Roj u septembru 18.09.2011

Pčelarski razgovori
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zakir cancar »

...
Zadnja izmjena: zakir cancar, dana/u 29 ruj 2011, 23:16, ukupno mijenjano 1 put.
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Samir »

Ma Azeme druže neka crvenog bilo ga je i prema meni, al ja to tako nevidim nego kao da mi neko skreće pažnju na neki važan detalj.

Najbitnije je da ne udaraju, ma nek viču kolko imaju glasa, na mene svaki dan kone viču i komšije zbog pčela, al bitno je još me nisu počeli mlatit :D
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zakir cancar »

..
Zadnja izmjena: zakir cancar, dana/u 29 ruj 2011, 23:17, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Stipo »

zakir cancar je napisao/la:Pozdrav...
Azem je napisao/la:Svaki od ovih razloga koje su kolege navele može (a i ne mora biti uzrok rojenju).
zvones je napisao/la: Ja ću priznati da pričam gluposti ako i jedan od tih predavača bude
prepoznao truta na pčelinjaku
senad je napisao/la:samo vlastitim trudom i radom može se doći do validni rezultata. Stručnjaci su jako prevrtljivi
zvones je napisao/la:To je i čoban zašto ne . Dali on piše knjigu ?

Stipo je napisao/la:Ma pustite sada čobane i stručnjake nego da se mi vratimo temi.
Halo pčelari uozbiljite se malo....poslusaj te se malo strucnjaci.....Azeme,Azeme..svaka ti cast 8)
Azem je napisao/la:Mi pčelari ne možemo bez pomoći nauke, pardon,znanosti I učenih ljudi I zato ih nije potrebno pljuvati niti omalovažavati.
Zakire cancar ???.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Ismet »

U svakoj struci postoje stručnjaci i "stručnjaci".
Da li je pčelarstvo struka? Ako je odgovor potvrdan - i u pčelarstvu postoje stručnjaci i "stručnjaci". Nevolja nastaje kada se "stručnjak" iz petnih žila napreže da bude stručnjak dok se iz aviona vidi da je "stručnjak".

Ovaj naš lijepi forum, zajedno sa svima nama, je stručnjak (bez ironije, moram to naglasiti jer je fakat ponekad potrebno da se ne bi pogrešno shvatilo).

Stvarno do sada nigdje nisam čitao o roju u septembru, niti sam znao da se to uopće može desiti. Po nekom logičkom, ljudskom razmišljanju ne bi trebalo to da se dešava. Tako da se slažem da nam to pčela hoće nešto da kaže, ali šta to pčela kazuje? Pošto se ne bavim nešto mnogo naukom u pčelarstvu mene prvenstveno zanimaju, kao i Stipu, vaša iskustva s tim rojem, je li ga iko prihvatio, zazimio, šta je još primjetio i tako to. Svako dobro :D
Dobru srcu sreća dođe.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

U jednom se slažem . Moj post je tako intoniran da ga može tumačiti bilo ko , kako mu odgovara . Čitao sam i ja da je crvena boja galama , ali znam kao i ti da se često
upotrebljava, da samo istakne nešto . Ako bi neko pogledao moje ranije poruke, vidio bi da ja crvenom obojom označavam nešto sa ćim se ne slažem , a najčešće zelenom
kad se slažem , zbog njene ekološke komponente , a ne političke ,a o političarima imam još lošije mišljenje nego o "stručnjacima" .Sama riječ stručnjak , znači da je neko
proveo u toj oblasti dobar dio života i doveo svoje znanje do savršenstva . To je i čoban zašto ne . Dali on piše knjigu ? Ne ali to učini neko umjesto njega ko zna pisati
knjige , koristeći njegovo znanje . Ja netvrdim da neko ko radi u labarotariji nije stručnjak . Ona ili on vidi stanje uzorka , a nemora imati pojma odakle je uzet uzorak .
Problem nastane kad takvi pročitaju malo literature (dostupne , ko zna koje kvalitete ) i preko noći postane stručnjak iz neke oblasti . Tačno je da ja imam animozitet
prema takvim stručnjacima , jer evo ti mene pitaš za neki odgovor , a oni bi ga kao stručnjaci trebali dati . Dobro bi bilo da se konkretni makar potrudio , ali kako kažeš on
ga je diplomatski izbjegao . Priznajem da je stručnjak iz diplomatije . Ukratko , nisam ništa zamjerio tebi nego stručnjacima , koji ne daju ama baš ni jedan odgovor osim
diplomatskog . Uostalom ako će se sjetiti pohvalio sam Mirjanićevo izlaganje na Sajmu . Radi se o čovjeku iz prakse , koji je jako dobro obradio temu , prezentirao i poslje
odgovorio na sva postavljena pitanja . Možda nije osobito poznato ime , za mene je stručnjak , jer me uvjerio da zna o ćemu priča .
Naknadno vidim ovu tvoju rečenicu : "Zaista me iznenađuje tvoja tvrdnja da ima predavača koji ne znaju razlikovati truta od pčele ili ga prepoznati."

