širine, ja ju koristim kod vrenja vina, za košnice, za nešto umotati po zimi da spriječim vlagu da prodre unutar paketa i sl.
ove dane (od utorka) kod nas ne prestaje padati kiša, užasna je i magla tako da je ovaj potez blagotvoran za normalan razvoj legla u košnici...
Još pred 10 dana kod nas je bio obilan snijeg, tako da ovo kolebanje temperature pogoduje da se zimsko klupko raspušta i ponovno formira u danu 2÷3 puta pa sada ti budi pametan....
Zvones, kako si ostao bez auta? MOra da ti je baš teško, jer ja smatram da je auto "normalan" - podrazumijevajući "alat" kod pčelarenja...
Potdrav...........schumy
Sjetio sam se kako izgleda ta folija, odnosno njeno pakovanje i što reče pot, teško je potrošiti. Dobra ideja. Dobro je , ubrzava leglo ali kod nešto slabijih društava može
biti problema sa buđanjem okvira prema krajevima, kao i ravnoteža između količine legla i broja pčela za hranjenje i grijanje . Zbog toga ja ćekam da se još malo digne
temperatura i stavit ću foliju u vrijeme cvjetanja rezdelije/đanarike.
Schumy, auto mi je ukraden koncem osmog mjeseca, po noći preko puta mog stana. Golf 2 , valjda sam zaboravio staviti lavlju kanđu, koju sam opet nabavio jer mi je
isti auto kraden prije nešto više od 4 god., samo tada sam platio lopovima , a sada (od krađe ) se ne javljaju ni oni ni policija. Da, teško je bez auta i sad sam u
pregovorima oko jednog G 2 i kupit ću ga ako prodavac završi neke detalje oko papira (promjena motora ). Zbog auta su mi propali planovi za ovu godinu jer sam
mislio nabavit neku prikolicu .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Zvones, znam kako to izgleda, meni je ukraden novi Passat (6 mjeseci, 30.000 km), baš u vrijeme kada sam imao "pun kufer" posla i kada mi je "krvavo" trebao (2001 god).
Imao je kasko, osiguranje mi je ispatilo 65% vrijednosti (?!) i kupio sam isti takav novi.
Čim je došao ugradio sam "multiT-lock" sistem (zaključavanje mjenjača), sa nemogućnošću piljenja i krađe...
Nakon 4 god. ispred moje kuće su mi po noći pokušali ukrasti auto, ušli su u njega i odustali kada su ugledali "multiT-lock". Otada sam se zarekao nikada više VW "u moju butigu"... Tu kod nas vlada prava pomama za VW-autima (najradije ih kradu, valjda imaju i najbolju prođu).
Ja sam imao golf-3, polo, 2 passata, sada sam se preorijentirao na Toyotu...
Želim ti sreću u kupovini, drži se i nabavi prikolicu....
Pozdrav............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Ja sam skinuo foliju sa svih košnica na oba pčelinjaka, sve u prošlom tjednu, i iskustva sa folijom su mi pokazala sljedeće:
1.) Foliju treba metati samo jakim društvima, slaba ne podnose toliku količinu vlage, tako da imam par pljesnivih (buđavih) okvira koje sam bacio za pretopiti.
2.) Jedna košnica mi je nastradala zbog obilnih kiša kod nas, vlaga je prodrla u donji (prazan nastavak, na svu sreću!), zamijenjen je novim, suhim. Naime imam dosta (kupovnih!) nastavaka koji loše "dihtaju" pa sam ih prinuđen kod sastavljanja na spojevima spojiti sa ljepljivom papirnom trakom jer se skoro pčela uvuče između...
Ravnati ih ne modu jer bi mi tada bilo malo mjesta za okvire koji vise u nastavku, nalijegali bi na donje...
Što se rezultata tiče, više sam nego zadovoljan! Na svim košnicama sam našao legla od 5 do 9 na mojoj "rodonačelnici" koju sam malo oslabio. Skinuo sam joj 2 okvira puna meda (br. 1 i 10) i zajedno sa pčelama dodao "susjedi", kada se ovako dodaju pčele sa "mirazom" od punog okvira meda - nema tučnjave! Na okviru br. 10 (M-10, med, bilo je i legla oko 1/4 prostora prema leglu!
Sva su društva dobila horizontalnu rotaciju, 36% njih i vertikalnu, vršio sam i prevješanja. Ja naime obavezno uzimljvam društva na 2 nastavka, prošlododišnje rojeve u formciji PO (podnica, AV ili obična), P1 (plodište kao polunastavak, FA-farrar u koji najesen mećem okvire sa medom koje imam u rezervi), P2 (plodište u kojem pčele formiraju klupko i rasporede si hranu za zimu po vlastitom odabiru u formaciji koja im paše).
Društva na "proizvodnom" pčelinjaku isto uzimljavam na nastavcima 2 x LR ili 3 x FR (farrar), jedno sam uzimio na tri (3) nastavka jer sam u najdonjem ostavio "rezervoar" sa 10 kom punih okvira sa medom najesen.
Iz jačih društava sa viškovima meda sam skidao okvire sa medom i pojačavao slabija a tu mi je dobro došao i onaj "rezervoar" iz kojega sam raspoređivao okvire sa medom po potrebi.
Jedno društvo mi je postalo bezmatak, u prvom proljetnom pregledu je bilo sve O.K., sada nisam našao maticu ali je imalo je dosta pčela na okvirima i leglo koje je matica zanesla ovo proljeće i onda je stradala. Te okvire sam sa pčelama i medom iz te košnice dodao u susjedne tri, sa rasporedom po potrebi, leglo gore, okvire sa medom dolje pa neka ga prenose i stimuliraju razvoj.
Uočio sam da je najbolje kod prve intervencije nakon razvoja legla iz gornjeg u donji nastavak prevješati okvire sa medom SA-1, i SA-10 (SA - saće, izgrađeno) a na mjesto njih "pogurati" SA-2 i SA-9 na kojemu je pelud, na kraj do legla SA-2 i SA-9 metnem sada prazno saće da oslobodim matici proator za zalijeganje ili SO (satnu osnovu, po želji), iako ja preferiram SA (izgrađeno prazno saće).
Dodao sam svim društvima pogaču (stimular), onima kje ju isu u 20 dana pojele samo po 1/2 kg, svim ostalima koje su ih "potamanile" po 1 kg.
Za 15 dana ponovni pregled i priprema za bagrem, koji će ove godine kasniti barem 15 dana...
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la pot »

