VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Pčelarski razgovori
Avatar
Asim
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 415
Pridružen/a: 23 tra 2010, 15:47
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Asim »

Poslušaj Senada u protivnom imaš rojevau izobilju . Zbog moje sentimentalnosti preme svemu danas se kod mene nakupilo rojeva a moj Emkane što reći do mašalah a za med mogu da kazem onu Marinovu ¸¸¸¸Dicomoja med je gorak¸¸¸¸
Avatar
emkan
Čita i piše, dobar
Postovi: 175
Pridružen/a: 13 svi 2010, 16:17
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la emkan »

Asim je napisao/la:Poslušaj Senada u protivnom imaš rojevau izobilju . Zbog moje sentimentalnosti preme svemu danas se kod mene nakupilo rojeva a moj Emkane što reći do mašalah a za med mogu da kazem onu Marinovu ¸¸¸¸Dicomoja med je gorak¸¸¸¸
ma meda nema ni na mapi :) ma rijesio sam sve kosnice sto se tice rojenja, imam jos 2 kosnice koje su zasada mirne ali i one ce ubrzo.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Kako spriječiti da se pčele koje su u rojevnom stanju ne roje.
Postupak je jednostavan. Za to treba ispred leta na 50 cm postaviti kao rampu ili skakaonicu jednu širu dasku. Zadignuti kraj daske neka bude okrenut u visini leta prema letu, a kosina ispred leta.
Drugi korak je skloniti košnicu koja je u rojevnom stanju i koja je potegla matičnjake i na njeno mjesto postaviti praznu košnicu bez okvira. Iz rojevne košnice na tu kosu dasku stresti pažljivo da se ne oštete matičnjaci sve pčele.
Strešene okvire bez pčela vraćati jedan po jedan u praznu košnicu koju smo postavili. Okvire vraćati istim redom kako su bili u staroj košnici.
Na kosoj dasci uhvatit će se roj uglavnom mladih pčela i trutova. Starije pčele će se vratiti u novu postavljenu košnicu i nastaviti hraniti matičnjake. Rojevi nagon odmah prestaje jer nemaju mladih pčela i matice.
Roj koji se uhvatio na kosoj široj dasci skupit će se oko stare matice i kada se pčele smire prenjet ćemo ih u novu košnicu. Pčele u novoj košnici koje su sa starom maticom neće imati izletnice pa će dio mladih pčela preuzeti tu ulogu. Drugi dio mladih pčela gradit će novo saće jer će cijelo društvo imati radni elan kao da je skinut sa grane pa će se brzo razviti u dobro društvo.
One drugo društvo koje je ostalo sa matičnjacima i leglom ponašat će se isto kao roj sa grane i čim izađe prva matica porušit će sve matičnjake i više se neće rojiti. Nemojte zaboraviti ove rojeve tretirati s BeeVitalom da očistite varrou. Društvo sa matičnjacima tretirati 3 puta svakih 7 dana, a za društvo sa starom maticom budući da nema legla dovoljan je jedan tretman. Učinak protiv varroe je odličan ako su košnice sa AV podnicama.
Ako dnevna temperatura prelazi 25° C tretman BeeVitalom izvršiti u jutarnjim satima.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
inzenjer
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 485
Pridružen/a: 12 vel 2011, 22:18
Lokacija: Srebrenik

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la inzenjer »

