NACRT LR KOSNICE

HARDY
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 06 tra 2010, 12:20
Lokacija: Kučići - kakanj

Post Postao/la HARDY »

Pozdrav svim pčelarima
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Post Postao/la kudo »

ja nepravim nastavke iz jednog dijeka daske,iz jednog komada.Lakse ga napraviti iz jednog komada ali za 3/4 godine dolazi do pucanja drveta.To stolari dobro znaju,kako oni kazu drvo dise.Dasku za nastavak napravim tako sto 2-3 dijela uze daske spojim drvofiksom u jednu od 25 cm.Nastavak koji je napravljen tako jos nije puko nigdje.Malo je zahtjevnije ali i bolje.
pozdrav
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

HARDY je napisao/la:Pozdrav svim pčelarima
Pozdrav i tebi kolega,,,:)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobar dan,
evo ti moje modificirane Miller-ove hranilice. Ima malo više posla dok se napravi, ali je onda skoro pa - zauvijek!
Pozdrav,.....................schumy
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ta hranilica je jako skupa,,ali je dobar izum,,svaka čast,,

Kod moji pološki pravio sam greške kad aje u pitanju hrana,,, u poklopnim daskama sam pravio kao u milerovoj samo minijaturno,međutim mnogo lakše mi je bilo ugraditi onu manju 0,7 l hanilicu,,,, šta je tu je,, to će nekad adoživjeti rekonstrukciju , Svaku novu koju budem pravio pološku norampredvidjeti širinu za ovakvu hrnailicu manjeg kapaciteta tj.0,7 litara .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobro jutro, ako me je išta "izluđivalo" u pčelarstvu onda su to Miller-ove hranilice. Iako je u pčelarstvu tendencija da se sve spušta u donju zonu, ja sam ipak pristalica prihrane preko gornje pokrovne daske, a tu je sama konstrukcija klasične Miller-ice podbacila.
Em joj podnicu rade od lesonita, što traje 1 sezonu, a ako ju ostaviš preko zime pčele izgrizu sav lesonit i na proljeće imaš-krš! Nikada mrežica ne "dihta" do kraja pogotovo kad se lesonit uslijed vlage uvije, pa onda ima "show" sa odstranjivanjem pčela, uvijek te izbodu, prava zbrka!
U novije vrijeme rade to od lesonita sa gornjom stranom od ultrapasa (plastika). Mislim da je i to pogreška, jer sa donje strane opet na udaru pčela ostaje čisti lesonit kojega će opet progrizati.
Što se cijene tiče, kod nas u PIP-u je ova PVC hranilica 39,00 kn=8,67KM, a sve drugo sam napravim, trošak je još samo daska i ono malo mreže koja služi da se sve pokrije.
Za sada imam 5 komada ovih hranilica, prihrana je gotova za 1 minutu, nema uzbune kod pčela, i nema izlaženja ispod mreže i začas sam gotov. Na ovaj način sam ja riješio jedan veliki problem, pa se mogu koncentrirati na ostalo.
Ali ErminH mi je ovo proljeće pisao da kod vas postoje neke jeftinije hranilice, od lake plastike pa vidi ako ti je to jeftinije, napravi nešto u ovome stilu, vjeruj mi da ćeš odahnuti, pogotovo ti koji imaš puno košnica i posla preko glave.
ErmineH, javi se!!
Javite se i svi ostali sa prijedlozima, nije valjda da samo ja imam ovih problema??!!
Pozdrav.................schumy
Zadnja izmjena: schumy, dana/u 20 svi 2011, 01:02, ukupno mijenjano 1 put.
**za čistu prirodu i obilje pčelica
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Post Postao/la Ismet »

hahahahaha, ma nije to nikakav problem schumy. prvo da objasnim što se smijem. jedno vrijeme je ovamo bila poštapalica: nije nikakav problem. elem, šta god predložiš insanu (koji je koristio tu poštapalicu) on na to odgovori: nije nikakav problem. hahahahaha, dugo smo se zezali s tim: nije nikakav problem.

imam bolan i ja hranilicu sličnu tvojoj, čim je uslikam pokazat ću je ovdje. s tim da je kod mene otprilike mreža (oko one plastične hranilice) upola manje površine nego kod tebe.
eto, nije nikakav problem :-)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Schumy otpozdravljam :)

Ja sam oduvjek koristio plastične hrnailice od 0,7 lit.

Tek ove godine napravio sam moje/milerove hranilice i imam ukupno 68

Okvir je od 3 cm debljine ,, ima mreža,, na 1/3 , 2/3 je za hranu
http://www.pcelarstvo-nahl.com/forum/vi ... php?id=226

sa donje stane oplemenjeni lasonil jače konstrukcije i ne mogu ga pčele derat, a sa gornje strane sam stavio štamparski lim , nema curenja,,,

Grešku sam napravio što nisma okvir ofarbo lanenim uljem,,,

Još jedan nedostatak je što krov mora da dihtuje da se pčele ne uvlače ispod, tu moramnaći neko riješenje . Izgleda ove sve sitnice u konačnici koštat će više nego da sam kupio tu veću PVC hranailicu

U moju hrnailicu stane bez problema 2,5 litara, ako je košnica dobro iznivelisana može stati 3 litra...