schumy je napisao/la:Za 15 dana ponovni pregled i priprema za bagrem, koji će ove godine kasniti barem 15 dana...
Pozdrav..............schumy
Kolega ako kasnio 5 dana bit će dobro, i kod nas sve kasni od 10 do 15 dana ali bagrem ako zagrije mislim da neće toliko kasnit..
Pozdrav...
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Volio bih da je tako pot, jer je onda je vrijeme cvatnje bagrema normalno (oko 2,5 tjedna) a i vrcanje je lakše dok ne ugrije totalno...
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Najava za 19.05. (nedjelja) i dalje je zahlađenje sa povremenom kišom, zato sam 18.05 (subota) pristupio pregledu i prerspodjeli košnica za bagrem koji je počeo pred 5 dana, točnije 15.05. (pogodio sam datum!?). Radi se o mom "roizvodnom" pčelinjaku.
Opća situacija je dobra, raspored za pašu bagrema sam obavio 01.05.
Pojva matičnjaka samo u 2 košnice, budući su dobrog potencijala i praćene u mojoj selekciji formirao 2 nukleusa po metodi "oduzimanja društvu samo jednog ikvira (rama)".
Godinama pratim i u primjeni sam već sam sebi dokazao da najkrupnije matice iz rojevih matičnjaka budu iz matičnjaka koji formiraju na okviru sa medom. Obično se na takvom okviru (1 ili 2 po redu od zida košnice) nalazi samo po 1 rijetko po 2 matičnjaka. Tako su formirana i ova dva gore opisana nukleusa.
U N-LR/7 (7 ramni nukleus), metnem (s lijeva na desno) - SA-MA (ram sa matičnjak)**SO (satna osnova)**SA-MD (ram sa medom i peludi).
Na ram prema letu metnem 1/2 kg pogače-stimular, na sve to dodam poklopac sa RA-Miller hranilicom (to je moja modifikacija koju sam već opisivao).
Tako formirane nukleuse preselim na bazni pčelinjak kod kuće.
Sirup u omjeru 1:2 dodajem nakon 2 dana pred noć.
Na proizvodnom pčelinjaku sam markirao društva koja zaostaju u razvoju od onih naprednijih, njih ću prodati, a kako jedan moj prijatelj kaže u šali ..."ova tvoja najslabija društva su sva redom bolja od svih mojih"..., mislim da neću nikoga oštetiti.
Formirao sam društva sa 2 nastavka u plodištima na 50% društava, odustao sam ove godine od 100% primjene moje metode "zig-zag" zbog toga jer moram izmijeniti velik broj starih ramova a to najbolje radim dodavanjem SA (satnih osnova) u plodišta društava, po 4 kom u pojedino društvo kod metode sa 2 plodišta.
Prvo dodavanje SA (satnih osnova) sam napravio 01.05. (sve su izgradile).
Tada sam dodavao 3 kom sa osnovama i 1 ram prazan kao građevnjak (GR).
Subotu 18.05. sam dodavao 4 kom SA (satnih osnova). Višak ramova sam selio u medišta koja sam formirao iznad matične rešetke (MR). To su mahom bili okviri br. 1 i 10 iz plodišta koje su pčele već obilno "zatrpale" sa svježim nektarom od bagrema. Opće stanje pčelinjaka jako dobro, ako kiša samo malo "pusti" mislim da će biti dobro vrcanje.... ("otom-potom"), vidjeti ćemo....
Za danas toliko, pozdrav.........schumy
preselimommo su sutrPred sutrasnje zahladjenje iskoristio sam danas suncani period da pregledam i razrojim drustva.
Drustva :shock: .
Prosto je nevjerovatno koliko su se drustva razvila.Nastavci su puni pcela.Svakom drustvu oduzeo sam po dva rama legla.Dodane satne osnove.Svvako drustvo ograniceno na jedan plodisni nastavak.Renson metoda.Pored loseg vremena,polunastavci dobro popunjeni nektarom.Vri od pcela.
Svaki nukleus dobio je dva rama legla,ram meda,ram perge i satnu osnovu.Nukleusi prebaceni na bazni pcelinjak.
Od ove godine pcelarim sa zatvorenim podnjacama u kom. sa okruglim letima.Izgleda spektakularno.Nevjerovatna borba pcela za ulazak i izlazak iz kosnice.
Posto sam pregledao i neke druge kosnice sa donjim letom,primjetio sam neke ocigledne razlike.Prije svega onaj prvi toplotni udar pri otvaranju kosnice.Raspored hrane i legla nije isti.Kod okruglih leta(kod mene su sada otvorena dva),na prednjoj strani do leta nema meda,nego je samo leglo,a med se nalazi na cosku rama do zida kosnice.Medni vijenci su puno tanji,skoro da ih i nema,na ramovima gdje je zatvoreno leglo,skora da i nema pcela. :roll:
Jos jedna stvar koja me jako raduje,ramovi(medni vijenci) nisu sastavljeni tako pri vadjenu ramova neuzbudjujem pcele.Kod kosnica sa donjim letom,imaju u najmanju ruku trostruko deblje medne vijence.Kod kosnica koje sam pregledao,dosta pcele u plodistima,tanko u medistima.To su neka zapazanja...zakljucak cu izvuci na kraju godine.Pregledao sam podnice,nisam primjetio Varou.Zaboravih,jedno drustvo uslo u rojevni nagon.Sest maticnjaka,oduzeta matica,dva rama sa po jednim maticnakom prebacena u dvije troramne kosnice,u obezmaticenoj kosnici ostavljen jedan maticnjak.
Pozdrav.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Da, da ne zaboravim, kod nas je vrijeme "naizmjenično" kiša, sunce, hladno, toplo, neznamo se ni mi ljudi obući a kako je tek našim pčelama....
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Samir »

