SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

habe
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 18
Pridružen/a: 14 ožu 2011, 14:13

Re: SCHUMY-jev dnevnik (MOJ PČELINJAK)

Post Postao/la habe »

Habe, moraš pažljivo čitati nečija tumačenja... Onoga časa kada se Čovjek umiješao u Prirodu i počeo ju prilagođavati svojim potrebama i navikama sva bića su kroz milenije evolucije poprimila sasvim drugačije navike i način života. Tako je i sa pčelama...
Napisao sam da smo ".....mi pčelari kradljivci koji oduzimamo pčelama njihovu hranu - med.....", znači da smo počeli prilagođavati njihove iskonske navike svojim potrebama, jer kod komercijalnog pčelarenja loše je i neizvedivo da se u medobranju, pri "punoj paši" pčele roje.... Veranje po stablima i skidanje rojeva možda je nekome i zabavno u početku pčelarenja, ali tokom godina počinješ uviđati da moraš napraviti sve kako bi sam sebi olakšao težak fizički rad kod pčelarenja, jednostavnom primjenom razrojavanja kojim se pčelama omogućuje da zadrže svoj iskonski nagon za samoodržanjem vrste ali na način koji pogoduje pčelaru...
Ja razrojavam pčele pri vrcanju na način da ih ometem u sabirni lonac sa lijevkom (u slučaju da ne koristim bježalice) i tako dobijem roj sa 1,5÷3,0 kg pčela koji se veoma brzo razvije u pomoćnu košnicu i bez problema prezimi.
Što se pasmine tiče, ja sam za primjenu pčelarenja sa autohtonom vrstom pčele koja se udomaćila na određenoj lokaciji a to je kod nas kranjska pčela, Apis mellifera carnica ili kako ju mi zovemo "sivka". Ima puno podvrsta i varijeteta ove pčele, ako te interesira više možeš pročitati u podforumu ..."Edukacija...." gdje sam opširnije obradio temu "Genetika i selekcija pčele medarice". I dalje stojim na stanovištu da je najvažnije poznavati biologiju pčele jer kod bilo kojeg uplitanja Čovjeka (pčelara) u životni ciklus pčele treba raditi sukladno njenim instinktima pri odabiru produljenja vrste i opstanka na našem planetu - Zemlji...
Pozdrav.............schumy
Odgovorite