Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la j.nezic84 »

Volio bih da neko od kolega da svoje misljenje!Imam jednu jedinu zajednicu koju nisam stigao prihraniti zbog kasno dodane mlade matice,i kasnije njenog produzenog legla koje je trajalo skoro do Nove godine,itd.itd,kasnije je vec zahladilo za prihranu itd. Uglavnom planirao sam je pokusati izvuci pogacom od februara mjeseca pa I prije(iako nisam pobornik pogaca ali ovde je bas nuzda stroga u pitanju),ali nisam se nadao ni blizu ovakvoj zimi,planirao ubaciti pogacu odavno,ali evo sve do danas nikako!Kod mene minus drzi od Nove godine pa do juce.A danas 13 stepeni I prvi procisni let.Desavalo mi se da drustvo ugine preko zime,uglavnom najslabije,jedno ili dva I to je to,bilo je godina I bez uginuca.Ali uvijek su te mrtve pcele ostale u polozaju klupka,ili na krajnjim ramovima,ili se klupko podijeli itd..Danas brze bolje otvorim to drustvo,mislio sam da nije zivo,a ako slucajno jeste znam da je hrana pri kraju,da dodam pogacu.Unutra je masa mrtvih pcela,rekao bih bar oko 50% uginulih,ali vidim ima I zivih jos se jadna drzi,a ja se bas zainatio da spasim to drustvo ako ikako mogu.Dodao sam pogacu,sad da ne duljim,zao mi je sto nisam uslikao,zapalo mi je za oko(I sad me kopka) da su sve mrtve pcele uz prednji I uz zadnji rub kosnice,totalno se nabile uz sastav znaci,ali bukvalno sve mrtve su tu,znaci uz sastav sanduka I drvene hranilice,tako I sa prednje strane I sa zadnje!Uopste nema mrtvih pcela u sredini izmedju ramova.Zanima me misljenje kolega,sta je ovde u pitanju?Da li samo glad-mozda isle na krajeve ramova za hranom,ili I nesto drugo? (Nije bila temp.dovoljna da vadim ramove da vidim ima li imalo meda)
Posto nisam uslikao,nazvrljao sam otprilike kako to izgleda-gdje se mrtve pcele nalaze.Nikad ranije nisam vidio mrtve pcele u tom polozaju-bas je nekako karakteristicno cudno(bar meni :oops: ).Lupam sad malo:Da li nisu imale kisika mozda(zatvoreno leto iznutra od mrtvih pcela)? Ili ih je onaj minus jaki-te sve sto su bile blize rubu kosnice unistio,ili sta vec,neznam o cemu se radi.Sve te pcele su strogo okrenute glavama prema vani .Slika u prilogu:
slika
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la Stipo »

Ogulio ih minus na obrvi klupka.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la j.nezic84 »

Stipo je napisao/la:Ogulio ih minus na obrvi klupka.
Meni je takvo nesto palo na pamet.Ali jel moguce tako nesto?
Temperature se jesu spustale do -20 nocu.Ali s druge strane,knjige kazu da pcele nemogu uginuti od hladnoce.Jer da je glad,mrtve pcele uglavnom ostanu zaronjene u prazne celije saca.U ostalim kosnicama nema problema zasad.Mada proljece je jos daleko,ali ipak nadamo se malo toplijem vremenu.Februar zna biti puno topliji,pa vidjecemo...
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la cerex »

Ako je minus unistio pčele, kako da se mrtve pčele nalaze u prednjem i zadnjem dijelu kosnice uz rub ako znamo da je bio minus i da zive pčele nisu mogle cistiti umrle jer su bile u kubetu?
Avatar
Stipo
Aktivan
Postovi: 2824
Pridružen/a: 05 kol 2009, 01:32
Lokacija: Vidoši Livno
Kontakt:

Re: Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la Stipo »

cerex je napisao/la:Ako je minus unistio pčele, kako da se mrtve pčele nalaze u prednjem i zadnjem dijelu kosnice uz rub ako znamo da je bio minus i da zive pčele nisu mogle cistiti umrle jer su bile u kubetu?
Nešto ih je uznemirilo i klupko se pocjepalo. Tada u ulicama pčela može ići samo niz ulicu.
Dio pčela je otišao do ledenih stranica naprijed i nazad i brzo se ohladile.
Dobro je što se većina pčela uspjela vratiti u klupko i tu opet smiriti.
Zato pčelama zimi treba mir. Što ih je uznemirilo tko će znati.
Može biti neka životinja može biti suha grana da padne i udari po košnici. Može biti da je pala veća gruda snijega. Može biti dosta toga. Veliki minusi isto mogu oštetiti krajnje male ulice. Veliki minus plus vjetar brzo ohladi košnicu pa čak rubove klupka gdje temperatura može pasti ispod 8°C. Na 7°C pčela umire za 20 minuta.
Pčelar uvjek ima nešto naučiti.
Koristim samo Bio Vit CleanKoristim samo Bio Vit Clean
cerex
Čita i piše, odličan
Postovi: 731
Pridružen/a: 04 tra 2013, 20:38
Lokacija: Sanski Most

Re: Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la cerex »

Stipo je napisao/la:
cerex je napisao/la:Ako je minus unistio pčele, kako da se mrtve pčele nalaze u prednjem i zadnjem dijelu kosnice uz rub ako znamo da je bio minus i da zive pčele nisu mogle cistiti umrle jer su bile u kubetu?
Nešto ih je uznemirilo i klupko se pocjepalo. Tada u ulicama pčela može ići samo niz ulicu.
Dio pčela je otišao do ledenih stranica naprijed i nazad i brzo se ohladile.
Dobro je što se većina pčela uspjela vratiti u klupko i tu opet smiriti.
Zato pčelama zimi treba mir. Što ih je uznemirilo tko će znati.
Može biti neka životinja može biti suha grana da padne i udari po košnici. Može biti da je pala veća gruda snijega. Može biti dosta toga. Veliki minusi isto mogu oštetiti krajnje male ulice. Veliki minus plus vjetar brzo ohladi košnicu pa čak rubove klupka gdje temperatura može pasti ispod 8°C. Na 7°C pčela umire za 20 minuta.
A mozda su iz same iz nekog razloga napustile kube npr. bolest, jer su umrle na samim krajevima kosnice kako kubetu nebi pravile problem?
Avatar
j.nezic84
Čita i piše, vrlodobar
Postovi: 469
Pridružen/a: 23 lip 2013, 23:05

Re: Mrtve pcele samo uz ivice kosnice?

Post Postao/la j.nezic84 »

I ja tako nagadjam svasta.Nejasna mi je situacija.Bolesti nikakve nebi smjelo da bude,mozda eventualno varoa.Kako god bilo,zajednica je slaba ali jos ziva,pcele koje su zive cine se jako vitalne,matica je mlada,stavljena je pogaca sad,tako da nadam se,a i ja cu dati sve od sebe da prezivi.U svakom slucaju hvala vam kolege na misljenjima.
Odgovorite