Svako dobro dobri domaćine.

Situacija je idealna samo da te još malo vrijeme posluži.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Samire, hvala na podršci samo mislim da će biti loše, danas prognoza kiša temperature od 11÷16°C, sutra isto kiša sa 11÷15°C.....
Ali vidjet ćemo, nešto će valjda i biti...
Kako je kod tebe?
Pozdrav........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la Samir »

Otprilike nije loše kako su me pratile kiše a kad bi bilo ovako svake godine
pčelarenje bi bilo veoma isplativo. Sreća me što imam po par koš na tri mjesta tako da
je negdje više a negdje manje i kad sagledam nije loše.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

To je dobra odluka da se ima par pčelinjaka, samo onda je i vrijeme u obilascima dulje i mora se (ipak) sve napraviti na vrijeme. Ja sam vikend proveo u izradi dvojnih nukleusa-oplodnjaka, jedan sa LR-nastavkom, jedan sa FR-nastavkom.
Kroz godine mi se pokazalo da je ipak bolje imati nukleuse ako su od jednog tijela sa 5÷7 ramova, a nukleuse-oplodnjake sa normalnim ramovima sa kojima pčelariš (ja sa LR i FR nastavcima), nego mini ili "baby-oplodnjake". Izradim 2 kom hranilica za sirup (sa PVC-kadicama) na 50% hranilice-poklopca, a 50% napravim sa mrežicom za ventilaciju. Na satonoše gdje je mrežica stane mi 0,5kg pogače, a u PVC-hranilicu dodajem rijetki sirup kada razrojim društva.
Pozdrav...........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la schumy »

Vrijeme je ovdje promjenjivo nikako da se "sastavi" 3÷4 sata sunca, nego danima, tjednima već - naoblaka-kiša-razvedravanje-opet kiša i tako u krug....
Ove sam godine krenuo na proizvodnju čim većeg broja novih okvira sa izgrađnim saćem, stare masovno dajem jednom prijatelju na topljenje...
I, zbog formiranja ovog lošeg vremena početi će rojenje, siguran sam u to. Budući sam ja vikend-pčelar (u radnom sam odnosu), mislim da će opet biti "rojeva-sa-grana"... Evo baš jučer mi susjed javlja da mi je izašao jedan roj (oko 13,00h), usprkos lošem vremenu i jakom vjetru. Nisam ga pokupio jer sam bio 200 km dalje na službenom putu... Eto što je život...
Tješim se da je roj izašao iz onih košnica koje polako eliminiram iz uzgoja, već više godina radim po mom principu selekcije matica tako da imam 5÷6 drštava rodonačelnica i oko 3÷4 "trutare" gdje jedino puštam da se izlegu trutovi, sve ostale trutove eliminiram intenzivnim dodavanjem ramova-građevnjaka i izrezivanje kada pčele poklope saće.
Jedva čekam vikend, i neznam što ću prije - u vinograd ili na moje pčelinjake !?
Možda bacim kocku (šala-mala!)... Svaki od ovih poslova će uroditi plodom, bar se nadam (!?)...
Pozdrav.........schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Odgovorite