Roj u septembru 18.09.2011

Pčelarski razgovori
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Roj u septembru 18.09.2011

Post Postao/la senad »

18.09.2011 godine doletio je roj na pčelinjak iz pravca sjeverozapad. Raniji godina sam imao rojčića na pčelinjaku koji dođu odnekud ali nikada nisam interesovao se šta će roj u septembru na mom pčelinjaku.

JA nikada nisam imao slučaj da nađem košnicu bez pčele u bilo koje doba godine tako da isključujem tu mogućnost da je iz mojih košnica. Ovo što će te vidjeti je roj kojeg sam pratio kako dolazi na moj pčelinjak. Obzirom da je aktuelna tema i da mnogi govore da su vidjeli rojeve u septembru odlučio sam da vidim , da li nosi varou,

Neko kaže da pčele napuštaju košnicu zbog:

-varoe
-bolesti legla
-hrane

NA ovom roju uočio sm samo jednu varou,, ali je bio izuzetno gladan, što je interesantno čak 5 matica ima nije ni jedna obilježena. Ovo što će te vidjeti radi se o istim pčelama koje su se uhvatile u 4 grupe. Jedna grupa je imala dvije matice ostale po jednu.

Prvi koji se uhvatio sa dvije matice

slika

Ovdje su matice stavljene u kavez i dao sam im hrane

slika

slika

NAkon 5 minuta dolaze i ostale

slika

slika

slika

slika

Jedan dio pčela sam uspio sastaviti dok je jedan osto na grani jer je počela padati kiša.

slika

Zašto se rojevi šetaju u sptembru mi možemo samo nagađati . Ovaj roj je bio mnogo gladan,!
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zakir cancar »

...
Zadnja izmjena: zakir cancar, dana/u 29 ruj 2011, 23:18, ukupno mijenjano 1 put.
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Marko »

senad je napisao/la:Zašto se rojevi šetaju u sptembru mi možemo samo nagađati . Ovaj roj je bio mnogo gladan,!
Čestitke Senade za izvrsne fotografije neuobičajenog (za ovo vrijeme)rojenja. Par kolega a to je i moje mišljenje izlazak roja u 8 i 9tom mjesecu tumače kao rezultat prihrane koja je ove godine nužna( u Slavoniji tri mjeseca nije pala ozbiljna kiša). Paša suncokreta definitivno skrećenai vijenci meda u 8 mjesecu"iščezli"pa se pribjeglo prihrani koja je na pčele i maticu djelovala stimulativno.
M.B. Mirza=mir-zakon
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Roj u septembru

Post Postao/la inzenjer »

Vec ima tema gdje sam piso o svom iskustvu sa rojem pocetkom septembra.Nisam na njemu primijetio ni jednu varou,streso ga u kosnicu dodo 2 okvira legla,bile su također gladne.I eno ga saad matica obiljezena plavom bojom,zalegla 2 okvira s leglom.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Marin »

Prva slika roja koji je sa dvije matice a evo se fino vide i zrele jabuke -ovo je već umjetnost svaka čast Senade ,puno se toga treba posložiti da se ovako uspije snimiti . Bravo . POz marin
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Stipo »

Izgleda Senade sa su matice čule da ti imaš hotel za smještaj rezervnih matica pa došle da kod tebe prezime zimu.
Dobar smještaj daleko se čuje i u pčelinjem svijetu. Mora da su te tvoje višedijelne pološke sa 5 zvijezdica.
Uhvatila i njih recesija pa došle praznih džepova.
Udobno ih smjesti i dobro nahrani pa im u proljeće naplati u medu.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

Marin je napisao/la:Prva slika roja koji je sa dvije matice a evo se fino vide i zrele jabuke -ovo je već umjetnost svaka čast Senade ,puno se toga treba posložiti da se ovako uspije snimiti . Bravo . POz marin
Da, da u pravu si prva fotka je baš sjela pravo,,sve je to priroda :) )) Moža bi bila bolja da je recimo masivniji roj :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

