Dokle ovako

Pčelarski razgovori
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Dokle ovako

Post Postao/la Mungos1212 »

Kada ćemo u BiH organizovati pčelarski savez Bosne i Hercegovine? Zašto nas prave budalama? Koliko je love u pitanju? Zar se moramo stiditi kada nas neko pita za Bosnu i Hercegovinu? Jedino mi nemamo krovni savez, a zašto? Kada razgovarate sa pčelarima svi su za savez ali niko ništa ne može. Ko su ti ljudi koji nas sramote? Apimondija je 2012 u Srbiji, i ako ne budemo imali zajednički savez nećemo se moči prezentovati na apimondiji. Naše zastave neće biti? Zbog čega kada su svi za. Sa mnogim pčelarima sam razgovarao iz oba entiteta i svima je krivo što nemamo savez. Prozovite te ljude koje znate da nas zaustavljaju u razvoju i napredku. Napišite im ime velikim slovima. Neka pčelari znaju ko si ti ljudi. Znam da je rat u Sarajevu i velika sramota oko organizacije sajmova. Policija reaguje na pojedinim jer neki nemogu uzeti pare za dozvole. Dokle tako????? Pa ti ljudi sramote čitavu državu radi lične koristi. Jedni drugima nedaju sajmove umjesto da imamo 2 ili 3 priznata sajma mi nemamo ni jedan. Sramota.....
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Marin »

Trebalo bi pogledati kako to rješavaju druge organizacije iz drugih branši udruga i djelatnosti pčelarstvo je samo jedna od njih.
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Stipo »

Pčelarski savez Bosne i hercegovine je jednostavno oformiti ako se to hoće. Jednostavno se negdje sastanu predstavnici pčelarskih udruga, oforme izbornu skupštinu, izaberu predsjednika i ostale potrebne članove saveza, izrade statut i druge pravilnike i naprave sudsku registraciju. Kako će se dalje razvijati Pčelarski savez BiH ovisi od prvih rukovodećih ljudi koje čeka golem posao jer praktički počinju s nule, a trebaju pridobiti sve pčelarske udruge koje nisu učestvovale na izbornoj skupštini, odrediti mjesto i sjedište, potreban prostor, financijska srestva. Ipak prvo je potrebno stvoriti pozitivnu političku klimu, "Treba li za BiH pčelarska krovna udruga"? Mišljenja sam da treba.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mirsad »

Punu podrsku 100 -100 neznam sta se tu ceka.Treba samo vidijeti sta rade ostali pcelari iz okruzenja.Ako zelimo u EU onda treba da je jasno svima da bez krovne organizacije nema ama bas nista.PUNA PODRSKA.............
Azem
Čita i piše, odličan
Postovi: 588
Pridružen/a: 01 pro 2010, 17:01
Lokacija: Modriča

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Azem »

mirsad je napisao/la:Punu podrsku 100 -100 neznam sta se tu ceka.Treba samo vidijeti sta rade ostali pcelari iz okruzenja.Ako zelimo u EU onda treba da je jasno svima da bez krovne organizacije nema ama bas nista.PUNA PODRSKA.............
Krovna organizacija nema veze sa EU, što se barem svjetske pčelarske asocijacije tiče.(APIMONDIA)
Savez pčelarskuh organizacija Republike Srpske je član Apimondie, što znači da i Savez u Federaciji ukoliko postoji može postati ravnopravni član Svjetske pčelarske asocijacije (a zašto to nije?)
A zašto nemamo krovni Savez, pa vjerovatno ga nećemo ni imati dokle god u pčelarskim asocijacijama sjede isluženi čimbenici čiji je prosjek starosti malo manji od 100 godina.
Postoje tri vrste ljudi- oni koji vide, oni koji vide tek kad im se pokaže i oni koji ne vide uprkos svemu. ( Leonardo da Vinci )
Avatar
Mungos1212
Čita i piše, dobar
Postovi: 170
Pridružen/a: 08 pro 2008, 11:23
Lokacija: Zenica
Kontakt:

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Mungos1212 »