Dobra metoda sto sam ja cuo od najstarijeg pcelara u nasem udruzenju:
Negdje oko 2-3 maja,iz tri kosnice povaditi svo leglo osim onog na kome je matica i premjestiti u praznu kosnicu i popuniti oba nastavka sa tim leglom.Kosnicama koje su ostale bez legla ostaviti okvir sa leglom u donjem nastavku i ispuniti nastavak satnim osnovama,a iznad MR i slj nastavak.U novom drustvu krcatom leglom posle nekolko dana pokidati maticnjake u sredini jer su tu larve bile najstarije(ovo su prisilni maticnjaci).E sad on kaze da se pcele najvise trose na odgoj novog legla,pa kaze da ce ovako pcele donijeti i puno meda,i prosirit cemo pcelinjak,i nece bit rojenja.Jos dobra stvar je ciscenje varoe,drustva koja smo ostavili samo sa okvirom legla mozemo tretirati odma i oksalnom(mozda bi Bee Vital ovako imo vise uspjeha) a kasnije taj okvir i izvadit,jer se varoa nema kud drugo sklonit.Dok novonastalo drustvo tek posle izlaska zadnjeg legla,koje ce ipak izaci prije nego sto njegova nova matica pronese,također moze pod tretman jer i ono nema legla.
E sad vase misljenje,jestel culi probali i sta mislite o ovoj metodi??
Ja ovog covjeka najvise cijenim od svihu u udruzenju,iako zbog godina zna nekad na trenutke zaboravit neke stvari,al za ovu metodu se dobro potrudio da mi objasni.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la beequeen »

senad je napisao/la:
emkan je napisao/la:zanima me slijedece, neznam mozda je cak neko pisao o ovome, e ovako desilo mi se da mi se izrojila kosnica u kojoj nije bilo matice ali je bila puna maticnjaka, mislio sam da ce mlada matica to sve porusiti ali medjutim nije nego se izrojila, ostavio sam te maticnjak posto sam dobio savjet od jednog pcelara a sada vidim da je fulio, trebao sam mozda 3- 4 a ne vise, sada me zanima hoce li se ova zajednica i dalje rojiti ili sta mi je raditi?
Uđi u košnicu dobro je pregledaj , ako treba i pčele prosijat kroz MR , pokušat naći eventualnu izleženu maticu. Ako je nađeš sve matičnjake poruši. Ako je ne nađeš ostavi jedan najzreliji ,najbolji matičnjak . Ako nađeš slučajno dvije ili više mladih matica , ostavi jednu a od ostalih ako ti je jako društvo napravi razrojak

Nikada ne ostavljaj rojevne matičnjake bez kontrole,, u protivnom možeš naći praznu košnicu!

Da su kojim slučajem prisilni matičnjaci , prva matica koja se izleže ruši ostale.
Sad me zbuni :)
zasto najzreliji?Zar se ne ostavlja "najmladki"????
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la senad »

beequeen je napisao/la:
senad je napisao/la:
emkan je napisao/la:zanima me slijedece, neznam mozda je cak neko pisao o ovome, e ovako desilo mi se da mi se izrojila kosnica u kojoj nije bilo matice ali je bila puna maticnjaka, mislio sam da ce mlada matica to sve porusiti ali medjutim nije nego se izrojila, ostavio sam te maticnjak posto sam dobio savjet od jednog pcelara a sada vidim da je fulio, trebao sam mozda 3- 4 a ne vise, sada me zanima hoce li se ova zajednica i dalje rojiti ili sta mi je raditi?
Uđi u košnicu dobro je pregledaj , ako treba i pčele prosijat kroz MR , pokušat naći eventualnu izleženu maticu. Ako je nađeš sve matičnjake poruši. Ako je ne nađeš ostavi jedan najzreliji ,najbolji matičnjak . Ako nađeš slučajno dvije ili više mladih matica , ostavi jednu a od ostalih ako ti je jako društvo napravi razrojak

Nikada ne ostavljaj rojevne matičnjake bez kontrole,, u protivnom možeš naći praznu košnicu!

Da su kojim slučajem prisilni matičnjaci , prva matica koja se izleže ruši ostale.
Sad me zbuni :)
zasto najzreliji?Zar se ne ostavlja "najmladki"????
Ovdje se radi o rojevnim matičnjacima :mrgreen: Proces rojevne matice zadovoljava kriterije od jajeta do izležene matice i nema potrebe intervenisat kako bi dobio što kvalitetniju maticu glede odgoja larve predodređene za maticu

Cilj je da što prije matica ode na oplodnju.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la zvones »

beequeen je napisao/la:
senad je napisao/la:
emkan je napisao/la:zanima me slijedece, neznam mozda je cak neko pisao o ovome, e ovako desilo mi se da mi se izrojila kosnica u kojoj nije bilo matice ali je bila puna maticnjaka, mislio sam da ce mlada matica to sve porusiti ali medjutim nije nego se izrojila, ostavio sam te maticnjak posto sam dobio savjet od jednog pcelara a sada vidim da je fulio, trebao sam mozda 3- 4 a ne vise, sada me zanima hoce li se ova zajednica i dalje rojiti ili sta mi je raditi?
Uđi u košnicu dobro je pregledaj , ako treba i pčele prosijat kroz MR , pokušat naći eventualnu izleženu maticu. Ako je nađeš sve matičnjake poruši. Ako je ne nađeš ostavi jedan najzreliji ,najbolji matičnjak . Ako nađeš slučajno dvije ili više mladih matica , ostavi jednu a od ostalih ako ti je jako društvo napravi razrojak

Nikada ne ostavljaj rojevne matičnjake bez kontrole,, u protivnom možeš naći praznu košnicu!

Da su kojim slučajem prisilni matičnjaci , prva matica koja se izleže ruši ostale.
Sad me zbuni :)
zasto najzreliji?Zar se ne ostavlja "najmladki"????
BeeQ , najbolje bi bilo da je odgovorio Senad , ali možda neće vidjeti ovaj post . Vjerujem da ćeš se prisjetiti , rojeve matičnjake i matičnjake tihe smjene pčele pripreme
i zatim matica snese jajašce u njih . Dakle sve ove matice se izvode od jajeta , pa je svejedno koliko je matičnjak star .U interesu je pčela , a svakako i pčelara da se što
prije izvede matica . Postoje i mišljenja da se pčele opridjeljuju za maticu još dok je u matičnjaku . Što se tiče prisilnih matica , pčele izgrađuju matičnjake na larvama .
Postoje mišljenja da pri tome prvo izgrađuju matičnjake na starijim larvama . Mišljenja sam da će prvo odabrati larve starosti tri dana , a zatim mlađe . Ukoliko nema
mlađih larvi ,tada će početi graditi matičnjak na bilo kakvoj , pa tada dođe do situacije da se izleže pčelomatica .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la senad »

:) zvone, **** ne moraš baš sve u detalje, neka razmišlja malo :wink: :wink: :mrgreen:
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
beequeen
Aktivan
Postovi: 882
Pridružen/a: 02 lip 2010, 04:36
Lokacija: USA
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la beequeen »

Ha,ha...ma skontala sam :)
hvala za objasnjenja,to je nova informacija da "rojevna matica" je svaka dobra.
Pozdrav :D :D :D
"Um je poput padobrana - funkcionira jedino ako je otvoren". - Albert Einstein
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Ja sada ništa ne kontam.......jer ne trebam razrojavati prije medonošenja ili da izaberem med ili rojeve, a sada čitam da u košnici ako ima puno legla ne može biti meda jer pčele troše okvir meda po okviru legla..... zbunjen sam totalno dali da razrojim prije medonošenja da izvadim tih okvirova sa leglom ili ne..... tri godine pčelarim i zaista ja nisam zadovoljan onim što postižem ali truditi ću se da to popravim, ovdje zaista mogu dosta naučiti samo neke stvari me zaista bune: za medonošenje ne smije biti puno legla, a ako uzmem leglo i razrojim neću imati meda....pa šta sada, može li neko to fino da objasni lijepo detaljno !!
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la senad »

Kolega koja ti je glavna paša?

Za svaku pašu moraš imati razvijena društva,

Ako ideš na med onda društva trebaju biti spremna za medobranje, KAda uzmeš med onda razrojavaj.

