pcelar pocetnik

balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

vec dugo pratim forum i malo sam aktivan na forumu uglavnom svojim pitanjima.evo da se pohvalim :) svojim prvim kosnicama premjestio sam ih jucer od pcelara od kojeg sam ih kupio jer ih nisam smijo dovoziti na pravi pcelinjak jer smo blizu. Radi se o lr kosnicama sa dva nastavka pcele su tretirane protiv varove i sve je uradjeno za zimu jedna pogaca i i sirup jos malo cu im sirupa dodati radi legla da trose sirup a ne med dok leglo nebi prestalo.Pcele su zdrave i ako bogda trebale bi bez problema prezimiti ako jos neko ima neki savjeta kako sta bio bih zahvalan da pise nazalost nemogu biti puno sa pcelama jer su podaleko a i zbog posla.Inace sam iz Velike Kladuse imam 20 godina. pcelarstvom se pocinjem baviti kao hobi jer imam dosta slobodnog vremena a i nevidim se u buducnosti kao profesijonalni pcelar vec kao hobistu pozsrav za sve i nadam se dacemo se ljepo druziti na ovom forumu
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zukić pašezad
Čita, piše dovoljno
Postovi: 61
Pridružen/a: 10 vel 2012, 17:33

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la zukić pašezad »

Želim Vam puno sreće i zadovoljstva u radu sa pčelama. Nadam se da će Vam kupljena pčelinja društva prezimiti. Pozz...
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la sahista »

Svaka cast.Sretno.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

hvala momci a valjda bi trebala prezimiti jer sve je odradjeno kako treba sad je na majci prirodi
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

ovako sad imam jedan mali problemcic pcele su pripremljene za zimu ali posto ima jos legla trebam im davati sirup da netrose mend sad me zanima kad bi taj sirup davao i kojim razmacima
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la Marin »

Ako imaju dovoljno zalihe bolje je ne davati više da se ne iscrpljuju zimske pčele.
Puno toga zavisi od klimatskih prilika . Ovo toplo vrijeme kod mene će sad opet aktivirati sve leglo( i varou).
Zaostali vrijesak , onaj što se nije baš osušio i bio najbolji za lulu - po malo zeleni, pupi, cvjeta ( neki su počeli sa pupovima baš mašala) .Kako će to ispasti .. ??
Sad nema prognoze mrazeva bar 20 dana .
Nose li još pelud kako ?Neka to bude neka orjentacija .
Pozz Marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la Stipo »

Pozdrav Balaševiću i dobro došao.
Sirup se može davati sve dok noćne temperature ne padnu ispod +8°C.
Za niže temperature daju se samo pogače onako direkt na satonoše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

marine kod mene nema tih kasni pasa vrjeska ako da unose pelud al sasvim malo a pitam za sirup jer imaju dosta zalihe a ovo ljepo vrjeme pokrece maticu da nese pa zbog toga bi im davao sirup da trose to a ne med sad samo se bojim da neblokiram maticu a hvala stipo na tom savjetu nisam znao to za 8 stupnjeva i pratim tzvoje postove i dosta sdsam toga naucio hvala zaista jer puno je od pomoci vasi postovi za nas pocetnike
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la zvones »

balasevic je napisao/la:marine kod mene nema tih kasni pasa vrjeska ako da unose pelud al sasvim malo a pitam za sirup jer imaju dosta zalihe a ovo ljepo vrjeme pokrece maticu da nese pa zbog toga bi im davao sirup da trose to a ne med sad samo se bojim da neblokiram maticu a hvala stipo na tom savjetu nisam znao to za 8 stupnjeva i pratim tzvoje postove i dosta sdsam toga naucio hvala zaista jer puno je od pomoci vasi postovi za nas pocetnike
Ako imaju dosta zaliha nemoj davati ništa , jer će popuniti svaku slobodnu čeliju .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

znaci nista za sirup a za vaovu dali da tretiramprotiv varove jer su svi tretmani odradjeni dali jos koji put da ttretiram i kada
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la zvones »