Stipo je napisao/la:Izgleda Senade sa su matice čule da ti imaš hotel za smještaj rezervnih matica pa došle da kod tebe prezime zimu.
Dobar smještaj daleko se čuje i u pčelinjem svijetu. Mora da su te tvoje višedijelne pološke sa 5 zvijezdica.
Uhvatila i njih recesija pa došle praznih džepova.
Udobno ih smjesti i dobro nahrani pa im u proljeće naplati u medu.
JA to spojim sa nekim koji izgleda slabiji i pratim to društvo na bolest do sada nije bilo problema.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

Marko je napisao/la:
senad je napisao/la:Zašto se rojevi šetaju u sptembru mi možemo samo nagađati . Ovaj roj je bio mnogo gladan,!
Čestitke Senade za izvrsne fotografije neuobičajenog (za ovo vrijeme)rojenja. Par kolega a to je i moje mišljenje izlazak roja u 8 i 9tom mjesecu tumače kao rezultat prihrane koja je ove godine nužna( u Slavoniji tri mjeseca nije pala ozbiljna kiša). Paša suncokreta definitivno skrećenai vijenci meda u 8 mjesecu"iščezli"pa se pribjeglo prihrani koja je na pčele i maticu djelovala stimulativno.
Imam i video snimljen , bio kreno da montiram u međuvremenu dok sam slago materijal, preimenujem sav materijal i kasnije kada sam trebao da snimim sve to pokaza mi error :) ,,i ovo je škola :)

Nadam se da ću uraditi i video .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

Marko je napisao/la:
senad je napisao/la:Zašto se rojevi šetaju u sptembru mi možemo samo nagađati . Ovaj roj je bio mnogo gladan,!
Čestitke Senade za izvrsne fotografije neuobičajenog (za ovo vrijeme)rojenja. Par kolega a to je i moje mišljenje izlazak roja u 8 i 9tom mjesecu tumače kao rezultat prihrane koja je ove godine nužna( u Slavoniji tri mjeseca nije pala ozbiljna kiša). Paša suncokreta definitivno skrećenai vijenci meda u 8 mjesecu"iščezli"pa se pribjeglo prihrani koja je na pčele i maticu djelovala stimulativno.
Ćestitam i ja Senadu , jer je i snimio i dobro obradio i prezentirao fotografije . Ono što je važno , to je da ima više razloga rojenja u ovo vrijeme , a jedan od najčešćih je
upravo ovo što je Marko naveo . Ipak , ovi rojevi nisu kao proljetni , prije bi se moglo reči da su neki ekstremi . Po broju matica liči na drugenac .Nije moguće , ali bih
volio , zavirit u košnicu odakle je izašao i mogao bih se kladiti da i tamo ima pčela , odnosno da je došlo do djelenja . Zanimljivo bi bilo vidjet i matičnjake , jer i tu bi
moglo biti iznenađenje . Recimo da ne nađemo rojeve matičnjake , nego one koji liče na tihu smjenu ili ćak prisilne .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

zvones je napisao/la: Po broju matica liči na drugenac .Nije moguće , ali bih
volio , zavirit u košnicu odakle je izašao i mogao bih se kladiti da i tamo ima pčela , odnosno da je došlo do djelenja . Zanimljivo bi bilo vidjet i matičnjake , jer i tu bi
moglo biti iznenađenje . Recimo da ne nađemo rojeve matičnjake , nego one koji liče na tihu smjenu ili ćak prisilne .
Interesantno Zvone , dobro si primjetio,, PRISILNE ili čak tiha, iz nekog razloga je došlo do cijepanja. Jedna od matica je bila baš onako sitnije i vizuelno bih rekao da je prisilna dok ostale mi izgleaju OK.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Marin »

Razni pregledi, premještanja , tretmani , prehrana ili još nešto tako ih natjeralo da se dignu.
Puno je intervencija u pčelinjaku koje mogu pogodovati ovom, pa evo i sa više matica .
Prirodno nije bilo očekivati-praksa je pokazala i evo pravi majstor na pravom mjestu to i zabilježio.
Zadnja izmjena: Marin, dana/u 21 ruj 2011, 22:27, ukupno mijenjano 1 put.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

Najvjerovatnije je da su u potrazi za trutovima :)
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Stipo »

Bezpašni period i velike vrućine uvjetovale su da matica smanji leglo ili ga skoro prekine. Usljed velikih vrućina stradava i dio toga malog legla pa pčele to registruju kao da je loša matica i otpočnu graditi tihu smjenu. U međuvremenu pčelari interveniraju i otpočnu prihranu to stimuliše maticu i ona jače pronese te pčele zbunjene odluče da je ne smijene jer je sada sve u redu ali matičnjaci su već zreli i čuva ih dio pčela koji se brinu oko matičnjaka. Nastaje zbrka u društvu te bi se rojilo ili nebi se rojilo jer nije vrijeme za takvo što. Matice i dio pčela izlazi vani ali se većina pčela vraća u košnicu tako da sa izašlom maticom ostaje malo pčela i to je rezultat roj veličine pregršt pčela.
Uhvatiti takav roj bar radi matice ako se misli da je roj sa drugog pčelinjaka preispitati da nema neke bolesti.
Ne spajati tuđi roj dok se ne utvrdi dali je društvo zdravo.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
levstek008
Čita, piše dovoljno
Postovi: 38
Pridružen/a: 20 sij 2011, 08:15

Re: Roj u septembru

Post Postao/la levstek008 »

Poštovani kolegi, ja bi oprezno sa takvim rojima.... prošle godine je u susjedstvu pčelar pokupiovaki roj, tamo oko 28.8. i ga stavio na izgrađeno sače.... za jedan mjesec je baš u ovoj košnici izbruhnila američka trulež....

Dobro, to je jedini primer, verovatno niso svi zaraženi, al puno puno previdnosti treba kod takih rojeva.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

levstek008 je napisao/la:Poštovani kolegi, ja bi oprezno sa takvim rojima.... prošle godine je u susjedstvu pčelar pokupiovaki roj, tamo oko 28.8. i ga stavio na izgrađeno sače.... za jedan mjesec je baš u ovoj košnici izbruhnila američka trulež....

Dobro, to je jedini primer, verovatno niso svi zaraženi, al puno puno previdnosti treba kod takih rojeva.
Matej u pravu si roj može biti bolestan , ali ne mislim da je to razlog rojenja . Jednostavno treba bit oprezan .
Stipo je napisao/la:Bezpašni period i velike vrućine uvjetovale su da matica smanji leglo ili ga skoro prekine. Usljed velikih vrućina stradava i dio toga malog legla pa pčele to registruju kao da je loša matica i otpočnu graditi tihu smjenu. U međuvremenu pčelari interveniraju i otpočnu prihranu to stimuliše maticu i ona jače pronese te pčele zbunjene odluče da je ne smijene jer je sada sve u redu ali matičnjaci su već zreli i čuva ih dio pčela koji se brinu oko matičnjaka. Nastaje zbrka u društvu te bi se rojilo ili nebi se rojilo jer nije vrijeme za takvo što. Matice i dio pčela izlazi vani ali se većina pčela vraća u košnicu tako da sa izašlom maticom ostaje malo pčela i to je rezultat roj veličine pregršt pčela.
Uhvatiti takav roj bar radi matice ako se misli da je roj sa drugog pčelinjaka preispitati da nema neke bolesti.
Ne spajati tuđi roj dok se ne utvrdi dali je društvo zdravo.
Dobar opis procesa ! Mislim da su se iskristalisali i razlozi takvog procesa : Vručina i suša , te zbog toga prihrana , često i pretjerana uz upotrebu sredstva za tretiranje,
koje uz vručine jače isparava i pokriva miris matice i društva . Sve dovodi do zbunjenosti ...
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

Kao što Senad reče možemo samo nagađati zbog čega se ovo dešava.Ili kako Zakir kaže :"Samo Jedan zna šta se ovo dešava".
No činjenica je da nešto nije u redu. Opet nas pčele upozoravaju i nešto nam pokušavaju da "kažu" a mi to nećemo ili ne želimo da razumijemo.Zamislite koliko puta godišnje ih (mal)tretiramo, razno-razim sredstvima po svom nahođenju.
Možda nas upozoravaju na nešto.
Podsjetite se samo kako su se slonovi ponašali prije cunamija.
No opet se vraćamo na ono možemo samo nagađati....
Svaki od ovih razloga koje su kolege navele može (a i ne mora biti uzrok rojenju).
Prije desetak dana u Modriči je održano predavanje na temu američka gnjiloća, i kako to biva na kraju postavljanja su pitanja predavaču.
Između ostalog pominjan je i ovaj slučaj sa rojevima u septembru.Odgovor je bio diplomatski:"To je slučaj za ozbiljnu stručnu analizu".
Napominjem da je predavač bio uvaženi stručnjak iz oblasti oboljenja pčela.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: Roj u septembru

Post Postao/la inzenjer »

Ja danas pregledo svoj rojic,puna 4 okvira pcela,3 puna hrane,jedan legla.Kod zazimljavanja cu pregradit nastavak stiroporom valjda nece imat problema da prezimi.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

Azem je napisao/la:Kao što Senad reče možemo samo nagađati zbog čega se ovo dešava.Ili kako Zakir kaže :"Samo Jedan zna šta se ovo dešava".
No činjenica je da nešto nije u redu. Opet nas pčele upozoravaju i nešto nam pokušavaju da "kažu" a mi to nećemo ili ne želimo da razumijemo.Zamislite koliko puta godišnje ih (mal)tretiramo, razno-razim sredstvima po svom nahođenju.
Možda nas upozoravaju na nešto.
Podsjetite se samo kako su se slonovi ponašali prije cunamija.
No opet se vraćamo na ono možemo samo nagađati....
Svaki od ovih razloga koje su kolege navele može (a i ne mora biti uzrok rojenju).
Prije desetak dana u Modriči je održano predavanje na temu američka gnjiloća, i kako to biva na kraju postavljanja su pitanja predavaču.
Između ostalog pominjan je i ovaj slučaj sa rojevima u septembru.Odgovor je bio diplomatski:"To je slučaj za ozbiljnu stručnu analizu".
Napominjem da je predavač bio uvaženi stručnjak iz oblasti oboljenja pčela.

Lijep pozdrav!
Da li znaš i jedan odgovor koji je dala ta ozbiljna "stručna" analiza . Svaka čast tom predavaču , možda je on vidio pčelu . ali većina tih stručnjaka nit su vidjeli pčelu
nit varou . Svi smo pročitali ono da se američka vojska ,"struka", uključila da ispitaju CCD . Zašto vojska ? Pa tako se najlakše dobiju od države silna sredstva i mogu
se trošiti " po potrebi " Stručnjaci nađoše viruse i bakterije na bolesnim pčelama i silno čudo priznaše da ih ima i na zdravim !
Mi na predavanju čujemo ( a to smo i znali ) da se na katedri za stočarstvo "spominje" i pčelarstvo . Ja ću priznati da pričam gluposti ako i jedan od tih predavača bude
prepoznao truta na pčelinjaku . Tako naša kolegica pasha , stradale joj pčele u Hercegovini i ona poslje nekog vremena donese na analizu . Ljudi joj ne htjedoše primiti
jer znaju da poslje kratkog vremena uzorak nije valjan ,jer je tjelo u raspadanju . Predomisliše se jer para je para . Ja htio prije toga napisati " ma šta će ti naći , reči
će varoza i nozemoza " Šta da joj kažem poslje kad ljudi stručnjaci koji vjerovatno nisu ni vidjeli varou uživo , napišu varoza . Za nozemu apis kažu da je više nema,
nego cerana . Kod nas na širim prostorima još niko nije vidio gljivicu , jer po novom to je gljivica . Naši stručnjaci napišu i nozemoza . Eto sad je kolegica mirna , a ja
tvrdim da ih je ostavila u Hercegovini imala bi problem jer bi se izrojile , a ne uginule . Ti silni stručnjaci , ako se imalo proslave rade honorarno za poznate tvornice
lijekova i stalno nas prepadaju na raznorazne načine. Stoku hrane hormonima i antibioticima , pa tako bi i pčele . Hvala Bogu pa je pčelarstvo niskoprofitno , a da nije
tako mi bi davno ostali bez pčela od tih silnih stručnjaka .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

Zvones potpisujem sve rečeno :) samo vlastitim trudom i radom može se doći do validni rezultata. Stručnjaci su jako prevrtljivi osjetio sam to na svoj koži.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

Crveno,crveno, neko reče daje to znak da neko galami na tebe, a ja ne volim da galame na mene.
Nisam napisao da postoji ozbiljna stručna analiza, pa samim tim nema niti odgovora.
Svakog uvažavam pa to očekujem I od onoga s kim komuniciram na bilo koji način.Zaista me iznenađuje tvoja tvrdnja da ima predavača koji ne znaju razlikovati truta od pčele ili ga prepoznati.
Ja do sada nisam upoznao takvog.
Ako bi imao priliku da upoznam takvog ja bi rekao javno ime I prezime, pa kolega ako poznaš takvog javno ga imenuj, jer riječ bez argumenta ili je uvreda ili laž, a ne glupost kako si rekao.
Zaista ne znam odakle toliki animozitet prema ljudima od struke.
Dobro je da pčelari pišu I govore o pčelarstvu, ali ja još nisam niti vidio niti čuo da je ijedan čoban napisao knjigu o stočarstvu, ili pišei govori koliko mi o pčelama.
Mi pčelari ne možemo bez pomoći nauke, pardon,znanosti I učenih ljudi I zato ih nije potrebno pljuvati niti omalovažavati.
U konkretnom slučaju koji pominješ, činjenica je da su stradale pčele.Ako nije to što je navedeno, zašto su stradale, zašto bi se rojile kako tvrdiš,nije mi jasno šta je u pitanju.Stradale “onako”!?
Možda se nismo razumili pa je odgovor ovako intoniran.
Lijep pozdrav !
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 23 ruj 2011, 07:23, ukupno mijenjano 2 puta.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:Zvones potpisujem sve rečeno :) samo vlastitim trudom i radom može se doći do validni rezultata. Stručnjaci su jako prevrtljivi osjetio sam to na svoj koži.
Jal potpisuješ ili prepisuješ?
Eh sad će početi postovi da štekaju!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:
senad je napisao/la:Zvones potpisujem sve rečeno :) samo vlastitim trudom i radom može se doći do validni rezultata. Stručnjaci su jako prevrtljivi osjetio sam to na svoj koži.
Jal potpisuješ ili prepisuješ?
Eh sad će početi postovi da štekaju!
Tj. slažem se sa napisanim, mislim da se Zvone neće naljutiti i ako prepišem :wink:

Azeme lijepo je to što ti nekog štuješ zbog njegove titule i što nam odgovara ako neko priča onako kako bi mi htjeli da čujemo. Ovo što Zvone piše to je realnost i ja volim da čujem takve stavove. A nevolim da čujem nekog stručnjaka koji me zamajava raznim teorijama.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Stipo »

Struku treba slušati ali ne svakog nosioca titule nazvati stručnjakom i slijepo ga slušati.
Ni ja nisam čuo da je neki čoban napisao knjigu o stočarstvu. Ali i čoban ima svoje znanje i od njega je stočarstvo krenulo.
Da nije bilo čobana ne bi bilo ni stočarstva.
Ma pustite sada čobane i stručnjake nego da se mi vratimo temi.
Kakva su iskustva vas pčelara u vezi kasnih rojeva.
Što činite sa njima.
- Razvijaju li se .
- Kako ih uzimiti.
- Imaju li znakove bolesti.
- Dali se isplati hvatati male kasne rojeve.
- Koji su rizici.
- Kakvi su vaši zaključci.
O tome treba pisati i tako da po iznošenom našem mišljenju i iskustvu dođemo do pametnog zaključka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