Neke pčele su vrijedne i z a noć prenesu dok nekim treba 24h

Veće količine dodavanja sirupa uzrokuju veliku vlažnost u košnici,,,

Ovim načinom prihrane jest lakše,, međutim imaju popratni problemi,,,koje sam naveo,,,

Raniji godina dok sam radio dopunu zimnice sa 0.7 činimi se da je perfektno ali je zamarajuče,,bio sam obavezan mjesec dana , svaku noć dodavati pa je i to problem,,,

Sada kada imam veliki broj košnica ova hranilica novije konstrukcije olakšava,,, vidjet će mo šta kaže proljeće...
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Post Postao/la schumy »

Senade, dobro jutro, jučer sam bio u Zagrebu i kupio onih "mojih" 10 kom PVC hranilica, ove ću ih zime osposobiti oko 20-tak, a sutra i u nedjelju barem 5 komada i zamijeniti one moje loše kupovne Miller-ove hranilice, koje me izluđuju.
Ovo za kapacitet je točno, pročitao sam negdje u stranoj literaturi da je maksimalni kapacitet oko 2 litre, zato Rusi i prave ove ovdje koje ja kupujem od 2 litre. Ovo je bitno iz dav razloga, vlage u košnici i fermentacije dodatog sirupa ako ga dulje vrijeme ne popiju i ne prerade. Ove su PVC hranilice dobre, čvrstesu i na kraju ja sam skontao da se najviše isplate, jer sam problem riješio za svagda!.
Pozdrav......schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
zarkodj
Čita, piše dovoljno
Postovi: 57
Pridružen/a: 07 lip 2010, 21:30
Lokacija: Бач,В&

Post Postao/la zarkodj »

slika

Uploaded with ImageShack.us




ovo je moja hranilica. Na sredini sa gornje strane ide lin da pčele ne dolaze u kontakt sa nama , lim pada dalje jedan cm od letve i omogućava prolaz pčelama.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Post Postao/la Stipo »

schumy je napisao/la:Ovo za kapacitet je točno, pročitao sam negdje u stranoj literaturi da je maksimalni kapacitet oko 2 litre, zato Rusi i prave ove ovdje koje ja kupujem od 2 litre. Ovo je bitno iz dav razloga, vlage u košnici i fermentacije dodatog sirupa ako ga dulje vrijeme ne popiju i ne prerade. !.
Pozdrav......schumy
Ako je šećerna otopina kisela vrlo teško fermentira. Zato se u sirup dodaje sirće, limunska kiselina i vitamin C .
U takvoj sreedini nemože se dogoditi alkoholno vrenje niti razvoj truležnih gljivica. Radi bržeg dozrijevanja u sirup se doda 2 % zdravog meda. Med dodatno smanjuje fermentaciju. Treba proći 16 sati od kad pčele prebace sirup u saće i dotle je postotak šećera u sirupu narastao na 73%. Takav sirup je već konzerviran i pčele ga poklope za 7 dana,
Na 100 lit šećernog sirupa ja dodam 2 lit jabučnog octa, 10 ocjeđenih limuna, 0,5 kg bijelog luka. 10 gr vitamina C i 3 gr vitamina B kompleksa.
Bijeli luk očistim i sameljem, nakratko prokuham i vodu ocjedim i dodam u sirup.
Vitamine sameljem u el. mlinu za kavu. Vitaminski prah razmutim u vodi i dodam u sirup.
Med otopim u 5 lit vode i dodam u sirup.
Šećerni sirup pravim 1:1 voda šećer.
Za 16 sati kako pčele prebaće sirup u saće količina šećera poraste na 73 % bez obzira koje je gustoće sirup bio. Bilo to 40 % ili 60 %
pčele ga za isto vremena preradi do gustine šećera od 73 %. Prema tome ne trba se bez potrebe truditi i ukuhavati šećer u vodi veći od 50 %. Ta koncentracija se bez problema za 2-3 sata uz 2-3 miješanja otopi u hladnoj vodi. Kuhani sirup odaje miris te izaziva grabež. Ovaj sirup što ja upotrebljavam nije ukuhavan ali zbog mirisa dodataka takođe privlači pčele i osove pa zato oprez.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Bakir
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 27 tra 2011, 12:18

Re:

Post Postao/la Bakir »

[quote="HARDY"]Pozdrav pčelari.
Mene zanima da li iko ima nacrt LR košnice i čime se one najlakše mogu izraditi mislim kojom mašinom[/quote

Selam svima...evo na ovom linku imas neke dimenzije LR kosnice...
http://www.pcelinjak.hr/index.php/Kosni ... onice.html
Avatar
schumy
Aktivan
Postovi: 881
Pridružen/a: 30 sij 2010, 10:39
Lokacija: Istočna Istra, Hrvatska

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la schumy »

