UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la dzenan »

sahista je napisao/la:Vrba..pa vrba...pa opet vrba..
Mi pored pcelinjaka imamo na stotine stabala.Vise vrsta.Sve zajedno cvjetaju oko mjesec dana.Pcelinje zajednice bukvalno eksplodiraju,a zna se ponesto i izvrcati.
Pozdrav.
Kolega hvala na ideji bas imam jedan dio bare iza pcelinjaka a koliko znam vrba voli vlagu.Lijep pozz.
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la cerex »

Uz sami pčelinjak nalazi se parcela od 4 dunuma koja je u mom vlasništvu.Na njoj je prosle godine zasadena menta koje su pčele posjecivale ali ove godine je menta poprilično losa i planiram da zasijem nesto sto bi bilo interesantno pčelama a da i mene to puno ne kosta jer nemam svoje mehanizacije.Planirao sam ako u jesen bude bilo dovoljno vlage da posijem crvenu djetalinu ali ne mogu naci informacije koliko je interesantna pčelama znam da bijela djetalina jeste. Također znam da postoje i druge biljke kao npr facelija ali bih volio ipak visegodisnju biljku (drva ne dolaze u obzir) pa bih volio cuti jos prijedloga.
pot
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 355
Pridružen/a: 20 tra 2012, 16:47
Lokacija: Konjic, B&H

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la pot »

Crvenu djetelinu slabo posjecuju, koliko znam razlog je prevelika dubina cvijeta.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la j.nezic84 »

Super stvar je esparzeta,isto je vrsta djeteline-grahorice,visegodisnja je biljka.ali problem ju je za nabaviti ovde,znam da je ima u Srbiji.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la zvones »

cerex je napisao/la:Uz sami pčelinjak nalazi se parcela od 4 dunuma koja je u mom vlasništvu.Na njoj je prosle godine zasadena menta koje su pčele posjecivale ali ove godine je menta poprilično losa i planiram da zasijem nesto sto bi bilo interesantno pčelama a da i mene to puno ne kosta jer nemam svoje mehanizacije.Planirao sam ako u jesen bude bilo dovoljno vlage da posijem crvenu djetalinu ali ne mogu naci informacije koliko je interesantna pčelama znam da bijela djetalina jeste. Također znam da postoje i druge biljke kao npr facelija ali bih volio ipak visegodisnju biljku (drva ne dolaze u obzir) pa bih volio cuti jos prijedloga.
U Poljoopremi u Sarajevu sam vidio ( i kupio nekoliko kesica ) uljanu repicu . Pakovanje 0,5 kg 1 km . Preporučujem da posiješ uljanu repicu i bijelu djetelinu zajedno .
Bijela djetelina ima sitno zrno pa je dobro pomiješati sa malo krupnijim. Kod mene je divlje niklo nekoliko stabalaca uljane repice i pčele lude uz obilje peluda. Bjela
djetelina se kasnije sama rasađuje , a vjerujem da je slično i sa repicom . Ja ću repicu baciti na neobrađenim površinama (uz Miljacku ) pa šta bude . Istovremeno vidim
jednu biljku koja se nevjerovatno širi - poljska grahorica ( naziva se još i ptičja grahorica ), a pčele je također vole i opsjedaju.
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la cerex »

Esperzeta me je zainteresovala samo veliki je problem naci sjeme pa cu vidjeti da li cu ga uspjeti naci,ako neko ima informaciju volio bih da javi.Pot gdje si pronasao taj podatak za crvenu djetalinu.Uljanu repicu ne bih jer je jednogodisnja biljka opcija broj jedan je esperzeta.
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la j.nezic84 »

Sjemena ima u Srbiji,pogotovo u Krusevcu.Imam rodjaka pcelara koji je nabavio sjeme i posijao,al neznam sta ce biti s tim,ako nikne ubijedit cu ga da uhvatimo sjemene,i ja sam zainteresovan jer visegodisnja je biljka 5-6 godina,a valja i za sijeno kasnije.
dzenan
Čita i piše, dobar
Postovi: 105
Pridružen/a: 05 srp 2013, 22:13

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la dzenan »

Interesuje me dali neko mozda zna gdje se moze nabaviti sjeme ili sadnice od biljke Amorfa ili neko ga zoveBagremac,cuo sam da raste blizu vode i u barama al ja nemogu da ga pronadjem pa ako neko zna molio bi da mi javite.Hvala unaprijed.LP.
mugdo
Čita i piše, odličan
Postovi: 724
Pridružen/a: 26 sij 2014, 15:16

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la mugdo »

dobar posao, koristit će pčelama,kako ide proljetni razvoj u tvom podneblju, jel uranilo kao ovdje kod nas?
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: UZGOJ I STALNA NJEGA MEDONOSNOG BILJA

Post Postao/la cerex »

Lijepo je vidjeti i čuti kako se pčelari trude da poboljsaju pčelinju pasu na svom pčelinjaku samo nastavi, slijedeće sedmice planiram da posijem faceliju pa me interesuje koliko si potrosio sjemena kolega na tih 2300m2 ?
Odgovorite