Azeme ja se ne bih složio sa tobom. Član apimondije može da bude i pojedinačno udruženje. Za apimondiju to nema veze da li ste vi pojedinac ili udruženje3 ili 103 pčelara. Cjenik je naravno formiran po broju članova i naše udruženje je pozvano da se učlani. Nemamo tolike finansije da bi uradili nešto tako. EU nije apimondija. Tamo bez krovnog saveza nemate šta tražiti. Pokušajte konkurisati na bilo koji EU sajam. Bilo kakvi poslovi ili ugovaranja neće ići vez krovne organizacije. Na sreču večina pčelara je za udruživanje ali rukovodeći ne žele da djele kolač a ni zasluge. Ja se samo pitam do kada će pčelari trpiti ovakvu situaciju?
http://medino.com.ba/

I ljude poslušaj i svoje pameti imaj
mirsad
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 381
Pridružen/a: 29 sij 2011, 12:57
Lokacija: Anderstorp-Svedska-Skandinavija

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mirsad »

EU nema a nije ni u mogucnosti da kontaktira,pomaze podrzava ili bilo sta drugo.U EU postoji samo kontakt razgovor islicn na nivou krovne organizacije.A na nama pcelarima je da odlucimo dokle da tumaramo.Za informaciju kolegama EU je nedavno imala na dnevnom redu i pcelarstvo.Odvojena su sredstva za istrazivanje POMOR pcela u vecem broju nego obicno zadnjih godina.Formirat ce se neki vid izstraznog centra kao sto vec postoji u americi.
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

poz svim pcelarim
ima jedno pitanje pa volio bi da mi ko pomogne
ovako poceo sam se prosle godine bavit pcelarstvom i uhvatio sam 4 roja i ima i pcele su dobro zimovale jedan roj sam dao tetku tako da sam ima 3 sanduka
al u zadbnje vrijeme pcele su mi ljute previse al samo u jednom saduku,znaju da napadaju narod oko 100m od kosnice
pa nezz.ni sam sta da radim a zao mi je pcele da prodam veoma su dobre,al opet me je strah i da nece koga napasti pa da nece biti kakvi problema
pa ja bi vas zamolio da mi mozete pomoci sta da radim
hvala
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Marin »

Nastupila je naka promjena da su pčele postale ljute a naročito ta jedna ,kakvo je stanje sa hranom pašom, varoom -najprije ,smetnjom sa strane . Premalo podataka za zaključke , a paša najprije . Ima nešto što je promjenilo situaciju. Kakvo je leglo i matica??? Ubaci malo pogače svima pa vidi ima li razlike . Ako je bespašno čuvaj se sirupa hoće grabež. Daj neke podatke?
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Stipo »

I kod mene su prošle godine pčele bile toliko ljute da sam ih nazvao afričke pčele ubjice.
Čuda velikoga ove godine su prilično mirne do kod većine društava može se raditi bez zaštitnog pčelarskog odjela.
Da nije onih nekoliko koje pokazuju malo ljutnje bila bi prava milina po ovoj vrućini raditi bez ikakve zaštite.
Prošle godine su moje pčele, a t sam tek na jesen uvidio bile krcate sa varrom. Ove godine od 70 društava danima trebam tražiti i pregledavati AV podnice da bi našao neku varrou.
Puno varroe u košnici može iritirati pčele i povećati im agresivnost tako da napadaju i 100 m od pčelinjaka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

sto se tice varoe nisam bas gledao a cuo sam da trebam da stavim sirupa pa mozda nebi bile ljute
a matica je od prosle godine a legla ima al samo u medistu posto sam ja skinuo hermanovu resetku poslije bagrema
a u plodistu nema gotov nista nezz.sta je to
a u medistu imam 5 ramova meda i ostali 5 ramova pola leglo pola med
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

zdravo
cuo sam da trebam da dam sirup pcela da nebi bile ljute al opet ako dam sirup posto imam meda u sanduku onda ce to pcele pomijeseat sa ovim pravim medom
pa nez sta cu........
sta vi misliteee..
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Dokle ovako

Post Postao/la zakir cancar »

mladi pcelar je napisao/la: sto se tice varoe nisam bas gledao a cuo sam da trebam da stavim sirupa pa mozda nebi bile ljute
a matica je od prosle godine a legla ima al samo u medistu posto sam ja skinuo hermanovu resetku poslije bagrema
a u plodistu nema gotov nista nezz.sta je to
a u medistu imam 5 ramova meda i ostali 5 ramova pola leglo pola med
Pozdrav...Stipo ti je rekao za varoou,kontrolisi...Što se tice legla i meda u vijencu zaboravi na taj med i daji sirup a posto nemas nista u prvom rotiraj tijela dole leglo a taj prazni gorea leglo i med okreni za 180*..zaposlices pcele one ce da prenose med da poliraju i pripremaju celije za zalijeganje jaja.. kao sproljeca...Sada u nedelju sam pregledao svoje pcele radio sam maltene go..Juce sam kod komsije isto pregledao pcele posto sam mu napravio dva nukleusa..matice oplodene legu mirne rade imaju hrane i polena,,ali ova stara matica samo sto otvori nameni citav roj prekinuo pregled, a sa jedne skinuo koni 4 rama meda. Iz nekok razloga pcele postanu agresivne ali je to ipak hrana,pasane prilike,grinja ili sijaset nekih razloga..vratice se sve u normalu..Daj malo sirupa svima i nediraj (nevadi nista) to je njihovo nemoj ti biti agresivan prema njima...(ako tije zreo taj med uzmi nesto nemoj sve)...MEDNO
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

dobro jarane uradit cu
i hvala ti punooo
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dokle ovako

Post Postao/la senad »

Ako pčele bodu komšije, napadaju prolaznike to je već veliki problem . Mislim da tu ne pomaže ni surup niti puna košnica meda. Upitanju je genetika,,
Zamjeni maticu traži kod nekog uzgaivača mirnu pčelu , pokušaj pomjeriti u stranu 0,5 m lijevo ili desno .
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
eldar hasic
Registrovan
Postovi: 1
Pridružen/a: 13 srp 2011, 17:54

Re: Dokle ovako

Post Postao/la eldar hasic »

neznam sta se desava kako sam preselio pcele kuci na lipovu pasu od tog dana idu na pasu sve je recimo normalno blo je unosa do ovih veliki temperatura.
pasa je vec i prosla jednu kolicinu meda sam i izvrco ali one i dalje prave jadan krug oko kosnica i non stop su tu iza kosnica,ali nema da napadaju ili da ometajui bodu prolaznike. stvara se takav osjecaj da oko kosnica lete trutovi a ne pcele radilice i to traje vec 10 do15 dana.
Marin
Čita i piše, odličan
Postovi: 565
Pridružen/a: 03 kol 2010, 00:15
Lokacija: LJubuški

Re: Dokle ovako

Post Postao/la Marin »

To i jesu trutovi, po malo im ne daju unutra pa su oni na muci još malo i uglavnom završili posao za ovu godinu. . Vidiš li jesu li trutovi ??
"Tko hoće nešto učiniti, nađe način, tko neće ništa učiniti, nađe opravdanje." Pablo Picasso
zakir cancar
Čita i piše, dobar
Postovi: 114
Pridružen/a: 25 sij 2011, 22:10

Re: Dokle ovako

Post Postao/la zakir cancar »

senad je napisao/la:Upitanju je genetika,,
Pozdrav..moze biti i to toga ...nije genetika jer kako kaze u zadnje vrijema napadaju i bodu a to drustvo je prezimilo kod kolege...Znamo da sproljeca naprosto polude pa se nakon nekog vremena sve smiri.. ipak ja mislim da im nesto nije bas po volji..trebao bi da uradi kako smo mu sugerisali na njemu je..Medno
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

senad je napisao/la:Ako pčele bodu komšije, napadaju prolaznike to je već veliki problem . Mislim da tu ne pomaže ni surup niti puna košnica meda. Upitanju je genetika,,
Zamjeni maticu traži kod nekog uzgaivača mirnu pčelu , pokušaj pomjeriti u stranu 0,5 m lijevo ili desno .
pozz
da pcele su u zadnji mjesec i vise agresivne na mirnom su mjestu,ostala dva sanduka pcele su mi mirne
veceras sam im nasuo sirupa pa vidjet cu opet probat cu da rotiram sanduke pa da vidim sta ce dalje biti
al i ja mislim da je bolje da maticu zamijenim al opet mi je i ti tesko posto su pcele ljute ja sam neki dan u hitnoj zavrsio ujele me je 6 pcele i poceo sam oticat a prije su me ujedele al nisam oticao e sad nezz.docega je bilo da oteknem
govorio mi je ovdje komsija isto je pcelar da stavim jednodnevo leglo i da pustim da one one naprave maticnjake da kasnije ubijem staru maticu
al i to mi jesto uradit posto su pcele ljute vidjet cu kako ce ici
hvala
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

senad je napisao/la:Ako pčele bodu komšije, napadaju prolaznike to je već veliki problem . Mislim da tu ne pomaže ni surup niti puna košnica meda. Upitanju je genetika,,
Zamjeni maticu traži kod nekog uzgaivača mirnu pčelu , pokušaj pomjeriti u stranu 0,5 m lijevo ili desno .
a de mi reci kako u stranu 0,5 da pomjerim jel od ostali sanduka ili ...........
posto sam ja ameter prosle godine sam se poceo bavit pcelarenjem
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

pozz
a sta ti znaci o,5 da odmaknem jel od ostali sanduka ili ...
posto nezz.ja sam ameter jos
i pcele su mi duze vrijeme ljute ja mislim da ima mjesec dana
a kad te otvorim sanduk i pocnem da pregledam budu mirne u medistu al kad skinem i mediste i pocnem plodiste pregledat tad stvarnobudu jos agresivnije
neki dan su me ujele oko 6 pcela i zavrsio sam u hitnoj poceo sam bio oticat al i prije su me ujedale al nije mi nista bilo i nit mi je smetalo
a i da maticu mijenjam i to mi je problema zato sto ce mi biti veoma tesko sto su ljute i dok ja nadjem maticu izujdat ce me
veceras sam stavio sirup pa vidjet cu dali ce ista biti bolje
zvones
Aktivan
Postovi: 1289
Pridružen/a: 07 lis 2010, 12:36
Lokacija: Sarajevo

Re: Dokle ovako

Post Postao/la zvones »

mladi pcelar je napisao/la:pozz
a sta ti znaci o,5 da odmaknem jel od ostali sanduka ili ...
posto nezz.ja sam ameter jos
i pcele su mi duze vrijeme ljute ja mislim da ima mjesec dana
a kad te otvorim sanduk i pocnem da pregledam budu mirne u medistu al kad skinem i mediste i pocnem plodiste pregledat tad stvarnobudu jos agresivnije
neki dan su me ujele oko 6 pcela i zavrsio sam u hitnoj poceo sam bio oticat al i prije su me ujedale al nije mi nista bilo i nit mi je smetalo
a i da maticu mijenjam i to mi je problema zato sto ce mi biti veoma tesko sto su ljute i dok ja nadjem maticu izujdat ce me
veceras sam stavio sirup pa vidjet cu dali ce ista biti bolje
Senad je u pravu , da je to genetski ali više je do tebe . Ja imam loš vid , pa mi treba više vremena za pregled društva . U ovisnosti od vremena ( stabilno , nestabilno )
i pčele su manje ili više nervozne . Ako pri pri pregledu neku pritisnemo eto belaja . Poslje toga neka od pčela , a posebno su opasne tražiteljice hrane , će te proganjati
danima , pa ćak i druge na nekoj udaljenosti od košnica . Ove godine sam društva pregledao bez dimljenja , psihički pripravan ,bez nervoze . Tako sam uspio pregledati
i društva koja ranije nisam mogao ni sa dimljenjem . Ako se pčele uznemire ,treba ih malo pustiti da se smire . Okvire polako vaditi i pri tome paziti da se neka pčela ne
pritisne , bilo okvirom (ramom ) bilo pč. nožem . Ukoliko se to desi , po mogučnosti odmah izbaciti povrjeđenu pčelu , jer ona alarmira druge . Imati uvijek sirče , kao
obaveznu opremu , jer ako te pčela ubode bilo gdje , pa i u pčelarsku bluzu , taj miris otrova je alarm za ostale , tako da se treba malo natrljati sirčetom , koje pokriva
miris otrova i pčele su odmah mirne . Sada uz ove vručine , pčele su kao i ljudi , ni bolje ni gore .
Da je Nikola Tesla danas živ vjerovatno bi se odrekao svojih pronalazaka koje je darovao čovječanstvu , jer se njegov dar najviše
koristi u vojne svrhe !
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Re: Dokle ovako

Post Postao/la senad »

mladi pcelar je napisao/la:
senad je napisao/la:Ako pčele bodu komšije, napadaju prolaznike to je već veliki problem . Mislim da tu ne pomaže ni surup niti puna košnica meda. Upitanju je genetika,,
Zamjeni maticu traži kod nekog uzgaivača mirnu pčelu , pokušaj pomjeriti u stranu 0,5 m lijevo ili desno .
a de mi reci kako u stranu 0,5 da pomjerim jel od ostali sanduka ili ...........
posto sam ja ameter prosle godine sam se poceo bavit pcelarenjem
Sa postojeće pozicije pomjeri tu košnicu koja jeljuta lijevoili desno 0.5 m ako imaš mogućnost, Ako nemaš mogućnost tj da ti sa strana stoje košnice onda prpremi se na slijedeći nači.

-ugovori maticu kod nekog uzgajivača
-premjesti tu košnicu na drugu lokaciju 10 - 15 metara lijevo ili desno nemoj naprijed ili nazad
-nakon 24 h kako si premjestio uđi u košnicu nađi maticu ,odstrani je
- zatim nakon 4 h kako si odstranio maticu dodaj novu
-nakon dodavanja nove matice uđi u košnicu treći dan provjeri dali su je prihvatile

-trebaš biti pripravan na eventualno ne prihvatanje nov matice tako da možeš ponovo intervenirati sa novom mladom maticom.

Šta smo dobili ovim zahvatom?

-premjestili smo košnicu na rugu lokaciju
-naon 24 h sve izletnice su se vratile na staru lokaciju i smjestile se u susjedne košnice
-košnica na novoj lokacji je rasterećena sa izletinicama koje prave problem agresivnosti
- lakše ćeš pronaći maticu među kućnim pčelama, nema sile agresivnosti
-kasnije u koliko bude bilo potrebno u smislu količine pčele možeš pojačati od drugih sa po okvri dva legla

KAda budeš tražio maticu izvadi 5 okvira van i stavi pored košnice lijevo i desno.
Ostale okvire svaki izvadi iz košnice i drži ga u ruci 20-30 sekundi da se izrači.

sve okvirove vrati na svoje mjesto, ako si u mogućnosti zamjeni nastavak hranilicu,podnjaču.

NA ovaj način košnicu si rasteretio, izračio od izbcivanja otrova koji se zaržava na okvirima i košnici i to je ono što pčele tjera na agresivnost. Previše izlučivanja otrova iz žljezda.

Pokušaj uraditi tako jer zaista je teško raditi sa ljutm pčelama pogotovo početicima. KAda budeš uzima novu maticu treba paziti d a opet ne dobiješ ljutu maticu :)
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

dobro senade hvala ti
probat su tako uradit mada bit ce mi potesko posto su ljute al pazit cu da neprignjecim koju pcelu
davao sam im caj od pelina i secer rekao mi je tako jedan pcelar ovdje u blizini i on kaze das se jos pcelara zali da su pcele ove godine ljute
aa de mi reci kad dajem sirup jel treb svaku noc davat ili da pravim razmak kroz svaka 2ili 3 dana
mladi pcelar
Čita i piše, nedovoljno
Postovi: 10
Pridružen/a: 12 srp 2011, 22:51

Re: Dokle ovako

Post Postao/la mladi pcelar »

jos jedno pitanje
a moguli ja uzeti jednodnevo leglo ili ram sa maticnjacima i da ga u8bacim u ovaj sanduk gdje su ljute pcele
dali ce one povuci maticnjake i bil treba odstaranit maticu kad bi ubacio to jednodnevo leglo
Odgovorite