Ako bi ti slušao nekoga , ko je recezent neke knjige , koji veći dio govora održi ističući svoje titule na fakultetu , a zatim i pročita svoju recenziju koju je mogao napisati
na taj način iz bilo koje oblasti , spominjući pčelarstvo tek usputno da se zna iz čega je knjiga , tada neznam šta misliti o takvom stručnjaku . Može me demantovati svako

ko ima knjigu o kojoj pišem .[/quote]

Poštovani kolega, tačno je da se tvoj post može tumačiti kako kome odgovara.Ja ga nisam tumačio, nego sam samo izrazio svoj stav, odnosno dao svoje mišljenje na određenu temu, a to je da se sa tobom ne slažem.U svom odgovoru dao si konkretan primjer i taj primjer generaliziraš.
Ja nikad ne obraćam pažnju ko govori ili piše, nego šta govori ili piše i na osnovu toga dajem svoj sud.Ovo bi bio i odgovor Senadu kada kaže da ja cijenim ljude samo zbog dr, mr (dakle zbog titule).
U ovom postu kojeg citiram naveo si ime, evo sad da kažem čovjeka za kojeg tvrdiš da je dobar stručnjak.
U potpunosti bi se složio sa tvojom konstatacijom i evo baš sada, pošto si i ti primijetio daje dobar stručnjak, da kažem da je ove godine (2011) u maju održao predavanje-trening na mom pčelinjaku.Za stručnjake možda neuobičajeno, ali to objavljujem baš sada nakon što si i ti utvrdio da je stručnjak.Ovdje izgleda i jeste problem (na ovom forumu), a o tome sam više puta pisao, da postoje ljudi koji mogu i smiju nešto primijetiti, napisati, kazati i oni drugi koji to ne smiju.
Nažalost činjenice govore u prilog ovoj mojoj tvrdnji.
slika
Zadnja izmjena: Azem, dana/u 25 ruj 2011, 12:32, ukupno mijenjano 1 put.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Asim »

Ama nemogu da skontam zašto se ljutite oko sručnjaka ,ja sam doživio svašta dva arihtekta ista generacija i dok sa jednim nema problema uvaži mišljenje i nađemo izlaz za nešto a ovaj drugi uradio projekat objekta a nigdje temelja a posle bruka imaju temelji a jedna vertikala stanova sobe bez prozora, de pustite stručnjake nego je problem kasni rojevi tako mog prijatelja komšija prije petnestak dana je isto našao roj na svom pčelinjaku selo Bukovik kod Breze i svi smo se pitali sa kojim razlogom posle tretmana protiv varoe i pregledom pada varoe zaključak je da su to uradile zbog zaraženosti varoom .Ako zna a eto ubačene su na izgrađeno saće pa beli će prezimiti
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

Asime, Asime, ti mi sad na moje kolege iz branše, no idemo dalje o rojevima slažem se zbog toga smo ovdje.
Što se tiče ovih kasnih rojeva neko je već napisao da treba biti obazriv.Složio bi se sa ovom konstatacijom.
Inače kadase radi o rojevima za koje znamo da nisu sa našeg pčelinjaka potreban je oprez.Navešću primjer ove godine.
Uhvatio sam i smjestio roj neposredno uz moj pčelinjak na paši.
Roj se dobro razvio i bio sasvim solidan da je mogao prezimiti sa količinom hrane i legla koje je imao.
Sasvim slučajno sam ( pored uzoraka koji su mi bili sumnjivi) poslao uzorak i iz te košnice na analizu na AG.
Rezultati koje sam dobio, sve po meni sumnjive košnice bile su OK, a u roju su pronađene spore AG u medu.
Naknadnom provjerom utvrdio sam da na mom pčelinjaku nije bilo rojenja, pošto su mi matice obilježne, što upućuje na zalljučak da je roj došao sa strane
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zakir cancar »

[
Zadnja izmjena: zakir cancar, dana/u 29 ruj 2011, 23:15, ukupno mijenjano 1 put.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

zakir cancar je napisao/la: Pozdrav.....strucnjaci,cobani,arhitekti itd... i mi znalci...naveo sam ovo da se vidite o cemu ??? da nekazem lupetate...pa opet neke sugestije i prijetnje......znamo svi da se nekada tvrdilo da je zemlja ravna i u obliku pravougaonika i da je drze kojekakve zivotinje..pa kad jedna od tih zivotinja prdneili pocese eto ti zemljotresa i cunamija....malo poslije strucnjaci sastavise i poslase pasce u svemir i to pasce (lajka)odozgo prozbori"halo strucnjaci zemlja je okrugla "kad tako i Bogami bi...za kasne rojeve mi forumasi nemozemo tu nista uciniti...samo mozemo lupetati do bezsvijesti.....kod svih je taj problem izrazen(okruzenje)a niko nekaze evo od mene je pobjego roj,pa hajde da pokusamo otkriti razloge rojenja...parametri su ovi???
a mi pokusavamo rijesiti nesto sto je uhvaceno i streseno u kutiju i bez ikakvih naznaka odakle je dosao i sta je donio odakle je dosao ,zbog cega je izsao taj roj.....svako ko se nade ovdje prozvan sasvim je slucajno i garant nema nikakve zlobe.....MEDNO
Mi pčelari ne možemo bez pomoći nauke, pardon,znanosti I učenih ljudi I zato ih nije potrebno pljuvati niti omalovažavati.
Pa recimo da sam malo pretjerao sa opisom stručnjaka , što za mene nije neobično . Svima koji jesu stručnjaci se ispričavam , ali da se vratimo na temu jer je Zakir
u stvari ponovio ono što je Azem rekao samo na drugačiji naćin . Evo moj prvi post :
zvones je napisao/la:levstek008 je napisao/la:Poštovani kolegi, ja bi oprezno sa takvim rojima.... prošle godine je u susjedstvu pčelar pokupiovaki roj, tamo oko 28.8. i ga stavio na izgrađeno sače.... za jedan mjesec je baš u ovoj košnici izbruhnila američka trulež....