Bakir, dobro došao na forum, dimenzije LR-košnice imaš na barem 5÷6 mjesta na forumu, jer smo o njoj već dosta svi skupa pisali. Ako ne možeš naći, piši, rado ću ti pomoći i poslati sve dimenzije sastavnih komponenti. Potraži na forumu!
Pozdrav..............schumy
**za čistu prirodu i obilje pčelica
samir babic
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 10 ožu 2011, 17:13

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la samir babic »

Da li je moguce izraditi LR kosnicu sa rucnim cekularom (oni su jeftiniji :D )
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la Ismet »

samir babic je napisao/la:Da li je moguce izraditi LR kosnicu sa rucnim cekularom (oni su jeftiniji :D )
probao, ne ide nikako.
možda je nekome uspjelo?
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la Stipo »

samir babic je napisao/la:Da li je moguce izraditi LR kosnicu sa rucnim cekularom (oni su jeftiniji :D )
Napraviti komplet košnicu sa ručnim cirkularom je nemoguće. Ali za te novce uz mali dodatak može se napraviti stol i u njega ugraditi jači ručni cirkular i dobiti stolni cirkular sa regulacijom dubine reza. Tada sa malo umijeća i nekoliko pomoćnih alatki može se izraditi solidna kompletna košnica.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
samir babic
Registrovan
Postovi: 4
Pridružen/a: 10 ožu 2011, 17:13

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la samir babic »

Stipo je napisao/la:
samir babic je napisao/la:Da li je moguce izraditi LR kosnicu sa rucnim cekularom (oni su jeftiniji :D )
Napraviti komplet košnicu sa ručnim cirkularom je nemoguće. Ali za te novce uz mali dodatak može se napraviti stol i u njega ugraditi jači ručni cirkular i dobiti stolni cirkular sa regulacijom dubine reza. Tada sa malo umijeća i nekoliko pomoćnih alatki može se izraditi solidna kompletna košnica.
Moze li sve osim ramova sa rucnim cekularom...
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la Stipo »

Malo sporo ali mogu se i ramovi raditi ali samo treba imati pomoćni alat kao graničnik pomaka.
Ja na svom cirkularu izrađujem sve dijeove košnice. Samo za bočne letvice koristim i frezu ali može se to odraditi i sa nožem cirkulara.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la medonosa »

slika
slika
Langstrotova kosnica koju je opisao u ovoj knjizi ima debljinu daske 27mm,i u njoj pcele manje trose hrane i brze se razvijaju u rano proljece,zato je i postala poznata i u svijetu je koristi 70 %pcelara,ali ne svi sa debljinom daske 27mm,u njemackoj radna skupna zagovara vec 30 godina tu mjeru: http://www.magazinimker.de/index2.php
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la medonosa »

slikaOrginal kosnica po Lorenzu Langstrothu
slikacirkulacija zraka 8mm sa svih strana,koje pcele nece zatvoriti sa sacem i nema vlage
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la:slikaOrginal kosnica po Lorenzu Langstrothu
slikacirkulacija zraka 8mm sa svih strana,koje pcele nece zatvoriti sa sacem i nema vlage
Zamolio bih te da malo objasniš otvore za zrak, jer na slici su naznačeni ,a treba ih zamisliti kako izgledaju , te na koji se način vrši cirkulacija zraka .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la medonosa »

zvones je napisao/la:
medonosa je napisao/la:slikaOrginal kosnica po Lorenzu Langstrothu
slikacirkulacija zraka 8mm sa svih strana,koje pcele nece zatvoriti sa sacem i nema vlage
Zamolio bih te da malo objasniš otvore za zrak, jer na slici su naznačeni ,a treba ih zamisliti kako izgledaju , te na koji se način vrši cirkulacija zraka .
Nisu otvori za zrak,kolega vec ako se pridrzava mjera kod pravljenja kosnice,sa svake strane ima 8mm "lufta"gdje zrak i vlaga cirkulisu i nema izgradjivanja zaperaka
slika nije se drzalo mjere
slikadrzalo se mjera
slika
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la senad »

Orginal langstroth (bez Ruta) je 4 nastavka 2+2
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
medonosa
Aktivan
Postovi: 1660
Pridružen/a: 02 sij 2012, 15:32
Lokacija: Haan-Deutschland-Njemacka
Kontakt:

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la medonosa »

senad je napisao/la:Orginal langstroth (bez Ruta) je 4 nastavka 2+2
Mislim da nije vazno za nastavke ili polunastvke,ovisi od pasnih prilika,bitno je da se pri izradi drzi mjera,Langstroth je imao veliku ideju
slika
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: NACRT LR KOSNICE

Post Postao/la zvones »

medonosa je napisao/la: Nisu otvori za zrak,kolega vec ako se pridrzava mjera kod pravljenja kosnice,sa svake strane ima 8mm "lufta"gdje zrak i vlaga cirkulisu i nema izgradjivanja zaperaka
Po slici mi je izgledalo nešto drugo . Sad vidim da se radi o razmaku 8 mm od zidova košnice , sača itd . Mislim da nije potpuno sigurno da će ti razmaci
osigurati odsustvo vlage , koje zimi ovisi o dosta elemenata .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite