BAGREM 2008

Pčelarski razgovori
Odgovorite
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

Ova godina, 2008 godina kao da se vratila u svoje prirodne tokove. Ne tako davno u našem kraju bagrem je počinjao da cvijeta od 10.05. Istina u odnosu na prošlu godinu stanje pupoljaka je i do 50% manje . Primjetno je da bi ove godine mogao da cvijeta kontinuirano što je povoljno za pčele a i za pčelara samo da Bog dadne pogodno verijeme za medenje .

Uglavnom stanje na pčelinjacima je dosta kritično jer nedostaje hrane u košnicama što je rezultat slabog medenja proljetnog bilja kao i voćne paše.

Vaga pokazuje mirovanje +/- 0,5 kg . Očekuje se da bi bagrem u našem kraju /Trebava/ ako Bog da mogao da počene mediti za CC 3 dana.
Kroz ovu temu pokušat ću da pratim stanje vage i upisujem podatek:

Datum Veče 19:00 RAZLIKA

11.05. 44,5 kg 0,0 kg
12.05. 44,5 kg 0,0 kg
13.05. 44,5 kg 0,0 kg
------------------------------------------------------------------
14.05. 45,5 kg +1,0 kg
15.05. 46,5 kg +1,0 kg
16.05. 47,5 kg +1,0 kg
17.05. 48,5 kg +1,0 kg
-----------------------------------------------------------------
18.05. 48,5 kg 0,0 kg
19.05. 50,0 kg +1,5 kg
20.05. 51,5 kg +1,5 kg
-----------------------------------------------------------------
21.05. 51,5 kg 0,0 kg
22.05. 51,5 kg 0,0 kg
23.05. 50,5 kg -1,0 kg
24.05. 49,5 kg -1,0 kg
-----------------------------------------------------------------
25.05. 48,5 kg -1,0 kg
26.05. 47,5 kg -1,0 kg
27.05. 47,5 kg 0,0 kg
----------------------------------------------------------------
28.05. 47,0 kg -0,5 kg
29.05. 46,5 kg -0,5 kg
30.05. 46,5 kg 0,0 kg
31.05. 46,5 kg 0,0 kg
----------------------------------------------------------------


13.05. obišli smo lokacije bagrema . Cvjetovi nisu upotpunosti otvoreni. Primjetno je da dosta cvijetova sprženo, uzrok ?! U koliko bi u narednim danima vrijeme bilo povoljno za medenje bilo bi sasvim dovoljno .
Dosta je izdanaka koji još nisu ni zabjelili . Postoji mogućnost da se bagrem preklopi sa lipom i malinom/kupinom.

16.05. Jutros su pčele u 5:30 žestoko napadale bagrem međutim dok je jutarnje vlažnosti unosa ima . Primjetno je da u toku dana u intervalima pčele se aktiviraju tj medi koliko toliko. Bagrem se stidno razvija i otvora, postojeći cvjetovi prilično izgledaju veselo međutim nedostaje nektar. Bilo bi dobro da padne kiša.

18.05. U jutarnjim satima bilo unosa međutim vaga ne pokazuje porast vjerovatno dosadašnji nektar je isfilriran i ono što su pčele utrošile jer je velika količina mlade pčele.

21.05. Konačno je sinoć kiša padala međutim nije bilo nekog unosa čak šta više ostala je na istom što nemora da znači da nije bilo unosa.

23.05. Kišoviti dani osjete se na vagi. Od bagrema vjerovatno nema više ništa ove zadnje kiše bile su snažne uz vjetar. VAga ide u minus.


31.05. Bagrem je definitivno podbacio , kupina je krenula, očekuje se da će i lipa da zamedi . Nadat je se da će kupina i lipa da popravi stanje u košnicama Bog nikada ne zatvori jedna vrata a da druga ne otvori.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

BAGREM 15-TOG JUNU.

Svakodnevno prolazim istim putem DO PČELA PA ZATIM NAZADA do kuće i brojim lipe i nadam se da će pokoja kap nektara da iznenadi pčele. Pored toga gledam i ostalo žbunasto rastinje koje cvjeta ali pčele ih ne posjećuju. Svakako još sam pod dojmom bagrema i svakodnevno se gledamo i stalno razmišljam šta je to što je dovelo do toga da bagrem podbaci.
Dok uveliko kesten prolazi bagrem prkosi pčelarima pored puta u naseljenom mjestu Svjetlica.
Na prvi pogled nisam vjerovao da je to bagrem pa sam zaustavio auto i vozeći se unazad parkiram auto i imam što i da vidim , do 10 - tak cvjetova bagrema tek počelo da se otvora . Uzeo sam cvjet u ruke na svo iznenađenje bolje miriše nego onaj iz maja. cvjet u ruke,,,i kući .
Ove fotografije su načinjene web kamerom ispred monitora . Zaista čudno bagrem u junu i baš 15.JUNA GODINE 2008.



slika

slika
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Avatar
senad
Site Admin
Postovi: 3029
Pridružen/a: 12 tra 2008, 13:56
Lokacija: Grapska // Klokotnica
Kontakt:

Post Postao/la senad »

PREUZETO SA PČELARSKOG FORUMA WWW.PCELA.HR


Re: KESTEN

PostPostao/la Seded1 dana Jučer, , 22:31
Kolega pčelar iz Požege jučer mi kaže da paralelno s kestenom ima i bagrema koji ponovo cvate.Nije cvao kako treba ,pa sad hoće ponovo.



Vrh
Re: KESTEN

PostPostao/la marin dana Jučer, , 23:20
pa i meni se činilo jučer u okolici KC da sam vidio par drva bagrema da cvatu. znači nisam skrenuo tralala



Re: KESTEN

PostPostao/la Robinson dana Danas, , 00:17

E a vezano uz bagrem... ja sam mislio da sam skreno i da mi se priviđa... Putem na posao, relacija autocesta Karlovac Zagreb ima grozdova na bagremu uz cestu :shock:
Majke mi kaj nisam mislil da mi se već priviđa paša


Re: KESTEN

PostPostao/la lado dana Danas, , 16:04
i ja sam vidio poneki bagrem u cvatu (preko kupe - lasinja), dvaput sam stajao s autom da provjerim, cak sam razvio i teoriju da je to amorfa, posto je bagrem vec cvao ove godine.
sutra idem tamo pa cu vidjet i pitat za kesten

lado

Re: KESTEN

PostPostao/la Neno dana Danas, , 17:35
Moguće je ljudi, moguće - dupla vegetacija. Pretprošle godine su mi smokve dva puta rađale.
Do uspješnog pčelarenja bez predrasuda.
Odgovorite