Dobro, to je jedini primer, verovatno niso svi zaraženi, al puno puno previdnosti treba kod takih rojeva.


Matej u pravu si roj može biti bolestan , ali ne mislim da je to razlog rojenja . Jednostavno treba bit oprezan .
Stipo je napisao/la:Bezpašni period i velike vrućine uvjetovale su da matica smanji leglo ili ga skoro prekine. Usljed velikih vrućina stradava i dio toga malog legla pa pčele to registruju kao da je loša matica i otpočnu graditi tihu smjenu. U međuvremenu pčelari interveniraju i otpočnu prihranu to stimuliše maticu i ona jače pronese te pčele zbunjene odluče da je ne smijene jer je sada sve u redu ali matičnjaci su već zreli i čuva ih dio pčela koji se brinu oko matičnjaka. Nastaje zbrka u društvu te bi se rojilo ili nebi se rojilo jer nije vrijeme za takvo što. Matice i dio pčela izlazi vani ali se većina pčela vraća u košnicu tako da sa izašlom maticom ostaje malo pčela i to je rezultat roj veličine pregršt pčela.
Uhvatiti takav roj bar radi matice ako se misli da je roj sa drugog pčelinjaka preispitati da nema neke bolesti.
Ne spajati tuđi roj dok se ne utvrdi dali je društvo zdravo.


Dobar opis procesa ! Mislim da su se iskristalisali i razlozi takvog procesa : Vručina i suša , te zbog toga prihrana , često i pretjerana uz upotrebu sredstva za tretiranje,
koje uz vručine jače isparava i pokriva miris matice i društva . Sve dovodi do zbunjenosti ...
Ovdje je sve jasno napisano ili nije ? Koliko ste do sada čuli da se izrojilo rojeva koji su imali američku gnjiloču . Koloiko znam u prolječe se ta društva ne roje, niti
bježe . Ovo su rojevi u jesen , a tada se može desiti i da je roj bolestan ali glavni razlog rojenja nije bolest !
Azem je napisao/la:Kao što Senad reče možemo samo nagađati zbog čega se ovo dešava.Ili kako Zakir kaže :"Samo Jedan zna šta se ovo dešava".
No činjenica je da nešto nije u redu. Opet nas pčele upozoravaju i nešto nam pokušavaju da "kažu" a mi to nećemo ili ne želimo da razumijemo.Zamislite koliko puta godišnje ih (mal)tretiramo, razno-razim sredstvima po svom nahođenju.
Možda nas upozoravaju na nešto.
Podsjetite se samo kako su se slonovi ponašali prije cunamija.
No opet se vraćamo na ono možemo samo nagađati....
Svaki od ovih razloga koje su kolege navele može (a i ne mora biti uzrok rojenju).
Prije desetak dana u Modriči je održano predavanje na temu američka gnjiloća, i kako to biva na kraju postavljanja su pitanja predavaču.
Između ostalog pominjan je i ovaj slučaj sa rojevima u septembru.Prije desetak dana u Modriči je održano predavanje na temu američka gnjiloća, i kako to biva na kraju postavljanja su pitanja predavaču.
Između ostalog pominjan je i ovaj slučaj sa rojevima u septembru.Odgovor je bio diplomatski:"To je slučaj za ozbiljnu stručnu analizu".
Napominjem da je predavač bio uvaženi stručnjak iz oblasti oboljenja pčela.
Lijep pozdrav!
Azem kaže da mi samo možemo nagađati , znači ništa ne znamo , a ne možemo ni znati , pa đaba pišemo . Dakle odgovor mogu dati samo stručnjaci . Na pitanje
stručnjaku , bez obzira kojeg je profila , taj odgovara : "To je slučaj za ozbiljnu stručnu analizu".
Kako Zakir voli reč : alo Zakire , alo Azeme , koji su to stručnjaci kad do sada niko nije dao validan odgovor na ovo pitanje ili su ovo prvi rojevi u ovo doba .Dali mi pčelari
možemo pokušat raspravit ono na šta struka nije dala odgovore ili mi zaista ništa ne znamo i trebamo samo ko papagaji ponavljati šta je neko sa nekim poznatim imenom
rekao .Ja sebi mogu dozvoliti da griješim , mogu i napisati nešto što nije tačno i kad mi neko obrati pažnju na to hoću i priznati .Ali jedno ne mogu dozvoliti da ne mislim
i da mi to rješava stručnjakov stručnjak . Ja se vrlo često ne javljam ako nemam šta reči .Ovim poručujem i vama : Veoma volim argumentovanu diskusiju , ali ako niste
imali takvu , osim prepustite stvar stručnjacima , ne vidim svrhu vašeg pisanja .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Roj u septembru

Post Postao/la senad »

Azem je napisao/la:Ovdje izgleda i jeste problem (na ovom forumu), a o tome sam više puta pisao, da postoje ljudi koji mogu i smiju nešto primijetiti, napisati, kazati i oni drugi koji to ne smiju.
Azeme ovo jednostavno nije tačno. Nije mi jasno zašto se ljutiš ako se galami na struku/stručnost . Forum i jeste medij kojim dolazimo do određeni informacija i saznanja, razvijamo dialog, konstrktivne rasprave bez obzira što se ne slažemo.

MAlo sam zbunjen jer nepostoj takvo što da se na ovom forumu nesmije Piši bez ograničenja .

JA sam evo podastro slike roja u septembru koji ima sa sobom 5 matica. Ja bih mogao razviti teoriju na ovo do besvjesti , smatram se kompetentni sa ovoliko staža u pčelarstvu . ali ako bi se ponudio za nekakvo predavanje u tvom udurženju na ovu temu odmah bi pitali ,,šta ti stoji ispred imena, prof, dr, mr itd.

Pisao sam i na HPS forumu o Dr. Nikola Kezić u ono vrijeme prof,, što mi se svidjelo od tog stručnjaka kada je rekao na predavanju u Sarajevu tokom sajma ( da li je 2005 ili 2006 nisam siguran) doslovno je rekao ovako, a radilo se o suzbijanju varoe .
Svi vi koji ste radili po moim instrukcijama vezano za suzbijanje varoe duboko se ispičavam jer sam pogriješio u mojoj teoriji i preporukama .


Ovo je čovjek koji zasluužuje da se štuje,, još nisam čuo od ostalih da su korigovali svoj stručni stava a toliko imaju prepisivačke navike da je više besmileno i slušati stručna predavanja

ZA mene su najveći stručnjaci pčelari koji pišu ovdje i na drugim forumima vlastito iskustvo ,experimenti, saznanja, itd, bez imalo friziranja podataka i radnji.


O g-dinu Mirjaniću sve najbolje.

Azeme molim te piši sve što ti naum padne samo nemoj ponavljati d a je nešto zabranjeno ovdje kada znadeš da toga nema. Ako ti imaš svoj stav pusti i mene da i ja imamsvoj stav tamam d a nisam u pravu. MOram ponovo da kažem,,, da zadržavam pravo da svoje stavove mjenjam i korigujem ako nekome ovo nije dovoljno onda neka se ljuti na mene koliko hoće.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

Poštovani kolega !
Zaista ne volim prepucavanja niti imam namjeru da to činim, ali jedno je činjenica nisi ponudio niti jedan argument na moje iznesene tvrdnje.Moje navode u postu preslobodno si I pogrešno protumačio.
Ono što hoću da kažem ja sam jasno napisao, nigdje nisam napisao da mi ništa ne znamo kao što navodiš sada u posljednjem javljanju.
Napisao sam (dakle kada je o rojenju riječ) da sve što su kolege navele može a I ne mora biti uzrok rojenju.
To su samo pretpostavke koje treba provjeriti.
Ako dobro prelistaš sve što je napisano na ovu temu onda ćeš primijetiti da je kod Samira ili inženjera slučaj da je u roju prošlogodišnja matica (plava boja), a ovaj slučaj kod Senada više matica u roju.
Da li je to isto, može li biti isto, da li su isti razlozi rojenja, zašto ovaj sa oplođenom maticom, a drugi sa više, I još mnogo mnogo drugih pitanja na koje treba dati odgovor.
Dalje pitaš zašto struka nije dala validan odgovor?
Pa jeli se ovo dosada dešavalo, dalje , da li se nešto moglo predvidjeti slično ovoj pojavi?
Da bi se na nešto dao ispravan I ozbiljan odgovor potrebno je dobro proučiti I ispitati pojavu.
Na konkretno pitanje dato je nekoliko odgovora.Koji je tačan?
Evo ja ću ti odmah reći da ne znam baš kao I ti, ali da zajedno možemo ako budemo u prilici da pratimo pojavu možda doći do odgovora, naravno koristeći I znanstvena dostignuća I svoju pamet.
Jedno bez drugog mislim da ne može.
Kažeš:”Veoma volim argumentovanu diskusiju , ali ako niste
imali takvu , osim prepustite stvar stručnjacima , ne vidim svrhu vašeg pisanja” .
Nisam ni to niti napisao niti mislio, opet sam jasno napisao I dalje mislim tako “zato ih nije potrebno pljuvati niti omalovažavati”.
I ja volim argumentovanu diskusiju, vjerujem da se to može zaključiti, ali argument “To je tako jer to kaže Zvone na forumu” ili Azem, ili X Y u najmanu ruku je neozbiljno.
Poštovani kolega hajde zaistada se vratimo temi I da damo pozitivan doprinos ovoj diskusiji uz apel da se malo više uvažavamo I poštujemo.
Nadam se da sam konkretan I korektan bez pisanja “između”redova.
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