KOd mene je glavna paša bagrem i sve je usmjereno na tu pašu, nema razrojavanja dok neprođe medobranje .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Pa sa obzirom da u šumi u blizini dominira lipa to bi mogao nazvati glavnom pašom.... bagrem je ove godine kao i prošle bio jako kratko sa obzirom na vremenske uslove, tako da kapi meda nisam vidio, sada čekam lipu i nadam se da kao pčelar neču morati kupovati med. Imam u planu raditi i razrojavanje i uraditi ću onako kao što ste mi rekli, sa kupovinom oplođenih matica a kad napravim kvalitetan pčelinjak onda mogu eksperimentisati sa nekim drugim načinima razrojavanja. Hvala vam puno na savjetima :)
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Ismet »

Taranova daska

Taranov (SSSR) naziva one pčele koje uzrokuju rojenje aktivno rojevnim pčelama. On ih posebnim postupkom izdijeli iz duštva koje se sprema na rojenje (u tom društvu su formirani rojevni matičnjaci*), tako da u roj odlaze sve takve pčele.
Najprije se načini strm stalak od dvije daske, širok 30 cm i dug 50 cm. Na jednoj se strani daske međusobno zabiju po dužini, na drugoj se odmaknu tako da se jedna prema drugoj nalaze pod uglom od 45°. U takvoj udaljenosti utvrde se pomoću uzanih prečki. Visina tog stalka treba da odgovara visini leta. Dobro je gornju stranu daske namazati propolisom.
Stalak se namjesti ispred košnice tako da je udaljen od leta 10 cm. Nakon toga stresu se na podnožje stalka sve pčele iz košnice, zajedno sa maticom. Starije pčele podići će se i u letu vratiti natrag u košnicu. Mlade pčele, pa i one aktivno rojevne, puzat će po stalku prema košnici, ali će ih razmak do leta zaustaviti i one će se pomalo skupljati u hrpu ispod stalka gdje će i ostati da vise. Tako će se za 1 i po do 2 sata izvršiti dijeljenje, i gotov će roj mirovati kao i svaki prirodni roj.
Pred veče se može odnijeti sa stalka i stresti u košnicu. Nova se košnica može postaviti upravo kraj one iz koje je istresen, jer se pčele roja neće vraćati. Drugog dana daju se na posao s energijom koja je svojstvena prirodnom roju.

slika

*rojevni matičnjaci
To su matičnjaci koji su započeti zbog rojenja, dijeljenja društva.
Prepoznaju se po tome što ih pčele grade po ivici saća bliže letu.
I ima ih puno, rijetko manje od 20 a može ih biti i 40.

Taranova daska pomaže kada je društvo ušlo u rojevni nagon i u sebi ima matičnjake i maticu. Tada se strese kompletno društvo i na dasci ostaje matica i pčela koja je već spremna da krene sa maticom. Obavezno izdimiti prije toga, da pčela pokupi med koji će ponijeti u novo stanište, simulacija će biti bolja. Sretno i medno 8)
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Ja sam probao tu Tarnovu metodu i nakon što sam sve odradio kako je gore napisano sutra dan sam našao mrtvu staru maticu na dnu nove košnice.
Vjerovatno prilikom stresanja pčela sa okvira stresao sam i maticu koja je se tom prilikom ozljedila. Zato bi bilo bolje obavezno pronaći staru maticu i staviti je u kavez, a kavez objesiti ispod taranove kose daske ili rampe jer me na to podsjeća. Okvire na kojima su matičnjaci ne stresati nego četkom pčele lagano zbrisati i svaki okvir vraćati nazad u košnicu na njegovo mjesto gdje je točno prije bio. Još bi napomenup da se košnica iz koje istresamo pčele ukloni sa postolja i na njeno mjesto se postavi prazna košnica u koju nakon laganog brisanja pčela okvir po okvir vraćamo redosljedom kakav je bio prije. Pčele koje su se vratile u košnicu sa matičnjacima neće se rojiti više nikako za tu sezonu. To sam se osvjedočio.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
Vahid
Čita i piše, odličan
Postovi: 541
Pridružen/a: 06 vel 2010, 22:45
Lokacija: Inostranstvo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Vahid »