balasevic je napisao/la:znaci nista za sirup a za vaovu dali da tretiramprotiv varove jer su svi tretmani odradjeni dali jos koji put da ttretiram i kada
Za sirup je dosta kasno, jer može jače pokrenuti leglo ili će pčele sve blokirati. Naravno gdje nema hrane može se svašta raditi, jer nema drugog izbora.
Što se tiče varoe, neznam kako je tretirano i šta ti je rekao onaj koji ti je pčele ustupio. Inače jedan dio pčelara radi tretman kad nema legla (novembar,
decembar) oksalnom kiselinom , beevitalom (od ove godine i Ce-ha bienen OAZA ) , poneko nečim drugim, a bit će i onih koji neće ničim , jer su već
završili sa tretmanima .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

pcele imaju od 15 do 17 kila mede i oko par litara sirupa su dobile i pogacu od jedan kilogram dali je to dovoljno kao sto ja mislim ili trebam dodati jos a tretman je radjen sa bee vitalom ja mislim
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la sahista »

balasevic je napisao/la:pcele imaju od 15 do 17 kila mede i oko par litara sirupa su dobile i pogacu od jedan kilogram dali je to dovoljno kao sto ja mislim ili trebam dodati jos a tretman je radjen sa bee vitalom ja mislim
Dovoljno za dvije zime.Ne treba pretjeravati.Neka pcele imaju prostora za proljetno leglo.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

hvala sahista znaci nista nedirati uredu momci hvala svima i sad jos jedno pitanje posto sam pcele otjerao na drugu lokaciju da se nebi vracale na stari pcelinjak kolko bi trebale vremena ostati tamo da ih sigurno mogu postaviti na novi pcelinjak
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

molim pomoc danas sam pcelama skinuo hranilice i stavljao poklopnu dasku e sad je problem kod poklopne daske sto ona ima otvor onaj nesto kao leto sad me zanima dali se ona stavlja tako da letvice dudu ispod sperploce i tako da pcele mogu ulaziti i izlaziti kroz taj otvor ili se stavlalja da letvice budu gore tako da sperploca bude donja i da pcele nemogu do otvora da se razumijemo otvor je urezan u letvicu sa strane molim pomoc i bez zamjerki jer sam totalni pocetnik i drustvo mi je na oko 6 ulica pcela u klubetu kakvo je to srustvo po vasoj procjeni hvala
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la Stipo »

balasevic je napisao/la:hvala sahista znaci nista nedirati uredu momci hvala svima i sad jos jedno pitanje posto sam pcele otjerao na drugu lokaciju da se nebi vracale na stari pcelinjak kolko bi trebale vremena ostati tamo da ih sigurno mogu postaviti na novi pcelinjak
15 do 20 dana
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

hvala stipo toliko je vremena i proslo sad sam pcele vratio kuci i stavio im ppoklopnu dasku i sad me sabrinjava onaj otvor na poklopoj daski na skrajnjim lettvicama tuda pcele prolaze dali to treba biti tako ili da okrenem poklopnu dasku kontra tako da mi letvice dodju gore i taj otvor da pcele nemogu izlaziti kroz njega za sad sam taj otvor zaljepio trakom
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la Stipo »

balasevic je napisao/la:hvala stipo toliko je vremena i proslo sad sam pcele vratio kuci i stavio im ppoklopnu dasku i sad me sabrinjava onaj otvor na poklopoj daski na skrajnjim lettvicama tuda pcele prolaze dali to treba biti tako ili da okrenem poklopnu dasku kontra tako da mi letvice dodju gore i taj otvor da pcele nemogu izlaziti kroz njega za sad sam taj otvor zaljepio trakom
Kod mene toga nema i nemam sa tim iskustva. Mislim da ti otvor na pokrovnoj dasci više ne treba.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

ok hvala stipo mnogo na odgovoru
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la schumy »

balasevic je napisao/la:hvala stipo toliko je vremena i proslo sad sam pcele vratio kuci i stavio im ppoklopnu dasku i sad me sabrinjava onaj otvor na poklopoj daski na skrajnjim lettvicama tuda pcele prolaze dali to treba biti tako ili da okrenem poklopnu dasku kontra tako da mi letvice dodju gore i taj otvor da pcele nemogu izlaziti kroz njega za sad sam taj otvor zaljepio trakom
Taj otvor ja obično zatvorim sa žičanom mrežicom i zaklamam ga. U zimi je dobar radi odvođenja nakupljene vlage iz košnice. Ispod gornjeg poklopca (vanjskog) ja metnem 5÷6 listova novinskog papira koji onda zatvori ovaj otvor. U nedostatku žičane mrežice mećem spužvu a možeš i nagurati malo papira da ga zatvoriš jer ako je otvoren to je "vabilo" za grabež jer u bezpašnom periodu pčele oblijeću oko svake košnice iz koje njuše miris nektara.....Znači metneš ga tako da je otvor dolje, na proljeće je to prostor u koji se dodaje pogača za razvoj društva direktno na satonoše.
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la Ismet »

schumy, malo mi je diskutabilno kada ovaj ventilacioni otvor zatvorimo novinskim papirom. kako će onda imati ulogu ventilacije, odvođenja vlage?
sve hranilice na mojim košnicama imaju onaj zamreženi ventilacioni otvor koji je fakat višenamjenski. dimenzije su mu cca 15x20 cm (naravno da nije baš u mm istih dimenzija na svim košnicama) i nalazi se odmah do onog otvora za plastičnu kutijicu - hranilicu. koliko se sjećam negdje na forumu si ti, schumy, već postao fotke od svojih hranilica koje baš tako izgledaju, jako slično mojim.
osnovna funkcija tog ventilacionog, zamreženog otvora je ventiliranje košnice.
zatim može biti i mali zbijeg.
i treća, ne zanemarljiva funkcija, je smještanje pogače upravo ispod tog ventilacionog otvora direktno na satonoše.
već sam negdje pisao na forumu ali moram i ovdje ponoviti. jedne zime sam preko jednog zamreženog ventilacionog otvora bio stavio samo jedan list novine koji je prekrio cijeli taj otvor. nakon nekoliko dana primjetio sam na toj novini male rupice koje su pčele izbušile. olako sam prešao preko toga i, radi utopljavanja, stavio još novina preko tog otvora. tek kasnije mi na um pade da su pčele same uradile ono što im treba, probušile su tačno onoliko rupica u novini koliko im je potrebno za ventiliranje.
kakva su iskustva ostalih kolega, da li je dovoljno u svrhu utopljavanja staviti preko umreženog ventilacionog otvora samo jedan list novine?
Dobru srcu sreća dođe.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

ja sam zatvorio taj otvor selotepom a to za utopjavanje novinama mozete mi malo objasniti jer totalni sam pocetnik ja sam stavio poklopnu dasku i ispod krova sam stavio stilopor debljine 2 cm i trebajul mi novine i kada to trebam odraditi i na koji nacin hvala vam momci
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

i dali da otvorim taj otvor ili da ga ostavim zatvorena jer nebojim se sad grabezi u ovom periodu
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Avatar
georg
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 14
Pridružen/a: 11 lis 2012, 21:43

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la georg »

balasevic je napisao/la:i dali da otvorim taj otvor ili da ga ostavim zatvorena jer nebojim se sad grabezi u ovom periodu
Sad mozda ja slabo razumem zato sto ne poznajem jezik dovoljno
Ako taj otvor sluzi kao gornje leto da pcele izlaze van iz kosnice to moras zatvoriti jer imas otvoreno donje leto
Ako taj otvor vodi u zbeg (tj. izmedju poklopne daske i vanjskog poklopca) ne zatvaras zbog ventilacije
Novinski papir se stavlja iznad poklopne daske

Ismete poznajem pcelare koji stavljaju nekoliko listova novinskog papira i nisu imali nikakvih problema
To ne znaci puno jer ima razlike u klimi
Moje licno misljenje je da papir (nekoliko listova) nece smetati jer upija vlagu
balasevic
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 375
Pridružen/a: 05 kol 2012, 16:25
Lokacija: Velika Kladusa Vrnograc

Re: pcelar pocetnik

Post Postao/la balasevic »

kak postasviti sliku na forum pa cu postaviti sliku te poklopne daske da vidite sami pa da odgovorite
Najsretniji je onaj čovjek koji je učinio sretnima najviše drugih ljudi.
Odgovorite