Azeme da ne citiram ponovo tvoje riječi , svoj prvi post možeš sam pogledati i tu nema nijedan odgovor na pomenutu temu , osim može biti svašta i odgovore mogu dati
stručnjaci . Meni je žao što odgovor nisam odmah tebi naslovio nego sam " popljuvao stručnjake " i u tom smislu kažem ne vidim svrhu pisanja ako se nema šta reči o temi .
Druga stvar , ja sam pohvalio Stipin tekst i dao svoje obrazloženje . Treba reči da smo imali i na HP forumu dosta rasprave na temu " http://www.pcela.hr/forum/viewtopic.php?f=2&t=5358 koja odgovara ovoj .U toj temi se po mom mišljenju dosta toga izbistrilo . Ukratko bile su velike vručine, tretiralo se svim i svačim,
prihranjivalo . U takvim slučajevima dolazi do zbunjenosti u pčelinjoj zajednici . Rojenje nije isto kao u prolječe , kad je zajednica na vrhuncu i kad je sve jasno . Ovdje od
toga koja će matica izaći ovisi o tome, koja će grupa tako odrediti . Koliko znam kod svakog sredstva ( kupljenog ) stoji upozorenje na kojoj temperaturi se može primjeniti .
Također koliko znam u osmom , pa i devetom mjesecu su bile visoke temperature , a mnogi su i tretirali i prihranjivali . Kod dosta tretmana treba zadihtati košnicu ,ili ja
neznam šta pišem . Ja neznam da neko nas zatvori u kuću , pa još zadimi , kako bi se mi ponašali . Isto tako stavi mravlju , apilajf ili slično , a nemoj voditi računa o
temperaturi i poslje se čudi zbog rojenja , a pčele izlaze i prave bradu ili napuštaju košnicu . Zar ima dileme da se radilo o rojenju , ako u roju ima 5 matica . Također ako je
izašla plava matica ? Može biti jedino u razlozima rojenja . Ako nisam dovoljno kazao , eto opet...stručnjaci . I ponavljam , pratim forume godinama i svake godine uvijek
ista tema i uvijek isti odgovori glad i bolest . Stručnjaci koliko znam dosad nisu dali nikakve odgovore osim ova dva , a za mene to nisu odgovori, jer iz gladi bježati u glad
nema smisla , a da se bolesno društvo izroji još nisam čuo ,pa bilo to društvo sa plavom maticom ili pogotovo sa pet mladih matica .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
sahista
Aktivan
Postovi: 1053
Pridružen/a: 20 ruj 2010, 20:09
Lokacija: Goirle..Holandija

Re: Roj u septembru

Post Postao/la sahista »

Naravno da treba vjerovati strucnjacima.Samo u pcelarstvu to ide malo teze.
Za ovih par mjeseci mnogo sam stvario naucio.Od rojeva,do dodavanja satnih osnova..pripreme drustva za zimu..i mnogo toga.
Kada sam to sve pokusao objasniti svom menturu na kursu za dobivanje pcelarske diplome....dobio sam samo negativne odgovore.
Svi strucnjaci imaju svoje teorije...tako da je vrlo tesko saznati sta je prava stvar i kada treba primjenuti odredjene radnje.Da ne govorim kako je nama pocetnicima.
Pozdrav.
Riječi su kao pčele , one su istovremeno i med i žaoka...
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Ismet »

da li je roj u septembru izuzetno neprirodna pojava, izazvana isključivo od strane čovjeka (gladne pčele, tretiranje nečim što pčele ne vole ali ne znaju nam to reći, nekim zahvatom unutar košnice i slično) ili se ipak radi o sasvim normalnoj pojavi kod pčela koja se ipak rijetko dešava? možda bi trebalo staviti akcenat na pojavu mlade, nove matice u septembru. šta mislite o ovome? ima li izgleda da ako smo već početkom avgusta počeli obilno prihranjivanje sirupom pčele jednostavno zbunimo, dezorjentišemo te one krenu u odgajanje mladih matica? stara matica ne ubija mladu (baš kao u proljeće) i eto novog roja. jedino tu sad meni nije jasno otkuda tako malo pčela u roju? jesu li u tom mini roju samo one "zbunjene"? krene ih više u rojenje, izlete vani, skontaju da ipak nije proljeće i leti nazad u košnicu....? :-)
Dobru srcu sreća dođe.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvones »

Ismet je napisao/la:da li je roj u septembru izuzetno neprirodna pojava, izazvana isključivo od strane čovjeka (gladne pčele, tretiranje nečim što pčele ne vole ali ne znaju nam to reći, nekim zahvatom unutar košnice i slično) ili se ipak radi o sasvim normalnoj pojavi kod pčela koja se ipak rijetko dešava? možda bi trebalo staviti akcenat na pojavu mlade, nove matice u septembru. šta mislite o ovome? ima li izgleda da ako smo već početkom avgusta počeli obilno prihranjivanje sirupom pčele jednostavno zbunimo, dezorjentišemo te one krenu u odgajanje mladih matica? stara matica ne ubija mladu (baš kao u proljeće) i eto novog roja. jedino tu sad meni nije jasno otkuda tako malo pčela u roju? jesu li u tom mini roju samo one "zbunjene"? krene ih više u rojenje, izlete vani, skontaju da ipak nije proljeće i leti nazad u košnicu....? :-)
Poznato je i u pčelarskim knjigama se spominju višestruka rojenja , pa i parojak , bijele pčele i slično . Ovi posljednji su kasni rojevi i moglo bi se reči da su prirodno
stanje stvari . Ako bi se vidjeli neki veliki rojevi u ovo vrijeme , zar bi se moglo sumnjati da se radi o rojenju ? Ako se sve navedeno veže za neka prošla vremena ,
tada je pitanje ne radi li se o košnicama kao što su vrškare ,trnke dakle košnice ograničenog kapaciteta i posebnim uslovima izobilja za pčele . I pored toga može se
postavit pitanje , dali bi se isto desilo pčelama u prirodi , koje nisu vidjele čovjeka . Poznato je naime , kad pčele obezbijede uslove za zimovanje da smanjuju interes
za dalji unos . Tu se ipak pojavio čovjek , koji im takvo stanje ne dozvoljava . Iznalazi razna rješenja , kako bi pčelama povećao zanimanje za povećanim unosom .
Moglo bi se reči da je to i svrha pčelarenja , ali zar je tada čudo što su pčele zbunjene , pogotovo ako uključimo još sredstva za tretiranja , o kojima nemam potrebe
ni pisati , zatim kasnu i pretjeranu prihranu.Poznato je kad se naspe sirup u hranilicu , pčele izlaze i traže šta je zamedilo u prirodi . Dali je to vrsta zbunjenosti ? Na
letu je tada vidljivo više stražarica . To dovodi do stanja uznemirenosti i u susjednim zajednicama , što se može primjetiti !
Što se tiče zbunjenosti ? Valjda nema živog stvora na ovoj planeti koji ne može ući u takvo stanje . Mi ipak znamo najviše o samom čovjeku , dali? Kad čovjek uđe u takvo
stanje , pogotovo ako je stanje panike , nezna ni gdje udara , niti šta je gore , a šta dole . Mi ipak želimo u potpunosti razumjeti pčele . Za to bi trebalo pokušat, stavljat
se u položaj pčele, što je prilično teško i do kraja nemoguće . Ipak svoje želje u vezi pčela možemo svesti u skladu sa njihovim potrebama , koje bi trebalo pokušat
razumjeti . Svidjela mi se jedna misao u vezi pčela koju ne mogu citirati ali ću je prepričati . Na pitanje dali mi nekad nanosimo štetu pčelama i kad ? Odgovor je bio :
" Da , kad god priđemo košnici " ... Ja također nanosim štetu pčelama , ali pokušavam da je to u što manjem obimu . Zato sam ove godine sve radove oko pčela radio bez
dimljenja i mogu reči da mi je uspjelo , pa se osjećam da sam zavrijedio ovo " p " od pčelar .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Samir
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 441
Pridružen/a: 22 kol 2010, 15:00
Lokacija: Srebrenik Mehmeduša

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Samir »

Zvones je napisao" Poznato je kad se naspe sirup u hranilicu , pčele izlaze i traže šta je zamedilo u prirodi ."

Prije neki dan, jer nisam imao mogućnost prije, deseti ram koji je imao poprilično zatvorenog meda ubacim u zbijeg a prije toga izgrebem poklopčiće. Temperatura relativno pala jer je već bio mračak. Nisam uspio ni postavit poklopac kad neka zvrka nije mi bilo jasno dok nisam prošao sprednje strane, tek onda sam vidio da su pčele masovno izletile i uskovitlale se iznad košnice i mene. Osjećaj po zvuku kao da roj izlazi, jer brzinom izlete pa ostanu zbunjene, i onda tutanj nazad.

Nisi sam evo i mene sa dva P, Piragić i Pčelar
Zadnja izmjena: Samir, dana/u 26 ruj 2011, 11:47, ukupno mijenjano 1 put.
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Azem »

senad je napisao/la:
Azem je napisao/la:Ovdje izgleda i jeste problem (na ovom forumu), a o tome sam više puta pisao, da postoje ljudi koji mogu i smiju nešto primijetiti, napisati, kazati i oni drugi koji to ne smiju.
Azeme ovo jednostavno nije tačno. Nije mi jasno zašto se ljutiš ako se galami na struku/stručnost . Forum i jeste medij kojim dolazimo do određeni informacija i saznanja, razvijamo dialog, konstrktivne rasprave bez obzira što se ne slažemo.

MAlo sam zbunjen jer nepostoj takvo što da se na ovom forumu nesmije Piši bez ograničenja .

JA sam evo podastro slike roja u septembru koji ima sa sobom 5 matica. Ja bih mogao razviti teoriju na ovo do besvjesti , smatram se kompetentni sa ovoliko staža u pčelarstvu . ali ako bi se ponudio za nekakvo predavanje u tvom udurženju na ovu temu odmah bi pitali ,,šta ti stoji ispred imena, prof, dr, mr itd.

Pisao sam i na HPS forumu o Dr. Nikola Kezić u ono vrijeme prof,, što mi se svidjelo od tog stručnjaka kada je rekao na predavanju u Sarajevu tokom sajma ( da li je 2005 ili 2006 nisam siguran) doslovno je rekao ovako, a radilo se o suzbijanju varoe .
Svi vi koji ste radili po moim instrukcijama vezano za suzbijanje varoe duboko se ispičavam jer sam pogriješio u mojoj teoriji i preporukama .