Stipo je napisao/la:Ja sam probao tu Tarnovu metodu i nakon što sam sve odradio kako je gore napisano sutra dan sam našao mrtvu staru maticu na dnu nove košnice.
Vjerovatno prilikom stresanja pčela sa okvira stresao sam i maticu koja je se tom prilikom ozljedila. Zato bi bilo bolje obavezno pronaći staru maticu i staviti je u kavez, a kavez objesiti ispod taranove kose daske ili rampe jer me na to podsjeća. Okvire na kojima su matičnjaci ne stresati nego četkom pčele lagano zbrisati i svaki okvir vraćati nazad u košnicu na njegovo mjesto gdje je točno prije bio. Još bi napomenup da se košnica iz koje istresamo pčele ukloni sa postolja i na njeno mjesto se postavi prazna košnica u koju nakon laganog brisanja pčela okvir po okvir vraćamo redosljedom kakav je bio prije. Pčele koje su se vratile u košnicu sa matičnjacima neće se rojiti više nikako za tu sezonu. To sam se osvjedočio.
Stipe imas li mozda sliku te daske radi boje jasnoce unaprijed hvala.
Pcelar u bijelom svijetu.
Avatar
Ismet
Čita i piše, odličan
Postovi: 594
Pridružen/a: 25 kol 2010, 16:26
Lokacija: Zenica

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Ismet »

Vahide, u tekstu o Taranovoj dasci imaš objašnjenje kako ista izgleda a ispod teksta ima i slika te "daske". Inače, na SPOS-u se može pročitati o Taranovoj dasci više, kao i o iskustvu pčelara koji su radili razrojavanje tom metodom. Čini mi se da je to sjajna metoda da se vještačkim putem dođe do roja bez da ga moraš ganjati po drveću i jedva čekam slijedeću godinu da to isprobam.
Dobru srcu sreća dođe.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Vahide nemam sliku ali čini mi se da sam snimio video postupak koji sam radio. Nije dobro ispalo zbog prazne baterije.
Ugasi se aparat na nezgodnom mjestu pa snimak nije potpun.
Riječ je o običnom parčetu šire daske ili lesonita, šperploče i slično. Uvjek se može naći nešto i priručno postaviti u koso ispred leta u njegovoj visini.
To može biti poklopac ili podnica od košnice. Prednji kraj se stavi na par cigla u visini leta, a zadnji se spusti na travu i imaš kosu dasku na koju stresaš pčele. Ima još jedna metoda da se na tronožac 1 m od leta objesi gusta grana sa lišćem prema travi da vrh grane dotiče travu i sve se pčele stresu pod granu. Dio pčela se vraća u košnicu drugi dio se hvata za granu i to je to. Princip je isti ostalo je stvar upotrebljenog materijala.
Ova metoda sa granom se koristi i za razrojavanje i pravljenje vještačkog roja kada nema rojevog nagona, a želimo popoloviti društvo na dva jednaka dijela bez gubitka izletnica u novom društvu. To je poseban postupak kupanja i kvašenja toplom vodom svih pčela u košnici. Sve mokre pčele se istresu pod granu, a okviri sa otvorenim leglom ne stresamo već ih samo prenesemo pola u novu košnicu skupa sa pola okvira hrane. Rezultat je isti šokirane pčele će se hvatati za granu skupa sa maticom dok će se drugi dio vratiti u košnicu u koju smo dodali u kavezu sparenu mladu maticu. Nakon sat vremena sve su se pčele osušile i one što su se uhvatile za granu smještamo u novu košnicu na polovicu prenešenih okvira. Ovako smo pčele šokom prisilili na osjećaj rojenja. Ovu metodu sam isto oprobao sa dobrim uspjehom kao da sam u novu košnicu smjestio roj sa grane i još bolje jer nutra već ima legla svih stadija. Ovo se izvodi samo po toplom vremenu da se ne prehladi leglo dok postupak traje.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
kemo m
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 22 sij 2012, 14:28
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la kemo m »