Azem je napisao/la:Crveno,crveno, neko reče daje to znak da neko galami na tebe, a ja ne volim da galame na mene.
Nisam napisao da postoji ozbiljna stručna analiza, pa samim tim nema niti odgovora.
Svakog uvažavam pa to očekujem I od onoga s kim komuniciram na bilo koji način.Zaista me iznenađuje tvoja tvrdnja da ima predavača koji ne znaju razlikovati truta od pčele ili ga prepoznati.
Ja do sada nisam upoznao takvog.
Ako bi imao priliku da upoznam takvog ja bi rekao javno ime I prezime, pa kolega ako poznaš takvog javno ga imenuj, jer riječ bez argumenta ili je uvreda ili laž, a ne glupost kako si rekao.
Zaista ne znam odakle toliki animozitet prema ljudima od struke.
Dobro je da pčelari pišu I govore o pčelarstvu, ali ja još nisam niti vidio niti čuo da je ijedan čoban napisao knjigu o stočarstvu, ili pišei govori koliko mi o pčelama.
Mi pčelari ne možemo bez pomoći nauke, pardon,znanosti I učenih ljudi I zato ih nije potrebno pljuvati niti omalovažavati.
U konkretnom slučaju koji pominješ, činjenica je da su stradale pčele.Ako nije to što je navedeno, zašto su stradale, zašto bi se rojile kako tvrdiš,nije mi jasno šta je u pitanju.Stradale “onako”!?
Možda se nismo razumili pa je odgovor ovako intoniran.
Lijep pozdrav !
U jednom se slažem . Moj post je tako intoniran da ga može tumačiti bilo ko , kako mu odgovara . Čitao sam i ja da je crvena boja galama , ali znam kao i ti da se često
upotrebljava, da samo istakne nešto . Ako bi neko pogledao moje ranije poruke, vidio bi da ja crvenom obojom označavam nešto sa ćim se ne slažem , a najčešće zelenom
kad se slažem , zbog njene ekološke komponente , a ne političke ,a o političarima imam još lošije mišljenje nego o "stručnjacima" .Sama riječ stručnjak , znači da je neko
proveo u toj oblasti dobar dio života i doveo svoje znanje do savršenstva . To je i čoban zašto ne . Dali on piše knjigu ? Ne ali to učini neko umjesto njega ko zna pisati
knjige , koristeći njegovo znanje . Ja netvrdim da neko ko radi u labarotariji nije stručnjak . Ona ili on vidi stanje uzorka , a nemora imati pojma odakle je uzet uzorak .
Problem nastane kad takvi pročitaju malo literature (dostupne , ko zna koje kvalitete ) i preko noći postane stručnjak iz neke oblasti . Tačno je da ja imam animozitet
prema takvim stručnjacima , jer evo ti mene pitaš za neki odgovor , a oni bi ga kao stručnjaci trebali dati . Dobro bi bilo da se konkretni makar potrudio , ali kako kažeš on
ga je diplomatski izbjegao . Priznajem da je stručnjak iz diplomatije . Ukratko , nisam ništa zamjerio tebi nego stručnjacima , koji ne daju ama baš ni jedan odgovor osim
diplomatskog . Uostalom ako će se sjetiti pohvalio sam Mirjanićevo izlaganje na Sajmu . Radi se o čovjeku iz prakse , koji je jako dobro obradio temu , prezentirao i poslje
odgovorio na sva postavljena pitanja . Možda nije osobito poznato ime , za mene je stručnjak , jer me uvjerio da zna o ćemu priča .
Naknadno vidim ovu tvoju rečenicu : "Zaista me iznenađuje tvoja tvrdnja da ima predavača koji ne znaju razlikovati truta od pčele ili ga prepoznati."

Ako bi ti slušao nekoga , ko je recezent neke knjige , koji veći dio govora održi ističući svoje titule na fakultetu , a zatim i pročita svoju recenziju koju je mogao napisati
na taj način iz bilo koje oblasti , spominjući pčelarstvo tek usputno da se zna iz čega je knjiga , tada neznam šta misliti o takvom stručnjaku . Može me demantovati svako
ko ima knjigu o kojoj pišem .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Odgovorite