Ovo je čovjek koji zasluužuje da se štuje,, još nisam čuo od ostalih da su korigovali svoj stručni stava a toliko imaju prepisivačke navike da je više besmileno i slušati stručna predavanja

ZA mene su najveći stručnjaci pčelari koji pišu ovdje i na drugim forumima vlastito iskustvo ,experimenti, saznanja, itd, bez imalo friziranja podataka i radnji.


O g-dinu Mirjaniću sve najbolje.

Azeme molim te piši sve što ti naum padne samo nemoj ponavljati d a je nešto zabranjeno ovdje kada znadeš da toga nema. Ako ti imaš svoj stav pusti i mene da i ja imamsvoj stav tamam d a nisam u pravu. MOram ponovo da kažem,,, da zadržavam pravo da svoje stavove mjenjam i korigujem ako nekome ovo nije dovoljno onda neka se ljuti na mene koliko hoće.
Evo napisao sam dvije PP, pusti ih da prođu, možeš ih i javno objaviti
Lijep pozdrav!
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Ismet »

..."da zadržavam pravo da svoje stavove mjenjam i korigujem"... - kaže Senad.

Ovo mi je baš upečatljivo, pa te zato citiram Senade, te samo malo nastavljam na tvoje izlaganje.
Ima jedna izreka: Sve se mijenja osim kamenja. Elem, meni zbilja u životu nikada nisu bile jasne osobe koje se drže nečega k'o "pijan plota" iako su duboko svjesni da nisu u pravu. Ima takvih osoba, i neka ih, nek' su živi i zdravi. S druge strane ima ljudi koji se čudom čude kada neko promijeni svoj stav glede nečega. Ni takve osobe mi nisu jasne i nek' su i oni živi i zdravi. Treći su oni koji vremenom, sticanjem iskustva, znanja kroz život mijenjaju neke (ne sve) svoje stavove prema bilo čemu - takve osobe su mi jasne, nek' su živi i zdravi.
Dakle, i ja strogo zadržavam pravo da moje stavove mijenjam, korigujem i to bez ikakve obaveze da to nekome obrazlažem. Samo je stvar moje dobre volje da li ću ili ne nekome obrazložiti mijenjanje stava prema nečemu. Oprostite na offtopic-u, odstupanju od teme, ali mor'o sam :-)
Jutros pisah o mišljenju glede septembarskog roja, te pročitah onaj link na HPS što si ga ti, Zvone, stavio i vidjeh da i na HPS-u otprilike objašnjenja septembarskog roja se slažu sa tim mojim mišljenjem. A meni drago, mladi sam pčelar, te sam ponešto i pogodio. Dajem sebi slovo p (polako, još mi samo 5 slova fali :-) ).
Hvala ti Zvone na dodatnom objašnjenju (da septembarski roj nije nikakvo čudo niti anomalija) i, koliko sam skontao, taj roj se može i ne mora pojaviti. Ne treba paničiti ako se pojavi, velika je vjerovatnoća da se pojavio kao posljedica neke naše akcije u košnici. Da li je neko nekada zazimio taj roj i kako (da li je baš "mini" tj. može li uopće sam da se brine o sebi pa da bude samostalno društvo), te kakvo je bilo društvo u proljetnom razvoju? :)
Dobru srcu sreća dođe.
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zakir cancar »

[
Zadnja izmjena: zakir cancar, dana/u 29 ruj 2011, 23:16, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Ismet »

zakir cancar je napisao/la:
Ismet je napisao/la:Ima jedna izreka: Sve se mijenja osim kamenja. Elem, meni zbilja u životu nikada nisu bile jasne osobe koje se drže nečega k'o "pijan plota" iako su duboko svjesni da nisu u pravu. Ima takvih osoba, i neka ih, nek' su živi i zdravi. S druge strane ima ljudi koji se čudom čude kada neko promijeni svoj stav glede nečega.
Pozdrav....Ismete.....meni zbilja u životu nikada nisu bile jasne osobe koje se drže nečega k'o "pijan plota" iako su duboko svjesni da nisu u pravu....daj molimte objasni svima nama ovu tvoju tvrnju da ti znas a ja neznam da nisam u pravu...koim pravom to tvrdis,da vjerujem tebi a ne svoim ocima....(sebe uzimam za primjer)E stvarno si ti nekome jasan...pusti se bolan dodvoracke politike,ako imas nesto pametno reci ili suti....kad kod sam sutio nisam se pokajao....ovo je naj blaze sto sam mogao konstatovati ,nije fer prema ostalim da pisem ono sto mi je stvarno napameti i sto zasluzujes...
Zakire, ovu tvoju priču upućenu meni zajedno sa "dodvoračkom politikom" objesi mačku o rep. Ako imaš nešto pričati sa mnom - bujrum, za to služe PP. Ništa bolan nisi napisao o septembarskom roju, nešto si se našao prozvan, općenito pisah, ono što ti je na pameti i što zaslužujem - bujrum, molim te pošalji mi na PP. No sikiriki Zakire :D
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
zvuk_tisine
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 353
Pridružen/a: 18 svi 2010, 08:55
Lokacija: zavidovići