Prije svega pozdrav. Pcelar sam pocetnik i naravno da kao takav imam mnogo pitanja. Poceo sam sa DB kosnicama ali ove godine imam namjeru da ubacim LR tip kosnice. Interesuje me sljedece : da li se razrojavanje Taranovom daskom ,tj.roj koji se tako dobije, moze staviti u kosnicu sa praznim satnim osnovama? lZnaci bez okvirova sa medom i otvorenim leglom.
Unaprijed zahvalan.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Roj sa Taranove daske se ponaša kao roj sa grane s tom razlikom što su im medne vrećice prazne i iz toga razloga potrebno je u novu košnicu gdje se smješta taj roj dodati bar jedan okvir sa medom i pergom. Toga ima od viška u staroj košnici koju smo razrojili. Dobro je pola okvira iz stare košnice dodati u novu košnicu samo strogo treba paziti da se ne prenese i neki od matičnjaka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
kemo m
Registrovan
Postovi: 2
Pridružen/a: 22 sij 2012, 14:28
Lokacija: Sarajevo

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la kemo m »

Stipo je napisao/la:Roj sa Taranove daske se ponaša kao roj sa grane s tom razlikom što su im medne vrećice prazne i iz toga razloga potrebno je u novu košnicu gdje se smješta taj roj dodati bar jedan okvir sa medom i pergom. Toga ima od viška u staroj košnici koju smo razrojili. Dobro je pola okvira iz stare košnice dodati u novu košnicu samo strogo treba paziti da se ne prenese i neki od matičnjaka.
Sta u slučaju da nema okvirova jer namjeravam, kao sto sam već napisao, da sa DB kosnica predjem na LR? Tada mi zbog razlike u dimenzijama ne odgovaraju okvirovi iz kosnice koju sam razrojavao,ili mozda grijesim?
Avatar
fahrudin
Čita, piše dovoljno
Postovi: 89
Pridružen/a: 07 sij 2010, 00:13
Lokacija: Brčko - Koraj

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la fahrudin »

Kemo da imam tvoju situaciju , postupio bih na sledeći način.
Formirao bih društva u maju , prije istresanja dobro nadimio da pčele uzmu što više meda , potom kao što je već rečeno maticu u kafez pa ispod daske .
Dva okvira sa hranom rebrastim nožem isjekao iz većih ramova na dimenziju lr okvira dobro učvrstio idodao novom društvu ostalo može so .Lijeto obavezno suzio za prva tri dana.
poz.
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Stipo »

Kemo m naravno da se DB okviri mogu postaviti u LR košnicu samo trebaš napraviti prelazni umetak odnosno okvir sa prelazom da dobiješ visinu. Taj prelaz sa DB na LR staviš na LR nastavak i radiš kao sa DB košnicom.
Kada preseliš društvo postupno DB okvire odmiči krajem da u njima više nema legla. Kako koji DB okvir ostane bez legla tako na njegovo mjesto dodaš LR okvir. Kada izvadiš sve DB okvire prelaz ti više nije potreban pa ga možeš ukloniti.
Pošto su DB okviri kraći morat ćeš ih produžiti. Netko na vrh satonoše zakuca 2 ekserića, a netko napravi limene nastavke. Mogu se napraviti i žičani nastavci odnosno šnala u obliku broja 8 koja se jednostavno stavlja na vrh vješalice od satonoše.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Eldar
Čita, piše dovoljno
Postovi: 41
Pridružen/a: 27 kol 2010, 10:02
Lokacija: Tuzla

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Eldar »

Imam jedno pitanje, kod razrojavanja pomoću zrelih matičnjaka, da treba prenijeti samo jedan matičnjak ili više njih.....pa pčele da jedan izaberu, tj. jednu maticu
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la senad »

Jedan matičnjak zreo . Nedaj im d a biraju inače će zabrljat sve. Najbolja opcija je da dodaš oplođenu maticu.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Kreso
Čita i piše, odličan
Postovi: 598
Pridružen/a: 28 vel 2010, 22:32
Lokacija: Heerlen-NL

Re: VJEŠTAČKO RAZROJAVANJE

Post Postao/la Kreso »

senad je napisao/la:Jedan matičnjak zreo . Nedaj im d a biraju inače će zabrljat sve. Najbolja opcija je da dodaš oplođenu maticu.
Ovo nekontam.Zasto bi zabrljale ako biraju izmedju dva maticnjaka.
Pa i u normalnoj situaciji ako ih nediras doju u situaciju da biraju, zar ne?
Odgovorite