Re: Roj u septembru

Post Postao/la zvuk_tisine »

Žalosno je ovo u šta je se pretvorio jedna od naboljih pčelarskih foruma...sjećam se prije sam se radovao svakom trenutku provedenom ovdje, radovao se svakom odgovoru...a ovo je sada strašno...prestao sma pisati ovdje a sve su prilke da ću prestat i posjećivati....prepucavanje ostavite za sebe, imate PP, ovdje iznesite svoja iskustva i pomozite nama mladim pčelarima...to je suština ovog foruma...ovo su grozote, samo jedan drugom protivrječite...ovo nigdje ne vodi, saberite se malo niste maloljetnici :)

Pozdrav, svako dobro želim...
"...a gdje može soha tu ne treba dova..."
Marko
Čita i piše, dobar
Postovi: 136
Pridružen/a: 07 tra 2011, 19:11
Lokacija: Županja

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Marko »

Kolega zvuk_tisine ne odustaj od čitanja niti od pisanja, nije ovo jedina tema a malo više "žestine"bude pa prođe. Evo i septembar je pri kraju pa će "roj u septembru"biti off topic :? . Moguće je da bude rojčića u oktobru pa eto novih tjelesuma. E sad ću ja koju i o roju, samo što je meni roj izletio u 8 mjesecu(molim admina da zažmiri pa ne mogu lažirati da je septembarski kad je izletio 20. 08). E još nešto vrlo bitno to je bilo 2010god. ove godine hvala Bogu sve OK. Za izlazak roja u 8mj. (to je isto debelo kasno, nema trutova)sam sam krivac, baja vršio eksperiment pa tu zajednicu nisam zaštitio poslje paše suncokreta od varoe(inače lane su to bile trake super stripsa). I šta je pisac htio reći: varoa oslabila zajednicu, matica stagnirala u nesenju, pčele pokušale "prisilnu tihu smjenu" novo izležena matica izišla na oplodnju, biosam prisutan i kolega je snimio mene i roj koji se uhvatio na glavu suncokreta.
Ps Nadam se da će ovo iskustvo još nekom korisno poslužiti (meni super škola :) )
Inače ove godine sam sretnik sa najmanje varoe ikad(sličnu informaciju imam i od kolege amikole), moguće što sam jesenas sljedio primjer cijenjenog kolege ZvonetaS i tretirao OK iranije nego prijašnjih godina.
M.B. Mirza=mir-zakon
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: Roj u septembru

Post Postao/la Ismet »

Marko je napisao/la:Kolega zvuk_tisine ne odustaj od čitanja niti od pisanja, nije ovo jedina tema a malo više "žestine"bude pa prođe. Evo i septembar je pri kraju pa će "roj u septembru"biti off topic :? . Moguće je da bude rojčića u oktobru pa eto novih tjelesuma. E sad ću ja koju i o roju, samo što je meni roj izletio u 8 mjesecu(molim admina da zažmiri pa ne mogu lažirati da je septembarski kad je izletio 20. 08). E još nešto vrlo bitno to je bilo 2010god. ove godine hvala Bogu sve OK. Za izlazak roja u 8mj. (to je isto debelo kasno, nema trutova)sam sam krivac, baja vršio eksperiment pa tu zajednicu nisam zaštitio poslje paše suncokreta od varoe(inače lane su to bile trake super stripsa). I šta je pisac htio reći: varoa oslabila zajednicu, matica stagnirala u nesenju, pčele pokušale "prisilnu tihu smjenu" novo izležena matica izišla na oplodnju, biosam prisutan i kolega je snimio mene i roj koji se uhvatio na glavu suncokreta.
Ps Nadam se da će ovo iskustvo još nekom korisno poslužiti (meni super škola :) )
Inače ove godine sam sretnik sa najmanje varoe ikad(sličnu informaciju imam i od kolege amikole), moguće što sam jesenas sljedio primjer cijenjenog kolege ZvonetaS i tretirao OK iranije nego prijašnjih godina.

Zamolio bih te za par odgovora. Koliki je bio taj roj, jesi li ga zazimio? Kao i sve ostalo čega se sjetiš :D
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
kudo
Čita, piše dovoljno
Postovi: 95
Pridružen/a: 02 lip 2010, 15:04
Lokacija: Zivinice

Re: Roj u septembru

Post Postao/la kudo »

i meni se desilo da mi je doletio roj odnekle i to oko 20 avgusta 2011,iz moih sanduka sigurno nije posto redovno pregledam pcele i drzim ih pod kontrolom.Taj roj nije imao nesto narocito pcele 3-4 okvira da prekrije.Stresu sam ga u sanduk i drzao 5 dana ,tretiro protiv varoe i spojio ga sa jednim mojim drustvom koje je ostalo bez matice,dobro mi doslo.Gledam ga neki dan sad mi je jedan od naj boljih dustava.Nije mi se desavalo da ovako kasno uhvatim roj do sad a cujem da je to masovna pojava.Mislim da ima to veze sa ovom susom.
BEZ DOBRE MATICE NEMA NI DOBROG DRUSTVA
Odgovorite